Motylek (Schizanthus wisetonensis)

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
asta6265
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2409
Od: 8 sty 2012, o 12:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Motylek

Post »

To myślę, że się szybko przekonasz :)
Mój kawałek świata
Pozdrawiam Anka
Awatar użytkownika
paprotka882
500p
500p
Posty: 587
Od: 13 sty 2012, o 12:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolskie

Re: Motylek

Post »

Nie chciałabym nikogo zniechęcać ale jak ja się napaliłam na motylka w tamtym roku, kupiłam 4 paczki a to takie brzydactwo wyrosło, niczym nie przypominało pięknego motylka na zdjęciu takie byle jakie te kwiatki i dosyć szybko przekwitły, ale to tylko moje spostrzeżenia. :)
Kasia79
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 917
Od: 26 cze 2013, o 19:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Motylek

Post »

Ja się uparłam przy twierdzeniu, że motylek dostępny w sklepach jako nasiona to nie zawsze jest ten piękny wisetoński ze zdjęć.
Mam w tej chwili nasiona z trzech firm, poluję na następne i będę wiosną w gruncie porównawczo wysiewać po trochu z każdej firmy. Jestem pewna, że będą różnice.
kropka2
500p
500p
Posty: 873
Od: 19 lut 2014, o 20:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Motylek

Post »

paprotka882 a Ty z jakiej firmy miałaś nasionka,ja mam z PNOS na opakowaniu napisano ze motylek wisetonski.Mam zamiar wysiać w maju do gruntu.
Kasia79
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 917
Od: 26 cze 2013, o 19:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Motylek

Post »

Paprotka, też jestem ciekawa z jakiej firmy miałaś nasiona.
Ja miałam w zeszłym roku z POLAN-a, zebrałam nasiona z tych roślin, oprócz tego dokupiłam w tym roku Plantico i Torseed.
Awatar użytkownika
paprotka882
500p
500p
Posty: 587
Od: 13 sty 2012, o 12:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolskie

Re: Motylek

Post »

Nie pamiętam tak na 100% ale na 90% to tego dziada z plantico miałam. Możliwe ze jakaś inna odmiana, inna firma da ładniejsze kwiaty kwitł dość obficie ale ogólnie uważam że mało urodziwy był, i kwiaty też myślałam ze będą większe, okazalsze a to takie bladziuchny małe były.
Awatar użytkownika
Nela
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2644
Od: 18 paź 2006, o 17:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Motylek

Post »

Paprotko- wiem o czym mówisz bo miałam kupne sadzonki i te co sama siałam. Ogromna różnica. Ogrodnik uprawia sadzonki pod folią- to raz a po drugie- używa skarlaczy- roślina zwarta, nie wyciągnięta i ogólnie super wygląda. Dla mnie- nie warto siać- tak samo jak floksy drummonda- kwiatki ma prześliczne w kolorze tęczy a malizny bardzo. :wink: Nie każdemu się podobają- a to dobrze, bo mamy różnorakie nasadzenia i mamy co oglądać u innych- jedni lubią takie inni inne... :wink: :D
Biedny, kto gwiazd nie widzi bez uderzenia w zęby... St.J.Lec
Kasia79
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 917
Od: 26 cze 2013, o 19:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Motylek

Post »

To, co wyrosło u mnie w zeszłym roku z nasion POLAN-a, przypominało bardziej motylek pierzasty niż wisetoński. Na opakowaniu jest zdjęcie wisetońskiego, tak samo na nasionach Torseedu. Na zdjęciu z opakowania Plantico jest raczej m. pierzasty. Wszystkie za to podpisane są jak m. wisetoński.
Dlatego będę miała w tym roku grządkę eksperymentalną z motylkami :wink:
W necie są opisy obydwu gatunków, w uproszczeniu można powiedzieć, że wisetoński jest bardziej zwarty, niższy, kwiaty ma zebrane w coś pomiędzy baldachem a kulistym kwiatostanem. Pierzasty natomiast ma kwiatostan smukły, luźny i jest od tamtego wyższy.

Oczywiście to, co pisze Nela o skarlaniu przez zawodowców ma duże znaczenie, bo zmienia wygląd rośliny i może wprowadzać w błąd, tym bardziej, że większości handlarzy wystarcza nazwa rodzajowa - tabliczka ze słowem "motylek" i jechane..., a jaki to dokładnie gatunek - czy to ważne..

A dla mnie ważne.
Awatar użytkownika
paprotka882
500p
500p
Posty: 587
Od: 13 sty 2012, o 12:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolskie

Re: Motylek

Post »

No ja oczywiście zanim go siałam to zobaczyłam zdjęcia w internecie, opis ze to takie storczyki i cala szczęśliwa rzuciłam się na nie. Ja miałam tak z opisu wnioskuje tego pierzastego, no a chciałam takiego grubaska pełnego kwiatków jak storczyki :) Kasia79 dobrze jeśli nazwa na targu jest prawdziwa bo i zdarza się ze sobie jakoś tam sami nazwą po swojemu:)
Kasia79
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 917
Od: 26 cze 2013, o 19:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Motylek

Post »

No niestety, rzetelne nazewnictwo mocno kuleje. Ostatnio Pani w kwiaciarni zadałam strasznie trudne pytanie, mianowicie "jaki to gatunek dzwonka" ma wystawiony na ladzie. Pani zrobiła wielkie oczy i odrzekła: "to nie dzwonek, to campanula..."
Tyle w temacie.

A propos motylka jeszcze, jestem ciekawa kiedy w moich stronach pojawi się na bazarkach, bo nie widziałam w ubiegłych latach. A chciałabym, bo miałabym więcej materiału badawczego do porównania... :wink:
Awatar użytkownika
asta6265
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2409
Od: 8 sty 2012, o 12:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Motylek

Post »

Moje już takie:

Obrazek

To ten wisetoński - planowałam go do dużej donicy i żeby się pokładał ładnie i obwieszał, ale on będzie sterczał wysoko nad donicą - tak? Czy się mylę?
Mój kawałek świata
Pozdrawiam Anka
dominika5790
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 2 mar 2014, o 15:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Siedlce

Re: Motylek

Post »

Ja w ubiegłym roku hodowałam w domu, na parapecie, z nasion marki GreenLand - Decora Collection, napisane było Motylek Schizanthus wisetonensis. Na początku ładnie rosło, szybko wzeszło, byłam zadowolona. Po przesadzeniu do gruntu roślina praktycznie już nie rosła, zaczęła się wyciągac (chociaż stanowisko południowe,świeża ziemia), pokładac, pokrój tragiczny, wypuściło może 10 kwiatków ale nie więcej... w tym roku nie próbuję :(
Obrazek
Kasia79
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 917
Od: 26 cze 2013, o 19:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Motylek

Post »

Być może motylek jest jedną z tych roślin, które posiane w gruncie gęsto, zyskują na urodzie. Ja swoje siałam w kilku rządkach jeden przed drugim, jak marchew mniej więcej, po wzejściu przerwałam tylko bardzo gęsto rosnące i resztę zostawiłam. Efekt był świetny w kępie, ale pewnie pojedynczo rosnąca roślina (a tak jest w przypadku rozsady) już tak nie będzie wyglądała.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”