Tuje (żywotniki) brązowieją,usychają cz.2

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
iwka2
500p
500p
Posty: 791
Od: 1 mar 2009, o 15:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Niemstow k.Cieszanowa

Re: Brązowienie tuj-pomocy

Post »

selli7 pisze:Czarne gałązki to raczej od pieska, nie gleby.
dziękuję,powiem cioci,no tak u niej pies biega po podwórku...
Pozdrawiam Iwona
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4804
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Brązowienie tuj-pomocy

Post »

Mocz niszczy gałązki , czarnieją jak węgiel.Poobcinać, zagęsci się potem i dziury poprzykrywa.Ogrodzić rośliny , bo może zwierzak całkiem zniszczyć , nawet bardzo duże egzemplarze.
Dla niwelowania mocy można polewać wodą, rozcieńczy mocznik który spala rośliny
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
Awatar użytkownika
Ave
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8216
Od: 9 kwie 2008, o 12:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź/łódzkie

Re: Brązowienie tuj-pomocy

Post »

Wyglądają nie najgorzej :D
To młode egzemplarze, u mnie (takie posadzone w zeszłym roku wyglądają) tak samo, oczywiście nie można na 100% wykluczyć np. jakiejś choroby grzybowej, ale masz czas na przyglądanie się im i ewentualne działania.
Będzie dobrze :)
Awatar użytkownika
ania1590
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 728
Od: 3 kwie 2009, o 08:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kołobrzeg
Kontakt:

Re: Brązowienie tui

Post »

Czy te opadłe igły, gałązki można zostawić pod drzewami, oczywiście jeśli opadły ze starości, a nie z choroby? Mój ogród otoczyłam z 3 stron żywopłotem z tui kolumna. Mają ok. 4 m wysokości, mają nawodnienie kropelkowe, chociaż po 7 latach od posadzenia nie bardzo jest to potrzebne, ale kiedy je sadziłam, wykopane z gołą bryłą ok.1 m wysokości, to nawodnienie bardzo się przydało, bo dzięki temu prawie wszystkie się przyjęły i zdrowo rosły. Teraz chyba braki nawozowe się uwidoczniają, albo czas na częściową wymianę igieł, bo środek szczególnie od dołu zaczyna prześwitywać. Nie były cięte bo szkoda mi było wysokości i teraz są takie wysokie, strzeliste, ale bardzo wąskie. No i nie wszystkie są równe. Ogrodniczka ze szkółki pokazywała mi jak je przyciąć żeby nie było widać cięcia i żeby się zagęściły, ale ja chciałam żeby jak najszybciej były wysokie i nie posłuchałam. Czy gdybym teraz przycięła, to dołem się zagęszczą? No i problem najważniejszy, czy opadłe igły można pozostawić na glebie pod drzewami owocowymi, drzewami ozdobnymi, różami ? Ostatni wiatr, a te wieją u nas często, wyczyścił, otrzepał tuje ze starych brązowych igieł, dosłownie dywan z brązowych igieł jest wszędzie. Pozdrawiam zakręconych na zielono.
ania1590
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4804
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Brązowienie tui

Post »

Można ciać, oczywiście ten zabieg odpuść sobie do wiosny. Po ustąpieniu ostatnich przymrozków. Tak zagęszczą się. Ja co rusz przycinam swoje jałowce i brabanta. Trzy razy w sezonie / jałowce/ i z igieł zrobiły się szczotki .
Co do pozostawiania pozostałości . No cóż są dwie szkoły jedna mówi nie druga mówi tak Kto ma rację ? A bo ja wiem ? :lol: Ja pochodzę że szkoły która mówi NIE. Ze względu na makabryczny wygląd, wiatr to rozwiewa i obawiam się chorób. Wygrabiam i zbieram ręcyma :lol: spalam i sypię popiół. Oczywiście na rabaty kwiatowe. Żywotniki nie dostają nic. Tylko tnę.
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8003
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Brązowienie tui

Post »

Ja również nie radzę stosować ściółki z opadłych igieł do roślin innych niż iglaste.Spod iglaków nie wygrabiam opadłych igieł, uważam, że natura sobie służy, nie zauważyłam by były przyczyną chorób, a żywotniki mają ponad 20 lat.Na rabatach rośliny rosną gęsto, więc chwastów właściwie nie ma albo nie widać, jak mam nadmiar kompostu, to rozsypuję wczesną wiosną, ale nie co roku.
nocad
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 6 gru 2012, o 11:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Brązowienie tui

Post »

Witam wszystkich ponownie:)
Moje tuje przetrwały i nawet miały się bardzo dobrze w ubiegłym roku na wiosnę normalnie się zazieleniły. Ale teraz znów występują problemy z ze zmianą barwy.
Tuje mam posadzone dookoła całej działki i tylko wzdłuż jednego boku na całej długości tuje rudzieją :(
ObrazekObrazekObrazekObrazek

No i niestety nie wiem w czym problem? przed świętami był przymrozek (-5) czy mogło to jakoś wpłynać? a może jakieś choróbsko, susza czy szkodnik? no i tylko jedna strona działki zmieniła kolor.
Proszę o rady.
Maciek86
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 14 maja 2014, o 21:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Tuja szmaragd i jej brązowienie

Post »

Na forum znalazłem kilka tematów dotyczących szmaragdów ale ni edo końca widzę w nich to co dzieję się z moimi tujkami.

