Płodozmiany.Zmianowanie upraw.Uprawy współrzędne

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Natalii88
50p
50p
Posty: 87
Od: 17 lut 2014, o 21:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: ściśle tajne :P

Re: Płodozmian dla początkującego laika ?

Post »

Witam ponownie :wit

Pozwoliłam sobie przygotować niewielki przykładowy płodozmian dla warzywnika podzielonego na 6 poletek :D . Sam płodozmian rozrysowany jest na rysunku nr1.
Rysunek nr.1
Obrazek

A) Na jesieni w roku poprzedzającym rozpoczęcie płodozmianu (tu przed kapustami) należy zastosować pełną dawkę obornika. W większości źródeł podaje się, że jest to 30-40 ton/ha. (Zaznaczyłam to po pomidorze ++, ponieważ po nim następuje powtórzenie rotacji i znów zaczynamy uprawiać kapustę)
B) Kapusty nie są wrażliwe na przedplon więc tak na prawdę można je uprawiać po każdej roślinie z wyjątkiem roślin z tej samej rodziny. Po roślinach z rodziny kapustowatych można ją uprawiać po 4 latach.
C) Ogórek, podobnie jak kapusty, nie jest wrażliwy na przedplon. Nie należy go uprawiać jedynie po ogórku ponieważ może wystąpić tzw. "wyogórczenie". Na tym samym stanowisku można go uprawiać po 3 latach.
D) Marchew najbardziej lubi stanowisko w drugim roku po oborniku i po takich przedplonach, po których gleba jest dobrze odchwaszczona. Uprawia się ją po sobie nie częściej niż co 4 lata.
E) W zasadzie pietruszkę uprawia się w drugim roku po oborniku, ale jeśli gleba jest słabsza to lepiej uprawiać ją w pierwszym roku po nawiezieniu gleby. Pietruszce korzeniowej wystarczy dawka obornika 20-30 ton/ha, ale równie dobrze zamiast obornika można zastosować nawozy zielone.
F) Raczej nie ma ustalonego konkretnego terminu siewu pietruszki korzeniowej. Zwykle mówi się, że pietruszkę wysiewa się gdy tylko "można wejść w pole" czyli wczesną wiosną gdy tylko obeschnie wierzchnia warstwa gleby.
G) Jako przerywnik :D sadzimy sobie ziemniaczki wczesne. Zaraz po ich zbiorze ziejemy jakiś poplon i przyorujemy go (heh, "przyorujemy" szpadelkiem :tan ). Wzbogaci on nam glebę, którą wyczerpały nieco uprawiane wcześniej roślinki.
I) Fasolka szparagowa dobrze czuje się po warzywach kapustnych, cebulowych, pomidorze, ogórku, po roślinach okopowych i zbożach, ale nie lubi być uprawiana bezpośrednio po marchewce, pietruszce, szpinaku i motylkowych. Niestety nękają je wspólne szkodniki i choroby.
J) Cebula jest mało wrażliwa na przedplon. Najlepiej udaje się po ogórku lub ziemniaku; rośliny te pozostawiają po sobie stanowisko dobrze odchwaszczone. Ze względu na to, że część nadziemna cebuli nie pokrywa w dużym stopniu powierzchni gleby jest ona bardziej wrażliwa na zachwaszczenie :( . Termin siewu/sadzenia zależy od tego, czy uprawiamy ja z siewu, z rozsady czy z dymki.
K) Por lubi stanowisko po warzywach kapustnych lub dyniowatych, ale świetnie radzi sobie też po roślinach rolniczych. Nie należy go tylko uprawiać po roślinach cebulowych (te same choroby i szkodniki). Poza tym por jest uznawany za świetny przedplon dla innych warzyw ponieważ zostawia po sobie glebę o dobrej strukturze.
L) Zbiór pora zależy od jego przeznaczenia i upodobań.
Ł) Pomidor to wytrzymała bestia ;:134 i wytrzyma uprawę w monokulturze. Jednak ze względu na choroby i szkodniki najlepiej zrobić mu przynajmniej 3 lata przerwy. Oczywiście dotyczy to też innych psiankowatych a zwłaszcza ziemniaka.

Na drugim rysunku rozrysowałam przykładowo jak można rozplanować układ warzywnika do takiego płodozmianu.
Rysunek nr.2
Obrazek

Przypuśćmy, że nasz warzywnik ma kształt prostokąta (cały warzywnik = czerwona ramka). Jesteśmy w ROKU 1. Cały nasz warzywnik dzielimy na 6 poletek, które nie muszą być równe, ale myślę, że tak byłoby wygodniej. Poletka nr.1, nr.2 i nr.5 dodatkowo dzielimy na 2 części ponieważ na nich będą uprawiane 2 różne gatunki warzyw. Wysiewamy zgodnie z kolejnością w płodozmianie. W drugim roku na poletku, na którym poprzednio była kapusta i ogórek wysiewamy marchew i pietruszkę (układ siewu w obrębie jednego poletka może być inny niż na rysunku; można np. przedzielić poletko pionowo, ukośnie albo posiać na przemian rzędy jednej i drugiej rośliny - jak tylko dusza zapragnie :heja ). Z kolei tam gdzie w roku poprzednim była marchew i pietruszka sadzimy ziemniaka. Z resztą warzyw postępujemy analogicznie. Gdyby rozrysować jak przez te 6 lat powinien wyglądać nasz warzywnik otrzymalibyśmy właśnie taki rysunek jak powyżej.

