Lampy do doświetlania roślin

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
Awatar użytkownika
alenaa
100p
100p
Posty: 102
Od: 15 sty 2006, o 22:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Post »

W tej chwili mam stół o wielkości 1,5 m x4m, a w przyszłym roku bedzie wiecej.Uprawiam fuksje - głównie w formie piennej.Lampy potrzebne mi sa aby przyspieszyc wegetacje i co za tym idzie kwitnienie. Także pobieranie sadzonek powinno być z matecznika, który wczesniej był w chłodniejszej temperaturze ale w pełnym oświetleniu. Myślałam o zastosowaniu kilku lamp akwariowych, ale nie wiem czy są one odpowiednie do roślin lądowych. A zwykłe swietlówki? Nie wiem ile potrzebuję wat ani na jakiej wysokości powinnam umieścić lampy. Jak oblicza się ilośc światła potrzebnego do optymalnej fotosyntezy?
Dzięki za odpowiedź
Awatar użytkownika
pogotowie ogrodnicze
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1407
Od: 23 wrz 2005, o 18:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Post »

alenaa pisze:W tej chwili mam stół o wielkości 1,5 m x4m, a w przyszłym roku bedzie wiecej.Uprawiam fuksje - głównie w formie piennej.Lampy potrzebne mi sa aby przyspieszyc wegetacje i co za tym idzie kwitnienie. Także pobieranie sadzonek powinno być z matecznika, który wczesniej był w chłodniejszej temperaturze ale w pełnym oświetleniu. Myślałam o zastosowaniu kilku lamp akwariowych, ale nie wiem czy są one odpowiednie do roślin lądowych. A zwykłe swietlówki? Nie wiem ile potrzebuję wat ani na jakiej wysokości powinnam umieścić lampy. Jak oblicza się ilośc światła potrzebnego do optymalnej fotosyntezy?
Dzięki za odpowiedź
Lampa Sodowa SON-T 400W E40 AGRO(ok.80 zł)to aktualnie najlepsza lampa do doświetlania roślin o wysokim spektrum "światła niebieskiego" .
Nie wiem czy posiadasz oprawy do takich lamp (koszt ok 300 zł)
od oprawy i odbłyśnika zależy ich ilośc
1-2 szt na tę powierzchnię/6m2
natomiast lampy żarowo-rtęciowe musiałyby być umieszczone 250W(80 cm) 400W (120 cm) nad roślinami i 1 lampa na 1m2
Reasumując
doświetlanie wyjdzie ci dość drogo chyba że będziesz to robiła przez kilka lat i więcej.
Doświetlanie w piwnicy będzie dużo droższe niż w szklarni
policz 16x 400 w 6,5 kW/dzień x 2lampy 13 kW/doba a w szklarni 5 kW/doba
Ja bym wolał kupić sadzonkę

Janusz
Pozdrawiam. Janusz Ogrodowy Lekarz
diagnostyka na facebooku
Internetowe Pogotowie Ogrodnicze ...
Awatar użytkownika
pogotowie ogrodnicze
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1407
Od: 23 wrz 2005, o 18:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Post »

E = (światłość x cos3α)/h2, gdzie kąt α jest zawarty między punktem emisji światła a miejscem, do którego dociera emitowana fala świetlna
to jest wzór do obliczania zapotrzebowania na lampy przy doświetlaniu

Janusz
Pozdrawiam. Janusz Ogrodowy Lekarz
diagnostyka na facebooku
Internetowe Pogotowie Ogrodnicze ...
Awatar użytkownika
Eliza
---
Posty: 489
Od: 7 wrz 2005, o 14:19
Lokalizacja: Olsztyn

Post »

alenaa pisze:I jeszcze jedno - światło podczerwone i ultrafiolet, to z tego co wiem nie ma wpływu na fotosynteze. :D Więc takich lamp też nie szukam
Kup ultrafilolet to poopalasz się.I jeszcze inne będą korzyści chyba wiesz jakie bo udowodniłas to we wcześniejszych postach.
I jakaś melisa by się Tobie przydała... ;:40
Awatar użytkownika
pogotowie ogrodnicze
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1407
Od: 23 wrz 2005, o 18:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Post »

Eliza pisze:
alenaa pisze:I jeszcze jedno - światło podczerwone i ultrafiolet, to z tego co wiem nie ma wpływu na fotosynteze. :D Więc takich lamp też nie szukam
Kup ultrafilolet to poopalasz się.I jeszcze inne będą korzyści chyba wiesz jakie bo udowodniłas to we wcześniejszych postach.
I jakaś melisa by się Tobie przydała... ;:40
Jeżeli jest to uzupełnienie mojej wypowiedzi to zrobiłaś to SUPER

Janusz
Pozdrawiam. Janusz Ogrodowy Lekarz
diagnostyka na facebooku
Internetowe Pogotowie Ogrodnicze ...
Awatar użytkownika
alenaa
100p
100p
Posty: 102
Od: 15 sty 2006, o 22:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Post »

