Ściółkowanie metodą Back to Eden

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
ODPOWIEDZ
AdamUK
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 29 cze 2011, o 18:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Ściółkowanie metodą Back to Eden

Post »

Witam wszystkich
Jest to mój pierwszy post na forum aczkolwiek jestem z Wami od dłuższego czasu i czytam czytam i się uczę :)
Od 3 lat jestem posiadaczem działki i jakiś czas temu ktoś polecił mi obejrzenie filmu na temat uprawy w zrębkach drzewnych.
Film można obejrzeć na http://www.backtoedenfilm.com/ niestety tylko po angielsku. Na Youtube jest też sporo filmików które wyglądają bardzo interesująco. Obejrzyjcie i powiedzcie co o tym myślicie.
Jeśli macie jakieś pytania związane z przetłumaczeniem postaram się na nie odpowiedzieć.
Na tej stronie http://ekowioska.wordpress.com/2013/11/ ... i-i-lisci/ większość jest wytłumaczona. Ja w tym roku już wysypałem zrębki na części działki i jeśli temat ruszy i będzie zainteresowanie będę Was na bieżąco informował o moich niepowodzeniach i sukcesach.
Pozdrawiam
Obrazek
Awatar użytkownika
Comcia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13455
Od: 9 maja 2008, o 14:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Metoda Back to Eden

Post »

Koniecznie poczytaj ten wątek.
AdamUK
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 29 cze 2011, o 18:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Metoda Back to Eden

Post »

Czytałem :) Może nie cały ale czytałem. Zalety ściólkowania są nam znane jednakże w BTE chodzi o kompletnie coś innego
Warstwa ściółki (zrębków) dochodzi do 30 cm przez pierwsze 2-3 lata dodatkowo się nawozi i sadzi się do ziemi po odgarnięciu a potem zrębki się kompostują i sadzi lub sieje się w bezpośrednio w nich po odgarnięciu tylko wierzchniej warstwy.
Heike
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 7 wrz 2016, o 22:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ściółkwanie metodą Back to Eden

Post »

Witam :-)

Chcę zacząć przygodę z tą metodą i potrzebuję trochę pomocy. Proszę o odpowiedź na kilka pytań:

1. Gdzie można dostać zrębki?
2. Jakie zrębki [jakich drzew] najlepiej się sprawdzą?
3. Czy ktoś stosujący tę metodę może powiedzieć, jakie uzyskuje dzięki niej efekty?
4. Jeśli chcę przygotować glebę na przyszły rok, to czy teraz wystarczy na ziemię wysypać zrębki i w przyszłym roku już startować z uprawą, czy może między ziemię a zrębki trzeba położyć jakiś nawóz albo kompost?

Z góry bardzo dziękuję za odpowiedzi :-)

Pozdrawiam :-)
Awatar użytkownika
Marconi_exe
1000p
1000p
Posty: 1472
Od: 10 kwie 2010, o 00:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Tykwowisko środkowopolskie
Kontakt:

Re: Ściółkwanie metodą Back to Eden

Post »

Właśnie od dłuższego czasu planowałem założyć ten wątek. W tym roku uprawiam paprykę Thai Hot w gruncie na zrębkach na ziemi ogrodowej odchwaszczonej z wieloletnich chwastów. Ziemia pod zrębkami jest stale mokra więc nie trzeba praktycznie podlewać. Chyba tylko raz podlewałem.

Zrębki koniecznie z roślin liściastych by nie zakwaszały zbytnio gleby. W tym roku kupowałem zrębki około 20zł za m3.
Z mojego tegorocznego doświadczenia wynika, że mikroorganizmy rozkładające zrębki pobrały z gleby azot i papryka przez to jest bardzo blada, a niczym jej nie nawoziłem więc rosła kiepsko w porównaniu do papryki obok na zagonie na gołej ziemi która ma ciemnozielone liście.
Zrębki są w wielu miejscach rozdawane za darmo. Tak jest w Rembertowie i Sulejówku pod Warszawą. Firmy czyszczące miasto ze złamanych gałęzi po burzach i przecinkach mielą te gałęzie i wywożą na specjalne miejsca gdzie powstają olbrzymie hałdy zrębów, wiele osób bierze je na opał po pieców z podajnikiem. Ja nie brałem bo nie miałem czym przewieźć.
Napiszę więcej w temacie jak wrócę do domu. Z telefonu ciężko się pisze.
P.S. Znajomy od kilku lat uprawia warzywa systemem BTE więc muszę się z nim spotkać i pogadać.
Pan stworzył z ziemi lekarstwa, a człowiek mądry nie będzie nimi gardził. Syracha 38
Marek
WaF90
200p
200p
Posty: 264
Od: 7 paź 2013, o 11:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ściółkowanie metodą Back to Eden

Post »

Jestem bardzo ciekawy czy komuś od nas to wyszło.

