Atlas chwastów

Rozpoznawanie roślin na podstawie zdjęć.
ODPOWIEDZ
x-N-a
---
Posty: 327
Od: 26 lut 2012, o 13:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Atlas chwastów

Post »

Ostatnio oglądałam program o barszczu z serii Enigma na wp.pl i tam podawali, że barszcze są z rodziny, z której pochodzi także marchew zwyczajna (?), która jest podobnym do barszczu krzakiem :O
Dla pewnosci bo nie pamiętam dokładnie podaję link do filmu http://www.youtube.com/watch?v=PsiBUn25WhY TAm pokazują jak odróżniać ten trujący.
Awatar użytkownika
Natalii88
50p
50p
Posty: 87
Od: 17 lut 2014, o 21:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: ściśle tajne :P

Re: Atlas chwastów

Post »

Selerowate (dawniej baldaszkowate) to duża rodzina i tak rzeczywiście należy też do niej marchew, ale także np. podagrycznik ;:108 . Zerknęłam na filmik, ale szczerze mówiąc wydaje mi się, że dość ogólnikowo opisano tam pokrój rośliny. Byłabym ostrożna przy identyfikacji roślin z tej rodziny bo są one do siebie w większości dość podobne.
Tak właściwie to kiedyś słyszałam, że Barszcz Sosnowskiego nie od początku był rośliną trującą. Podobno roślina nazwana i opisana była po raz pierwszy w 1944 roku i nie była aż tak toksyczna. Parę lat po tym, badaczy zafascynował jej skład chemiczny (wysoka zawartość białek i węglowodanów) i możliwości produkcji dużej ilości biomasy. Problemy zaczęły się gdy naukowcy postanowili udoskonalić roślinę i obniżyć poziom furanokumaryn (tych toksycznych-"parzących" związków zawartych w olejku eterycznym wytwarzanym przez roślinę). Przez prace hodowlane, które miały przystosować roślinę do uprawy stworzyli oni "super-inwazyjny-chwast". Spotkałam się nawet z opinią, że przeniesiony do innego środowiska stał się on stopniowo dużo bardziej toksyczny, ale potwierdzenia tej teori nie znalazłam na razie w rzadnych badaniach naukowych.
Jeśli o oznaczenie samego chwastu chodzi to polecam broszurkę PIORIN-u dostępną na stronie internetowej. Chyba zawsze najlepiej sięgać do oficjalnych i sprawdzonych naukowo źródeł.
http://piorin.gov.pl/cms/upload/barszcz ... kiego9.pdf

Pozdrawiam
Natalii :wink:
Cur in gremio haremus?
Cur poenam cordi parvo damus?
Awatar użytkownika
ada.kj
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5077
Od: 2 gru 2008, o 12:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Atlas chwastów

Post »

A nie jest to przypadkiem ślaz pospolity :?: .
Co my wiemy to tylko kropelka. Czego nie wiemy to cały ocean.
Pozdrawiam cieplutko Ada vel Krysia
Księżycowe rabatki u Adki adolinki
Awatar użytkownika
sawczenko
200p
200p
Posty: 236
Od: 12 lip 2013, o 14:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Atlas chwastów

Post »

Coś takiego przetrwało mi zimę. Przycupnięte pod murkiem siedziało sobie od jesieni. Szkoda mi było wyrywać, bo tak dzielnie walczyło, ale wydaje mi się, że to jakiś chwaścik.
Obrazek
Awatar użytkownika
Natalii88
50p
50p
Posty: 87
Od: 17 lut 2014, o 21:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: ściśle tajne :P

Re: Atlas chwastów

Post »

Hej :wit

Sawczenko, jak na moje oko to jest to wierzbownica wzgórzowa i jest to chwast. Choć przyznaję, że jestem tego pewna na jakieś 85%. Jeśli w otoczeniu masz podobnych roślin więcej to może wiesz na jaki kolor kwitnie albo jaka wysoka rośnie ta roślinka?

