Super szybkie dania obiadowe

Jak zachować doskonałe zdrowie, kondycję i urodę? Porady, zdrowa żywność, najlepsze przepisy.
Awatar użytkownika
liska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10568
Od: 24 mar 2008, o 20:07
Lokalizacja: podkarpacie

Super szybkie dania obiadowe

Post »

Tak mi przyszło dziś do głowy... bo skończyły mi się pomysły :(

Dzień coraz krótszy więc jak człowiek wraca po 16 do domu, to za wiele w ogródku już nie zrobi.
Mają być jeszcze ciepłe dni, więc warto czas wykorzystać w ogródku a nie w kuchni....

Proszę więc o pomoc i przepisy na super szybkie dania albo na dania które można przygotowac dzień wcześniej wieczorem jak już się z ogródka wróci a na drugi dzień po pracy szybko odgrzać :)

Żeby nie było, że nic nie daję.... to dam przepis na super szybkie danie, które robię jak już naprawdę nie mam co zrobić .. czyli raz na pół roku :)

1. Spagetti

- makaron
- mięso mielone
- sos cygański w słoiku
- ser zółty

mięso usmażyć na patelni (jak jest czas to usmażyć przed nm cebulkę), wlać sos ze słoika, polać tym makaron i posypać startym serem żółtym


2. Ogrodowe leczo

- cebula
- cukinia
- fasola szaragowa
- papryka
- pomidory
- kiełbasa
- śmietana 1 łyżka, odrobinę mąki
- koperek

Pokrojone w kostkę warzywa smażę i dodaję kolejne składniki w kolejności jak wyżej
Jak macie inne warzywa w ogródku to można wkroić.
Przygotowuję wieczorem, doskonale się odgrzewa na drugi dzień. Podaję z bagietką:)

Proszę o inne propozycje.
z uśmiechami Iza
u liski
Awatar użytkownika
Renia 4
200p
200p
Posty: 243
Od: 5 paź 2008, o 17:49
Lokalizacja: obecnie opolskie

Post »

Witaj, twoje ogrodowe leczo jest w zasadzie identyczne z moim, z tą różnicą, że zamiast kiełbaski daję pierś kurczaka pokrojoną w kostke,(doprawić przyprawą do kurczaka )i przesmażona na oliwie ,pod koniec odrobina czosnku. Smak zapewne nieco odmienny niż z kiełbaską. Oczywiście z bagietką lub z ryżem (ugotowanym wcześniej "pod poduchą'") :) . Smacznego. :D
Pozdrawiam wiosennie
Awatar użytkownika
Comcia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13455
Od: 9 maja 2008, o 14:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Post »

Może ja też dorzucę swoje 3 grosze ???

Moja teściowa nazywa to giwecz - coś niby leczo, ale z powodzeniem na imprezach zastępuje podłoże.
Składniki :
- olej
- cebula
- papryka
- przecier pomidorowy
- każde inne warzywo
- kiełbasa albo mięsko

Na oleju w garnku leciutko zeszklić cebulkę i po kolei dodawać pokrojowe warzywa, co wpadnie pod rękę. Marchewka, seler, pieruszka,cukinia, kapusta, fasolka szparagowa, kalafior, w ogóle każde warzywo się nadaje :) Koniecznie musi być papryka i jakaś kiełbaska albo mięsko. Uwzględniając kolejność dorzucania warzyw trzeba mieć na uwadze jak długo się gotują....
To razem dusimy podlewajac wodą i dodając przecier pomidorowy. Doprawić do smaku i pamiętać o dużej ilości słodkiej papryki. Ja pod koniec dodaję ziemniaki i mam wtedy jednodaniową potrawę. Ale można też jeść z chlebem, makaronem albo ziemniakami gotowanymi osobno.
W wersji półpłynnej będzie gęsta zupa :)

Polecam - może się trzeba nakroić trochę warzyw ale wychodzi ciekawa i łatwa do odgrzania potrawa. W zależności od składników może smakować inaczej.
Awatar użytkownika
safiori
200p
200p
Posty: 321
Od: 7 kwie 2008, o 09:51
Lokalizacja: Poznań

Post »

Moje leczo też jest podobne ale zamiast kiełbasy daję mięso mielone i nie dodaję mąki.
Awatar użytkownika
liska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10568
Od: 24 mar 2008, o 20:07
Lokalizacja: podkarpacie

Post »

O fajne modyfikacje :)
Z ziemniakami mozebyć bardziej syte a z mięsem mielonym nie trzeba zagęszczać :) Super !
Szczególnie teraz, kiedy mamy w ogródku tyle wrazyw

Czasem dodaję kapusty świeżej/ młodej na wiosnę.
Wtedy jest taki... podłoże :) i dodaję szczyptę kwasku i odrobinę cukru.