Marconi_exe czy mieszałeś zrębki z ziemią?

"Nie można mieszać ściółki z glebą. Ściółką tylko i wyłącznie przykrywamy glebę (warstwa ok 10 cm). Jeżeli wymieszamy ściółkę z glebą wówczas azot znajdujący się w glebie przeniknie do ściółki, a to jest bardzo niekorzystne dla żyzności gleby."
https://ekowioska.wordpress.com/2013/11 ... i-i-lisci/
Awatar użytkownika
ullak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1666
Od: 10 mar 2015, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kozienice

Re: Ściółkowanie metodą Back to Eden

Post »

Ja uprawiam warzywniak taką metodą od 2014 roku. Z tym, że nie zdobyłam "przepisowych" zrębków liściastych, więc na części mam rzucone co się da (zrębki i wióry iglaste, liście, słoma), a na drugiej części tylko słoma, ew. siano. Bardzo jestem zadowolona, szczególnie z tej części "słomianej".

edit
Heike pisze:Witam :-)

Chcę zacząć przygodę z tą metodą i potrzebuję trochę pomocy. Proszę o odpowiedź na kilka pytań:

1. Gdzie można dostać zrębki?
2. Jakie zrębki [jakich drzew] najlepiej się sprawdzą?
3. Czy ktoś stosujący tę metodę może powiedzieć, jakie uzyskuje dzięki niej efekty?
4. Jeśli chcę przygotować glebę na przyszły rok, to czy teraz wystarczy na ziemię wysypać zrębki i w przyszłym roku już startować z uprawą, czy może między ziemię a zrębki trzeba położyć jakiś nawóz albo kompost?

Z góry bardzo dziękuję za odpowiedzi :-)

Pozdrawiam :-)
2. Najlepiej liściaste pocięte wraz z liśćmi i przekompostowane (zleżałe). Chodzi tu raczej o zrębki z cienkich gałązek.
3. Od kiepskich po fantastyczne, to zależy.
4. Zależy, jakie masz te zrębki - jeśli stare, można od razu startować. Dodanie nawozu (obornika) i kompostu jest pomocne, przyspiesza cały proces.
Słomiany zapał, czyli u leniwego ogrodnika
Tilling the soil is the equivalent of an earthquake, hurricane, tornado, and forest fire occurring simultaneously to the world of soil organisms.
USDA
Awatar użytkownika
Marconi_exe
1000p
1000p
Posty: 1472
Od: 10 kwie 2010, o 00:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Tykwowisko środkowopolskie
Kontakt:

Re: Ściółkowanie metodą Back to Eden

Post »

WaF90 pisze:Jestem bardzo ciekawy czy komuś od nas to wyszło.

Marconi_exe czy mieszałeś zrębki z ziemią?

"Nie można mieszać ściółki z glebą. Ściółką tylko i wyłącznie przykrywamy glebę (warstwa ok 10 cm). Jeżeli wymieszamy ściółkę z glebą wówczas azot znajdujący się w glebie przeniknie do ściółki, a to jest bardzo niekorzystne dla żyzności gleby."
https://ekowioska.wordpress.com/2013/11 ... i-i-lisci/

Nie mieszałem z glebą. W maju posadziłem papryki, a za miesiąc wyłożyłem je około 5-10cm warstwą zrębków. Jak na razie to rezultat jest kiepski, owoców mało, krzaki mają liście bardzo blade. Człowiek uczy się na błędach, wydaje mi się że dobre rezultaty uprawy na zrębkach to będą dopiero po trzech latach kiedy drewno spróchnieje i roślinki będą mogły pobierać potrzebne składniki.
Najlepsze jest to że nie żadne chwasty nie kiełkują na zrębkach.

Za rok robię tak: Gleba wymieszana z końskim podkładem z pieczarkarni na głębokości 30cm, a na wierzch 10-15cm zrębów. Wezmę ciężarówkę od brata i przywiozę kilka m3 zrębków za free.
Pan stworzył z ziemi lekarstwa, a człowiek mądry nie będzie nimi gardził. Syracha 38
Marek
Awatar użytkownika
ullak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1666
Od: 10 mar 2015, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kozienice

Re: Ściółkowanie metodą Back to Eden

Post »

Na filmie BtE też pokazywali ludzi, którzy popełnili podobny błąd jak Ty. Wniosek był o ile dobrze pamiętam, że do świeżych zrębków należy dodać nawóz - albo poczekać z sadzeniem, aż się same przekompostują.

