Nasadzenia pod orzechem

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
ODPOWIEDZ
miki331
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1360
Od: 21 lis 2012, o 18:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gliwice

Re: Co urośnie pod orzechem?

Post »

Najwazniejsze to w miarę dokładnie usuwać opadłe liście spod orzecha
niuniek_84
50p
50p
Posty: 89
Od: 2 mar 2014, o 20:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Toruń

Re: Liście orzecha włoskiego

Post »

Witajcie,

Czy to prawda, że Orzech Włoski źle wpływa na rośliny które pod nim rosną oraz że liście w kompostowniku powodują powolniejszy rozkład ??

Mam mały ogródek zacieniony, a do tego jeszcze duży orzech ... myślę nad przycięciem gałęzi by wzmocniło się drzewo, przy okazji ograniczę ilość liści i zyskam więcej światła.
Ogródek dopiero powstaje dlatego nie wiem co powoduje słabszy wzrost kwiatów - czy to wina cienia, a typu drzewa.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4804
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Liście orzecha włoskiego

Post »

Sławę złą zyskał na podstawie stwierdzenia, że liście zawierają juglon, który jest szkodliwy dla innych roślin, a to sławę można mu odpisać przypisując właściwie orzechowi czarnemu.

Czemu nie rośnie nic pod nim, albo prawie nic ? Brak słońca, cień, wszystko wychla i zabierze to co ma rosnąć ?
U mnie pod orzechem rosną stokrotki. Obok niego męczy się lilak, a za nim lilie. No cóż jest jak jest. Orzechów nie ma prawie z niego wcale, a jak już są to nic ciekawego.
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
niuniek_84
50p
50p
Posty: 89
Od: 2 mar 2014, o 20:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Toruń

Re: Liście orzecha włoskiego

Post »

Dziękuje za odpowiedź :)

Może źle napisałem, że nie rośnie ... oczywiście rośnie ale widać różnicę w ilości, jakości, wielkości.
Oczywiście z biologii pamiętam, że słońce = życie, czyli raczej spowodowane jest to mniejszą ilością słońca.

Czyli muszę przemyśleć posadzenie roślin które lubią cień ?
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4804
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Liście orzecha włoskiego

Post »

Z tymże poobcinałem mu dolne gałęzie i tam dociera słońce. Lilie, róża i takie tam mamy sratki pierdatki. Ale odżywiane dodatkowo i podlewane systematycznie wodą. Czy warte świeczki ? Czasem nie, ale przekopywać to trochę za wcześnie, z czasem może i przekopie ale prędzej się chyba pożegnam z orzechem.
Także nie pchał bym się tam z niczym ewentualnie z jakimiś skromnymi wysiewami.
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
niuniek_84
50p
50p
Posty: 89
Od: 2 mar 2014, o 20:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Toruń

Re: Liście orzecha włoskiego

Post »

Rozumiem ... u mnie każdy centymetr ziemi jest na wagę złota, ponieważ mam bardzo mało miejsca na kwiatki.
Czyli przytnę go troszkę :) ... rok temu pomogło, bo dużo większe i zdrowsze orzechy były.

pozdrawiam :wit
terecha
100p
100p
Posty: 183
Od: 11 wrz 2012, o 13:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Liście orzecha włoskiego

Post »

Czyli przytnę go troszkę :) ... rok temu pomogło, bo dużo większe i zdrowsze orzechy były :wit[/quote]
Orzecha powinno się przycinać latem, ponoć to najlepsza pora, jeśli już trzeba ciąć to drzewo.
Gdy zrobi się cięcie w lipcu, zielone orzechy z usuwanych gałęzi dają się jeszcze kroić i można je wykorzystać na zaprawę orzechową. Tyle wagowo cukru ile ważą orzechy, które kroimy - w dobrych rękawiczkach! - i przesypujemy cukrem. Odstawiamy na ok. 2 tygodnie, po czym zlewamy i dodajemy trochę spirytusu lub wódki, by zakończyć proces fermetacji; do wykorzystania jako zaprawa do wódki.
Awatar użytkownika
KaMax
100p
100p
Posty: 199
Od: 23 lut 2014, o 10:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Kontakt:

liście orzecha - szkodzą wszystkim roślinom czy tylko warzyw

Post »

