Nawadnianie automatyczne,zraszacze,samodzielny montaż

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
Hosta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 998
Od: 16 mar 2013, o 15:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Automatyczne nawadnianie- samodzielny montaż.

Post »

Obawiam się, że może czasem brakować mocy. Bo wraz z dużym zużyciem wody, ciśnienie spada. Jeśli to będą zraszacze rotacyjne to dadzą radę.

Z wodą to jak z prądem W=VA.

Edzia: W powyższej odpowiedzi należy zwrócic uwagę na słowo "niejednocześnie". Czyli jeśli będa działać oddzielnie to wystarczy wody w kranie. A i rotacyjny zużywa mniej wody w jednostce czasu, ale znaczy też, że mniej ciśnienia zużyje, co przekłada się, że przy tej samej wydajności i ciśnieni w kranie poda dalej. A czas podlewania po prostu się wydłuzy. zamiast 30 min to 1h.
NawadOgrodow
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 11 sie 2013, o 01:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Automatyczne nawadnianie- samodzielny montaż.

Post »

Znacie / montujecie może zraszacze rotacyjne o zasięgu mniejszym niż 3m? Czasem na wąskich pasach zieleni jest to wskazane, ja przechodzę wtedy na statyczne co wiąże się z większym poborem wody i ciśnienia a czasem jest tego mało...
Behrom
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 11 mar 2014, o 17:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Automatyczne nawadnianie- samodzielny montaż.

Post »

Witam. Mam małą prośbę i pytanko w jednym: mam pompę Omnigenu model JET100AY ( Q max 2640l/h H max 50m. ) Od dłuższego czasu myślałem o nawadnianiu tylko nie wiem na ile zraszaczy starczy mi ta pompa. Nie wiem dokładnie ile daje atmosfer :( Czy każda pompę trzeba mierzyć indywidualnie ? Jeśli nie a ktoś ma taką samą to może wie ile z siebie wyksztuci ?Bo od at jest zależne, jakie dać zraszacze czy turbinowe czy rotacyjne. Pozdrawiam
Hosta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 998
Od: 16 mar 2013, o 15:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Automatyczne nawadnianie- samodzielny montaż.

Post »

Jeśli pompa jest 2600 l/h i wys. podnoszenia 50 m to daje 5at (10m słupa wody to 1at).

Ale 2600l/h to przy podnoszeniu 0m (czyli brak strat ciśnienia). Zwróć uwagę na wykres pracy pompy. Gdy masz płasko, to zczytaj z wykresu, jaką wydajność będzie miała pompa dla np. połowy wysokości podnoszenia. - to masz taką zgrubną metodę dobrania przepływu rzeczywistego dla tej pompy. jeśli odleglości niewielkie, mała ilość kolanek i mała róznica wysokości to można także przyjać, wydajność przy założenia podnoszenia tylko do 10m.
Behrom
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 11 mar 2014, o 17:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Automatyczne nawadnianie- samodzielny montaż.

Post »

Witam. Dzięki za szybką odpowiedz. Teren płaski odległości też nie duże, cała działka ma 22x18m plus domek itd.Obliczyłem na gardenie, że jeżeli będę mógł założyć turbinowe, to praktycznie 2 porządne mi wystarczą. Jeżeli inne to wiadomo więcej, ale widzę, że nie jest źle :) . Dziękuje pozdrawiam
elmiria
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 13 mar 2014, o 16:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Automatyczne nawadnianie- samodzielny montaż.

Post »

A nie lepiej tą działkę oddać fachowcom.
Nawet się nie spodziewałam, że z tym jest tyle zachodu. Znajomość rodzaju gleby nie wystarczy. Oni mierzyli jeszcze nawodnienie, sprawdzali jakie chcę gatunki roślin, nawet o gatunek trawy pytali...
KamilT
100p
100p
Posty: 177
Od: 1 mar 2011, o 19:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa / mazowieckie
Kontakt:

Re: Automatyczne nawadnianie- samodzielny montaż.

Post »

akurat gatunek trawy nie ma tutaj większego znaczenia...

najważniejsze [a rzadko kiedy brane pod uwagę] to odpowiednie pokrycie całego terenu trawnika, dobranie wydajności dysz oraz uwzględnienie kierunków świata/ miejsc mniej lub bardziej nasłonecznionych.

Jak już te warunki są spełnione to regulacja czasem podlewania załatwi resztę.
Behrom
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 11 mar 2014, o 17:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Automatyczne nawadnianie- samodzielny montaż.