Otóż tuje zostały posadzone jakieś 2 miesiące temu. Obsypane są podlożem do iglaków i systematycznie podlewane. Jakieś trzy tygodnie temu nawiozłem je nawozem do iglaków firmy Agrekol. Wczoraj zaobserwowałem że na części z nich od środka gałązki zaczynają brązowieć ale nie usychają. Poniżej zdjęcia.

Obrazek
Obrazek

Napiszcie proszę czy to jakaś zaraza w moim ogrodzie czy jest to normalne. Nie wiem może brakuje w glebie jakiegoś składnika albo jest go za dużo. Liczę na Wasza pomoc.
Awatar użytkownika
Napoleon
500p
500p
Posty: 780
Od: 23 lis 2010, o 14:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Z nad morza

Re: Tuja szmaragd i jej brązowienie

Post »

Nie ma magicznego podłoża dla iglaków.Systematycznie podlewane tzn jak? co ile? czym?
"Naj­pierw Cię ig­no­rują. Po­tem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą wal­czą. Później wyg­ry­wasz." Mahatma Ghandi
Maciek86
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 14 maja 2014, o 21:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tuja szmaragd i jej brązowienie

Post »

Ponieważ powyższe zdjęcia wydawały mi się mało wyraźne i precyzyjne pozwoliłem sobie wstawic nowe fotki

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Tuj w ogrodzie jest 50 sztuk. Odległości pomiędzy nimi to 70cm. Okryte są agrowłukniną, która to wysypana jest dodatkowo sosnową korą. Kilka osób które widziały zdjęcia wskazywały na to że rośliny pewnie są przesuszone ale ja staram się je podlewać co 1-2 dni. Podlewam je z węża po prostu i wydaje mi się że mają dość wilgotno (podobno tuje lubią wilgoć) ale co dla mnie wydaje się wystarczająco w rzeczywistości może okazać się niewystarczające. Z tych 50 sztuk około 4-5 jest z właśnie takimi objawami jak te powyższe na zdjęciach reszta ma albo bardzo małe zmiany albo miewa sie calkowicie dobrze. Nie wiem co teraz zrobić doradzcie coś prosze bo nie chcę niczego przegapić. Co z tym podlewaniem?? Zwiększyć, zmniejszyć?

Obrazek

Tak sobuie rosną w ogrodzie.

Obrazek

Te powyższe mają się naprawde fajnie. Mają bardzo ładną barwę.

Liczę na Wasze uwagi podpowiedzi, za które z góry bardzo dziękuję.
Pozdrawiam
dziegma
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 11 cze 2014, o 10:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Brązowienie igieł Thui - Brabant i Szmaragd

Post »

Witam. Odświeżę wątek, gdyż mam podobny problem z moimi brabantami. Dwa miesiące temu posadziłem 35 brabantów kupionych w szkółce (nie w doniczkach), wysokość 140-160cm. Dwie z tui coraz mocniej zaczęły brązowieć, poniżej zdjęcie.
Wszystkie tuje już ładnie zaczęły się rozrastać, od posadzenia urosły kilka centymetrów i widać zielone przyrosty, tylko z tymi dwiema mam problem.
Początkowo od wszystkich odcinałem pousychane gałązki (połamane w transporcie).
Podpowiedzcie proszę czy to jakaś choroba grzybowa i jak z tym walczyć?
Ziemie na działce mam podobno dobrej klasy, przy sadzeniu nie było nic dodawane. Jakieś dwa tygodnie temu (już były oznaki brązowienia) w sklepie polecono mi nawóz zakwaszający do iglaków. Sprzedawca powiedział, że skoro były sadzone w zwykłej glebie, to trzeba ją zakwasić. Niestety widzę, że nawóz raczej nie pomógł tym dwóm tujom.
Dawkę nawozu dałem mniejszą ok 40% niż zalecał producent.
Użyłem tego nawozu
Obrazek

Dzięki za pomoc

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4804
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Brązowienie igieł Thui - Brabant i Szmaragd

Post »

Dobra to znaczy jaka ziemia ?
Zakwasić to sobie może ten sprzedawca mózg o ile tego już nie zrobił.
Żadnych nawozów gdy roślina choruje. I innych specyfików, bo zabije , system korzeniowy walczy a tu chcąc pobrać nawóz czy inne wynalazki zabije korzenie.
Co masz pod spodem ?
Moim zdaniem o ile nie masz zalegającej wody to naturalny proces i poobcinaj to co tam suche i będzie ok.

Trochę cierpliwości/ uszkodzone były korzenie podczas kopania i niektóre mogą gorzej to odczuwać, tak samo jak każdy człowiek jest inny tak samo roślina każda jest odrębnym systemem, żywym i to nie matematyka, ale natura.
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
dziegma
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 11 cze 2014, o 10:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Brązowienie igieł Thui - Brabant i Szmaragd

Post »

Dzięki za odpowiedź, tak czułem że to nawożenie nie było potrzebne..
Nie wiem co to za klasa, ktoś kiedyś chyba powiedział, że II ale tego nie mogę potwierdzić. Rośliny i trawa z rolki, jak i same tuje, przyjęły się w niej bardzo dobrze.
Nie jest ani piaszczysta ani gliniasta, wydaje się że dobrze przepuszcza wodę, jak jest przesuszona to jest lekko ciemna i wyraźnie ciemnieje po nawodnieniu - może to zdjęcie coś podpowie co do jej jakości.
Pod tujami jest kora i agrowłóknina.
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”