Leczo jest fajne bo daje się takie warzywa jakei się ma :)
z uśmiechami Iza
u liski
Awatar użytkownika
gagawi
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2446
Od: 20 gru 2007, o 21:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Post »

Ja lubię sałatkę z kurczaka w przyprawie gyross

4 piersi kurczaka pokroić w kostkę, obsypać przyprawą 1/2 torebki ( najlepsza KOTANY )i usmażyc na patelni w niewielkiej ilości oleju (łyżka)- wyjąć do miski do przestudzenia.
1 mała kapusta pekińska - pokroić
1 średnia cebula- drobno posiekać
3 ogórki konserwowoe- drobno pokroić
3/4 puszki kukurydzy bonduelle ( inne są paskudne )

W/w składniki wsypujemy do przestygniętego kurczaka, zalewamy sosem i dokładnie mieszamy.

Sos: mały słoiczek majonezu babuni + keczup ( do smaku-wymieszać )

Podajemy z chlebkiem lub bagietką jako obiado-kolację.
Grażyna W
Mój ogródek
regulamin
Awatar użytkownika
tulipanka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 5993
Od: 20 kwie 2007, o 12:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie

Post »

Coś mi się wydaje, że będzie to jeden z moich ulubionych tematów.
Z racji tego, że starsza córka chodzi do 1 klasy a druga dopiero skończyła roczek, mam mnóstwo obowiązków.
W dzień powszedni mam godzinę albo i mniej na przyrządzenie obiadu.

Mój sposób szybki i niezawodny obiad to na przykład kurczak z ryżem.
Filety z kurczaka lekko rozbijam tłuczkiem i takie gołe (przyprawione wg uznania), bez panierki smażę na oleju. Do tego gotuję ryż w torebce i robię jakąś szybką sałatkę. Latem były to pomidory lub ogórki w śmietanie, teraz może być np kapusta pekińska z sosem czosnkowym.
Przyrządzenie takiego obiadu zajmuje mi nawet mniej niż pół godziny a jest naprawdę smaczne.
Awatar użytkownika
liska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10568
Od: 24 mar 2008, o 20:07
Lokalizacja: podkarpacie

Post »

a chcę Ci Violu powiedzieć, że właśnie Ty mnie natchnęłaś na ten wątek, jak gdzieś dziś przeczytałam, że masz dowiadczenie z szybkimi obiadami :)

Dziel się dziel :)
z uśmiechami Iza
u liski
Awatar użytkownika
Comcia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13455
Od: 9 maja 2008, o 14:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Post »

Piersi z kuraczaka inaczej.

Piersi kroimy na kawałeczki i wsadzamy do miseczki z rozbełtanymi 2 jajkami. Przyprawiamy. Nakładamy łyżką i smażymy jak kotlety ostrożnie obracając. Można dodać np. pietruszkę czy koperek, albo coś innego - zmieni się smak i nie będą to tradycyjne piersi smażone :)
Awatar użytkownika
Renia 4
200p
200p
Posty: 243
Od: 5 paź 2008, o 17:49
Lokalizacja: obecnie opolskie

Post »