Post »

Witam.Dzięki Terraneo. Już się troszkę do kształciłem pod względem podlewania Zauważyłem że 2 nie starczy. A stronka gardeny pomogła mi tylko wstępnie zobaczyć jak to będzie wyglądać. Bo produkty to wolę tańsze :). Pozdrawiam
AdamKRK
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 1 maja 2014, o 14:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Automatyczne nawadnianie- samodzielny montaż.

Post »

Serwus.
Piszę bo mam problem z założeniem systemu. A wygląda to tak
Powierzchnia do nawodnienia: 160m kw (13 na 12 metrów) + dodatkowy zraszacz na 15m kw
Wydajność źródła wody 22s/10L
Wszystko już kupione czyli
- rura 25mm 60m
- kolanka
- trójniki
- zawór kulowy
- zraszacz RAIN BIRD 5004 - PC /3.0 ENHANCED (zasięg 7,6- 15,2 m) 4 sztuki
- zraszacz RAIN BIRD 3504 - PC (zasięg 4,6 - 10,7 m) 2 sztuki
- przelot
- skrzynia
- taśma teflonowa
- kolana
Plan terenu i rozstawienia dysz:

Obrazek

Pytanie podstawowe :

Czy przy tej wydajności wody ten materiał da się zainstalować i będzie działać?

aha, ten czerwony promień jest pominięty- nie będzie go

aha,
rura która jest poprowadzona od kranu (pod elewacją) do ziemi ma średnicę 16mm


Każda porada będzie pomocna :)
Slaw
50p
50p
Posty: 99
Od: 28 lis 2013, o 13:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Automatyczne nawadnianie- samodzielny montaż.

Post »

Zapotrzebowanie RB 5004 3 przy ciśnieniu 3 bary to około 600, 700 l na godzinę RB 3504 w zależnośici od dyszy 1,5 to około 300 l a dysza 2 to 380-400l na h. Zsumuj sobie zapotrzebowanie zraszaczy z sekcji musi być conajmniej równe wydajności źródła wody a najlepiej troche mniejsze

Wydajność źródła u Ciebie to jak mi sie wydale 10 l przez 22 sekundy? Co po przeliczeniu daje 1636 l na godzinę

Rura zasilająca jak dla mnie to minimum 3/4 cal można spróbować 16 przechodząca w 25 to kiepski pomysł.Ciśnienie na rurce 25 bedzie 2 razy mniejsze niż to w 16.
Dla ogrodnika nie ma złej pogody, jest tylko zły ubiór
AdamKRK
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 1 maja 2014, o 14:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Automatyczne nawadnianie- samodzielny montaż.

Post »

RB 5004 x 2 = 1200 l na godzinę - pierwsza sekcja?
RB 5004 x 2 + RB 3504 = 1500 l na godzinę - druga sekcja?
Tak to ma wyglądać?
Co do rury to mam wymienić na mniejszą średnicę całość? kupiłem już 125m

-- 2 maja 2014, o 06:04 --

aha. od kranu 1/2 cala mogę jeszcze puścić tą rure co mam (25mm) będzie troche zabawy bo idzie pod elewacją i obrzegowaniem z kostki, zamiast tej 16mm
AdamKRK
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 1 maja 2014, o 14:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Automatyczne nawadnianie- samodzielny montaż.

Post »

Jednak nie mogę bo za dużo z tym roboty :/
Slaw
50p
50p
Posty: 99
Od: 28 lis 2013, o 13:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Automatyczne nawadnianie- samodzielny montaż.

Post »

Rura doprowadzająca do dziękuję z zaworami nie powinna być o mniejszej średnicy niż rury z których jest wykonane nawadnianie
Skoro wydajność źródła jest wystarczająca możesz spróbować z tą rurą 16 , ale najlepiej najpierw sprawdź przed zakopaniem jak to działa, ewentualnie podzielisz zraszacze na dodatkową sekcję.
Poza tym jest taka zasada że zraszacze powinny dolewać pod siebie nawzajem, czyli odległość między zraszaczami powinna być taka jak promień, jeśli nie da rady to niech chociaż 1 zraszacz będzie podlewany przez 1 , bo zraszacze nie leją pod siebie i wokół samego zraszcza może być bardziej sucho
Dla ogrodnika nie ma złej pogody, jest tylko zły ubiór
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”