Krzewy owocowe,agrest,porzeczki in. Rozmnażanie ,sztorby

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
Bixxx
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1073
Od: 8 gru 2011, o 07:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: AGREST, PORZECZKI - NASIONA!!!

Post »

Spoon, nie chodzi tylko o to, że nie można brać sadzonek do samolotu - w różnych krajach są różne obostrzenia przy wwożeniu roślin. Czasem trzeba mieć certyfikat fitosanitarny.
A w razie problemów udowadniaj, że wysyłałeś zwykłe popularne rośliny ogrodowe, a nie choronione lub zakazane gatunki...
Zielonym do góry!!!
el marcino
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 13 lis 2013, o 15:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Agrest,porzeczki - nasiona !!!

Post »

dziekuje bardzo za wszystkie odpowiedzi, oczywistym jest ze nie mozna przewozic roslinek, ani sadzonek. w ogole nic co pochodzi ze swiata fauny i flory! nawet ciezko jest z nasionami, ale z tym jakos sobie poradze :)
chyba faktycznie jedynym wyjsciem byloby podeslanie sobie paczki tylko z galazkami, jeśli ja przejma to niewiele strace, ale w samolocie nie ma opcji, tym bardziej ze lece z dzieckiem :)
pozdrawiam wszystkich i zycze udanych swiat i szczesliwego nowego roku
Bixxx
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1073
Od: 8 gru 2011, o 07:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Agrest,porzeczki - nasiona !!!

Post »

No jest jeszcze wyjście nr 2 - poprosić rodzinę lub znajomych o przesłanie nasion po sezonie...

Może sprawdź u siebie, czy nie ma jakiejś firmy ktora mogłaby legalnie sprowadzic czarna porzeczkę i agrest - owszem, koszt mógłby być spory, ale mając po jednym krzaku miałbyś materiał na robienie sadzonek.
Zielonym do góry!!!
Reposit-11
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1788
Od: 2 lut 2013, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Agrest,porzeczki - nasiona !!!

Post »

Zamiast gdybać trzeba szukać pod hasłem przepisy fitosanitarne.
http://piorin.gov.pl/index.php?pid=128

Nie wiem w którym kraju mieszkasz, ale może wystąpienie o zgodę na import kilkudziesięciu krzaków będzie najprostszym i niezbyt drogim rozwiązaniem. A wtedy paczka el kurierem i tydzień później sadzenie ;)
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3710
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Agrest,porzeczki - nasiona !!!

Post »

Nie wiem czy teraz sadzenie latem ma sens.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
Reposit-11
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1788
Od: 2 lut 2013, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Agrest,porzeczki - nasiona !!!

Post »

Myślisz że zgodę na import załatwi w kilka dni? A nawet jeśli to nawet, to w Europie będzie kłopot z wykopaniem sadzonek z gruntu.
Jeszcze może się okazać że nawet do wiosny się nie wyrobi.
Cebule
50p
50p
Posty: 94
Od: 23 kwie 2013, o 19:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Agrest,porzeczki - nasiona !!!

Post »

To tez fakt,dlatego uważam że to mija się z celem a już tym bardziej jeżeli autorka planowała posadzenie w lato co także nie jest dobrym pomysłem.
regulamin forum
Drako
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1341
Od: 17 lut 2013, o 13:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Płd. Wielkopolska

Re: Agrest,porzeczki - nasiona !!!

Post »

Mój pomysł jest taki: niedługo będzie można pobierać sadzonki. Można poprosić rodzinę/znajomych o zadołowanie ich w chłodnym miejscu. Kiedy w owej Ameryce pogoda będzie sprzyjała sadzeniu, można przesłać część sadzonek popakowanych wedle rady Bixxxa. Paczka "wypchana", żeby patyki były dość sztywno.
Jak nie podziała, to jedyna opcja przyjechać i zapakować w walizkę tak jak powyżej, wkładając pomiędzy grube warstwy ubrań.

Czasami przerażam sam siebie pomysłowością... I życzę powodzenia. :) W razie niepowodzenia [tfu tfu] zacznij szukać lokalnych odmian, lepiej przystosowanych do tamtego klimatu.
leff
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 800
Od: 21 sty 2008, o 17:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dębe Wlk.

Re: Agrest,porzeczki - nasiona !!!

Post »

A ja popieram założyciela tematu. W takich warunkach moim zdaniem lepiej sprawdzi się rozmnażanie generatywne. Gdybyś chciał zdobyć coś bardziej przystosowanego do Twojego klimatu to proponuję poszukać czegoś tzn. odmian, na jakichś forach hiszpańskojęzycznych (?) w cieplejszych krajach (Hiszpania, południe USA, Meksyk).

Gdyby jednak chciał spróbować z nasionami z Polski to:

Proponuję poczekać do lata przyszłego roku i poprosić na forum o nasiona (w razie czego PW).
Otrzymasz je prawdopodobnie pod koniec swojej "zimy".
Wymieszasz z piaskiem i potrzymasz w lodówce do czasu aż zaczną kiełkować. Potem wysiejesz i będziesz miał swoje siewki, istnieje jakaś szansa że któraś z nich będzie lepiej przystosowana do twoich warunków klimatycznych.

Pamiętaj że rośliny będą musiały corocznie przechodzić co najmniej kilkutygodniowy okres spoczynku z temperaturami 0-7*C.
Pozdrawiam,

J
leff
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 800
Od: 21 sty 2008, o 17:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dębe Wlk.

Re: Agrest,porzeczki - nasiona !!!

Post »

Jeszcze jedno, do założyciela tematu:
Ameryka południowa ma bardzo zróżnicowany klimat, od takiego gdzie nic z naszych gatunków sadowniczych nie urośnie głównie na północy kontynentu (spoczynek) do takiego samego na południu i na zachodzie wysoko w górach.
Pewna niekonsekwencja w pierwszym poście: klimat podobny do Polskiego ale przymrozków brak, czy macie w ogóle temperatury w okolicy 0*C?

PS. nie mogę już edytować poprzedniego, prośba do modów o scalenie.
Pozdrawiam,

J
milix
50p
50p
Posty: 63
Od: 2 sie 2013, o 09:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: W-wa

Re: biała porzeczka z galązki? jak zrobić

Post »

Czy sadzonki rosną? Możesz napisać jak dokładnie je zrobiłaś i jakie efekty końcowe?
Cisza w temacie.

Czy teraz jeszcze mozna wyciac kilka gałązek i wsadzić do ziemi? Rozwijają sie juz listki to nie za pozno na takie operacje?
Aruns
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 38
Od: 10 sie 2013, o 23:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wysoczyzna Gdańska

Re: Porzeczka czerwona i agrest - rozmnażanie

Post »

W ubiegłym sezonie ukorzeniałem porzeczki (różne gatunki) z sadzonek zielnych - pęd długości ok 15 cm (nie musi być z piętką) sadziłem do przezroczystej doniczki, nakrywałem przeciętą plastikową butelką i po 3 tygodniach miałem już nową, ukorzenioną roślinę. Niektóre sadzonki eksperymentalnie sadziłem od razu do gruntu, na miejsce stałe, również pod butelkę. Udatność w obu przypadkach - 100%. Stosowanie ukorzeniacza okazało się zbędne. Obecnie, po zimie - wszystkie przeżyły i część ma już pierwsze listki.
Brzeszczot33
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 16 wrz 2013, o 22:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Porzeczka czerwona i agrest - rozmnażanie

Post »

Masz może zdjęcie jak to ma wyglądać z tą butelką?
...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”