Nawadnianie automatyczne,zraszacze,samodzielny montaż

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
arkawroc
200p
200p
Posty: 447
Od: 24 sty 2011, o 17:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: wrocław

Re: Automatyczne nawadnianie- samodzielny montaż.

Post »

Znalazłem w altanie listwę do nawadniania, i zaraz naprędce zamontowałem w foliaku ,podwieszona została na drewnianych listewkach na metalowych stojakach.
Taka o , w fazie próby czy działa:

Obrazek

tutaj już podwieszona i działająca

Obrazek
MagnetoX
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 12 sie 2014, o 09:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Witam,

Chciałbym zbudować system automatycznego nawadniania ogrodu. Ogród mam niewielki ok. 90 m2 trawnika oraz 60 metrów żywopłot z Tuj Szmaragdów. Pod żywopłot chciałem kupić nawierzchniowy (przysypię korą) wąż (linię) kroplującą RAIN BIRD XF 16/33/2,3. I tyle wiem :)

1. Jakiej firmy kupić zraszacze ?
2. Czy lepsze są zraszacze rotacyjne czy statyczne ? (rotacyjnemu można ustalić zakres obrotu i to mi się podoba ale nie wiem czy nie są bardziej awaryjne)
3. Jaką rurę użyć do intalacji zraszaczy ? (Rura PE ?) Jaki rozmiar 16, 25 , 32 mm ?
4. Jakie elektrozawory kupić ? Chciałbym na każdy zraszacz osobny elektrozawór (i tak będzie ich mało)
5. Do wykorzystania będzie pompa hydroforowa generująca 4 bar-y. Źródło - studnia. Czy to wystarczy ? Mam Grundfos MQ 3-45 ( Wydajność pompy Qmax=75L/min , Ciśnienie pompy Pmax= 4,4 bar , Moc silnika max Ps max=1,0kW , Sterowanie- karta elektroniczna, Ochrona przed suchobiegiem).

O czym jeszcze pamiętać ?
duduś
1000p
1000p
Posty: 1100
Od: 22 sie 2009, o 09:07
Lokalizacja: opole

Re: Automatyczne nawadnianie- samodzielny montaż.

Post »

Witam ( zaznaczam że kobietą jestem więc pytania mogą być średnio mądre w tej kwestii ). Sama planuję ustalić system naw. . Proszę napiszcie mi jakie są elementy składające się na taki system. Może jest jakaś fajna stronka z takimi danymi ? dziękuję
duduś
Slaw
50p
50p
Posty: 99
Od: 28 lis 2013, o 13:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Automatyczne nawadnianie- samodzielny montaż.

Post »

Magnetox
Kup zraszacze firmy R.. B... ewentualnie hunter
Jak dla mnie lepsze sa rotacyjne maja większą precyzję i równomierny rozkład opadu , tak wiec mniej ich wychodzi w terenie
Wadą jest oczywiście większa awaryjność no i wymagane jest większe ciśnienie pracy. Zarówno obrotowe jak i statyczne sa regulowane pod względem zakresu jak i zasięgu
Dla twojej instalacji proponowałbym zraszacze RB 3504 a rura PE 25
Jeśli dasz na każdy zraszacz po jednym zaworze to wydatek może być tak mały że pompa będzie za mało obciążona i pompa będzie się co chwile włączać i wyłączać co ma wpływ na jej żywotność.
wydatek wody z tych zraszaczy to około 500-600 l wody na godzine twoja pompa ma wydajność 4500 l na godzine więc spokojnie możesz podłączyć kilka zraszaczy w sekcję
Elektrozawory ja używam Bermadów są bardzo dobrze przemyślane wg mnie.

zmod, pomid.
Dla ogrodnika nie ma złej pogody, jest tylko zły ubiór
zendev
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 17 sie 2015, o 10:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Witajcie

Jestem tutaj nowy, wiec witam Was serdecznie :)

Od dłuższego czasu czytam Wasze forum. Niestety nie znalazłem potrzebnych mi informacji.

Chciałbym zrobić automatyczne nawadnianie w moim ogrodzie.
Podczas planowania natrafiłem na 2 problemy :)

1. Z boku domu mam pas o szerokości 70cm z roślinami. Są tam w rzędzie: szmaragdy, lilaki pospolite, cisy, hortensje, kilka drzewek.
Czy podlewanie takiego pasa lepiej zrobić za pomocą linii kroplującej, np rain bird XFS (z emiterami co 30cm), ułożone pod korą?
A może lepiej za pomocą emiterów i zamontować konkretny emiter per roślina?

2. Mam również pas trawnika o wymiarach 2.4m x 14m. Jest dość wąski.
Mogę podlać go tradycyjnie, ze pomocą zraszaczy statycznych. Ze względu na szerokość wyszło mi, że potrzebuję około 12-14szt.
Drugim wariantem jaki widziałem, to zastosowanie linii kroplującej, podziemnej, np Rain Bird XFD.
Który wariant Waszym zdaniem jest lepszy? Jak wygląda trwałość takiej linii kroplującej pod ziemią?

Z niecierpliwością czekam na Wasze sugestie.

