Szałwia omszona ( Salvia nemorosa )

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
ODPOWIEDZ
simmu
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 41
Od: 25 lut 2014, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Grudziądz; woj. kuj-pom
Kontakt:

Re: Szałwia omszona Salvia nemorosa

Post »

Hmm jeśli ma zasłaniać grunt myślę że tak co 60centymetrów to max. szałwia zazwyczaj w trakcie kwitnienia jeszcze rozkłada się na boki odmiany słabiej rosnące dałbym nawet nieco gęściej.
millie
100p
100p
Posty: 101
Od: 23 lut 2014, o 12:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szałwia omszona Salvia nemorosa

Post »

Nawiązując do pytania powyżej - wysiałam szałwię omszoną i niedługo będę przesadzać do gruntu, zastanawiam się czy należy sadzić ją pojedynczo czy np. po 3 rośliny w kępie? 60cm odlegości od pojdynczych egzemplarzy wydaje się bardzo dużo...
Perferuję stosunkowo szybki efekt, a po 2-3latach rozsadzanie, niż czekanie kilka lat na efekt plamy, poza tym lubię rozsadzać;) Poproszę o podpowiedź.
Awatar użytkownika
cyma2704
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11484
Od: 5 mar 2013, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Szałwia omszona Salvia nemorosa

Post »

Absolutnie nie sadź po trzy. Ja w ubiegłym roku posadziłam co 20 cm. W tym roku powstał taki busz, że po kwitnieniu wykopałam co drugą, żeby się nie wyciągała.
Obrazek
millie
100p
100p
Posty: 101
Od: 23 lut 2014, o 12:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szałwia omszona Salvia nemorosa

Post »

Ok, dzięki:)
emalia112
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1406
Od: 14 sty 2014, o 19:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Szałwia omszona Salvia nemorosa

Post »

Dostałam z AWN szałwie wspaniałą. Z netu wynika, że jest to omszona. Posiałam ją według zaleceń z linku który podała KaRo dwa dni temu. I dziś mam już gąszcz siewek. Co ja z tym teraz zrobię. Posiałam tylko małą część, ale i tak szkoda wyrzucić. Ja parę lat tą szałwie szukałam. Myślałam, że będzie wschodzić parę tygodni.
lilbee
200p
200p
Posty: 206
Od: 15 cze 2014, o 00:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Szałwia omszona Salvia nemorosa

Post »

A podzielisz się tym jak ją wysiałeś?
Pozdrawiam,
Weronika
Moje Słoneczne Uprawy
emalia112
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1406
Od: 14 sty 2014, o 19:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Szałwia omszona Salvia nemorosa

Post »

Jasne, tylko żeby ją utrzymać. Cały problem w tym, że ją za wcześnie wysiałam. Ja myślami, że ona będzie siedzieć w ziemi przynajmniej do marca, a jej wystarczyło dwa dni. Ale zostało mi jeszcze nasion , że przy takich wschodach można obsadzić z pół hektara.
Arnika
100p
100p
Posty: 187
Od: 22 paź 2012, o 08:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Centrum

Re: Szałwia omszona Salvia nemorosa

Post »

Trzy lata temu zebrałam nasiona szałwii omszonej (podebrane z innego ogródka 8-) ) i wytworzyłam roślinki - nawet sporo tego wyszło. Ku mojemu zdziwieniu wyszły szałwie kwitnące nie na niebiesko (jak rośliny rodzicielskie) a kwitnące na.. hm.. zielono-żółto, dosyć późno, niezbyt efektownie. Myślałam, że będę miała morze niebieskich kwiatów a tu lipa. Do tego bardzo mi się ta szałwia rozłazi kłączami. Czy to normalne dla szałwii omszonej?? Czy komuś też wyszło coś innego z nasion zebranych z tej rośliny? Czy zakupione nasiona różnią się od tych zebranych własnoręcznie z rośliny?
Myślę nad wykopaniem tego bo mi zajmie całą rabatę tymi kłączami i może kupię sadzonki normalnej szałwii..
Awatar użytkownika
Eliza52
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2861
Od: 7 wrz 2014, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

Re: Szałwia omszona Salvia nemorosa

Post »

A ja nawet nie wiem, którą szałwię mam. Jedna jest różowa, druga fioletowa a trzecia ma być biało czerwona Obrazek Obrazek
Pozdrawiam Ela
Samsu
500p
500p
Posty: 742
Od: 24 lis 2011, o 16:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Szałwia omszona Salvia nemorosa

Post »

Powiedzcie jaką glebę lubi szałwia.
Próbowałam szałwie wieloletnią wprowadzić kilkukrotnie do ogrodu. W ogóle się u mnie nie rozrasta, a po zimie, nawet ciepłych nie odbija. Mam glebę klasy 6, sam piach.
Kupiłam teraz szałwię biała i nie wiem jak jej przygotować miejsce. Kompost+obornik, będzie dobry?.
Aga
Awatar użytkownika
cyma2704
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11484
Od: 5 mar 2013, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Szałwia omszona Salvia nemorosa

Post »

Aga u mnie rośnie i w piasku i na lepszej glebie. Zwykła bezodmianowa będzie rosła wszędzie, a odmianowe wymagają więcej wilgoci. Jednak szałwia zdecydowanie lubi zasadową ziemię. Może masz kwaśną i dlatego nie chce rosnąć. Może dosyp trochę lepszej ziemi do dołka i wymieszaj ze swoją glebą. Szałwie podsypuję popiołem z kominka, nie nawożę azotem, tyle co dostaną jak nawożę rośliny obok. W jednym roku ponawoziłam, to leżały 80 cm badyle na ziemi i innych kwiatach.
Samsu
500p
500p
Posty: 742
Od: 24 lis 2011, o 16:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Szałwia omszona Salvia nemorosa

Post »

Soniu dziękuje za Twój post ;:196 , bo już wiem co jest przyczyną. Mam glebę kwaśną i suchą. Na działce rosną sosny i świerki. Nie miałam pojęcia, że szałwia lubi glebę zasadową. Będę dosypywać popiołu i wapnować. Jeszcze raz Ci dziekuje. ;:168
Aga
Awatar użytkownika
Fafka
500p
500p
Posty: 602
Od: 3 cze 2010, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: Szałwia omszona Salvia nemorosa

Post »

Moje szałwie omszone

NN - fioletowa wyższa

Obrazek

NN - fioletowo granatowa niska

Obrazek

i biała 'Adrian'

Obrazek
Pozdrawiam. Jola.
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”