Teraz coś na szybko , raczej gorąca kolacja- z rozbełtanymi jajami.
Patrzysz do lodówki, masz tylko skrawki jakiejś wędliny, resztki zeschniętego żółtego sera, a w chlebowniku czerstwą bagietkę lub bułkę czy chleb. ALE SĄ JAJKA!!! No i w drzwiczkach MLEKO. Teraz wersje:
1. Bułkę moczysz w mleku- i dobrze odciskasz , ser,kielbaskę(parówkę),kroisz drobniutko, dodajesz 1 jajko ,można łyżkę mąki,doprawiasz przyprawami według uznania , klopsiki otaczasz w bułce tartej i na patelnię. Jako dodatek kiszony ogorek lub korniszon i gorąca kolacja gotowa(bez pieczywa)
2. 2 jajka rozbełtujesz z 1/2 szkl. mleka, trochę soli i maggi, maczasz w tym chlebek i na patelnię z 2 stron opiekasz, opieczone skladam po 2, a między to plasterki wędliny i żółtego sera, jeszcze raz na patelnię i przykrywam pokrywka, pieknie się połączy.
Moje córki nazywały to specialite a la maison w czasach , gdy o wszystko było bardzo trudno., a mąż mawiał, że potrafię z piasku bicz ukręcić.
Pozdrawiam wiosennie
Awatar użytkownika
rivendel
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2030
Od: 28 sie 2008, o 22:29
Lokalizacja: dolnośląskie

Post »

Jesteście kochane! :D Mnie pomysłów też brakuje, a tak między nami, to wolę na działce siedzieć niż przy garach i na pięciu gotować + pies oczywiście, ktory też gotowane lubi.
Ja polecam pierś kurczaka:
- 2-3 piersi
-śmietanka 30%
-pęczek koperku
sól, pieprz, pieprz ziołowy.

Piersi pokroić w nieduże paseczki, obsmażyć, przyprawić, zaciągnąć śmietabnką, dodać posiekany koperek.
Gotowe.
I pyyyyyyszne aczkolwiek kaloryczne... :roll: Ta śmietanka.... Ale bez niej nie ma potrawy!
Podawać z bagietką lub ryżem.
Pozdrawiam-AgnieszkaIntro, czekanie na wiosnę
Awatar użytkownika
tulipanka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 5993
Od: 20 kwie 2007, o 12:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie

Post »

Szybko można również przyrządzić wątróbkę.

Obtaczam ją w mące i wkładam na parę sekund na rozgrzany olej. Podsmażam z obydwóch stron. Dolewam tyle zimnej wody aby całkowicie przykryła wątróbkę, dodaję 1 - 2 pokrojone cebule, przyprawy i duszę na wolnym ogniu, od zagotowania mniej więcej 10 minut. Gdy już jest miękka, na powstałym wywarze robię sos, czyli zagęszczam mąką.
Wątróbkę z sosem podaję z kaszą jęczmienną lub gryczaną i kiszonym ogórkiem.
Też trochę kaloryczne, ale dobre (mąż bardzo lubi):D
Przygotowanie tego dania zajmuje mi ok 20 - 30 minut.

Zupa pomidorowa
Przeważnie zawsze na niedzielny obiad robię rosół. Kiedy zostaje, nie wylewam go, lecz zostawiam w lodówce na następny dzień.

Zimny rosół trzeba zagotować. Potem dodaję do niego podrobione na kawałeczki mięso z którego gotowany był ten rosół, dodaję koncentrat pomidorowy, śmietanę i posiekaną natkę pietruszki. Do zupy dodaję jeszcze ugotowany ryż lub cienki makaron i pomidorowa gotowa :D
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6532
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

Kurczak w kawałeczkach, obsypany ulubionymi przyprawami, opanierowany w bułce tartej i usmażony na oleju - max 10 min.
Gorące chrupiące kawałki kurczaka na jeden kęs ułożone na sałacie lodowej pokrojonej w kawałki i pokropionej sokiem z cytryny i oliwą, albo jakimś sosem typu vinegret - max. 5 min.
Można dodać zioła świeże, albo suszone, pomidory duże albo koktajlowe, oliwki zielone, albo czarne, ogórki kiszone, jabłka w cieniutkich plasterkach, śliwki bez pestek, gruszki krojone w kostkę, młody szpinak (surowy), rzodkiewki, ananasa, czy brzoskwinkę, kukurydzę, fasolkę z puszki, jajka na twardo, dowolne dodatki dodające koloru i smaku - max. 5 min.

Smacznego! :)
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
ODPOWIEDZ

Wróć do „Bądźmy ZDROWI i piękni... jak nasz ogród”