Witam. W tym roku założyłam ogród z krzewami ozdobnymi i niskimi drzewami. To są młode rośliny, wsadzone w tym roku. Mam pytanie.
Chciałabym podsypać ich liśćmi orzecha włoskiego, których mam ogromne ilości. Nie tylko, ale dodatkowo. Pytanie brzmi, czy liście orzecha, które się rozkładają i wydzielają coś tam, są szkodliwe tylko dla warzywnika (wiecie co mam na mysli, mam nadzieję), czy przy krzewach też są nienajlepszą metodą ocieplania.
Awatar użytkownika
dorkow0
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2616
Od: 17 sty 2013, o 22:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: liście orzecha - szkodzą wszystkim roślinom czy tylko warzyw

Post »

Powszechnie uważa się, że liście Orzecha włoskiego, są szkodliwe dla roślin, zarówno ozdobnych, jak i jadalnych... Jednak niektóre opinie, mówią, że można je kompostować, okrywać nimi rośliny...
Jaka prawda, czy ta bardzo popularna jest prawdą, czy ta mało popularna, jest prawdą nie wiem...
Napiszę Ci z własnego doświadczenia... Orzecha włoskiego mam na ogrodzie ponad dwadzieścia lat i rabatę pod nim też mam, obsadzone wokół jego pnia, też mam... Nie widzę, żeby rośliny gorzej rosły, były marne, czy w inny sposób brzydkie... Choć liście wybieram, to w mocno rozrośniętych roślinach i tak nie jestem w stanie wszystkiego wybrać...
Liści na kompost nie daję, nie okrywam też nimi innych roślin... Ale dwadzieścia lat temu, przez kilka lat stosowałam je do okrywania, bo było ich najwięcej i łatwo było wiosną je zebrać... Nie widziałam szkodliwości owych liści, ale i nie badałam ziemi, nie badałam roślin... Czytam, że pod Orzechem rabat nie będzie, rośliny źle rosną... Ja tam tego nie widzę, choć kłopotliwe może być wybieranie liści...
I tak do końca nie jestem pewna, czy te liście są szkodliwe, czy nie...? Ciekawi mnie, czy ktoś da Ci 100 procent pewności...?
Wśród Sosen... Buków... Kotów...
Część 1Część 2
Dorota
Awatar użytkownika
Margita
500p
500p
Posty: 529
Od: 21 kwie 2012, o 19:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: liście orzecha - szkodzą wszystkim roślinom czy tylko warzyw

Post »

Pod orzechem ładnie rosną mi piwonie. Obcinam je przy ziemi gdy orzechy zaczynają spadać z drzewa. Na następny rok pięknie odrastają. Liście orzecha od lat palę w warzywniku. Niedawno mieliśmy taki halny, że wszystko gdzieś wywiało i w tym roku ognisko będzie niewielkie.
kania84
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 21 lip 2014, o 08:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Nasadzenia pod orzechem

Post »

Czyli jednak orzech nie jest tak szkodliwy dla innych roślin, niektóre rosną ładnie pod nim:)
Bixxx
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1073
Od: 8 gru 2011, o 07:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Nasadzenia pod orzechem

Post »

No cóż, orzech nie jest aż tak toksyczny, jak to się nieraz opowiada. Natomiast może w innym miejscu te piwonie byłyby jeszcze piękniejsze? Nie wiadomo.
Zielonym do góry!!!
Awatar użytkownika
dorkow0
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2616
Od: 17 sty 2013, o 22:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Nasadzenia pod orzechem

Post »

Na dowód, że się da i rosną pięknie, roślinki pod Orzechem...

Obrazek

Obrazek
Wśród Sosen... Buków... Kotów...
Część 1Część 2
Dorota
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”