Ślimaki w ogrodzie - zwalczanie,dyskusje

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Ślimaki w ogrodzie

Post »

tp://www.moam.org.mt/pestcontrol.htm Tłumaczenie maszynowe,ale zrozumiałe. hl to hektolitr-100 litrów.

Nadmanganian potasu

Informacje ogólne

Nadmanganian potasu jest solą o właściwościach grzybobójczych fioletowy. Dynamiczne utleniacz związek jest rozpuszczalny w wodzie i stosować także jako środek dezynfekujący.

Związek aktywny jest nadmanganian potasu (KMnO 4 ).

Stosowanie

Nadmanganian potasu działa poprzez kontakt, utleniając wszystkie materiały organiczne. Jej efektem jest szybki, ale jego trwałość jest słaba. Jest on stosowany jako środek grzybobójczy, bakteriobójczy i przed mięczaków.

Zakres działania:

Służy do ochrony roślin przed oidium, Fusarium (rodzina Cucurbitacae), Peronospora, Verticillium (rodziny psiankowatych) i Phomopsis trzciny cukrowej i plamistość liści winorośli.

Dziedzina zastosowania:

Ogrodnictwo, uprawa winorośli, drzew owocowych.

Toksyczność:

Skoncentrowany produkt jest żrący. Nie ma informacji na jego selektywność jest dostępny. Jest wysoce fitotoksyczną i nie jest wskazane, aby rozpylać zieloną roślinność z więcej niż 300 g / hl.

Dawka i kompatybilność:

Zabiegi zimowe (owoce i winorośl): 1-2 kg / hl;

Grapevine Phomopsis trzciny i plamistość liści 750 g / hl w kiełkowania;

mączniak prawdziwy: 100-300 g / hl;

Fusarium: 500 g / hl (leczenie gleby).

Jeżeli nie ma pomyłki,to skuteczne dawki wynoszą po kilka gramów na litr.Pewnie są skuteczniejsze i tańsze ŚOR.
Awatar użytkownika
anka22639
200p
200p
Posty: 283
Od: 8 sty 2012, o 15:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kujawsko-Pomorskie

Re: Fasolka szparagowa cz.2

Post »

W tym roku pierwszy raz w tym roku stosuję nadmanganian i to głównie do małych siewek (tam ryzyko chorób jest największe). Domowe rośliny w kwietniku nie zawsze podlewam nim. Na ogrodzie podlewam truskawki na szarą pleśń i chcę sprawdzić jak nadmanganian potasu wpływa na ślimaki (mam z nimi spory problem).

Co do korzeni groszku nie mam doświadczenia bo nie sieję.
Pozdrawiam Anka
Polecam coś na i o grillu http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... 58&start=0" onclick="window.open(this.href);return false;
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fasolka szparagowa cz.2

Post »

Dodam jeszcze z głowy :D

Skuteczność nadmanganianu potasu stosowanego doglebowo zależna jest od odczynu gleby. I tak :

- w środowisku kwaśnym nadmanganian oddaje 5 atomów tlenu wg reakcji

2 KMnO4 + 3H2SO4 ---> 2 MnSO4 + K2SO4 + 3 H2O + 5O

- w środowisku obojętnym i lekko zasadowym oddaje 3 atomy tlenu wg innej reakcji

2 KMNO4 + H2O ---> 2 MnO2 + 2 KOH + 3O

Widać, że zastosowanie nadmanganianu w większości podłoży o pH zbliżonym do 7 może w istotny sposób zmienić odczyn w bezpośrednim otoczeniu korzeni powodując zakłócenia w przyswajalności niektórych mikroelementów i fosforu.
Awatar użytkownika
Malagenia
100p
100p
Posty: 155
Od: 1 lut 2011, o 22:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Poznań, czyli enklawa ciepła - USDA 7a :)

Re: Fasolka szparagowa cz.2

Post »

anka22639, kaLo, forumowicz :D
Dziękuję bardzo za informacje, na pewno prócz mnie nie jedna osoba skorzysta.
Kwestia oprysków nadmanganianem nieco mi się rozjaśniła, nadal jednak mam pewne wątpliwości co do podlewania nim roślin w pojemnikach. Ponieważ w tej chwili interesuje mnie profilaktyka, to może poprzestanę na opryskach od czasu do czasu. W ub. roku mączniaki zniszczyły mi fuksje, liście laurowe, surfinie i śliczny bylinowy niski powojnik. Za późno kupowałam preparaty i niesystematycznie opryskiwałam.

