Płodozmiany.Zmianowanie upraw.Uprawy współrzędne

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
kasia82
500p
500p
Posty: 583
Od: 25 lut 2012, o 09:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podlaskie

Re: Sąsiedztwo roślin- oddziaływanie

Post »

Świnka sadziłam 2 lata temu słonecznika przy ogórkach, dokładnie przy samej szklarni od strony ogórków i nie wyszło im to na dobre. Słoneczniki porosły 2 metrowe, korzeniami przeszły do szklarni i pożarły całe jedzonko spod ogórków. Ogórki były marne oj marne.
W maju zrobiłam też dosiewkę ogórków z myślą, że będą się pięły po słoneczniku, a figa spójrz jakie są ogórki przy 2 i 3 słoneczniku ;:oj Zdjęcie z 24 czerwca:

Obrazek

A przy ogórkach w ubiegłym roku siałam buraki, sałatę i koper.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Świnka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 424
Od: 8 mar 2009, o 17:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków Nowa Huta

Re: Jakie warzywa sadzimy obok siebie.

Post »

;:7 annika i kasia82
Już widzę, że lekko nie będzie... oprócz wsparcia kukurydzą i palikami muszę liczyć się też z żarłocznością słoneczników. Z tego co wiem, są zachłanne na wodę, a ogorki nie znosza przesuszenia. Ale ogórki korzenią się płycej, może wystarczy nie dopuścić do przesuszenia wierzchniej warstwy gleby?
Na twoim kasiu82 zdjęciu widzę ogórki między słonecznikami, w tle szklarnia. Słońce pada od frontu, a ogórki uwielbiają światło i kierują się pędami w jego stronę. Potrafią wleźć na wszystko, co po drodze do słońca. Mając podpórki słonecznikowe po bokach, a nie z przodu, nie mają "motywacji", żeby się na nie wspinać. Ja chyba spróbuję wsadzić swoje nieco z tyłu za słonecznikami, wtedy nie będa miały wyjścia! :uszy może się uda? a jak nie, to zawsze mogę dostawić im jakieś podpórki z przodu, żeby się nie rozpełzły...
annika pisze:Za tabelkową radą posiałam mu nasturcję, to go zagłuszyła (ale to moja wina, bo nasturcja miała być niska, a ja kupiłam wysoką ;:14 ). Wydaje mi się, że słonecznik czy kukurydza to raczej do osłony przed wiatrem, a żeby się piął to muszą iść paliki, druty, sznurki czy coś podobnego.
Nasturcję w ogórkach miałam i to nawet pnącą ;:333 ale były to tylko 3 krzaczki na jakieś 20 ogórków. Dosiane tam,gdzie ogórki wypadły. W tych proporcjach do zagłuszenia nie doszło, ale, fakt, moja nasturcja nie zdążyła się zbyt mocno rozrosnąć.
Pozdrawiam, Ilona
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7325
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Sąsiedztwo roślin- oddziaływanie

Post »

Słoneczniki są baaaardzo żarłoczne, wątpię, żeby przy nich coś porządnie urosło.
Tak jak pisze zresztą Kasia82.
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13658
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Sąsiedztwo roślin- oddziaływanie

Post »

Słoneczniki tworzą bryłę korzeniową również płytko i po za tym dość szeroko. Z tego co widzę na zdjęciu to nie dziwie się, że ogórki były marne. Z każdej strony miały cień, a po za tym wg mnie one rosły praktycznie na styku dwóch brył korzeniowych. Miałem w tamtym roku podobne słoneczniki i każdy miał bryłę prawie na stopę od łodygi wokoło. Słoneczniki są bardzo żarłoczne i w dodatku większe , miały przewagę w walce o pożywienie z młodymi ogórkami. Może gdyby zmienić kolejność i wysiać słoneczniki nieco później.
Awatar użytkownika
minia821
500p
500p
Posty: 660
Od: 20 wrz 2010, o 13:48
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Sąsiedztwo roślin- oddziaływanie

Post »

U mnie ogórki sąsiadują z pomidorami.
Niby nie powinny, ale nie mam miejsca żeby przestrzegać rygorystycznie nasadzeń.
Papryki w tym roku będą rosnąć między truskawkami, nie mają wyboru :wink:
Pozdrawiam Kaśka
Awatar użytkownika
Agulka11
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1115
Od: 23 mar 2011, o 18:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Sąsiedztwo roślin- oddziaływanie

