Reanimacja storczyków, w kamykach ,żwirku itp cz.1

Zablokowany
Awatar użytkownika
Emila707
500p
500p
Posty: 666
Od: 2 sie 2013, o 14:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: woj.Lubelskie!)

Re: Reanimacja storczyków jeszcze raz

Post »

U mnie jak tego białego z promocji zakupiłam i wsadziłam do keramzytu, a potem podlałam odrobinką(dosłownie odrobinką) wody z nawozem to na drugi dzień wylazła pleśń na korzonkach. Po wyjęciu oczywiście okazało że końcówki korzeni nie które zaczęły się rozkładać, mimo że jeszcze zielone były. Zapobiegawczo biosept.. Jakoś teraz mam mieszane uczucia co do niego. Boję się że jak wsadze go do jakiegoś podłoża to zaraz zacznie pleśnieć. Zamuwiłam podłoże z internetu, ale nie wiem czy takie to trafna decyzja?
Podejrzewam że w sprawie mojego pierwszego storczyka koty zawiniły. Teraz bidulek jest w opłakanym stanie. :cry: Nie ma czubka wzrostu. A z liści zostały mu dwa, w sumie to jeden zielony. Korzenie też zauważyłam że zrobiły się brunatne od podstawy. Czytałam gdzieś w książce że to objaw przenawożenia, a ja go tak często nie nawoziłam. Było tam że taki storczyk ma nikłe szanse na przetrwanie, prawie wcale. Więc co? Koty? :?
Dodatkowo pleśń pod spodem doniczki- czyli chyba z korzeniami się coś zaczyna dziać?
"Rośliny to zdrowe uzależnienie, nie choroba.."
Pozdrawiam ;:196 , Emila ?
asii
50p
50p
Posty: 53
Od: 27 gru 2013, o 18:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Reanimacja storczyka w kamykach - żwirku

Post »

Witam
to znowu ja :(
kolejny moj storczyk stracil korzenie :(
i wyglada tak:
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/bd1 ... cfa5e.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/f37 ... 0b184.html
zasadziłam go do odcietego denka z butelki na mleko,i teraz stoi na podstawce-flakonie i wyglada tak:
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/984 ... e9dfb.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/cc2 ... be5b8.html
moze być tak?
mam jeszcze pytanie odnośnie pędu, ktory rośnie na tym własnie reanimowanym storczyku
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/850 ... ce3ec.html
czy jest szansa ze on przezyje reanimacje i zacznie rosnąć?
Awatar użytkownika
Emila707
500p
500p
Posty: 666
Od: 2 sie 2013, o 14:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: woj.Lubelskie!)

Re: Reanimacja storczyka w kamykach - żwirku

Post »

Nie podlewaj teraz storczyka przez 7-10 dni. Żeby wszystkie rany jej zaschły. Jeżeli chodzi o pęd kwiatowy to wszystko jest możliwe. Jeżeli zachce mu się kwitnąć, to będzie kwitł. ;:333
Wszystko zależy od tej roślinki.
"Rośliny to zdrowe uzależnienie, nie choroba.."
Pozdrawiam ;:196 , Emila ?
Awatar użytkownika
Obik
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 43
Od: 13 lut 2013, o 09:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie, Barlinek

Re: Reanimacja storczyka w kamykach - żwirku

Post »

Witajcie,
poniżej prezentowany storczyk wypuścił nowego listka, wiec pomyślałam, że roślina ma się całkiem dobrze i po ostatnich przeprowadzkach uda jej się uzyskać równowagę. Stan korzeni sprowadził mnie jednak na ziemię. Pomimo przesadzenia do nowego podłoża z OS i całkowitego przesuszania przed kolejnym podlaniem, wszystkie korzenie "ziemne" zgniły. Dlatego też proszę o pomoc, czy to czarne znajdujące się na końcu trzonu, to zgnilizna? Jeżeli tak, to w którym miejscu muszę ją wyciąć. Następnie czy roślinę w takim stanie najlepiej wsadzić na żwir i czekać, aż ruszy z korzeniami, czy też do podłoża. Jeżeli tak, to czy mogę korzenie powietrzne włożyć do podłoża, czy będą one w stanie pobierać wodę? I jeszcze jedno, niepokoją mnie dwie jasne plamy widoczne od spodu liści, czy jest to objaw choroby? Będę wdzięczna za pomoc.



Obrazek Obrazek Obrazek
Pozdrawiam Natalia
Awatar użytkownika
Emila707
500p
500p
Posty: 666
Od: 2 sie 2013, o 14:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: woj.Lubelskie!)

Re: Reanimacja storczyka w kamykach - żwirku

Post »

Witaj. :wit
A ten dolny korzeń to jaki jest w dotyku?
"Rośliny to zdrowe uzależnienie, nie choroba.."
Pozdrawiam ;:196 , Emila ?
Awatar użytkownika
Obik
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 43
Od: 13 lut 2013, o 09:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie, Barlinek

Re: Reanimacja storczyka w kamykach - żwirku

Post »

Pusty.
Pozdrawiam Natalia
Awatar użytkownika
Emila707
500p
500p
Posty: 666
Od: 2 sie 2013, o 14:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: woj.Lubelskie!)

