Skarpa - jak ją zagospodarować,zniwelować,porady,pomysły

Oczka wodne, stawy kąpielowe, strumienie, kaskady, skalniaki, rośliny wodne, itp
ODPOWIEDZ
Emilia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1785
Od: 29 sty 2012, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: skarpa

Post »

Pisałam w innym wątku : przymierzam się do przesadzenia kilkudziesięciu jałowców różnych gatunków, ale takich rozrastających się płasko. Obsadziłam 4 lata temu nimi ostrą skarpę z nadzieją, że szybko ją zasłonią. Niestety opady zmywały glebę na jałowce, które wcale nie urosły, z sąsiedniej działki nasiało się pełno wierzb, olch, żarnowców, śnieguliczek...Masakra!
Dla mnie najlepszym wyjściem będzie zbudowanie małych tarasów. Koszt pewnie będzie spory, ale perspektywa straty roślin i ciągłej walki z siewkami i chwastami nie uśmiecha mi się. Zabezpieczenia tarasów chcę zrobić z poziomo ułożonych 3-4 stempli budowlanych, zabezpieczonych przed gniciem.
I tu i tam. Ni tu, ni tam... cz.2
Przyroda nie śpieszy się, a jednak ze wszystkim nadąża. Lao Tsy
Pozdrawiam....... Emilia
robertk2001
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 2 mar 2014, o 20:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: skarpa

Post »

Dzięki za odpowiedź. Jakieś w miarę sensowne zdjęcie będę mógł wrzucić dopiero po zrobieniu za dnia, a więc w weekend.
Co do samej skarpy, to jest ona za domem, zwrócona w kierunku zachodnim. Do tej pory była mocno zaniedbana i zostawiona sama sobie, gdyż było mnóstwo innej pracy. W efekcie makabrycznie zarosła pokrzywami (a jeszcze 7 lat temu była pięknie wyczyszczona z wszystkich chwastów). Ziemia na niej jest sucha i jest tam generalnie mało słońca (latem góra 2, 3 godzinki wczesnym popołudniem; wcześniej i później cień).
Teraz chciałbym aby wyglądała lepiej a przede wszystkim żeby rośliny na niej rosnące ją wzmocniły. W odległości 4 do 5 metrów stoi dom. Na dole skarpy jest z kolei teren bardzo mokry - jest tam po prostu błoto (za jakiś czas również z tym chciałbym powalczyć - ale po kolei :) ). W tym błocie pięknie sobie rosną duże olchy (dlatego jest ona ciągle zacieniona), które się dość mocno rozsiewają dookoła.
Pomysł na obsadzenie pasami różnych gatunków jest świetny! Dzięki.

Podsumowując, cel tej akcji to:
1) Uporządkowanie terenu (żeby lepiej wyglądało)
2) Wzmocnienie
3) Zrobienie tego w taki sposób aby w przyszłości ograniczyć tam prace ogrodnicze do minimum.
Awatar użytkownika
aniawoj
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3729
Od: 9 paź 2005, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Klucze - Małopolska
Kontakt:

Re: skarpa

Post »

Z całą pewnością trzeba usunąć wszystko co zielone. Jeśli masz czas, aby poczekać z zagospodarowaniem, to obłóż skarpę co najmniej na rok czarną grubą tkaniną szkółkarską, która zapobiegnie wyrastaniu chwastów, zagłuszy je. Możesz zostawić później ją na skarpie.( Ja jednak wolę stosować agrowłókniny, nie grube tkaniny szkółkarskie).

Do zadarnień w miejscach wilgotnych i zacienionych doskonałe będą: runianka japońska, bluszcz pospolity, barwinek, hortensja pnąca, niskie cisy o rozłożystym pokroju, można dodać do tego takie krzewy jak tawulec pogięty ,choina kanadyjska ( miniaturowe odmiany oczywiście), irgi. Można wpleć w nie byliny: funkie, żurawki, brunery, bodziszki i in.

Zobacz tu, może coś Cię zainspiruje, chociaż te skarpy są akurat w słońcu
http://www.kalina-rosliny.pl/jak-zagospodarowac-skarpe/
http://kalina-rosliny.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
robertk2001
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 2 mar 2014, o 20:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: skarpa

Post »

aniawoj pisze:Jeśli masz czas, aby poczekać z zagospodarowaniem, to obłóż skarpę co najmniej na rok czarną grubą tkaniną szkółkarską, która zapobiegnie wyrastaniu chwastów, zagłuszy je.
A czy można obłożyć agrowłókniną zamiast tkaniną? Pytam bo różnica w cenie jest spora, a jeśli skutek miałby być podobny to po co przepłacać.
I czy po prostu teraz obłożyć i poczekać rok, czy najpierw opryskać roundupem i przekopać?
Emilia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1785
Od: 29 sty 2012, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: skarpa

Post »

Takie yomby koszmarnie wyglądają na skarpie. Kiedy po budowie podjazdu zostało kilka sztuk, robotnicy ułożyli je na małym odcinku skarpy koło domu. Nie mogłam na to patrzeć i po roku wydłubałam je, chociaż zdążyły się zabetonować gliną i zrobiłam coś takiego:Obrazek
Na zdjęciu jeszcze nie wyciągnięta folia uszczelniająca i roślinki nie rozrośnięte. Ale już to inaczej wyglądało w tym roku.Zrobię zdjęcie w lecie.
I tu i tam. Ni tu, ni tam... cz.2
Przyroda nie śpieszy się, a jednak ze wszystkim nadąża. Lao Tsy
Pozdrawiam....... Emilia
Awatar użytkownika
aniawoj
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3729
Od: 9 paź 2005, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Klucze - Małopolska
Kontakt:

Re: skarpa

Post »

robertk2001 pisze: A czy można obłożyć agrowłókniną zamiast tkaniną? Pytam bo różnica w cenie jest spora, a jeśli skutek miałby być podobny to po co przepłacać.
I czy po prostu teraz obłożyć i poczekać rok, czy najpierw opryskać roundupem i przekopać?
Niestety agrowłóknina się nie sprawdzi w tej roli. Jest za lekka, za delikatna - poszarpie ją wiatr.
Co do roundupu - możesz ostatecznie opryskać przed położeniem tkaniny miejsca z najbardziej uciążliwymi chwastami, przekopywać nie trzeba. Zanim jednak użyjesz tego środka, upewnij się czy w otoczeniu nie ma zbiorników wodnych, rabat z roślinami jadalnymi...
http://kalina-rosliny.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
Marta00
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 11 mar 2014, o 13:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

ciemna skarpa

Post »

Mam wzdłuż całej działki (ok 46 m) piękną skarpę o szerokości ok 2,5 metra i nachyleniu ok 40 stopni. Prawie cała jest super słoneczna (stok południowy. Ale mam problem tuż za domem. Na długości ok 8 metrów skarpa jest schowana za budynkiem i słońce tam nie dochodzi. Co na niej posadzić żeby wzmocniło skarpę i ładnie rosło?
Pomocy!!!
Awatar użytkownika
damek1718
1000p
1000p
Posty: 1224
Od: 20 mar 2012, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: ciemna skarpa

Post »

Barwinek, najlepiej ten nie odmianowy. Tak zadarni grunt, że nic go nie ruszy. ;:oj i jest zimozielony i ładnie kwitnie :)
Radość z kwiatów - to resztki raju w nas. Ogród z "historią"; Sprzedam rośliny pojemnikowe, na taras
Marta00
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 11 mar 2014, o 13:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: ciemna skarpa

Post »

Bardzo dziękuję. To rzeczywiście świetny pomysł. Ale w takim razie co na pozostałą nasłonecznioną część skarpy? Myślałam o dzikiej róży, ale to nijak nie będzie z barwinkiem się komponować. Do tego dostęp do przycinania utrudniony, bo skarpa kończy się od góry płotem.
Awatar użytkownika
damek1718
1000p
1000p
Posty: 1224
Od: 20 mar 2012, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: ciemna skarpa

Post »

Trzmielinę Fortune'a, lubi słońce niska , płożąca i będzie ładnie kontrastować z zielonym barwinkiem :) Oczywiście jak nie chcesz dużo wkładać pracy w pielęgnację tej części skarpy :roll:
Radość z kwiatów - to resztki raju w nas. Ogród z "historią"; Sprzedam rośliny pojemnikowe, na taras
Marta00
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 11 mar 2014, o 13:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: ciemna skarpa

Post »

Jak już pisałam, ogrodnik ze mnie żaden... może z czasem coś mi z tego wyjdzie. Na razie mam do zagospodarowania 12 arów nowej zniszczonej po budowie działki i walczę z tym. Ważne jest że moja gleba to taka trochę lżejsza glina. Niby dookoła na wsi wszystkim wszystko rośnie i przymierzam się dowiezienia jej, niemniej skarpy ruszać nie mogę. To jest takie naturalne tarasowanie terenu i nad nami jest pole uprawne. Nie ma mowy raczej o wymianie gruntu. Nawet o przekopaniu gruntownym, bo ją naruszę i mi spadnie, spłynie wszystko. Miałam taka koncepcję, że jak dojdzie do wegetacji gąszczu chwastów, które tam rosną od zawsze, to potraktuje je randapem, potem geowłóknina i dopiero sadzenie. Ale czy to dobry kierunek? I czy trzmielina przyjmie się w takiej ziemi?
Na zdjęciu sprzed półtora roku - domu jeszcze nie ma, ale widać kształt skarpy Obrazek
Awatar użytkownika
Piotr=)
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5060
Od: 24 maja 2008, o 17:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Niedaleko Łańcuta (Podkarpacie)

Re: ciemna skarpa

Post »

Skarpę trzeba wyplewić lub przekopać potem wygrabić potem można dać agrowłóknina, i ją potrzeba przymocować do gleby czymś bo ja mam wszystkie skarpy podobne do twoich i mam agrowłóknina i wysypane kamykami nam jedną skarpę ze wschodu i rośliny rosną ładnie choć trochę są zacienione ale wszystko rośnie, jak coś zaglądnij do moich wątków na FO i zobacz mój ogród na skarpach :arrow: Mój nowy raj.....Cz.1... Cz.2...Cz.3...
Zobacz sobie jak chcesz jak to wygląda u mnie mam cały dom na skarpach i ta skarpa ze wschodu wygląda tak i powiem że rośliny mam bezproblemowe jest tam kilka gatunków jałowców płożących i kilka wzniosłych wiązy pendula, berberys, i tawuły. Żeby skarpa nie wyglądała monotonnie i płasko to mam kilka wysokości ( chodzi mi o rośliny że płożące wyższe i kilka drzew czyli wiązy) :wit jak coś pisz może trochę rozjaśniłem temat
Obrazek
Spis tematów
Róbmy w życiu to co nas cieszy ;)
Marta00
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 11 mar 2014, o 13:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: ciemna skarpa

Post »

Piękne. Czyli wystarczy wziąć się do pracy :) Dziękuję za inspiracje.
ODPOWIEDZ

Wróć do „OCZKA wodne, kaskady, skalniaki, rośliny wodne”