Hortensje - ogrodowa, bukietowa, drzewkowata cz.II

Drzewa ozdobne
Zablokowany
Awatar użytkownika
Jaga W
50p
50p
Posty: 93
Od: 8 wrz 2008, o 12:21
Lokalizacja: Gliwice

Hortensje - ogrodowa, bukietowa, drzewkowata cz.II

Post »

Hortensje - ogrodowa, bukietowa, drzewkowata cz.I
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?t=355




Witam
Jestem zachwycona hortensjami. Nie mam doświadczenia ogrodniczego, ale powoli się uczę. W tamtym roku posadziłam hortensję (chyba to jest ogrodowa) z seledynowymi kwiatami. W tym roku pięknie zakwitła, ale w sierpniu pojawiły sie dziwne zmiany na liściach więc spryskałam TOPSIN-em. Spryskałam również hortensję bukietową i pnącą. Bukietowa i pnąca nie zareagowały natomiast "ogrodowa" nagle zwiędła (wyglada jakby ktoś oparzył liście, liście zwyczjnie "klapnęły"). Nie wiem czy to moja wina, że spryskałam czy może przyczyna jest inna. Podlewanie oczywiście nie pomaga... Czy może ktoś mi pomóc? Proszę.... :(
Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
chatte
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 15082
Od: 19 paź 2006, o 08:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Zwiędnięte liście hortensji

Post »

Jaga W pisze:Witam
Podlewanie oczywiście nie pomaga...
Pytanie: jakie podlewanie? Jaka była ostatnio u Ciebie pogoda? Jeżeli susza, to dla hortensji ogrodowej 2 wiadra wody to nie jest za duzo. Jeżeli podlałaś, jak podlewa się przeciętne byliny - z pewnością jest to za mało. Na Twojej hortensji nie widać żadnych objawów choroby, jedynie - moim zdaniem brak wody.
wesoly
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 786
Od: 20 sie 2008, o 20:57
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Post »

Ja także myślę, że za mało ma wody ale dla pewności podlej ją preparatem zwalczającym pędraki bo być może coś jej podgryza korzenie miałem taki przypadek. Jeszcze jedno na pewno w donicy gdy została kupiona rosła w ziemi torfowej i przez pewien okres zanim korzenie się rozrosną torf będzie prędko wysychał zwłaszcza przy takim lecie jak obecne.
jarek
Awatar użytkownika
aniawoj
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3729
Od: 9 paź 2005, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Klucze - Małopolska
Kontakt:

Post »

A ja pragnę wyrazić swoje wątpliwości co do tego czy jest to hortensja ogrodowa - wydaje mi się ,że krzewista. :?
http://kalina-rosliny.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
Jaga W
50p
50p
Posty: 93
Od: 8 wrz 2008, o 12:21
Lokalizacja: Gliwice

Zwiędła hortensja

Post »

Dzięki wiekie wszystkim! Chyba rzeczywiście nie uwzględniłam, że hortensje nie piją szklankami tylko wiadrami.... a spryskiwanie Topsinem trochę mnie zestresowało.... I oczywiście uznałam, że to moja wina.... Wczoraj najpierw zlałam krzak woda, a potem jeszcze natura się dołożyła.... Dziś hortensja dochodzi chyba do siebie.....
Dziękuję też, że w końcu ktoś mi podszepnął, że to jest hortensja krzewiasta. Była kupiona jako "bukietowa"... Fakt. Dziwił mnie seledynowy kolor kwiatów.... Ale ja jestem jeszcze bardzo początkująca. Staram się dużo czytać (w domu mówią że wkrótce przestanę czytać inne książki i zmienię się w roślinę...) ale to wszystko mało.
Mam jeszcze jedną Hortensjową kwestię... Topsinem spryskałam wszystkie hortensje bo na liściach "pnącej" i "bukietowej" zrobiły sie dziwne zmiany. Może ktoś by mi pomógł i powiedział czy dobrze zrobiłem z tym Topsinem , czy może moja diagnoza była błędna.
Pozdrawiam i jeszcze raz wszystkim dziękuje. Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
chatte
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 15082
Od: 19 paź 2006, o 08:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Post »

