Truskawki - cz.3

Drzewa owocowe
Zablokowany
oloksyk
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 2 maja 2014, o 15:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Truskawki - cz.3

Post »

Moje truskawki zaatakowała mszyca, sadzonki już mają dojrzałe owoce od około tygodnia.
Zastanawiam się czy nie zrobić oprysku z pokrzywy - nie wiem tylko czy im nie zaszkodzi i jaki jest okres karencji.
W tym miejscu -> http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... &start=588 poradzono mi żebym polał je pepsi. Nie spowoduje to jednak ataku mrówek?
Awatar użytkownika
Comcia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13452
Od: 9 maja 2008, o 14:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Truskawki - cz.3

Post »

Wręcz odwrotnie, mrówki "hodują" mszyce bo uwielbiają spadź.

Najlepsze byłyby jednak biedronki. :D
I to nie jest żart.
Alyaa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2003
Od: 30 sie 2013, o 16:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rybnik

Re: Truskawki - cz.3

Post »

Witajcie. Mam takie pytanie: kupiłam sobie dwie sadzonki zwisającej truskawki - nie znam odmiany. Teraz ona puszcza "wąs". Czy warto z niej robić sadzonkę? Bo powiem szczerze, że nie znam się na sadzonkach truskawek i nie wiem czy powtórzy cechy czy nie. Jak coś to jak ją rozmnożyć (nasionka zebrać, ale wtedy to już chyba całkiem nie wiadomo co wyrośnie)? W sumie to chciałam kupić sadzonki do ogrodu truskawek, ale nie mieli - tylko te zwisające, więc na balkonie sobie rosną. W gruncie mam stare, co przez ok 10 lat rosły jak chwasty - w tym roku się okaże co z nich będzie - jeśli będą mieć niedobre owoce lub małe to szkoda na nie miejsca ;/ Ponieważ zwykłych sadzonek nie mają to zostaną wtedy mi tylko te na balkonie.
Augusto
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 19 lip 2011, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Truskawki - cz.3

Post »

Z tymi nasionkami trochę by Ci to zajęło :D Postaw obok małą doniczkę i przyduś np. kamieniem rozwinięty już wąs gdy widzisz, że w tym miejscu formuje się mała sadzonka. po miesiącu albo nawet szybciej odetnij od matki :) Nowy krzaczek może nawet zaowocuje w tym roku :)
Alyaa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2003
Od: 30 sie 2013, o 16:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rybnik

Re: Truskawki - cz.3

Post »

Augusto, dzięki, tak właśnie chcę zrobić - podstawić kubek z ziemią pod tę sadzonkę i czymś przydusić. Dodatkowo chyba są dwie odmiany tych truskawek (w kubku były po 2-3 sadzonki), bo mają różne kwiatki. Na razie tylko jedna ma wąs, a tak to same pędy z kwiatkami.
Awatar użytkownika
Comcia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13452
Od: 9 maja 2008, o 14:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Truskawki - cz.3

Post »

Zdążą jeszcze wypuścić wąsy, bądź spokojna.
Tylko nie pozwól nowym sadzonkom owocować, one mają się ukorzenić by przetrwać do kolejnego sezonu i wydać lepszy plon. Nie należy być pazernym. :wink:
Alyaa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2003
Od: 30 sie 2013, o 16:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rybnik

Re: Truskawki - cz.3

Post »

Dzięki Comcia. Jak się uda to je chcę w piwnicy nieogrzewanej przezimować. Pierwszy raz mam zwisające. Ciekawe czy będą owocować do zimy - ładnie kwitną na różowo. Rodzice mieli na ogródku tylko zwykłe, stare odmiany, powtarzające cechy - dawały w ciągu roku tylko raz plon. Jak się z tymi uda, to może się znajdą i pnące gdzieś w mojej okolicy do kupienia. Ja wprawdzie wolę schrupać pomidorka czy ogórka, ale mój uwielbia truskawki. Ale to może dlatego, że do tej pory miałam tylko truskawki mało słodkie.
Awatar użytkownika
Comcia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13452
Od: 9 maja 2008, o 14:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Truskawki - cz.3

Post »

Miałam truskawki ozdobne kwitnące na różowe, owoce małe ale smaczne.
Większy z nich pożytek jako ozdoba niż jako krzew owocowy.
Jeśli będziesz ukorzeniać i obcinać wąsy to już nie będzie to truskawka "zwisająca" ani "pnąca". :D
Alyaa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2003
Od: 30 sie 2013, o 16:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rybnik

Re: Truskawki - cz.3

Post »

Jej tylko zwisają kwiatki i owoce. Owoce pierwsze miała duże, potem je wysadziłam do większej doniczki i kilka malutkich, a teraz znowu ma większe. Niestety w kwiaciarni nie mieli ich dokładnej nazwy :( One wypuszczają coś jak wąs i na końcu kwiatki. Same krzaczki rosną normalnie. Na ogródku truskawki mają podobnie, tylko te "zwisające" mają łodyżkę z kwiatkami dużo dłuższą. Może sobie zrobię sadzonek na drugą doniczkę a potem im pozwolę zwisać. W sumie nie wiem czy zwisające, bo roślinka będzie zwisać czy tylko te owoce... Na razie stoją na balkonie, by je powiesić to muszę coś wymyślić i tak.
boggi
500p
500p
Posty: 552
Od: 8 maja 2013, o 23:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Dębica

Re: Truskawki - cz.3

Post »

Coś się dzieje z liśćmi truskawki, nie wiem co to jest i jak temu zapobiegać.
Obrazek
ostatnia szansa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2977
Od: 26 lis 2009, o 18:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Truskawki - cz.3

Post »

Co to jest ? Biała plamistość?
Moje nowe imię Szansa :)
"Są ludzie, którzy tak boją się śmierci, że rezygnują z życia."
x-s-D
---
Posty: 774
Od: 17 mar 2014, o 17:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Truskawki - cz.3

Post »

Sadzonkowanie pędów truskawek w doniczkach-rok2013
Obrazek
Awatar użytkownika
grazka100
500p
500p
Posty: 968
Od: 25 paź 2010, o 10:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okolice Poznania

Re: Truskawki - cz.3

Post »

słowianko dzięki, już przygotowałam doniczki
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”