Anturium choroby liści

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Beaataa
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 49
Od: 4 kwie 2008, o 10:37

Post »

Czy da się "zmusić" anturium do kwitnięcia :?:
arkandor
500p
500p
Posty: 733
Od: 17 lip 2008, o 10:04
Lokalizacja: śląskie

Post »

Jeśli anturium ma odpowiednie podłoże (tzn. przewiewne i kwaśne, takie jak podłoże w lesie iglastym) oraz odpowiednie oświetlenie (tzn. jasno, ale nie bezpośrednio w słońcu) to powinno kwitnąć bez problemu (chyba że jest jeszcze młode :wink:). Jeśli dodatkowo będziesz podlewać je miękką wodą (czyli np. przegotowaną) oraz raz na 2 tyg. nawozić rozcieńczonym nawozem, np. do rododendronów, to zakwitnie na pewno :D.

pozdrawiam, arkandor.
Awatar użytkownika
Beaataa
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 49
Od: 4 kwie 2008, o 10:37

Post »

Pytam, bo w zeszłym roku pięknie kwitło na biało, a w tym roku ani huhu :(
Jak pamiętasz miałam chwilowy kłopot z liśćmi, ale przesadziłam do nowej ziemi z mieszanką podłoża dla storczyków i już jest prawie w porządku (jeszcze z 2 liście są "uszkodzone")
A poza tym roślina ma się dobrze - stoi niedaleko okna w jasnym miejscu, podlewam go ciepłą przegotowaną wodą (2 razy w tyg.) i nic :roll:
Może ma za małą tą doniczkę jednak - na jesieni przesadzę rośliny do większej, wymienię całe podłoże i może się uda.
Choć tak chciałam, żeby zakwitł ;:224
dorcia
1000p
1000p
Posty: 1039
Od: 19 lut 2008, o 19:20
Lokalizacja: Podlaskie

Post »

Czy ktoś mógłby mi pomóc?
Moje anturium scherzerianum ładnie kwitło wiosną, a teraz z jego młodymi listkami dzieje się coś takiego: Obrazek Obrazek
Czy to efekt błędów w uprawie, czy objawy jakiejś choroby?
Awatar użytkownika
Ziel-ona
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2285
Od: 21 gru 2007, o 21:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Poznania

Post »

Moje anturium też zaczęło chorować. Młode listki brązowieją, a powodu nie znam :cry:

Obrazek
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

I w jednym i w drugim przypadku wygląda mi to na Antraknozę, proponuję usunąć porażone liście i wykonać oprysk preparatem Sarfun 500 SC. Musicie pamiętać że anturium powinno mieć podłoże kwaśne ( 4,5 - 5,5pH.) cały czas lekko wilgotne (ale nie mokre wtedy dojdzie do zalania systemu korzeniowego a to znów doprowadzi do Fuzariozy naczyniowej) i przewiewne z dodatkiem grubej kory. Nie toleruje twardej i zimnej wody ponadto jest wrażliwa na zimne powietrze, często przyczyną choroby może być również zwykły przeciąg - owianie rośliny zbyt chłodnym powietrzem przy często zbyt mokrym podłożu ale i samo zbyt zimne powietrze ma negatywny wpływ na roślinę. Nie jest to wcale taka łatwa roślina w hodowli. :D
dorcia
1000p
1000p
Posty: 1039
Od: 19 lut 2008, o 19:20
Lokalizacja: Podlaskie

Post »

Przemo, dziękuję, jak zwykle jesteś niezawodny. :P Już wiem, co zrobiłam źle - moje anturia stoją na stoliku tuż przy północnym oknie, które jest otwarte non stop i na pewno je przewiało (zdarzały się takie przeciągi, że firanka wręcz fruwała). W każdym razie jeszcze je przesadzę i dodam podłoża do storczyków (podlałam je też nawozami dla storczyków). Zimą stały na kaloryferze i wiosną ładnie kwitły.
AsiaB
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 14 lip 2008, o 01:14

Anturium andreanum - brązowe plamy na liściach

Post »