Post »

Mińka - nie boisz się, że jakaś szara z truskawek na papryki wejdzie?
Pozdrawiam
Forumowiczka - Aga
Awatar użytkownika
minia821
500p
500p
Posty: 660
Od: 20 wrz 2010, o 13:48
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Sąsiedztwo roślin- oddziaływanie

Post »

Eeee, ryzyk fizyk, ale jestem dobrej myśli.
Majka też tak sadzi :D i chyba dobrze było, nie pamiętam.
Pozdrawiam Kaśka
Awatar użytkownika
millka
50p
50p
Posty: 54
Od: 12 mar 2012, o 09:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kielno

Re: Sąsiedztwo roślin- oddziaływanie

Post »

Bardzo przydatne porady, także z nich skorzystam :D
Ale mam trochę inne pytanie. Czy są jakieś przeciwwskazania, by rok w rok na stałym miejscu siać te same warzywa, czy jednak powinno się zmieniać im zakwaterowanie ??
Awatar użytkownika
minia821
500p
500p
Posty: 660
Od: 20 wrz 2010, o 13:48
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Sąsiedztwo roślin- oddziaływanie

Post »

U mnie z braku miejsca, ogórki 3 lata z rzędu były w tym samym miejscu.
Prowadzę je po sznurkach.
W tym roku idą w inne, nowe miejsce i też pewnie ze 3 lata będą tam.
Plonowały dobrze, przez 2 lata, rok temu było kiepsko, tzn. coś tam zebrałam, ale bez szału.
Pozdrawiam Kaśka
Awatar użytkownika
Agulka11
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1115
Od: 23 mar 2011, o 18:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Sąsiedztwo roślin- oddziaływanie

Post »

zmieniając miejsca nasadzeń niwelujesz prawdopodobieństwo wystąpienia konkretnych chorób na wyjałowienia ziemi ze składników, które dane warzywo najbardziej potrzebuje.

Dlatego stosuje się na polach płodozmian.

Fakt - przy małych działeczkach ciężko jest tak zmieniać miejsca warzywkom. Ale jednak można :) Ja grządki zmieniam co roku, tam gdzie np. była fasolka w kolejnym roku sadzę cebulę marchewkę. tam gdzie byla marchewka, sieję groszek czy sałatę itd. :)
Pozdrawiam
Forumowiczka - Aga
Awatar użytkownika
jode22
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4024
Od: 22 lut 2011, o 14:07
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa, Rembertów

Re: Sąsiedztwo roślin- oddziaływanie

Post »

Jak się ma małą działkę i małą powierzchnię pod warzywa, to też można zastosować rodzaj trójpolówki ;:65 . Tzn. na danej grządce dane warzywo co trzeci rok. Podzielić teren na trzy części i wędrować zmieniając co roku. Trzeba tylko zrobić sobie planik i co roku zapisywać gdzie co rosło. Bo co rosło w poprzednim roku to się pamięta, ale w trzecim roku to już nie ;:224 . U mnie pomidory zajmują 1/3 grządek więc w naturalny sposób zmieniają miejsce co roku.
Pozdrowienia, Jola, Utile dulci miscere Spis aktualnych wątków
Ogród przydomowy Joli
Awatar użytkownika
Agulka11
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1115
Od: 23 mar 2011, o 18:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Sąsiedztwo roślin- oddziaływanie

Post »

:lol: :lol: no zapis jest konieczny - ja mam rozpiskę z kilku lat - tak to w życiu bym nie pamiętała. :lol: :lol:
Pozdrawiam
Forumowiczka - Aga
Awatar użytkownika
Natalii88
50p
50p
Posty: 87
Od: 17 lut 2014, o 21:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: ściśle tajne :P

Re: Płodozmian dla początkującego laika ?

Post »

Witam wszystkich :wit

Wątek trochę przygasł, ale może warto go nieco ożywić, bo temat wydaje mi się ciekawy :wink: .