Pozdrawiam
Natalii
Cur in gremio haremus?
Cur poenam cordi parvo damus?
msk83
500p
500p
Posty: 760
Od: 20 paź 2013, o 12:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Sąsiedztwo roślin- oddziaływanie

Post »

Czy ktoś się orientuje czy cukinia może rosnąć przy pomidorach, papryce?
Awatar użytkownika
jode22
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3993
Od: 22 lut 2011, o 14:07
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa, Rembertów

Re: Sąsiedztwo roślin- oddziaływanie

Post »

Może ;:108 .
Pozdrowienia, Jola, Utile dulci miscere Spis aktualnych wątków
Ogród przydomowy Joli
Awatar użytkownika
Kropek
200p
200p
Posty: 250
Od: 12 lip 2012, o 20:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Sąsiedztwo roślin- oddziaływanie

Post »

Obrazek

Powiększ sobie zdjęcie. 3 krzaki pomidora otoczone przez 4 cukinie i nawet ogórek jeden się zaplątał tam w gąszczu, bo pomyliłem sadzonki :)
Nie było żadnego problemu.

Kurcze, nawet arbuz tam był :)

Obrazek
msk83
500p
500p
Posty: 760
Od: 20 paź 2013, o 12:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Sąsiedztwo roślin- oddziaływanie

Post »

Super, dzięki Jode :wit
Kropek, ładne warzywka ;:215
Awatar użytkownika
Rzepka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2729
Od: 30 mar 2014, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Sąsiedztwo roślin- oddziaływanie

Post »

Nie wiem czy to w tym wątku można pytać ,ale chciałabym się dowiedziec czy ktoś sądził między pomidorami nagietki ,aksamitki,czy też selery? Podobno mają dobry wpływ na plony i ochraniają przed chorobami pomidorów?
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
minia821
500p
500p
Posty: 660
Od: 20 wrz 2010, o 13:48
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Sąsiedztwo roślin- oddziaływanie

Post »

Z aksamitek robiłam obrzeże pomidorom, ale czy to coś pomogło na owocowanie i zdrowotność krzaków, to nie wiem.
Nagietki w tym roku będę miała pierwszy raz i to nie w pomidorach, a normalnie w ogrodzie kwiatowym :wink:
Pozdrawiam Kaśka
Awatar użytkownika
Agulka11
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1115
Od: 23 mar 2011, o 18:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Sąsiedztwo roślin- oddziaływanie

Post »

Mi babcia zawsze mówiła - sypaj nagietka, żeby mszyc nie było. No to sypie co roku... ;)
Pozdrawiam
Forumowiczka - Aga
Awatar użytkownika
ewa2019
1000p
1000p
Posty: 1167
Od: 6 sty 2012, o 21:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubuskie

Re: Sąsiedztwo roślin- oddziaływanie

Post »

Mam mnóstwo nagietków,aksamitek, nasturcje (same się rozsiewają) na mszyce-dosadzam, wysiewam czasem :D
Pozdrawiam Ewa
Awatar użytkownika
Kropek
200p
200p
Posty: 250
Od: 12 lip 2012, o 20:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Sąsiedztwo roślin- oddziaływanie

Post »

Aksamitki "wyłapują" nicienie z gleby.
Planuje obsadzić dookoła poletko z pomidorami. Oprócz tego na obrzeżach rośnie trochę czosnku i cebuli. Te z kolei mają odstraszać pchełki, śmietki i inny badziew. Poza tym gdzieś tam wyczytałem, że może chronić w jakimś stopniu przed szarą pleśnią .
Awatar użytkownika
Rzepka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2729
Od: 30 mar 2014, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Sąsiedztwo roślin- oddziaływanie

Post »

Dzięki za info,wiedziałam ,zenagietki i aksamitki to <ogrodowi medycy> nie wiedziałam tylko z czego leczą
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
lojka 63
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1915
Od: 4 wrz 2011, o 20:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpacie
Kontakt:

Re: Sąsiedztwo roślin- oddziaływanie

Post »

Witajcie trochę tego nie rozumie u mnie jak tylko mam nagietki pełno na nich mszycy i dlatego zaprzestałam go wysiewać moim zdaniem on ściąga mszyce a nie likwiduje.A śmierdziuszek -aksamitka nicieniom na pewno przeszkodzi ale ściągnie ślimaki co wybrać? ;:131 Jak się mylę przekonajcie mnie bo chciałabym żeby wasze było na wierzchu tylko nie mogę w to do końca uwierzyć. :wit
Giaur
50p
50p
Posty: 81
Od: 27 kwie 2013, o 07:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łużyce

Re: Sąsiedztwo roślin- oddziaływanie

Post »

Cyt.:"moim zdaniem on ściąga mszyce a nie likwiduje."

właśnie o to chodzi... czy nagietki wyłapują mszyce, to nie wiem ale nasturcje tak, dobrze jest posiać pod czarnymi porzeczkami * , jak już je mszyce oblezą to trochę samych kwiatków na bukiecik a reszta do kompostu; oczywiście zakopać w kompoście dla pewności, żeby nie wylazły :wink:

aksamitka/ślimaki - ślimaki nie ruszają (na razie, u mnie :D ) marchwi i cebuli więc, jeżeli aksamitki mają ochronić je przed innymi szkodnikami to ok - powsadzam aksamitki pomiędzy marchew i cebulę.

* spr. w praktyce, tylko trzeba nasturcję wyhodować w cieple i do porzeczek dosadzić właśnie teraz, po przymrozkach bo tylko patrzeć jak zaatakują
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”