Mam nadzieję, że nikt mnie nie wywali z tego forum za zajeżdżanie kwiatków :) ale znowu potrzebuję Waszej pomocy - nie wiem co się dzieje z moim anturium. Cału czas roślina była zdrowa, miała błyszczące ciemnozielone liście i kilka kwiatów. Nagle jakieś 3 tygodnie temu zaczęły po kolei żółknąć liście, robiły się w brązowe plamy a potem żółkły. Myślałam, że to od zimna (bo zrobiło się chłodniej) ale po przeniesieniu w cieplejsze miejsce nic się nie zmieniło. Liście nadal marnieją, na zielonym liściu pojawiają się brązowe plamki i w ciągu dwóch dni cały liść jest już w łatki. Zostały mi już tylko 4 zdrowe liście. Co to może być? Wydaje mi się, że dbałam o niego właściwie tzn. miał dość jasno, podlewałam go przegotowaną letnią wodą, raz na jakiś czas z florovitem do roślin kwitnących, przecierałam liście i jak już przekwitły kwiaty spryskiwałam. Muszę się też przyznać, że chyba raz go przelałam (woda stała na podstawce ze dwa dni).
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
oraz Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
AsiaB
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 14 lip 2008, o 01:14

Anturium andreanum - brązowe plamy na liściach

Post »

Mam nadzieję, że nikt mnie nie wywali z tego forum za zajeżdżanie kwiatków :) ale znowu potrzebuję Waszej pomocy - nie wiem co się dzieje z moim anturium. Cału czas roślina była zdrowa, miała błyszczące ciemnozielone liście i kilka kwiatów. Nagle jakieś 3 tygodnie temu zaczęły po kolei żółknąć liście, robiły się w brązowe plamy a potem żółkły. Myślałam, że to od zimna (bo zrobiło się chłodniej) ale po przeniesieniu w cieplejsze miejsce nic się nie zmieniło. Liście nadal marnieją, na zielonym liściu pojawiają się brązowe plamki i w ciągu dwóch dni cały liść jest już w łatki. Zostały mi już tylko 4 zdrowe liście. Co to może być? Wydaje mi się, że dbałam o niego właściwie tzn. miał dość jasno, podlewałam go przegotowaną letnią wodą, raz na jakiś czas z florovitem do roślin kwitnących, przecierałam liście i jak już przekwitły kwiaty spryskiwałam. Muszę się też przyznać, że chyba raz go przelałam (woda stała na podstawce ze dwa dni).
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
oraz Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Antooosia
1000p
1000p
Posty: 3431
Od: 8 sty 2008, o 08:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Krakowa

Post »

Nie znam sie za bardzo,ale mnie to wygląda na jakiś problem z korzeniami(przelane lub uszkodzone).
Wyjęłabym roślinkę z doniczki,by obejrzeć,co się tam dzieje.
Pozdrawiam,Kinga.
Na skraju lasu jest mały domek...
marta83
100p
100p
Posty: 160
Od: 23 kwie 2008, o 10:41
Lokalizacja: woj.łódzkie

Anturium andreanum

Post »

witajcie. mam kłopot. kupiła m przed Bożym Ciałem tego kwiatka .przesadziłam a teraz widzę ,że świeżorozwijające się kwiaty brązowieją.... a te już co b yły jak ją kupiłam to zbrązowiały im te "cypelki" co to może być. wsadziła w ziemię od storczyków w doniczkę o rozmiar większą i a przed przesadzeniem podlałam bo miał sucho.... co robić dzięki za odp. pozdrawiam
martuś
Awatar użytkownika
Wanda
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1703
Od: 29 mar 2008, o 11:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa/Sulejówek

Post »

Obawiam się, że podłoże dla storczyków nie jest odpowiednie dla Anturium. Moje rosną w ziemi do roślin doniczkowych. Podlewam, gdy ziemia lekko przeschnie. Raz na 2 tygodnie zasilam biohumusem. Rosną ładnie i kwitną bez problemów.
Rokitnik
50p
50p
Posty: 80
Od: 28 lut 2009, o 14:51
Lokalizacja: pomorskie, Tczew

Post »

Na tym forum jest już sporo wskazówek o anturium . Znajdź wątek "chore anturium" (chyba) - wyszukiwarka. Tam też jest opis najlepszego podłoża i recepta na piękne anturia.

Moje anturium rośnie właśnie w mieszance ziemi dla storczyków i ziemi do roślin kwitnących. Kora i torf z podłoża dla storczyków są dobre do zakwaszenia i rozluźnienia podłoża anturium.

Powodzenia w uprawie
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”