Pozdrawiam
Natalii :wink:
Cur in gremio haremus?
Cur poenam cordi parvo damus?
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21681
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Atlas chwastów

Post »

Straszny chwast z niego,proszę poczytaj
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Awatar użytkownika
Jolek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2764
Od: 12 maja 2013, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Atlas chwastów

Post »

Natalii88 pokazała się w końcu roślina (chwast) o której kiedyś pisałam. Może teraz będziesz umiała ją rozszyfrować.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Jolek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2764
Od: 12 maja 2013, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: "Mowa" chwastów.

Post »

Za płotem rozrasta się kolczasta kraina :roll:

ObrazekObrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Jolek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2764
Od: 12 maja 2013, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Atlas chwastów

Post »

Nie wiem co to za roślina, rośnie na ugorze. Nie ma pachnących liści , kwiatki są drobne, białe. jednak jest urodziwą kępą.

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
BRZOSKWINKA
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1869
Od: 17 maja 2010, o 18:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze...

Re: Atlas chwastów

Post »

Też jestem ciekawa. U mnie też rośnie jak szalona.
Awatar użytkownika
romaszka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1411
Od: 31 gru 2010, o 23:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lubelskie. Wola Uhruska

Re: Atlas chwastów

Post »

Asiu, dzięki za skierowanie mnie tutaj!
Toż to, właśnie, ta roślina o którą ja się pytałam :D
Awatar użytkownika
Natalii88
50p
50p
Posty: 87
Od: 17 lut 2014, o 21:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: ściśle tajne :P

Re: "Mowa" chwastów.

Post »

Hej Jolek :wit

Mam dylemat, roślinka na zdjęciach to albo Cirisium vulgare (ostrożeń lancetowaty) albo Cirisium eriophorum (ostrożeń głowacz). Co prawda wcześniej wydawało mi się, że ten drugi odpada, ale jak zobaczyłam większy okaz to myślę, że to może być ta roślinka. Po sprawdzeniu łacińskich nazw w googlach tylko te dwa gatunki pasują. Różnie to bywa bo czasami siedlisko warunkuje pewne cechy (np. kolor, rozbudowanie liści, wielkość rośliny). Musiałabym zobaczyć łodygę czy jest oskrzydlona, osadzenie i brzegi liści albo kolor cierni na końcach liści. Na kwiatostan będzie trzeba jeszcze poczekać, po tym byłoby chyba najłatwiej poznać ;:192 no ale na razie go nie ma. Jeśli bardzo zależy ci na konkretnej identyfikacji tej rośliny to zrób zdjęcia z bliska liściom i łodydze jak wybije w górę. :wink:

Pozdrawiam
Natalii :wink:
Cur in gremio haremus?
Cur poenam cordi parvo damus?
Awatar użytkownika
Natalii88
50p
50p
Posty: 87
Od: 17 lut 2014, o 21:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: ściśle tajne :P

Re: Atlas chwastów

Post »

Jolek, od 1h i 40 min studiuję atlasy i powiem Ci, że zabiłaś mi mocnego ćwieka :wink: , ale to najprawdopodobniej jednak jest jakiś barszcz, tylko jeszcze nie wiem jaki. Na początku po kształcie liści i wybarwieniu ogonków przypomniał mi się arcydzięgiel, ale on jest owłosiony raczej tylko pod szypułkami ;:186 zobaczę jak wygląda to u mnie.
Problem z barszczami jest taki, że one mają bardzo często zmienny kształt liści (na tej podstawie rozróżnia się podgatunki) i kwiatów. To bordowe wybarwienie ogonków też może być spowodowane warunkami, w jakich rozwija się roślina bo nie każdy barszcz ma takie ogonki. Jak będę miała chwilę to pójdę na spacer i zlustruję jak to wygląda w mojej okolicy. Muszę przestudiować szczegóły :D
Co do tej drugiej roślinki, która nie ma pachnących liści to przypomina mi ona szantę zwyczajną, ale głowy za to nie dam, bo u mnie nigdzie w okolicy to nie rośnie.

Pozdrawiam
Natalii :wink:
Cur in gremio haremus?
Cur poenam cordi parvo damus?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Identyfikacja roślin ogrodowych. FOTO”