Jak wygląda dobry kompost

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
ODPOWIEDZ
markoch
50p
50p
Posty: 78
Od: 20 mar 2013, o 22:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: małopolska

Re: Jak wygląda dobry kompost

Post »

Dziękuję wam za szczegółowe i praktyczne rady.:) jak widzę czeka mnie ogrom pracy. Mam dwa kompostowniki. Jeden to zwykła pryzma ułożona bezpośrednio na ziemi, tu wyłądowały resztki roślin ,darń z trawnika i cała masa resztek domowych (oprócz resztek jedzenia). Słońce dociera tu póżnym popołudniem. Drugi mój nieszczęsny kompostownik to ten plastik. Jest wysoki na ok 160-170 cm , nie jest więc łatwo cokolwiek w nim zamieszać. Jest w nim głównie trawa. A na dole, jak pisałam , czarna lepiąca się i zbita maż. Nie pozostaje mi nic innego jak , wedle waszych rad, rozwalić to wszystko i przenieść w inne w inne miejsce. A tak się cieszyłam z tego obecnego :) Zakamuflowane pod świerkiem , w cieniu, bo słońce ma dopiero to zachodzące.Niby warunki ok , ale efekty do kitu :(
Pewnie też za dużo azotu, jak piszecie. Jeszcze raz dziękuję za pomoc :)
Awatar użytkownika
jode22
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3993
Od: 22 lut 2011, o 14:07
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa, Rembertów

Re: Jak wygląda dobry kompost

Post »

markoch, maź jest właśnie dlatego, że jest tam sama trawa i nadmiar wody. To powoduje, że brak w tym kompoście powietrza i zamiast ładnie się przerabiać, gnije ;:oj . Trawę trzeba dawać na zmianę z łętami roślinnymi, pielonymi chwastami, pociętymi drobno gałązkami, papierem itd. A samą trawę nie dawać świeżą, tylko trochę podsuszoną. Też mam plastikowy termiczny kompostownik 700l i mazi nie mam ;:131 .
Pozdrowienia, Jola, Utile dulci miscere Spis aktualnych wątków
Ogród przydomowy Joli
markoch
50p
50p
Posty: 78
Od: 20 mar 2013, o 22:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: małopolska

Re: Jak wygląda dobry kompost

Post »

Dzięki :) Jak widać nic nie da się zrobić "po łebkach".
Mam pytanie, ; czy popiół z iglaków nadaje się na kompost ? Mam tego sporo do spalenia .
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4805
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak wygląda dobry kompost

Post »

Można, ale sypać etapami ,, na przekładkę '' i nie za dużo od razu.
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
terecha
100p
100p
Posty: 183
Od: 11 wrz 2012, o 13:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Jak wygląda dobry kompost

Post »

markoch pisze:(...) Drugi mój nieszczęsny kompostownik to ten plastik. Jest wysoki na ok 160-170 cm , nie jest więc łatwo cokolwiek w nim zamieszać. Jest w nim głównie trawa. A na dole, jak pisałam , czarna lepiąca się i zbita maż. Nie pozostaje mi nic innego jak , wedle waszych rad, rozwalić to wszystko i przenieść w inne w inne miejsce. A tak się cieszyłam z tego obecnego :) Zakamuflowane pod świerkiem , w cieniu, bo słońce ma dopiero to zachodzące.Niby warunki ok , ale efekty do kitu :(
Pewnie też za dużo azotu, jak piszecie. Jeszcze raz dziękuję za pomoc :)
Grunt to się nie zrażać :D Gdzieś czytałam, że nie poleca się stawiać kompostownika pod świerkiem. Może coś w tym jest :( postawiłam plastikowy w ubiegłym roku pod świerkiem, stał od jesieni do wiosny, gdyż chciałam dodatkowo kompostować igły świerkowe, by mieć kompost pod borówki. Kompostował się, ale wolniej i był bardziej suchy - może to igły spowodowały, a może brak opadów, gdyż korona świerka skutecznie chroniła go przed deszczem. Gdy teraz stoi w innym miejscu, to gdy pada deszcz, odkrywam klapę by do niego napadało, poza tym co jakiś czas odkrywam, by wpuścić powietrza. Poza tym biorę widły lub grubego drąga (lepiej) i co jakiś czas próbuję mieszać by napowietrzyć.
Nie zrażaj się, w plastikowym też się zrobi kompost, tylko trzeba czasu, i prób, i błędów.
W grudniu mój plastik opatuliłam tekturą falistą, okręciłam dodatkowo folią bąbelkową gdyż spodziewałam się zimy; a z doświadczenia ubiegłego roku wiem, że zawartość w plastiku szybciej zamarza i proces kompostowania jest zawieszony. Wprawdzie zimy nie ma, ale marzec może jeszcze o sobie przypomnieć; w ubiegłym roku w Niedzielę Palmową w skansenie w Nowym Sączu mieliśmy minus 20 stopni,. a święcone było w śniegu...
markoch
50p
50p
Posty: 78
Od: 20 mar 2013, o 22:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: małopolska

