Reanimacja oczka wodnego z folią na oczko z gotową niecką?

Oczka wodne, stawy kąpielowe, strumienie, kaskady, skalniaki, rośliny wodne, itp
ODPOWIEDZ
Smecta
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 6 lip 2014, o 20:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Reanimacja oczka wodnego z folią na oczko z gotową niecką?

Post »

Witam wszystkich forumowiczów bardzo ciepło :wit
Weszłam w posiadanie działki z bardzo zaniedbanym oczkiem wodnym (właśc. tylko z nazwy, bo to wyschnięty padół). Ponieważ chciałabym utrzymać oczko na terenie działki, proszę wszystkich fachowców o porady, w jaki sposób możliwie szybko i niezbyt kosztochłonnie reanimować ten obiekt. Niestety, działka zaopatrywana jest w wodę wyłącznie ze studni głębinowej i nie mam dostępu do energii elektrycznej, więc wszystkie cyrkulacje, filtracje, kaskady itp. wynalazki odpadają :(

Aktualnie niecka po oczku jest kompletnie wyschnięta, do tego stopnia, że rośliny wodne, które w niej stały też zaczęły usychać, z tego co się domyślam, były one zasadzone w donicach, ale rozsiały się same, wskutek czego nowosiejki zakorzeniły się na dnie, przebiły korzeniami membranę z folii i utraciła ona swoją szczelność. Niecka ma kształt owalny o wymiarach dna ok. 3 m długości na 1,2-1,4 szerokości i ok. 120 cm głębokości, od górnej krawędzi licząc odpowiednio 5 m x 3m. Boki są częściowo wyłożone kamieniami, folia wszędzie jest podziurawiona.

Zastanawiam się, biorąc pod uwagę ograniczenia, o których już pisałam, niedostatek czasu, żeby ekstra pielęgnować roślinność i sam akwenik, czy nie prościej byłoby użyć gotową formę PE z tworzywa, znacznie mniejszą, powiedzmy o pojemności 350-500 l, na istniejące łyse dno nasypanie sypkiego podłoża (jakiego?), ustabilizowanie na nim gotowej niecki i zasypanie wielkiego leja, który i tak pozostanie, pytanie czym i czy taka forma powinna znaleźć się prawie na poziomie gruntu czy jednak poniżej i ile? Załączam zdjęcia aktualnego stanu i bardzo proszę o sugestie, z góry dziękuję!

Obrazek Obrazek
Smecta
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 6 lip 2014, o 20:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Reanimacja oczka wodnego z folią na oczko z gotową niecką?

Post »

Dokładam dzisiejsze zdjęcia, bo poprzednie nie oddawały obrazu sytuacji, może teraz ktoś mi coś podpowie? Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Rewi
1000p
1000p
Posty: 3623
Od: 17 lip 2012, o 11:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Woj. Lubelskie
Kontakt:

Re: Reanimacja oczka wodnego z folią na oczko z gotową niecką?

Post »

A więc tak, po pierwsze musisz miejsce na oczko uporządkować wyciąć trochę tego miskanta i wierzbę podciąć bo będzie zanieczyszczać wodę liśćmi na zimę. Jak chcesz oko z formy to zrób oko z formy choć koszt folii wyjedzie prawie taki sam. Przygotowany wykop musisz wyrównać i wysypać piachem. Najważniejsze jest, aby zrobić półki na rośliny, czyli tak jakby schodki w dół głębsze. Woda ze studni jest najlepsza! Napełnione oko musisz zagospodarować roślinnością wodną 2/3 tafli wody i będzie pięknie, naturalnie i bez problemowo.

Przykład moje oczko, trochę zaniedbane bo nie mam czasu go "dopieścić", aby wyglądało przyzwoicie. Obrazek
Zapraszam serdecznie służę pomocą, pozdrawiam Ewa! ;)
Pomysł na ogród-projekty do wykorzystania!,
Ogród rewii cz.III !
Smecta
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 6 lip 2014, o 20:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Reanimacja oczka wodnego z folią na oczko z gotową niecką?

Post »

Rewi bardzo dziękuję za odpowiedź :D
Teraz pytania, jeśli pozwolisz. Miskant wyciąć w bezpośrednim sąsiedztwie z górną krawędzią niecki, jak rozumiem? Wierzba, oczywiście będzie przycięta. Z lektury forum dowiedziałam się, że najlepsza jest geomembrana EPDM, niestety dość kosztowna, którą trzeba podłożyć agrowłókniną (żeby uniknąć przebicia przez korzenie i rośliny spod spodu). Na wiadomym serwisie aukcyjnym znalazłam taką folię w cenie ok. 29,00 zł za m2, nie znam tylko jej grubości, a ponieważ przedstawiciel jednej z firm zawodowo zajmujących się zakładaniem oczek wodnych zaproponował mi naprawę oczka za 2000 zł (!) z zastosowaniem folii zbrojonej o grub. 1,1 mm i stwierdził, że koszt na moje oczko EPDM wyniósłby mnie ok. 1900 zł, zaczynam się zastanawiać czy ten EPDM z aukcji nie jest jakąś podróbą czy też firma chciała ze mnie zedrzeć, bo przecież do wyłożenia dna wystarczy mi 15 m2 folii (chyba?). Z pomysłu na gotową nieckę chyba zrezygnuję, bo nie bardzo mam możliwość zorganizowania takiej ilości piasku, żeby zasypać większość dołu, a do tego nie ma opcji wjazdu jakimś samochodem do działki, więc trzeba by przewozić wszystko jakieś 200 m taczką, czego sobie nie wyobrażam, szczerze mówiąc.

aha, ta firma, o której wspomniałam, zaproponowała mi jako optymalne rozwiązanie zrezygnowanie z roślin żywych, a jako alternatywę wskazała sztuczne lilie wodne i zapewnienie klarowności wody poprzez wrzucanie jakichś tabletek raz na pół roku. Czy ktoś może mnie oświecić w tym względzie?
Awatar użytkownika
Rewi
1000p
1000p
Posty: 3623
Od: 17 lip 2012, o 11:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Woj. Lubelskie
Kontakt:

Re: Reanimacja oczka wodnego z folią na oczko z gotową niecką?