Re: Reanimacja storczyka w kamykach - żwirku

Post »

To obetnij to co puste i miękkie w dotyku. Widzę że tylko jeden korzeń wygląda fatalnie. Co do tych dwóch plamek to jakie one są? Mokre, czy suche?
Jak suche, to myślę że nie ma się czym martwić. ;:173
Tak to ja widzę.
Ja bym ten dolny kawałeczek(ten ciemny, o ile zgnił) obcięła i zapobiegawczo zastosowała miedzian(lub inny), po wysuszeniu cynamon tylko na to miejsce cięcia. Ważne jest by przy obcinaniu, narzędzia zdezynfekować. Myślę że przyda się zmiana podłoża na nowe. Po przesadzeniu nie podlewaj przez 7 do 10 dni.
W zależności od doniczki jaką posiadasz. Zasada jest taka; im mniej korzeni, tym mniejsza doniczka. Jeżeli masz 12cm. doniczkę, to podlewanie ogranicz.
Możesz patyczkiem sprawdzić czy podłoże dobrze przyschło na dnie. Możesz też zwiększyć wilgotność powietrza. Wsadzając keramzyt między dwie podstawki.
Czasem jest lepiej przesuszyć, niż przelać. ;:131
"Rośliny to zdrowe uzależnienie, nie choroba.."
Pozdrawiam ;:196 , Emila ?
Awatar użytkownika
trzynastka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12861
Od: 8 paź 2009, o 18:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Reanimacja storczyka w kamykach - żwirku

Post »

Obik pisze:astępnie czy roślinę w takim stanie najlepiej wsadzić na żwir i czekać, aż ruszy z korzeniami, czy też do podłoża. Jeżeli tak, to czy mogę korzenie powietrzne włożyć do podłoża, czy będą one w stanie pobierać wodę? I jeszcze jedno, niepokoją mnie dwie jasne plamy widoczne od spodu liści, czy jest to objaw choroby? Będę wdzięczna za pomoc.
Ja wsadziłabym w żwir, powód, za mało korzeni żeby idealnie podlewać, i żeby dobrze podłoże przesychało do samego dołu.
Te białe plamy to oparzenia słoneczne na jakim masz oknie storczyk? ja mam takie same jak zostawiłam na południowym, i zaświeciło pierwsze mocne słonko wiosenne.
Ani przelanie ani przesuszenie nie służą naszym pupilkom, moje po przesuszeniu zażółcają zaraz liścia najstarszego więc nie warto.
Awatar użytkownika
Zuz30
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 25
Od: 17 mar 2014, o 14:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Reanimacja storczyka w kamykach - żwirku

Post »

Witam
Czy mogę uratować w kamieniach falka który niestety wygląda tak

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Czy tylko kamienie czy połączone z keramzytem?

I jeszcze czy nadadzą się kamienie lub żwirek z plaży? Muszę je wyparzyć przed użyciem ?

stożek wzrostu żyje?

Mi to wygląda na uschnięcie ale nie jestem pewna na 100% bo wcześniej korzenie zgniły i je wycinałam :(
Awatar użytkownika
trzynastka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12861
Od: 8 paź 2009, o 18:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Reanimacja storczyka w kamykach - żwirku

Post »

Tak, spokojnie można go uratować. Wiadomo że stare liście straci ale powinien wytworzyć nowe korzonki. Na pierwszych stronach jest opisane co i jak robić. Kamyki z plaży mogą być zasolone, więc trzeba by wygotować, nie łączę kermazytu z kamieniami, bo mają inne właściwości.
Awatar użytkownika
Zuz30
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 25
Od: 17 mar 2014, o 14:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Reanimacja storczyka w kamykach - żwirku

Post »

A samo wygotowanie w wodzie pomoże czy w czymś jeszcze trzeba wygotować by się soli pozbyć?

I czy robić coś z tym trzonem czy nie trzeba?
Awatar użytkownika
trzynastka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12861
Od: 8 paź 2009, o 18:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Reanimacja storczyka w kamykach - żwirku

Post »

To co suche poobcinaj, trzon oczyść z warstw liści i resztek korzeni , kamyki starczy wygotować , wrzuć ziemniaka, on pochłania sól i potem zostawić kamyki na 24 godziny w wodzie zmienić parę razy powinno być ok.
Awatar użytkownika
Ka_trinka
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 39
Od: 13 lis 2011, o 09:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Mikołów

Re: Reanimacja storczyków jeszcze raz

Post »

Dlatego ja takie reanimowane storczyki zraszam wodą demineralizowaną i nie nawożę w ogóle .
Nawet bardzo twarde korzenie po kilkunastu podlaniach wodą destylowaną odzyskują zdrowy , zielony kolor .
Keramzyt zanim zostanie użyty moczę kilka dni w destlowanej . Chodzi mi o jak najdokładniejsze wypłukanie zanieczyszczeń .
Storczyki po takiej kuracji i kąpielach w miękkiej wodzie mają zdrowe korzenie i lepiej rosną .
Zablokowany

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”