Re: Jak wygląda dobry kompost

Post »

Postawiłam pod świerkiem żeby trochę zamaskować. wątpliwej to urody ozdoba. Od czasu do czasu polewałam wodą i dodawałam ulepszacz w proszku. Ale on najwidoczniej jest za bardzo zbity, brak mu powietrza no i innych składników. Klapa cały czas była otwarta. Teraz jestem bogatsza o wasze doświadczenia i będę go wzbogacać. Już zbieram gazety :) Zamiast do sortowanych śmieci znajdą zastosowanie w kompostowniku. Bardzo jestem ciekawa czy przy jego przerzucaniu znajdę larwy majowego rozbójnika :) Oby nie.
boggi
500p
500p
Posty: 552
Od: 8 maja 2013, o 23:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Dębica

Re: Jak wygląda dobry kompost

Post »

U mnie kompostownik jest pod gołym niebem bez cienia, planuję posadzić bez , żeby troszeczkę cienia rzucał.
maalpunia
50p
50p
Posty: 68
Od: 1 mar 2014, o 22:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielka Brytania

Re: Jak wygląda dobry kompost

Post »

I kolejne cenne rady :D. Nie wiedziałam, że bardziej wskazane jest trzymanie plastikowego kompostownika otwartego niż z zamkniętą pokrywą. Zaraz pędzę otworzyć mój. Najwyżej sąsiedzi mnie przeklną za swojski zapach ;:224 .

Przy okazji pytanie. Kupiłam w centrum ogrodniczym 4 worki kompostu organicznego. Niestety człowiek jest łasy na promocje i przeczytał niektóre wątki na forum zbyt późno. Po otwarciu worka okazało się, że kompost jest ciężki, mokry, zbity i ma nieprzyjemny kwaśny zapach. Czy rozsypanie go i zostawienie do wysuszenia ma jakiś sens? Jeśli powielam pytanie na forum to z góry przepraszam i proszę o linka. Staram się dodawać strony do zakładek, ale mógł mi dany temat umknąć.
Pozdrawiam :)
Awatar użytkownika
atka
100p
100p
Posty: 113
Od: 3 wrz 2008, o 19:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jak wygląda dobry kompost

Post »

Niezależnie od tego jaki jest to i tak Ci zazdroszczę, że możesz kupić kompost organiczny. U nas nigdzie go nie dostaniesz. Mój kompostownik nie jest duży, a potrzeby mam coraz większe, ucieszyłabym się gdyby pojawił się w polskich centrach ogrodniczych.
Joasia
terecha
100p
100p
Posty: 183
Od: 11 wrz 2012, o 13:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Jak wygląda dobry kompost

Post »

markoch pisze:(...) Już zbieram gazety :) Zamiast do sortowanych śmieci znajdą zastosowanie w kompostowniku. Bardzo jestem ciekawa czy przy jego przerzucaniu znajdę larwy majowego rozbójnika :) Oby nie.
Zamiast gazet (ale wyłącznie niekolorowych i nielakierowanych!) lepiej dodawać zawartość z niszczarki. Dodaję też namoczone i podarte tubki papierowe po papierze toaletowym i ręcznikach kuchennych. A i zużyte kawałki ręczników papierowych też wrzucam do kompostowania.
"Larwy majowego rozbójnika" są przede wszystkim pod trawnikami i pod korzonkami roślin, którymi się żywią. Te "larwy" kompostowe to raczej pożyteczne są, ale bardzo trudno je rozróżnić :(
motocros
50p
50p
Posty: 85
Od: 3 wrz 2013, o 19:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Jak wygląda dobry kompost

Post »

Witajcie, pokaże Wam jak wygląda mój kompost przerobiony przez kalifornijki:

Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
atka
100p
100p
Posty: 113
Od: 3 wrz 2008, o 19:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jak wygląda dobry kompost

Post »

Pozazdrościć... Jak długo leżał? Skąd się bierze kalifornijki?
Joasia
miki331
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1360
Od: 21 lis 2012, o 18:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gliwice

Re: Jak wygląda dobry kompost

Post »

Dżdżownice kalifornijskie mozna kupic na popularnym portalu albo w lepszym sklepie wędkarskim
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”