Dracena - choroby, szkodniki i inne problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21783
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Dracena - biały nalot na liściach i łodydze. Jak się go pozb

Post »

Próbuj czosnkem,próbuj go też zmyć pędzelkiem lub wacikiem nasączonym w spirytusie ale
jeśli jest go duża kolonia proponuję użyć chemiczne śodki np.Provado, Confidor, Mospilan 20 i to co najmniej dwukrotnie.
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
asjetka65
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 11 mar 2013, o 20:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dracena - biały nalot na liściach i łodydze. Jak się go pozb

Post »

Właśnie próbuje przy użyciu czosnku. Codziennie wieczorem spryskuję łodygę i liście. Jak na razie żaden liść nie opadł i wydaje mi się, że może trochę mniej jest tego czegoś białego. No cóż będę dalej pryskać i może jeszcze jakąś metodę zastosuję do walki z tym szkodnikiem.
Grossus
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 22 lis 2013, o 21:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Dracena szkodniki

Post »

Witam,

Mam dracenę i niedawno zauważyłem coś takiego:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Co to jest?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18710
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Dracena i dziwne białe coś

Post »

Jeśli są one ruchliwe, to jest mączlik szklarniowy, jeśli się prawie nie rusza będzie to wełnowiec - w rogach łodyg mogą być dodatkowo takie kleiste kłaczki. W przypadku tego pierwszego można opryskać Confidorem.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Grossus
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 22 lis 2013, o 21:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dracena i dziwne białe coś

Post »

Hej, dzięki za odpowiedź. Są nieruchome i gdy przyjrzałem się im pod lupą to są lekko włochate.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18710
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Dracena i dziwne białe coś

Post »

Na wełnowce jest dużo preparatów, polecam przejść się do sklepu ogrodniczego, na pewno coś doradzą. Przed rozrobieniem z wodą, dodaj do spryskiwacza, parę kropli mydła w płynie, albo płynu do mycia naczyń, wtedy łatwiej "schodzą" z rośliny.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
x-L-k
---
Posty: 72
Od: 25 paź 2013, o 18:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dracena i dziwne białe coś

Post »

U mnie też chyba są te wełnowce. Liście zaczęły marnieć, zółknąć i w efekcie odpadać.

Obrazek

Co o tym sądzicie?
Są jakieś naturalne sposoby na to? Nie lubię stosować do moich roślinek środków chemicznych.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18710
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Dracena i dziwne białe coś

Post »

Możesz spróbować oczyścić pędzelkiem moczonym w ciepłej wodzie zmieszanej z mydłem w płynie. Powtarzaj ten zabieg kilka razy co kilka dni, a potem, jak tylko zauważysz ich obecność. Wełnowce (przynajmniej u mnie w przypadku palmy areca), często gnieżdżą się w zagłębieniu nasady liści (głównie w pozostałości starych) - delikatnie odciągnij od pnia, powinno tam być źródło tych szkodników. Na koniec musisz pamiętać, że i tak będziesz musiał zastosować chemię, jeśli metoda "ekologiczna" nie pomoże.
pozdrawiam
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ardon
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 22 lut 2014, o 13:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Dracena - pajęczynka i białe robaki

Post »

Dzień dobry,

wczoraj nabyłem sobie Dracene, pierwszą własną roślinę. Dziś przyglądałem się jej w świetle dziennym i zaniepokoiły mnie widoczne poniżej rzeczy. Ta pajęczyna na glebie oraz białe stworzonka ( tylko na konarze), czymkolwiek one są.

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18710
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Dracena - pajęczynka i białe robaki

Post »

Biała pajęczynka, to po prostu zwykła pleśń, dracena pewnie była kupiona w jakimś markecie, więc na pewno była przelana. Białe robaczki, to jest mączlik szklarniowy. Musisz iść do sklepu ogrodniczego i kupić odpowiednie preparaty grzybo i owadobójcze.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
aleksandria
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 2 maja 2014, o 10:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Jukka / dracena - czy można ją uratować

Post »

Witam,
przytaszczyłam z pracy jukkę/dracenę - tego też nie wiem. Chciałabym ją uratować. Choruje: pióropusze gubią liście, jedne liście od razu stają się czarne (nawet te w środku pióropusza), inne najpierw żółkną. W donicy są trzy oddzielne pnie i wszystkie mają identyczne objawy - może to jakaś choroba grzybiczna (?). Myślałam, aby je obciąć, ale czy to pomoże jeśli to grzyb i w sumie nie wiem jak zrobić cięcie. Przy jednym pniu wyrósł od ziemi nowy pióropusz (więc może nie jest aż tak źle... :D ). Bardzo proszę o pomoc / sugestie. Załączam zdjęcia.

Obrazek Obrazek Obrazek

Pozdrawiam Aleksandria
magda1975
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3080
Od: 25 lip 2008, o 18:25
Lokalizacja: wola niemiecka

Re: Jukka / dracena - czy można ją uratować

Post »

To dracena,przyciąć krótko i miejsce cięcia zalać woskiem.A oprysk jej nie zaszkodzi jeśli ma czarne plamy.Jak jest z podlewaniem?
aleksandria
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 2 maja 2014, o 10:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jukka / dracena - czy można ją uratować

Post »

Dziękuję - to już wiemy któż to :D Wcześniej nie wiem jak było z podlewaniem, teraz staram się oszczędnie, bo boję się ją przelać. Na liściach nie ma plam czy przebarwień. Mam wrażenie, że część liści w mgnieniu oka robi się brunatno-czarne i suche (i tu pomyślałam o grzybie). Z chęcią ją przytnę tylko poproszę o wskazówkę. Czy powinnam uciąć każdy z pni pod rozgałęzianiami (kreski czerwone) czy już na rozgałęzionych łodygach (kreski zielone). Wolałabym zgodnie z kreskami czerwonymi, bo wówczas dracena chyba miała by ładniejszy krój. Ale poproszę o sugestie. Pozdrawiam.
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”