Może kilka słów wstępu zanim wspomnę coś konkretnego... :)
Są 2 pojęcia, które warto znać; zmianowanie i płodozmian. Często spotykam się z tym, że ludzie używają ich zamiennie jednak to nie to samo. Zmianowaniem nazywamy celowe zastosowanie odpowiedniego następstwa uprawianych po sobie roślin w ciągu kilku lat w obrębie danego pola. Płodozmian natomiast to zmianowanie zaplanowane dla wszystkich pól danego gospodarstwa.
Zanim zaczniemy planować płodozmian należy się zastanowić jaki jego rodzaj będziemy stosować; czy będzie to płodozmian warzywniczo-rolniczy czy płodozmian czysto warzywniczy. W przypadku płodozmianu warzywniczo-rolniczego uprawiamy nie tylko warzywa, ale i rośliny okopowe, zbożowe, motylkowe czy przemysłowe. Z kolei w płodozmianie warzywniczym uwzględniamy jedynie warzywa. Wszystko zależy od tego, jak intensywnie chcemy użytkować dany obszar i jaki efekt chcemy uzyskać np. w środowisku glebowym. Inaczej wygląda to w produkcji wielkotowarowej i inaczej w przypadku domowego warzywnika ;:108. Z racji, że jest to wątek dla laików ograniczę się tylko do uprawy warzyw na własny użytek :D .

Wskazówka nr1 Nie wszystkie rośliny są tak samo wrażliwe na uprawę w monokulturze i nie wszystkie cierpią z tego powodu
Rośliny takie jak np. rabarbar, szparag, szczypiorek czy siedmiolatka mogą być spokojnie uprawine poza płodozmianem. :uszy W gruncie rzeczy dotyczy to większości warzyw wieloletnich. Warto tu wspomnieć o pomidorze, który nie jest wrażliwy na przedplon z wyjątkiem ziemniaka (ta sama rodzina).

Wskazówka nr2 Obornik to przyjaciel warzyw ;:168
Nawożenie obornikiem uwzględnia się na pierwszym polu zmianowania, na którym uprawia się rośliny dobrze wykorzystujące z niego składniki. Gdy mamy do czynienia z rotacją 6-polową stosuje się go zwykle 2 razy. Roślinami, które dobrze nadają się na pierwsze pole zmianowania są warzywa kapustne i dyniowate, względnie seler. W następnym roku natym stanowisku dobrze czuć się będą warzywa korzeniowe, pomidor lub cebula. Natomiast trzeci rok użytkowania rezerwuje się dla strączkowych.

Wskazówka nr3 Uwaga na wapnowanie :!:
Wapnowania nie należy lekcewarzyć :wink: Większość warzyw lubi obojętny odczyn gleby, choć pomidor i ziemniak wymagają gleby lekko kwaśnej. Wapnowanie należy tak ustawić w płodozmianie aby nie tylko odpowiadało roślinie, ale też nie było połączone z nawożeniem obornikiem (wtedy będziemy mieli duże straty azotu).

Wskazówka nr4 Gospodarowanie zasobami wody
Jeśli nasze warzywa zamierzamy nawadniać nie musimy się przejmować wymaganiami wodnymi względem pozycji w zmianowaniu. Jednak jeśli nie mamy takiej możliwości najlepszym rozwiązaniem jest rezygnacja z przed- i poplonów. Przedplony i poplony pogłębiają niedobór wody co jest szczególnie niekorzystne na glebach o gorszych warunkach wodnych.

Wskazówka nr5 Góra jest dowodem, tego co pod spodem :wink:
Rośliny mają bardzo zróżnicowany zasięg systemu korzeniowego. Rośliny warzywne dzieli się na 3 grupy: płytko zakorzeniające się (rzodkiewka, cebula, szpinak, ogórek, itd.), o średniej głębokości zakorzeniania się (sałata, fasola, kalafior, groch, itp.) oraz te, któryc korzenie sięgają głęboko (burak ćwikłowy, marchew, kapusta i warzywa wieloletnie). Najlepiej ustawć zmianowanie tak, aby po roślinach, których korzenie sięgają głęboko rosły rośliny zakorzeniające się płytko.

Wskazówka nr6 Z rodziną wychodzi się najlepiej na zdjęciu
Bardzo ważne jest unikanie następstwa po sobie roślin z tej samej rodziny. Mogą one być nie tylko żywicielami chorób, ale i także mieć bardzo podobne wymagania pokarmowe. Może to doprowadzić do wyczerpana gleby poprzez nadmierne pobiranie z niej jednych i tych samych składników pokarmowych.

Mam nadzieję, że troszkę pomogłam :D

Pozdrawiam
Natalii :wink:
Cur in gremio haremus?
Cur poenam cordi parvo damus?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”