Czereśnia - zapylacze,zapylanie,owocowanie

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3682
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Czereśnia - zapylanie

Post »

Czy odmiana towarowa i jej zapylacz muszą być na tym samym typie podkładki? Czy rożne podkładki (ptasia i colt) dają drzewa kwitnące w tym samym czasie?
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
kaszmirka
50p
50p
Posty: 83
Od: 8 sty 2014, o 10:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa, okolice Pułtuska

Re: Czereśnia - zapylanie

Post »

Termin kwitnienia będzie zbliżony niezależnie od podkładki.
Lunarii
200p
200p
Posty: 467
Od: 12 mar 2013, o 00:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Czereśnia - zapylanie

Post »

Skoro potrzebne są aż 3 drzewka to jednak nie dla mnie. Chcę mieć wszystkiego po trochu. Co prawda bardziej lubię czereśnie, ale skoro tak sprawa wygląda to może jednak jakaś czereśniowiśnia - one są podobno samopłodne?
Reposit-11
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1788
Od: 2 lut 2013, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czereśnia - zapylanie

Post »

Zapylacze posadź za płotem, przy drodze, u sąsiada ;)
jurek16a
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 683
Od: 25 mar 2013, o 19:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Częstochowy

Re: Czereśnia - zapylanie

Post »

Ja zapylacze zaszczepiłem na jednym drzewku
per aspera ad astra
cewe
500p
500p
Posty: 555
Od: 28 lip 2013, o 12:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Czereśnia - zapylanie

Post »

Ja mam Rivana,a na wiosnę kupuję Burlat i na nim zaszczepię Vegę.Rozwiązanie proste i nie zajmujące miejsca.
Po co 3 jak można mieć 2 drzewka i owoców też dużo.
Awatar użytkownika
Ketmia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1045
Od: 23 cze 2006, o 10:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Czereśnia - zapylanie

Post »

Witam wszystkich, Czy ktoś wie, czy Buttnera i Sylvia to dobry zestaw? Na więcej drzewek nie mam miejsca.
Chociaż przeglądając tabelę z linku Cewe, to chyba nie bardzo...
pozdrawiam, Ela
Mój zielony zakątek
Awatar użytkownika
ElfyTrzy
50p
50p
Posty: 95
Od: 24 lut 2014, o 08:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Niemcy / Kraków
Kontakt:

Re: Smaczny zapylacz dla burlata

Post »

Fallenangelv pisze:Witam na forum nowego użytkownika.
Dla burlata jest Vega(której nie lubisz a ja najbardziej :D ) poszukaj czereśni Hedelfińska.Ciemnawe dojrzałe około końca czerwca.

A co zapyli Vegę? Kupiłam Burlata na podkładce karłowej, teraz szukam zapylacza również w miarę wczesnego. Czy Vega jest samopylna czy trzeba kolejne drzewko do kolekcji? ;)
A Hedelfińska? Zapylą się nawzajem z Burlatem. No i czy znajdę Hedelfińską karłową, bo jak na razie same "normalne", pełnowymiarowe drzewa.

edit: poczytałam i wyszedł mi taki zestaw: Burlat, Vega, Czerowna Buttnera bo Vega i Buttnera zapylą się wzajemnie. Ale na karłowej podkładce znalazłam tylko Buttnerę (po prostu) z owocami żółto czerwonymi (jest opsiana jako odmiana Buttnery Czerwonej), czy ją można w tym moim zestawie wymienić z Buttnerą czerwoną i nadal zapylą się wzajemnie?
Pozdrawiam,Elżbieta
Darkat
200p
200p
Posty: 301
Od: 21 lip 2012, o 12:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Smaczny zapylacz dla burlata

Post »

ElfyTrzy pisze:A co zapyli Vegę? Kupiłam Burlata na podkładce karłowej, teraz szukam zapylacza również w miarę wczesnego. Czy Vega jest samopylna czy trzeba kolejne drzewko do kolekcji? ;)
Wtrącę się, bo wcześniej też szukałem zapylacza dla zestawu Burlat i Vega (żeby było wzajemne zapylanie ) i do tego odmianę wczesną. Taką może być Karesova i tak jest to w moim przypadku.
idepozapalki
200p
200p
Posty: 341
Od: 17 maja 2012, o 20:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: strefa 6a

Re: Czereśnia - zapylanie

Post »

Burlat < Vega
Karesova < Vega
Vega < Karesova

http://www.e-sadownictwo.pl/porady/24-p ... la-czereni

Nie musisz mieć trzech drzewek, na którymś wystarczy zaszczepić gałązkę bądź oczko odmiany zapylającej i wtedy masz 2 drzewka z tym, że na którymś masz zapylającą gałąź. Vega zdaje się że wpada w robaczki więc ja bym obstawiał zaszczepić gałązkę właśnie tej odmiany. Oczywiście możesz mieć 3 drzewka.
Awatar użytkownika
ElfyTrzy
50p
50p
Posty: 95
Od: 24 lut 2014, o 08:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Niemcy / Kraków
Kontakt:

Re: Czereśnia - zapylanie

Post »

No właśnie, ale ja nie umiem szczepić, napisałam do kilku szkółek, ale wszędzie mi odmawiają. Chyba się im nie opłaci robić takich "indywidualnych zamówień". A chciałam kupić u nich drzewko Vegi, tylko żeby mi zaszczepili np. Buttnerą.. ;:145 Jak się wkurzę to wywalę Burlata i kupię sobie morelę samopylną...

Aha, mój ogródek planuję w ten sposób, żeby owoce były przed i po wakacjach, truskawki mam wczesne, czereśnie też chciałam wczesne (lipiec lub sierpień to wakacje dzieciaków i wtedy naczęściej dajemy dyla do rodziny w Polsce, więc dla mnie roślinki owocujące w wakacje odpadają).


Hmm, podjadę jeszcze do pobliskiej szkółki, może mi zaszczepią vegę na tym moim biednym Burlacie.
Pozdrawiam,Elżbieta
JanuszKR
100p
100p
Posty: 153
Od: 3 gru 2010, o 22:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Czereśnia - zapylanie

Post »

Zgodnie z powyższym linkiem, to zrobiłem kiepski interes sadząc Vandę, którą zapylają:
Merchant; Lapins; Techlovan; Sweetheart;
Tabela jest z 2011r. Może są jeszcze inne odmiany, które zapylają Vandę?
Pozdrawiam

Janusz
Darkat
200p
200p
Posty: 301
Od: 21 lip 2012, o 12:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czereśnia - zapylanie

Post »

z tymi tabelkami to jest różnie. Z kolei z tego obszernego artykułu w pdf http://sps.agro.pl/files/publikacje%5B1%5D.pdf - str. 96 wynika że zapylaczami dla Vandy są : Karesova, Bürlat, Van, Stella, Vega, Büttnera Czerwona, Sam oraz tabelka na str. 109
Może te odmiany jak Merchant; Lapins; Techlovan; Sweetheart to są odmiany nowsze które jeszcze w 2008 nie były przebadane.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”