Anka, na ślimaki to podobno dobrze jest wkopać puszki czy pojemniczki z odrobiną piwa, które je wabi i sukcesywnie je z tego towarzystwa opróżniać (Maja w ogrodzie oraz inni) lub otoczyć rabaty pasem ostrego żwirku, po którym ślimaki nie lubią pełzać.
Pozdrawiam serdecznie, Iza
Najmilsza kołysanka - kocia mruczanka
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Fasolka szparagowa cz.2

Post »

Jest w sieci sporo metod walki ze ślimakami,m in. bariera z rzeżuchy -nie lubią zapachu.Wysypanie wokół grządek drobno tłuczonych skorupek jajek,które oblepiają ślimaka.Jest też wspomniane o zaporach z miedzi,np. siatka ,lub rurki miedziane.Śluz ślimaka reaguje z miedzią ,wytwarzając prąd elektryczny-taki elektryczny pastuch.Jak zwykle zdania uczonych na temat skuteczności są podzielone.
x-a-8
---
Posty: 960
Od: 30 lis 2012, o 20:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fasolka szparagowa cz.2

Post »

kaLo pisze:Śluz ślimaka reaguje z miedzią ,wytwarzając prąd elektryczny-taki elektryczny pastuch.
To już jest nadużycie. Ślimak to nie węgorz elektryczny.
gigigimaa
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 29 kwie 2014, o 23:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: wałcz

Re: Ślimaki w uprawach

Post »

Ja osobiście obsypuje solą wokół. W pewnej odległości od roślin, ślimak nie przejdzie bo go to boli. Tylko że po każdym deszczu trzeba to robić na nowo.
Możesz nie lubić ludzi, tłum nawet nienawidzić. Jeśli nie lubisz zwierząt i nie szanujesz przyrody jesteś nikim.
aleksandras77
200p
200p
Posty: 244
Od: 9 maja 2013, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gliwice

Re: Ślimaki w uprawach

Post »

Niebieskie granulki niszczą ślimaki chyba BROS to nazwa tego preparatu

-- 8 maja 2014, o 19:40 --

Stosowałam też piwo do słoika,który lekko wystawał nad ziemię i przyciągał ślimaki, które się w nim topiły.
Mąż niestety mocno protestował, że jego piwo dla ślimaków leję
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Ślimaki w uprawach

Post »

BROS to firma,środek to SNACOL.
aleksandras77
200p
200p
Posty: 244
Od: 9 maja 2013, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gliwice

Re: Ślimaki w uprawach

Post »

Całkiem możliwe że Bros to firma. Muszę zerknąć na opakowanie. Jak dla mnie bardzo skuteczny środek
Awatar użytkownika
radog
200p
200p
Posty: 421
Od: 13 sty 2013, o 20:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Ślimaki w uprawach

Post »

Moje sałaty zaczęły atakować te czarne paskowane paskudy bez muszli. Załatwiłem gady w ten sposób że położyłem im obok przysmaków deski, pod które uwielbiają się chować na dzień. Po tygodniu wybierania spod desek paskudnych spaślaków wygląda na to że odniosłem sukces, mam nadzieję że na dłuższy czas. :twisted:
ageo_85
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 4 lis 2013, o 08:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódzkie

Re: Ślimaki w uprawach

Post »

Jeśli chodzi o ślimaki to polecam Snacol, bardzo skuteczny, a w porównaniu z innymi produktami korzystny cenowo :)
Pozdrawiam, Agas
Awatar użytkownika
coco12
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1244
Od: 4 sie 2008, o 12:32
Lokalizacja: Podkarpackie

Re: Ślimaki w uprawach

Post »

Poszłam na działkę po tych deszczach i wszędzie powyłaziły te paskudztwa bez skorupek. Siedzą wszędzie na ziemniakach , bobie na kwiatach . Posypałam Snakolem i mam nadzieję ,że cosik ocaleje bo ja oszaleję .W tym roku już 4 razy musiałam siać marchewkę bo w tajemniczy sposób znikała ;:223
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”