Zamiokulkas zamiolistny - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.1

Rośliny doniczkowe
Zablokowany
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18618
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Zamiokulkas-pytanie :)

Post »

Tu masz cały wątek o tej roślinie, jest trochę tego - przyjemnej lektury :)
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... amiokulkas
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
tomek bogusz
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 2 sty 2014, o 13:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Zamiolulkas zamiolistny - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Pisałem tu na początku roku (strona 58 ), że zamierzam rozmnożyć z liścia zamiokulkasa. I tak zrobiłem na początku marca. Wsadziłem do wody dwa liście. Myślałem, że będzie trzeba ok rok czekać aż zacznie coś się dziać ale moje dokładne oczy zauważyły w kwietniu, że zaczynają się tworzyć bulwki. I dziś są już większe, rosną korzonki a ja jestem bardzo zadowolony. Jak zobaczyłem wtedy, że zaczynają rosnąć to było mi jeszcze mało, więc postanowiłem jeszcze dwa liście włożyć do wody pod koniec kwietnia. I w tej drugiej " turze " już zaczynają się tworzyć bulwki, jest w jednym liściu też korzonek. Dodam, że u mnie może tak szybko się rozwijają bo często zmieniałem wodę, stoją w kieliszku.
Nie mogę się doczekać pierwszych liści. Super jest obserwować jak roślinka rozwija się od podstaw.
Tylko teraz nie wiem po jakim czasie przenieść te pierwsze do ziemi...
Oprócz tego rozmnażam też drugi raz fiołka afrykańskiego ( jeden liść w wodzie). Dla miłośników fiołków powiem, że fiołki szybciej wyrastają w wodzie niż w wodzie ( w ziemi mi się ok 4 miesiące a w wodzie 1,5 )
Awatar użytkownika
raflezja
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6842
Od: 25 lip 2009, o 21:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków i okolice

Re: Zamiolulkas zamiolistny - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

To bardzo fajna wiadomość Tomku. Chętnie zobaczyłabym fotki tych bulwek. Pokażesz?
krysia_w
100p
100p
Posty: 138
Od: 16 maja 2014, o 19:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Zamiolulkas zamiolistny - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

O nie wiedziałam, że można zamiokulkasa tak rozmnażać ;:145 Ostatnio ułamał mi się jego liść pod własnym ciężarem i go wyrzuciłam, a mogłam go właśnie włożyć do wody może puściłby korzonki
Awatar użytkownika
Mania
500p
500p
Posty: 770
Od: 18 lut 2008, o 22:35
Lokalizacja: Wlkp.

Re: Zamiokulkas wcale nie rośnie

Post »

Mój zamioculcas rósl (albo inaczej - trzmał linię w bezruchu) przez ponad 2 lata. Ciepło, malo światła, sucho, ciasno. Czyli jak każdy radzi. I NIC - dotychczasowe pędy jak były, tak zostały i trwają, ale 2 lata i żadnego przyrostu. Miesiąc temu przesadziłam zamioculcasa do donicy o dwa razy wiekszej (innej po prostu nie bylo) w ziemię do kaktusów, ktora przeleżala w worku na balkonie całą zimę. Po pierwszym podlaniu tak to to wchłonęlo wodę, że trzymało wilgoć ze 2-3 tygodnie. Myślę sobie - pewnie zamiol zgnije, ale suszarką przecież nie podsuszę, trudno. Postawilam na południowym oknie (ponic zabójczym dla zamioculcasa), celem szybszego wyparowania. Nastąpiła mała ignorancja rośłiny a...
potem nasz nadszedł czerwiec, lekkie podlanie po pierwszej fali upałów z nawozem dla roślin zielonych. Ostatnio patrzę i widzę 4 nowe, przyrosty i to wyjściowo grubsze i bardziej mięsiste, aniżeli dotychczasowe. Praktykuje takie traktowanie zamioculcasa kolezanki z pracy - i reaguje tak samo (choc może to przypadek)
Awatar użytkownika
gapapl
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1099
Od: 1 maja 2014, o 21:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Zamiokulkas wcale nie rośnie

Post »

Ja robiłam dwa podejścia do tej roślinki.Miała dość ciasną doniczkę,ale nie za ciasną,przesuszany miedzy podlewaniem,pomieszczenie w którym stał było średnio jasne.Niestety liście żółkły za każdym razem :( Nie wiem co było nie tak.Mimo że nie przepadam za tą roślinką szkoda było patrzeć jak marnieje,więc wróciła do pierwszego właściciela,który upierał się by nam ją dać ;p Roślinka odżyła :lol:
tomek bogusz
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 2 sty 2014, o 13:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Zamiolulkas zamiolistny - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

do raflezji
i innych chętnych osób
Bardzo proszę wejść w podany niżej link. Zdjęcia wstawiłem na mój profil Google + bo Imageshacj i Fotosik jest jakieś dziwne.
Zdjęcia wszystkie robiłem 26 maja. Przepraszam za jakość zdjęć robionych z telefonu ale myślę, że widać dobrze. Zdjęcia moich zamioculcasów są w albumie "Moje rośliny (My plants) Zamioculcas". Pod niektórymi zdjęciami jest opis. Dodatkowo dla chętnych mam album z sansewerią i fiołkiem. Jeszcze chyba będę wrzucać zdjęcia moich roślin tylko nie wiem kiedy.
https://plus.google.com/photos/11304592 ... 911/albums
Olilek
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 11 lip 2014, o 13:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Zamiolulkas zamiolistny - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Witam,

mam pytanie. Dopiero zaczynam przygodę z zamiolulkasem. Dostałam od znajomej gałązkę z pięknymi korzeniami. Wsadziłam do bardzo małej doniczki i... nic się nie dzieje. Rzadko podlewam. Miały pojawic się bulwy- nie dzieje się nic... Kwiat stoi w słabo naświetlonym miejscu ale nie calkowicie w cieniu.
Teraz dostał druga taka gałązkę, proszę o rade jak zadbać o ten kwiat aby pięknie rósł ?
AlicjaP
100p
100p
Posty: 137
Od: 30 lip 2013, o 08:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zamiolulkas zamiolistny - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Roślina nie jest trudna w uprawie, nie podlewaj jej zbyt często ( raz na dwa tygodnie wystarczy )
Alicja
Olilek
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 11 lip 2014, o 13:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Zamiolulkas zamiolistny - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

dziękuję. A wsadzić ją normalnie do ziemi ? W tej chwili stoi w szklance :) Ma piękne korzonki. Ile czasu potrzeba aby pojawiły sie bulwy ? Trochę martwię się bo poprzedni juz około pół roku wegetuje, nie daje oznak życia...Czy macie sprawdzony nawóz ?
AlicjaP
100p
100p
Posty: 137
Od: 30 lip 2013, o 08:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zamiolulkas zamiolistny - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Wsadź do ziemi. Na początku rośnie wolno ale później się rozkręci. Ja podlewam nawozem do roślin doniczkowych zielonych.
Alicja
Olilek
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 11 lip 2014, o 13:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Zamiolulkas zamiolistny - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

dziękuję :)
elaela13
50p
50p
Posty: 60
Od: 14 wrz 2010, o 12:48
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Stary Wiązów

Re: Zamiokulkas wcale nie rośnie

Post »

Witam!
Mojemu zamiokalkusowi również żółkną liście, choć nigdy nie był zalany ani zbyt przesuszony i ma rozproszone światło. Nie chce również puszczać nowych liści. Najbardziej martwi mnie, to że żółknie.
Ela
Zablokowany

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”