Macierzanka piaskowa (Thymus serpyllum )

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
ODPOWIEDZ
Iga33
100p
100p
Posty: 183
Od: 25 sty 2013, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Macierzanka Piaskowa

Post »

Jak to jest z tą macierzanką? Chyba wczesnej nie ma w postaci nasion... A jeszcze zastanawia mnie piaskowa, bowiem czytałam, że ona jest wyższa a tutaj na zdjęciach nie wygląda na taką... To jak to w końcu jest?
Awatar użytkownika
kasiaS87
50p
50p
Posty: 87
Od: 13 sty 2014, o 11:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okol.Lubartowa woj.lubelskie

Re: Macierzanka Piaskowa

Post »

ja nigdy nie praktykowałam wysiewu macierzanki, tylko i wyłącznie przez podział kępy
Pozdrawiam Kasia
Mój ogród
x-c-9
---
Posty: 578
Od: 9 paź 2011, o 15:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Macierzanka Piaskowa

Post »

A u mnie się sama rozsiała... Na tych stanowiskach bardziej wilgotnych, choć były też wschody na "patelni". :D Tylko nie wiem, która się wysiała, bo mam kilka odmian, sam nawet nie bardzo wiem jakich...
Iga33
100p
100p
Posty: 183
Od: 25 sty 2013, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Macierzanka Piaskowa

Post »

Gdzieś mi się obiło o uszy, że wczesnej macierzanki nie rozmnaża się z nasion... ogólnie o nią bardziej by mi chodziło, jednak wg moich planów trochę musiałabym tego nakupić pewnie za jakieś 150 zł. A piaskową można z nasion więc wydatek mały, a patrząc na zdjęcia nie wydaje się wysoka (choć w opisie do 20 cm, gdy wczesna ma 5 cm). Dlatego zastanawiam się... jak to jest naprawdę z tą wysokością.

-- 6 mar 2014, o 17:38 --
cccc1969 pisze:A u mnie się sama rozsiała... Na tych stanowiskach bardziej wilgotnych, choć były też wschody na "patelni". :D Tylko nie wiem, która się wysiała, bo mam kilka odmian, sam nawet nie bardzo wiem jakich...
A jakie wysokości osiąga Twoja macierzanka?
Awatar użytkownika
kasiaS87
50p
50p
Posty: 87
Od: 13 sty 2014, o 11:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okol.Lubartowa woj.lubelskie

Re: Macierzanka Piaskowa

Post »

u mnie piaskowa i wczesna nie są wysokie(osobiście nie jestem zadowolona z nich) lepiej zakupić macierzankę cytrynową,tworząc poduchy jest sporo wyższa, a i nawet mam sadzonki w doniczkach i gołym okiem widać różnicę
Pozdrawiam Kasia
Mój ogród
x-c-9
---
Posty: 578
Od: 9 paź 2011, o 15:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Macierzanka Piaskowa

Post »

U mnie ma około 3-4 centymetrów. :) A cytrynowa zmarzła mi jednej zimy prawie całkowicie, zostało kilka małych kępek... :(
Iga33
100p
100p
Posty: 183
Od: 25 sty 2013, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Macierzanka Piaskowa

Post »

kasiaS87 pisze:u mnie piaskowa i wczesna nie są wysokie(osobiście nie jestem zadowolona z nich) lepiej zakupić macierzankę cytrynową,tworząc poduchy jest sporo wyższa, a i nawet mam sadzonki w doniczkach i gołym okiem widać różnicę
A mnie właśnie chodzi aby była niska. Ma rosnąć na zejściu z tarasu... Dom jest na podwyższeniu, więc taras na stronie południowej - patelnia, w dodatku nachylenie terenu... trawa nie wygląda dobrze, mimo wszelkich starań... i tutaj na forum się dowiedziałam, że macierzanka się sprawdzi, można bowiem po niej chodzić też...