Ten podkład z pieczarkarni też możesz potraktować jak jedną z warstw ściółki i nie mieszać z ziemią. Unikamy w miarę możliwości mieszania ziemi, żeby nie niszczyć rozwijającego się tam życia.
Słomiany zapał, czyli u leniwego ogrodnika
Tilling the soil is the equivalent of an earthquake, hurricane, tornado, and forest fire occurring simultaneously to the world of soil organisms.
USDA
AdamUK
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 29 cze 2011, o 18:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ściółkowanie metodą Back to Eden

Post »

Właśnie znalazłem skróty z filmu BTE z napisami PL na Youtube.
Może komuś się przyda :)

1. https://www.youtube.com/watch?v=-RCwPnDBy5A
2. https://www.youtube.com/watch?v=LwpdEgKPATE
3. https://www.youtube.com/watch?v=yGxzIE8eicU
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7321
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Ściółkowanie metodą Back to Eden

Post »

AdamUK pisze: Ja w tym roku już wysypałem zrębki na części działki i jeśli temat ruszy i będzie zainteresowanie będę Was na bieżąco informował o moich niepowodzeniach i sukcesach.

Przyznam Adamie, że po 3 latach chyba coś zaistniało na Twojej działce
i byłoby miło gdybyś o tym opowiedział zgodnie z obietnicą.
Filmiki są fajne, ciekawe, jednak nasze forum to przede wszystkim wymiana naszych doświadczeń.

Do mnie ten sposób ściółkowania przemawia jak najbardziej,
jednak zastanawia mnie jak z gryzoniami pod taką ściółką?
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
Barbara2000
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 662
Od: 29 lip 2008, o 20:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: Ściółkowanie metodą Back to Eden

Post »

No Adam, opowiadaj bo ja po obejrzeniu filmików zapragnęłam natychmiast zastosować metodę, aby nie toczyć cały czas walki z chwastami. Zrębków wprawdzie nie mam ale bez problemu znajdą się wióry, trociny, kora, nawet słomę dla kur mogę odstąpić. Trochę gałęzi jeszcze bym może wyhaczyła.
AdamUK
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 29 cze 2011, o 18:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ściółkowanie metodą Back to Eden

Post »

Powiem tak ogólnie metoda się sprawdza częściowo.
Większość zrębków jakie wysypałem kilka lat temu już się przekompostowało i ma bardzo fajną strukturę.
Na pewno zalecałbym rozłożenie tektury na ziemię przed rozłożeniem zrębków - znacznie ograniczy to wzrost chwastów które są w ziemi.
1. Plewienie to sama przyjemność chwaściory wychodzą bez problemu.
2. Podlewanie w zasadzie nie wymagane ale ja mieszkam w UK :)
3. Ja nie nawożę niczym na tej części i w zasadzie jest OK tzn:
a) truskawki mają ładne ciemne liście i dobrze owocowały w porównaniu do tych w ziemi,
b) kalarepa prawie wcale nie wyrosła (jest wielkości piłeczki do tenisa (stołowego :) )
c) zrobiłem sadzonki winogrona po prostu powsadzałem poprzycinane kawałki do zrębków i wszystkie 6 ładnie się ukorzeniło i rozrosło - liście duże ciemne bez chorób
d) cebula się nie udała -
e) cukinia - średnio
f) porzeczka, rozmaryn super
g) pory, fasolka zielona rewelacja
Pomidory z samosiewek :) były i nie chorowały a nawet ich nie podpierałem rosły jak w naturze :)

Jest to poletko testowe i co roku jest coraz lepiej ale tak jak pisałem wcale nie nawoziłem ani nie dodawałem żadnego kompostu etc co na pewno poprawiło by efekty.
Na pewno warto spróbować na jakimś kawałku i samemu sie przekonać - ja polecam
Wazne jest aby była to mieszanka drewna z liśćmi chodzi o stosunek węgla do azotu same wióry czy trociny raczej się nie sprawdzą jakkolwiek pomieszane z np skoszoną trawą bez nasion chwastów powinno być OK.
Na początku po rozsypaniu zrębków rozgarniamy i sadzimy do ziemi pilnując aby zrębki nie miały styczności z rośliną a w miarę wzrostu roślin podgarniamy bliżej aby przysłonić gołą ziemię.
Jeśli chodzi o jakieś szkodniki myszy nornice itp - u mnie nic się takiego nie pojawiło.
Rozłożenie kompostu pomiędzy ziemię a zrębki to na pewno dobry pomysł który przyspieszy cały proces i poprawi efekty.

Jeśli macie jakieś dodatkowe pytania postaram się na nie odpowiedzieć

Pozdrawiam

PS W żadnym wypadku nie wolno mieszać sćiółki z ziemią
Paul w filmie powiedział że ten sposób jest zbliżony do tego co daje nam natura w lasach, dżungli itd nikt nic nie nawozi, nie plewi, nie przekopuje a wszystko pięknie rośnie :) i jak by nie patrzeć to prawda
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”