Kalamondyna-pielęgnacja i problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Drako
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1341
Od: 17 lut 2013, o 13:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Płd. Wielkopolska

Re: Kalamondyna - umiera?

Post »

Na Twoim miejscu wymieniłbym ziemię, wsadził nawet do tej samej ale wyszorowanej doniczki, wyciął uschnięte i wykonał oprysk na grzyba. Szkodnika żadnego nie widać, więc przyczyna tkwi albo w korzeniach, albo w tych uschniętych pędach.
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21681
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Kalamondyna - umiera?

Post »

Moim zdaniem,jej wygląd to niestety wynik zaniedbania w uprawie.

Brak jej odżywczej ziemi,nawozu,podlewania i podwyższonej wilgotności.
Donica jest ok przy tej wielkości bryły korzeniowej i po dokładnym obcięciu suchych pędów w części nadziemnej.
Jednak ziemię wymieniłabym na nową i po terminie ok 1 do 1,5 tygdnia zaczęłabym nawożenie.
Obowiązkowo ustaw na tacy z mokrym keramzytem i zraszaj ,przynajmniej 1xdziennie ale nie w pełnym słońcu.
jeśli masz możliwość wystawienia jej na powietrze- balkon,taras zrób to koniecznie.
Będzie ok... powodzenia. :D
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
tuvok
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 27 lip 2014, o 12:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kalamondyna (Calamondin) gubi liście

Post »

Witam,

chciałbym podłączyć się pod temat. Mam Kalomandyne juz drugi rok, do tej pory nie było z nią problemów, łądnie rosła, kwitła i owoacowała. Jednak w tym roku po zimie nie odżyłą tak jak zawsze, zgubiła wiele liści, a te co są są cienkie i blado zielone wpadające w żółć. Niektóre żółkną tak jak na zdjęciach. Jakis czas temu poczuła się lepiej i ma dużo pąków kwiatowych ale liście jak były słabe tak są, do tego zaczęły znowu opadać.
Załączam pare zdjęć obrazujących sytuacje.
Na wiosne włożyłem do doniczki nawóz wolno rozpuszczający się. Staram się podlewać jak wierzchnia warsta zaczyna być sucha.
Kalomandyna jest na oknie południowym ale za szybą termo. W pokoju moja żona maluje obraz olejne, nie są to opary szkodliwe dla człowieka ale może są dla Kalomandyne? Mam możliwość przeniesienia jej do pokoju z oknem wschodnim na którym słońce operuje do południa.


z gory dziekuje za pomoc
Awatar użytkownika
kaczmar005
200p
200p
Posty: 372
Od: 17 lip 2010, o 20:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Kalamondyna (Calamondin) gubi liście

Post »

A możesz wystawić ją teraz na dwór?
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21681
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Kalamondyna (Calamondin) gubi liście

Post »

Mimo wszystko jest śliczna! Taka kształtna,ma zadatki na uformowanie zgrabnego drzewka :D
Jeśli nie masz możliwości wystawienia jej na powietrze ,o czym pisze wyżej kaczmar005,
co byłoby najlepszym dla niej wyjściem to koniecznie podnieś wilgotność powietrza w jakich przyszlo jej żyć.
Tzn . codziennie zraszaj ją - poza czasem padania na nią słońca - bo przypalą się jej liście
i ustaw na większej tacy wypełnionej zawsze mokrym keramzytem .
Doniczkę ustaw na odwróconym do góry dnem podstawku ,chodzi o to by doniczka nie dotykala wody i by ziemia wiecznie nie podsiąkała.
Parująca woda wytworzy specyficzny mikroklimat,który cytrusom bardzo służy.
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
tuvok
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 27 lip 2014, o 12:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kalamondyna (Calamondin) gubi liście

