Stratyfikacja, wysiew nasion i inne porady

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
ABan
500p
500p
Posty: 986
Od: 2 sie 2012, o 13:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Stratyfikacja, wysiew nasion i inne takie

Post »

Cezaryyy

Bardzo dziękuję za odpowiedź. Chciałbym jeszcze zapytać w którym miesiącu wysiać nasiona lipy - czy połowa kwietnia to będzie dobry okres? I jeszcze jedno pytanie, jak przy wysiewie do otwartego gruntu radzić sobie z chwastami - pielić w trakcie tego roku oczekiwania - czy nie?
Pozdrawiam
Adam
Cezaryyy
100p
100p
Posty: 152
Od: 16 sie 2012, o 11:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Garwolin

Re: Stratyfikacja, wysiew nasion i inne takie

Post »

Wysiej nasiona na jesieni, chyba, że zbierzesz je na wiosnę to wysiej jak ziemia rozmarznie. Siej w rzędach co 20cm. Wschody będą nierównomierne. Siewki nie mogą być w pełnym słońcu, zacieniuj je. Pozostaje wyrywanie chwastów albo rozłożenie agrowłókniny przysypanej korą itp. i zdjęcie jej w odpowiednim czasie.
ABan
500p
500p
Posty: 986
Od: 2 sie 2012, o 13:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Stratyfikacja, wysiew nasion i inne takie

Post »

Tylko, że nasiona mam dopiero kupić. Czy w takiej sytuacji lepiej wysiać je na wiosnę, czy czekać do jesieni?
Pozdrawiam
Adam
Cezaryyy
100p
100p
Posty: 152
Od: 16 sie 2012, o 11:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Garwolin

Re: Stratyfikacja, wysiew nasion i inne takie

Post »

Zależy w jakich warunkach są przechowywane, jeśli w chłodzie to przechodzą faze stratyfikacji chłodnej i wysiej je na wiosnę. Jeśli w temperaturze powyżej 5stop. C to wysiane na wiosnę przeleżą aż 2 lata i wiosną skiełkują. Proponuję samemu nazbierać sobie nasion. A sprzedawca jak zaleca postępować z nasionami? Taka zabawa z nasionami w głębokim spoczynku jest dość uciążliwa, często zrywa się nasiona na zielono i wysiewa (poczytaj o tym w necie). Proponuję albo sobie gdzieś wykopać kilka sadzonek albo w necie znaleść kontakt do najbliższej szkółki leśnej i tam mogą sprzedawać na wiosnę za grosze sadzonki już np. 3 letnie. A jeżeli chodzi Ci o samą idee wyhodowania sobie sadzonek samodzielnie to śmiało możesz próbować:)
ABan
500p
500p
Posty: 986
Od: 2 sie 2012, o 13:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Stratyfikacja, wysiew nasion i inne takie

Post »

Nasiona chciałem kupić w jakiejś sprawdzonej firmie, polecanej w tym wątku. Sadzonek potrzebuję dużo - dla pszczół. W mojej okolicy szkółek jest bardzo mało, a lipy są jednymi z droższych dostępnych drzew.
Pozdrawiam
Adam
Cezaryyy
100p
100p
Posty: 152
Od: 16 sie 2012, o 11:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Garwolin

Re: Stratyfikacja, wysiew nasion i inne takie

Post »

Dla pszczół ok, ale za ile lat one zaczną kwitnąć jeśli wysiejesz je z nasion? Jeśli kupisz materiał 2 letni to z nasion musisz poczekać 4 lata. Nie opłaca się kupować nasion lipy, jeśli masz troche czasu to bardzo łatwo sam je sobie zbierzesz:) Napisałem Ci konkretnie szukaj kontaktu do szkółki leśnej w swoim nadleśnictwie lub sąsiednim, jeśli mają lipe to cena sadzonek nie przekracza 1zł. A skąd dokładnie jesteś?
ABan
500p
500p
Posty: 986
Od: 2 sie 2012, o 13:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Stratyfikacja, wysiew nasion i inne takie

Post »

Mazowsze, Naleśnictwo Drewnica, Powiat Wołomin.
Pozdrawiam
Adam
Awatar użytkownika
krismiszcz
500p
500p
Posty: 578
Od: 20 cze 2011, o 20:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/Lublin

Re: Stratyfikacja, wysiew nasion i inne takie

Post »

lucas070707 spójrz na swoje zdjęcie nasion i wyszukaj w sieci co to jest stratyfikacja zimna i zobacz co robisz źle - w twoim przypadku nawet moczenie w fungicydach nie pomoże.
Awatar użytkownika
lucas070707
100p
100p
Posty: 187
Od: 10 wrz 2012, o 18:19
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie

Re: Stratyfikacja, wysiew nasion i inne takie

Post »

Nie bardzo rozumiem. Niska temperatura, wysoka wilgotność i dostęp do tlenu jest. Do tej pory nasiona były trzymane w mieszance perlitu i piasku, robiłem tak zeszłego roku z dziką jabłonią i nie było żadnych problemów. Te ręczniki papierowe to przejściowe "podłoże". Niestety, ale nie przełożę nasion do świeżej mieszanki, dopóki nie pozbędę się pleśni.
Awatar użytkownika
Jolek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2764
Od: 12 maja 2013, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Stratyfikacja, wysiew nasion i inne takie

Post »

Będąc w Irlandii zerwałam parę nasion z krzewu który mi się podobał. Był licznie obsypany malutkimi kwiatuszkami podobnymi do hibiskusa w kolorze jasnofioletowym. Czy może ktoś rozpozna ten krzew z nasion i poda mi nazwę.
http://imagizer.imageshack.us/v2/xq90/827/u57s.jpg
Awatar użytkownika
mateo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1253
Od: 12 kwie 2009, o 20:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpackie

Re: Stratyfikacja, wysiew nasion i inne takie

Post »

Wygląda na hibiskus, albo coś spokrewnionego z nim, ze ślazowatych.
Awatar użytkownika
Jolek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2764
Od: 12 maja 2013, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Stratyfikacja, wysiew nasion i inne takie

Post »

Do nasion hibiskusa ogrodowego nie są podobne. Krzew miał powyżej 2 m wysokości. Gałązki były wręcz oblepione nasiennikami. Gdzie nie gdzie były jeszcze drobne kwiatki takie pojedyncze ,,miniaturowe hibiskusy". Nie pamiętam jakie były liście.
Awatar użytkownika
Jolek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2764
Od: 12 maja 2013, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Stratyfikacja, wysiew nasion i inne takie

Post »

;:138 :heja dziękuję za podpowiedź. Naszukałam w ślazowatych i znalazłam z podobieństwa na kwiaty i nasiona do ,,LAVATERA arborea" tyle ,że kwiaty malutkie i jaśniejsze. Jak ,,przekopałam" w internecie to jest bardzo dużo odmian o dużych kwiatach, nie powiem ale niektóre z foto to chciała bym mieć.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”