Nie jestem znawcą w dziedzinie chorób i szkodników, ale mnie sie zdaje, ze te liscie coś podjadało i nie powinnaś była w tej sytuacji pryskać Topsinem, tylko jakimś środkiem owadobójczym. Oale Topsinem pryska się tez zapobiegawczo, więc szkody raczej roslinie nie zrobiłaś :D
Awatar użytkownika
hanka55
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10364
Od: 19 sty 2008, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: z zimnych gór Małopolski
Kontakt:

Post »

Raczej uszkodzenia mechaniczne.
Grad był?
Awatar użytkownika
Jaga W
50p
50p
Posty: 93
Od: 8 wrz 2008, o 12:21
Lokalizacja: Gliwice

Post »

Grad co prawda z nieba nie leciał, ale deszcze były " z energią". Muszę nauczyć się trochę więcej cierpliwości... ale hortensje są tak piękne, że drżę jak tylko coś sie z nimi dzieje...
Dzięki wielkie za porady. A jeśli to są rzeczywiście jakieś szkodniki to co stosować? A może są jakieś środki "prewencyjne" bardziej zgodne z naturą. I jeszcze jedno pytanie. Czy jakoś się wzmacnia je przed zimą? Czy tylko już mam mysleć o okrywaniu na zimę... i byle do wiosny...
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Jaga W
50p
50p
Posty: 93
Od: 8 wrz 2008, o 12:21
Lokalizacja: Gliwice

Hortensje -cd problemów miłośnika-amatora

Post »

Grad co prawda z nieba nie leciał, ale deszcze były " z energią". Muszę nauczyć się trochę więcej cierpliwości... ale hortensje są tak piękne, że drżę jak tylko coś sie z nimi dzieje...
Dzięki wielkie za porady. A jeśli to są rzeczywiście jakieś szkodniki to co stosować? A może są jakieś środki "prewencyjne" bardziej zgodne z naturą. I jeszcze jedno pytanie. Czy jakoś się wzmacnia je przed zimą? Czy tylko już mam mysleć o okrywaniu na zimę... i byle do wiosny...
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Comcia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13455
Od: 9 maja 2008, o 14:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Post »

Obrazek

Mam taką hortensję, ktoś mi powiedział że to jest hortensja drzewkowa ale nie wiem jaka konkretnie.
Zdjęcie jest z końca czerwca więc kwiaty są jeszcze niezbyt duże, później zakwitła obficiej i pojawił się problem. Pod ciężarem kwiatów pędy dosłownie pokładały mi się na wszystkie strony, musiałam część kwiatostanów pościnać by jej ulżyć.....
Czy można temu jakoś zapobiegać przez cięcie, nawożenie czy w inny sposób ? Nie mówię tu o zapobieganiu kwitnienia ale o wzmocnieniu pędów :)
Awatar użytkownika
aniawoj
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3729
Od: 9 paź 2005, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Klucze - Małopolska
Kontakt:

Post »

Hortensja krzewista już taka jest... Pędy pokładają się pod ciężarem kwiatów. Możesz część odcinać, ale pozostałe i tak będą sie pokładać -zwłaszcza po deszczu.
http://kalina-rosliny.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
Comcia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13455
Od: 9 maja 2008, o 14:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Post »

Dzięki wielkie za odpowiedź.
Trudno, będę jej pomagała podcinaniem bo inaczej zadeptałabym ją :)
Awatar użytkownika
barbara
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 26 kwie 2006, o 15:22
Lokalizacja: Poznań

Post »

Kasiu ta seledynowa hortensja to nie jest Anabell bo Anabell ma kwiaty jak kule a ta ma kwiaty płaskie. Anabell mam ale malutką i nie robiłam zdjęcia ukorzeniłam ją w tym roku dostałam szczepkę od sąsiadki. Twoje hortensje są piękne szczególnie te bukietowe też bym takie chciała mieć.
Pozdrawiam! Barbara
Idź tak przez życie by nie potrącać innych.
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”