-- 6 mar 2014, o 17:59 --
cccc1969 pisze:U mnie ma około 3-4 centymetrów. :) A cytrynowa zmarzła mi jednej zimy prawie całkowicie, zostało kilka małych kępek... :(
Brzmi znakomicie... 8-)
Awatar użytkownika
aleksanderk
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7028
Od: 13 lip 2009, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Macierzanka Piaskowa

Post »

Każda macierzanka jest ładna .Jest sporo odmian i wszystko zależy od naszych potrzeb .ja mam piaskową na skalniaku i mimo że po zimie koce zasychaj to nie widzę innej roślinki w tym miejscu

Obrazek

Jesienią kupiłem piaskową variegata



Obrazek

Mam też cytrynową tymiankową .Ładnie zadarniają miejsce dla nich przeznaczone i nie szkodzi im ostre podcinanie .
Iga33
100p
100p
Posty: 183
Od: 25 sty 2013, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Macierzanka Piaskowa

Post »

Ślicznie to u Was wygląda... :tan Ktoś też ma z wysiewu?
Awatar użytkownika
KaMax
100p
100p
Posty: 199
Od: 23 lut 2014, o 10:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Kontakt:

macierzanka

Post »

Chciałabym zadarnić jeden kąt w ohrodzie macierzanką, ale nie wiem czy mi się uda wyhodować cokolwiek na kwaśniej glebie. Jeśli tak, to poradźcie jaka odmiana będzie dla mojej gleby najlepsza. I czy mogę wysiać nasiona w domu w doniczkach (kiedy), aby poyem przesadzic do ogrodu.
Macierzanka dobrze zimuje w strefie 5b?
lublinianka pisze:Moja amatorska macierzanka siana w tamtym roku w donicy /miejsce duże ale dość płaskie/ ładnie wykiełkowała i zaliściła się wtedy. Zimę przetrzymała na dworze. Pozimową siność wyleczyło doszczętnie kwietniowe słońce. W tym roku spodziewam się kwitnienia. Darni to to z pewnością jeszcze nie przypomina, ale chyba wszystko na dobrej drodze.
Trzymam ją w pełnym słońcu, mało podlewam, pod koniec kwietnia sypnęłam jej trochę rozgniecionych skorupek jajek. tyle.

Skorupek z jajek? A po co? Pytam, rzecz jasna z czystej ciekawości :)
lublinianka
200p
200p
Posty: 202
Od: 18 kwie 2013, o 20:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: tajemnica ;))

Re: Macierzanka Piaskowa

Post »

bo
kubanki pisze:Może być problem z pH gleby - pod świerkiem raczej będzie kwaśno, a macierzanka lubi wapienne podłoże.
Awatar użytkownika
aleksanderk
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7028
Od: 13 lip 2009, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Macierzanka Piaskowa

Post »

Skorupki szpetnie wyglądają na grządce ,lepiej podsypać dolomitem i lekko przekopać
fox Twoja cytrynowa ślicznie się przebarwia ;:138
Awatar użytkownika
Saskja
200p
200p
Posty: 458
Od: 8 lut 2011, o 15:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubuskie
Kontakt:

Re: Macierzanka Piaskowa

Post »

U mnie już kolejny rok po zimie sytuacja wygląda tak: macierzanka wczesna kwitnąca na biało - super, żadnych strat, gęsty niziutki dywanik; kwitnąca na różowo - trochę wyłysiały dywanik, wygląda znacznie gorzej. Natomiast macierzanka piaskowa (absolutnie nie nazwałabym jej niziutką - w okresie kwitnienia ma więcej niż 15 cm) - same brunatne patyczki. Zaczyna puszczać i wiem, że się zazieleni, bo tak było przez ubiegłe dwa lata, no ale nie ma porównania. W moim rankingu wczesna biała wygrywa pod każdym względem. Mam ją zarówno na piaszczystej, jak i na gliniastej glebie, i radzi sobie znakomicie.

Aha, nie siałam, kupowałam sadzoneczki w sklepie internetowym o nazwie "rośliny Magda" czy jakoś tak.
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”