Hortensja - cięcie

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
cate72
200p
200p
Posty: 289
Od: 27 wrz 2009, o 13:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Italia

Re: Hortensja - cięcie

Post »

Dzięki Ania:-) piekny ogrod a ta hortensja to co to za odmiana? Ja kupilam 2 .Jedna to lime a druga fraise.będę ciac nisko nad drugim oczkiem tak jak pisze rozmalinka?
Przepraszam,ale nie mam mozliwosci uzywania polskich liter Kasia
mmoncia
50p
50p
Posty: 66
Od: 13 mar 2014, o 22:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Polska/Czechy

Re: Hortensja - cięcie

Post »

Ja mam dylemat z tym cięciem ogrodowych. Wszędzie piszą nie można, nie można, natomiast moim zdaniem można przyciąć, byle nie wyciąć całych starych pędów.
U mnie przemarzły w kwietniu - jedna w ogrodzie, druga w szklarni. Tej ze szklarni obcięłam pędy do połowy, bo mi się nie podobały takie przemarznięte liście, z resztą widać na zdjęciu te, które zostały. Z oczek na tych starych pędach powyrastały nowe pędy które powypuszczały pąki.
Ta, która rośnie w ogrodzie - taka sama sytuacja, tzn. nie przycinałam jej, ale wypuściła nowe pędy na starych i na tych nowych są pąki.
A wszędzie krzyczą: nie przycinać! :) Bo jeden artykuł jest przeklejany po 100 razy.
Wydaje mi się, że ludzie myślą, że pęki tworzą się tylko i wyłącznie na końcach pędów, a one tworzą się nawet na nowych, pod warunkiem, że wyrosną ze starych pędów.
Dobrze myślę? :) :)

Obrazek
Kasia79
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 917
Od: 26 cze 2013, o 19:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Hortensja - cięcie

Post »

Kobitka z zaufanej szkółki poradziła mi, żeby z cięciem hortensji ogrodowej poczekać do czerwca. Jeśli do tego czasu nie pojawią się liście na pędach, to można obciąć go do miejsca gdzie są liście. Mam trzy h. ogrodowe i zrobiłam w tym roku tak jak radziła, zapowiada się na dobre kwitnienie, kwiatostanów jest sporo, jeden zaczął już nawet rozkwitać. Kwiatostany pojawiły się też na rozgałęzieniach, tak jak u mmonci. Mam tylko problem z jedną, która wykształciła liście do połowy pędów i na ich końcach, więc część pędów jest w połowie łysa. Zawiązała kwiatostany na końcach, więc nie chcę tego korygować, ale czy jest nadzieja, że w przyszłym roku to się wyrówna?
Awatar użytkownika
rozmalinka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1520
Od: 7 sty 2013, o 11:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Re: Hortensja - cięcie

Post »

Dziewczyny zgadzam się z Wami. U mnie też wypuszczają boczne i na nich pojawiają się pąki. Ja jestem za korekcją kształtów krzewów hortensji. Uważam,że warto czasem odpuścić sobie kwiaty i po prostu przyciąć "dziwne pędy". jeżeli są prawidłowo nawożone i rosną w dobrej ziemi, to przecież zakwitną najdalej w przyszłym roku. Ważne, żeby nie ciąć za późno, bo nie zdążą zawiązać przyszłorocznych pąków.
Pozdrawiam. Ania
Awatar użytkownika
aneczka1979
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7715
Od: 14 cze 2010, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Hortensja - cięcie

Post »

Witam. Mam pytanie dotyczące hortensji bukietowej.
Czy wg Was Polar Bear ma na tyle sztywne pędy, że nada się na prowadzenie na pniu? Ostatnio babeczka miała ją na rynku. Sadzonka miała tylko jeden dość gruby i wysoki na metr pęd zakończony kwiatostanem. Tak sobie pomyślałam, by ją na wiosnę tylko uszczyknąć i podwiązać do kija i zrobić drzewko. Uda się?
Awatar użytkownika
cyma2704
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11484
Od: 5 mar 2013, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Hortensja - cięcie

Post »

Aniu próbuj. Ja dwie jedną bukietową z ubiegłorocznego odkładu prowadzę na pniu, ale zaplotłam dwie gałązki i przywiązałam do bambusowej tyczki. Drugą podobnie prowadzę anabelkę, bo mnie denerwują leżące na ziemi kwiaty.
Obrazek
Awatar użytkownika
aneczka1979
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7715
Od: 14 cze 2010, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Hortensja - cięcie

Post »

Soniu nie widzę zdjęcia... :oops: ;:145
Awatar użytkownika
rozmalinka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1520
Od: 7 sty 2013, o 11:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Re: Hortensja - cięcie

Post »

To prawdopodobne była hortensja szczepiona na pniu. Dostaniesz taką bez problemu w sklepie internetowym, np. Futurengardens ;:108
Pozdrawiam. Ania
Awatar użytkownika
cyma2704
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11484
Od: 5 mar 2013, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Hortensja - cięcie

Post »

Jasne, że można kupić gotową na pniu, ale co za frajda wyhodować samemu.

Aniu w poprzednim poście jest Anabelka, (u mnie zdjęcie się wyświetla), poniżej Limelight.
Obrazek
Awatar użytkownika
aneczka1979
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7715
Od: 14 cze 2010, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Hortensja - cięcie

Post »

Teraz widzę i ja. ;:215
Wyglądają świetnie. Tak też zrobię i ja! Może uda mi sie kupić taką z dwoma pędami, bym mogła zapleść jak Ty. :D
Dziękuję.
Awatar użytkownika
cyma2704
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11484
Od: 5 mar 2013, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Hortensja - cięcie

Post »

Moja miała cztery gałązki, ale dwie wycięłam przy ziemi, bo były cienkie. Widziałam u kogoś z innego forum zaplecione trzy gałązki, pewnie będą jeszcze mocniejsze i ładniejsze.
Awatar użytkownika
rozmalinka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1520
Od: 7 sty 2013, o 11:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Re: Hortensja - cięcie

Post »

Z hortensja szczepioną na pniu jest tak jak z różą szczepioną na pniu (tzw. pienną). Takiej róży nie uzyska się, wycinając pędy i zostawiając jeden na pieniek. Po prostu krzaczek szczepi się na specjalnej podkładce. Miejsce szczepienia jest wysoko.
Pozdrawiam. Ania
Awatar użytkownika
aneczka1979
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7715
Od: 14 cze 2010, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Hortensja - cięcie

Post »

A ja się będę upierać. Wiele osób prowadzi w ten sposób hortensję na drzewko. :D
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”