Pozdrawiam
Mateusz
Awatar użytkownika
asprokol
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1892
Od: 1 cze 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południowa wielkopolska

Re: automatyczne nawadnianie

Post »

1) Podwójna linia kroplująca w odstępie 40 cm - kompensacja.
2) Dla trawy lepsze zraszacze niż linie pod trawnikiem - u mnie wychodziły pasy. Zmieniłem na zraszacze. Na taki kawałek starczy 6 zraszaczy dobrze rozmieszczonych.

Trwałość - moje linie mają 15 lat i działają bez problemu.
zendev
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 17 sie 2015, o 10:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: automatyczne nawadnianie

Post »

@asprokol dziękuję bardzo za pomoc.

1.
Super. Zastosuje linie kroplującą. DZIĘKI!

2. W pasie trawnika wyszło mi, że minimalna ilość to 8 szt. Lepsze porycie osiągnąłbym pewnie większą ilością.
Czy tak jest ok?
Obrazek

Dzięki jeszcze raz!
m.
Awatar użytkownika
asprokol
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1892
Od: 1 cze 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południowa wielkopolska

Re: automatyczne nawadnianie

Post »

Ok może być - węże zasilające zraszacze prowadź przy obrzeżu. Podziel to na sekcje bo może się okazać że ciśnienie wody będzie słabe.
U mnie na sekcji wisiało 5-6 zraszaczy i wydawało się że będzie OK ale jak każdy podlewał to nie dolewało trawników.
Przeróbka na 5 małych albo 3 duże i jest dobrze.
Linie kroplujące mogą pracować w dzień ( u mnie nawet przy ostatnich upałach )

Tak wygląda trawnik po dwutygodniowych upałach
http://imageshack.com/a/img661/7731/SAQw3d.jpg
zendev
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 17 sie 2015, o 10:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: automatyczne nawadnianie

Post »

dzięki wilkie!

myslalem jeszcze o takim rozmieszczeniu:
Obrazek

sporo wiecej zraszaczy, ale wydaje mi sie, ze opad bardziej rownomierny. co myslisz?

WOW. powiem Ci, ze zrzuciles mnie z krzesla. trawnik i piese naprawde boskie. robia wrazenie.

a jak rozwiazales temat trawy i psa wzdluz ogrodzenia?
czy standardowy problem wydeptania wszystkiego ;)

M.
Awatar użytkownika
asprokol
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1892
Od: 1 cze 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południowa wielkopolska

Re: automatyczne nawadnianie

Post »

Zakładasz trawnik - OK ( to najgorszy wariant zagospodarowania ogrodu ) ;:134 ciągła walka - koszenie nawożenie podlewanie itd
Popełniasz pierwszy błąd - prostokąt ( dobre na papierze ) takie zrobienie trawnika jest sztuczne i wygląda brzydko.
Zrób coś oryginalnego - trawnik niech "wyznaczą" 4 zraszacze. Na początek podlewanie automatyczne później dopiero trawnik i kształt, gdzie nie sięga podlewanie tam kora i krzaki.
Wszyscy robią odwrotnie i się męczą. Wygląda to jak u innych. Mnie uczono lepsze małe piękne niż duży ugór.
Zastanów się czy mini stadion jest potrzebny - moje trawniki a jest ich kilka kawałków nie mają regularnych kształtów i wyglądają zdecydowanie lepiej niż te robione ekierką.

Dwa koła obsadzone ładnymi krzewami zawsze będą bardziej miłe dla oka. Tylko ogródki warzywne są do zaakceptowania w "liniach prostych".
Unikaj symetrii a uda się stworzyć piękny zakątek.

Zraszaczy jak najmniej bo Prawa Murphy'ego działa też na zraszacze ;:306 ( najczęściej psują się w czasie suszy ) lepiej podlewać codziennie po 30 minut niż raz na dwa dni przez godzinę . Trawa pije wodę lepiej przez liście niż system korzeniowy.


Problem psa żaden ale nie daje się trawnika przy płocie. Thuje i kora.
zendev
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 17 sie 2015, o 10:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: automatyczne nawadnianie

Post »

z boku za bardzo nie mam co wymysliic :)

dzialka ma tylko 350m2. stoi na niej dom, jest dojazd.
dodatkowo jest to segment. z boku mam 3.5m szerokosci. musze tez miec przejscie do tylu i nieco miesjca dla psa ;)

z tylu mam taras i rozne krzewy drzewka. z boku trawnika (po lewej stronie) mam tez pas krzewow i niewielkich drzewek. ten trawniczek (2.4m x 14m) biegnie miedzy scianami i jest moim jedynym trawnikiem ;)

niemniej Twoj trawnik i pies sa super!
Awatar użytkownika
asprokol
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1892
Od: 1 cze 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południowa wielkopolska

Re: automatyczne nawadnianie

Post »

Oczywiście każda rada musi uwzględniać realne możliwości.
reglas23
200p
200p
Posty: 479
Od: 4 lis 2015, o 15:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie

nawadnianie przewód kroplujący

Post »

Mam takie pytanie.Czy mogę podłączyć swój przewód kroplujący do zbiornika na wodę z zaworem taki budowlany 200 litrów?Stoi on wyżej niż grządki.Czy zda egzamin i czy można kupić/zrobić taką przejściôwkę aby można było połączyć przewód z zaworkiem?
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”