Post »

Chcesz mieć coś naturalnego, gdzie będzie życie czy wszystko sztuczne z którego nawet kot się nie napije?
Kup folie PVC poszukaj w OBI czy Castoramie. Zrób wykop na niewielkie oko, oczyść wykop dokładnie i wysyp trochę piachu, włóknina nie chroni w ogóle najlepiej wyłożyć jest starymi dywanami, wykładzinami, dywanikami itp. Za folię PVC która Ci 100% wystarczy zapłacisz około 10zł za m2.

Miskatna usuń choć trochę więcej od krawędzi brzegu i mocno przytnij wierzbę. Jeśli chciałabyś mieć tam ryby to głębokość minimum w najgłębszym miejscu 1,20m. Obsadź roślinami, które znajdziesz w stawach, rowach melioracyjnych, jeziorach, rzekach, zalewach, tylko lilie wodne musisz zakupić bo są pod ochroną. Wyniesie Cie to niewiele.

Moje oczko kosztowało 300zł, a jest naturalne i nie straszy plastikiem.
Zapraszam serdecznie służę pomocą, pozdrawiam Ewa! ;)
Pomysł na ogród-projekty do wykorzystania!,
Ogród rewii cz.III !
MisiekXL
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 20 kwie 2014, o 23:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Reanimacja oczka wodnego z folią na oczko z gotową niecką?

Post »

Ja mam folię z marketu chyba z 10 lat i spokojnie daje radę. Też użyłem starego dywanu i przyznam się ... jakiegoś herbicydu na korzenie.
1andrzej
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 6 kwie 2014, o 17:06
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Reanimacja oczka wodnego z folią na oczko z gotową niecką?

Post »

Geowłóknina jest skuteczna i bardzo tania. Chyba że chcesz pod oczkiem zrobić śmietnik. Wtedy wal pod folię co leci.
Awatar użytkownika
Rewi
1000p
1000p
Posty: 3623
Od: 17 lip 2012, o 11:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Woj. Lubelskie
Kontakt:

Re: Reanimacja oczka wodnego z folią na oczko z gotową niecką?

Post »

Śmietnik, ludzie różne rzeczy pchają pod folie...
Zapraszam serdecznie służę pomocą, pozdrawiam Ewa! ;)
Pomysł na ogród-projekty do wykorzystania!,
Ogród rewii cz.III !
Smecta
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 6 lip 2014, o 20:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Reanimacja oczka wodnego z folią na oczko z gotową niecką?

Post »

Dziękuję za wszystkie sugestie. Niestety nie wyobrażałam sobie, że potrzeba będzie takiego nakładu sił i środków. Odkładam temat do przyszłej wiosny, a jeśli nie znajdę pośredniego rozwiązania to będę zmuszona zasypać to co jest.
Awatar użytkownika
anezob69
200p
200p
Posty: 285
Od: 8 maja 2014, o 12:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Południe

Re: Reanimacja oczka wodnego z folią na oczko z gotową niecką?

Post »

Smecta do założenia oczka nie potrzeba fachowców oni tylko zdzierają kasę. A widząc, ze człowiek nie zna się na tym to tym bardziej sobie śpiewają ;:224
Na pewno jest potrzebna do pomocy druga osoba ... najlepiej mężczyzna -troszkę siły się przyda :lol: .
Swoje oczko robiliśmy z mężem blisko z 15 lat temu. Wykopaliśmy dół w określonym kształcie i głębokościach. Troszkę podsypaliśmy piaskiem, nie za dużo bo go nie mieliśmy i na to worki po ziemniakach takie sztuczne z oczkami aby nie przegryzły gryzonie na to worki jutowe i stare wykładziny, dywany. Ważne było aby uzyskać miękkie dno bo u nas teren kamienisty i była obawa, że ostre krawędzie podziurawią folie. Na to folia. Kupiliśmy zwykłą budowlana ale wytrzymała tylko 2 sezony i zaczęła pękać. Nasłonecznienie jej nie służyło. Kupiliśmy więc folię taką troszkę grubszą ... ale bez przesady ... minimalnie elastyczną. Tą folie wyłożyliśmy na istniejąca wcześniej budowlaną. Napełniając powoli wodą oczko poprawialiśmy folię i nadawaliśmy jej kształt ... ułożyła się sama pod naporem wody.


Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek
pozdrawiam serdecznie, Bożena

Ogród szczęściem pachnący
moniawis95
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 17 sie 2016, o 18:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Kontakt:

Re: Reanimacja oczka wodnego z folią na oczko z gotową niecką?

Post »

Idealnie te kamienie się prezentują. Efekt skały, niemal jak na jakiejś wyspie pochodzenia wulkanicznego.
Skąd wzięłaś te kamienie? Jaki koszt całkowity takiego oczka?
Ostrzeżenie
ODPOWIEDZ

Wróć do „OCZKA wodne, kaskady, skalniaki, rośliny wodne”