Post »

dziękuję za cenne porady!
Raz ją wystawiłem na słońce na tydzień ale opadła połowa liści mimo podlewania, przestraszyłem się i schowałem z powrotem.
Czyli uważacie ze problem może być w wilgotności powietrza?
Cały czas się zastanawiam czy jej nie przelewam czy nie przesuszam i czy nie za mało nawozu,
ps. woda nigdy nie stoi w podstawce.
Awatar użytkownika
kaczmar005
200p
200p
Posty: 372
Od: 17 lip 2010, o 20:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Kalamondyna (Calamondin) gubi liście

Post »

Jeśli chcesz ją wystawić na pełne słońce to musisz ją zaaklimatyzować, stopniowo przyzwyczajaj ją do słońca, zaczynając od cienia.
Podlewaj ją obficie,do przelania wody do podstawki, a po 15 min wylej nadmiar wody a będzie ok :)
Awatar użytkownika
maly3310
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 24 wrz 2014, o 23:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Nowogard

Re: Citrus Mitis (CALAMONDIN)

Post »

Witajcie.
Przed wczoraj zakupiłem 2 drzewka jedno Mandarynki Kalamondin a drugie ananasa.
Przeczytałem kilka tematów i nasuwają mi się pewne pytania, ponieważ jest to moje 2 drzewko, pierwsze była cytryna - szczepułki przywiezione w Chorwacji ale niestety mi uschła w momencie włączenia grzejników w okresie zimowym.
Przechodząc do tematu.
- Wiem, że roślinkę trzeba przenieść na okres zimowania w chłodniejsze pomieszczenie, ale od kiedy do kiedy taki okres jest?
- Czy mogę np wynieść ją do piwnicy gdzie nie ma okien, mieszkam w bloku i cięzżko będzie znaleźć takie pomieszczenie?
- Jak często w okresie zimowania podlewać ją?
- Czy temp musi być w okresie zimowania od 10-15 stopni czy może być wyższa?
- Czy w czasie zimy nawozić ją czymś jeśli tak to co polecacie najlepiej?
Poniżej załączam zdjęcia mojej Kalamondi. Za wszelką pomoc i przydatne odesłania do stron związanych z tematem dziękuję serdecznie
Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Citrus Mitis (CALAMONDIN)

Post »

Witaj. :)

W kwestii pielęgnacji poczytaj na początek ten wątek: http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?t=9016 :)
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
maly3310
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 24 wrz 2014, o 23:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Nowogard

Plamki na listku Kalamodynki

Post »

Witam.
Dziś zaobserwowałem na mojej Kalamodynce jakieś dziwne plamki wydaje mi się, że jest to jakiś insekt ale nie wiem co to jest i jak to usunąć, drzewko posiadam od kilku dni w swoim posiadaniu. Za wszelką pomoc dziękuję. Poniżej zdjęcie listka jak wygląda z jednej i drugiej strony.

Obrazek Obrazek

---Napisane: 25 wrz 2014, o 10:31 ---

Odpowiedź znalazłem ale nie na wszystkie pytania w podanym temacie przez Ciebie.
Czy mógłby ktoś dać jeszcze jakieś konkretne informacje odnośnie hodowania Mandarynki, Jaką najlepiej zachować wilgotność? Czy ma być w granicach 40% czy więcej? Czy np jeśli mieszkam w bloku to mogę ją doświetlać sztucznie jeśli tak to jaką najlepiej zastosować barwę promiennika? Ile wody dawać np mojemu drzewku w tym okresie?
sokolinho
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 4 lut 2015, o 12:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kalamondyna (Calamondin) gubi liście

Post »

Witam
Moja kalamondyna gubi liście i ma biały nalot na pędach, na niektórych liściach widoczne są białe przebarwienia. Czy ktoś może wie co jej dolega i czym może być to spowodowane?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Kalamondyna (Calamondin) gubi liście

Post »

Wrzuć zdjęcia, łatwiej będzie o identyfikację problemu. :)
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
sokolinho
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 4 lut 2015, o 12:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kalamondyna (Calamondin) gubi liście

Post »

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”