Janusz - dzięki za odpowiedż. A co myślisz o świetlówkach? Są przede wszystkim tańsze. Co do kosztów uprawy w szklarni to trzeba jeszcze doliczyc koszt jej ogrzania, czego nie byłoby w przypadku piwnicy.
Co do pozostałych postów odnośnie mojego zachowania w wcześniejszych postach to macie racje, umiem przyznać się do błędów i przeprosić, ale naprawdę nie lubię jak ktoś na siłe próbuje zrobić ze mnie idiotkę, która się na niczym nie zna. Ten temat jest dla mnie nowy, przyznaje, że prawie nic o tym nie wiem, ale nie podoba mi się sytuacja, gdzie rady udziela mi osoba, która wie jeszcze mniej i to w tak pewny siebie, gburowaty, wyśmiewający sposób w jaki zrobił to dociekliwy.
Dlatego pisze jeszcze raz - jeżeli ktos poczuł się urazony to przepraszam, przepraszam tez dociekliwego.
;:18 - a to na zgode - moze byc melisa :wink:
Awatar użytkownika
alenaa
100p
100p
Posty: 102
Od: 15 sty 2006, o 22:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Post »

Jestem z woj. łódzkiego. :wink: A co?? Npijemy sie wspólnie meliski i poopalamy sie z Elizą przy lampkach? Jak kupię ultrafiolet to zapraszam. Ewentualnie melisa bedzie tylko dla mnie bo to niezbyt smaczne jest. :D
Awatar użytkownika
pogotowie ogrodnicze
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1407
Od: 23 wrz 2005, o 18:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Post »

alenaa pisze:Janusz - dzięki za odpowiedż. A co myślisz o świetlówkach? Są przede wszystkim tańsze. Co do kosztów uprawy w szklarni to trzeba jeszcze doliczyc koszt jej ogrzania, czego nie byłoby w przypadku piwnicy.
Co do pozostałych postów odnośnie mojego zachowania w wcześniejszych postach to macie racje, umiem przyznać się do błędów i przeprosić, ale naprawdę nie lubię jak ktoś na siłe próbuje zrobić ze mnie idiotkę, która się na niczym nie zna. Ten temat jest dla mnie nowy, przyznaje, że prawie nic o tym nie wiem, ale nie podoba mi się sytuacja, gdzie rady udziela mi osoba, która wie jeszcze mniej i to w tak pewny siebie, gburowaty, wyśmiewający sposób w jaki zrobił to dociekliwy.
Dlatego pisze jeszcze raz - jeżeli ktos poczuł się urazony to przepraszam, przepraszam tez dociekliwego.
;:18 - a to na zgode - moze byc melisa :wink:
świetłówki maja za małe spektrum i rośliny będą się wyciągały chyba żebyś dała 20 szt na 1m2. Kiedyś prowadziłem duże gospodarstwo szklarniowe i znam się na tym. Chryzantemy miałem od czerwca do sierpnia.(zaciemnianie)

Janusz
Pozdrawiam. Janusz Ogrodowy Lekarz
diagnostyka na facebooku
Internetowe Pogotowie Ogrodnicze ...
Awatar użytkownika
alenaa
100p
100p
Posty: 102
Od: 15 sty 2006, o 22:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Post »

Janusz - wielkie dzięki. Szkoda, że to takie drogie. Muszę poważnie przemyśleć sprawę. Sprzedałam kilka drzewek fuksji w tamtym roku (ich cena jest dosyć wysoka), ale drzewka nie miały tak idealnego kształtu jakbym sobie życzyła. Dlatego tak kombinuje i szukam. A teraz muszę wszystko przemysleć. I albo zainwestowac w niewielką szklarnie albo mieć tylko kilka dla siebie. Szkoda, bo pewnie będę musiała poprzestac na tym drugim. :wink:
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6949
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

alenaa pisze:Jestem z woj. łódzkiego. :wink: A co?? Npijemy sie wspólnie meliski i poopalamy sie z Elizą przy lampkach? Jak kupię ultrafiolet to zapraszam. Ewentualnie melisa bedzie tylko dla mnie bo to niezbyt smaczne jest. :D
Ponieważ jesteśmy z tego samego województwa to może ja też się zaproszę na melisę i ultrafiolet . ;:77 ;:80
Pozdrawiam Andrzej.
Awatar użytkownika
alenaa
100p
100p
Posty: 102
Od: 15 sty 2006, o 22:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Post »

No właśnie miałam na myśli Ciebie i Elizę. Gdyby Janusz chciał to oczywiscie też. Nie wiem jak Ci się odwdzięczę za wspaniały wykład o lampach. ;:91
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6949
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Na Janusza zawsze można liczyć. Posiada on naprawdę bardzo dużą wiedzę specjalistyczną.
Pozdrawiam Andrzej.
Awatar użytkownika
Misaga
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 16 lut 2006, o 20:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa/Wiktorów k. Borzęcina

Post »

pogotowie ogrodnicze pisze:Lampa Sodowa SON-T 400W E40 AGRO(ok.80 zł)to aktualnie najlepsza lampa do doświetlania roślin o wysokim spektrum "światła niebieskiego" .
...
Ja bym wolał kupić sadzonkę
A co sądzicie o żarówkach reflektorowych do roślin SYLVANIA REFLECTOR GRO-LUX, 75W (średnica 95mm) z przeznaczeniem przez producenta do doświetlania roslin.
Z oprawką nie ma problemu :lol:

(W moim przypadku, to oczywiście też probelm ale na mniejszą skalę, bo ja potrzebuję oświetlić stół 130cm x 200cm. Robię własne zadzonki pomidorka, ale tak dla siebie, nie przemysł.)
Pozdrawiam
Misaga
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”