Pędraki - metody skutecznego zwalczanie - 1cz.

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
jackon
500p
500p
Posty: 865
Od: 6 sty 2008, o 07:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Władysławowo

Post »

dokładnie używam tego samego środka
skuteczność testowałem już kilka lat
jestem zadowolony
pozdrawiam
Jacek
ferma
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 6 lip 2008, o 00:25

Dobry środek na pędraki

Post »

Witam ponownie wszystkich.

Jak zwalczanie plagi pędraków u mnie się odbyło a właściwie jeszcze odbywa:
1. po zdjęciu darni dokładnie oczyścić i usunąć pozostałości trawy.
2. zostawić mały kawałek ok 10% całej powierzchni trawnika w środku (tam się zbiorą nie wybrane szkodniki).
3. po zdjęciu darni bardzo dobrze przekopać i wybrać ręcznie nawet najmniejsze szkodniki (można zorganizować grila dla znajomych i każdemu dać część do oczyszczenia - ja mam jakieś 3000mkw. trawnika więc sam "zaorałbym się na amen")
4. za tydzień czynność wykonać ponownie
5. zakupić środek PYRINEX 480 EC (ja kupiłem op. 5L).
6. rozrobić, postępować zgodnie z załączoną instrukcją.
7. po tygodniu wykonać ponownie p. 3.
8. wykonać ponownie p. 6.
9. dopiero teraz można zabrać się za te pozostawione 10% trawnika p. od 3 do 8.
10. i tu jest problem! Nie zakładać trawnika!!! Czekać do wiosny i przeprowadzić kontrolę.
W przypadku wystąpienia pędraka wykonać od 1 do 9.
W przypadku znikomej jego ilości założyć trawnik.
Po dobrym ukorzenieniu się trawy ok 1 rok wykonać p. 6
Przeprowadzić kontrolę w kilku miejscach.
Za rok znowu p. 6 itd.

To są tylko zebrane informacje od ludzi z podobnymi przypadkami.
Ja teraz jestem w p. 4 więc znajomych muszę zaprosić na grila.

Faktycznie jest sporo pracy ale wynik może być super.

Informacja dla wędkarzy:

Pędrak jest bardzo dobrą przynęto na ryby.
Biorą duże leszcze, płocie a nawet sumy.


No nic dzwonię po znajomych.
KiLLer
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 15 sie 2008, o 13:06

Post »

Mój trawnik pustoszą pędraki, na trawniku co raz to pojawiają się nowe suche płaty :(
Zastanawiam się czy moga one zaatakować także iglaki, np. tuje czy świerki. Co robić aby je skutecznie zwalczyć ? :arrow: Proszę o jakieś porady.
ferma
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 6 lip 2008, o 00:25

Post »

Kilka postów wyżej opisywałem ten sam problem.
Faktycznie nie wspomniałem o tujach i świerkach a takowe też mam na działce.
Tuje są trzy letnie i usychają bo pędraki podgryzają korzenie.
Świerki to nieco inna sytuacja. Mam je już ponad 25 lat i są wielkie.
Chyba pędraki im nie zaszkodzą - tak myślę.
Pozostaje PIRYNEX opisany wyżej lub NICIENIE.

Tak czy inaczej jest to duuuuuuuży problem.

Zastanawia mnie jedno - czy przy tak dużych nasileniach występowania pędraka nic nie da się zrobić "z urzędu".
KiLLer
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 15 sie 2008, o 13:06

Post »

ferma pisze:Kilka postów wyżej opisywałem ten sam problem.
Faktycznie nie wspomniałem o tujach i świerkach a takowe też mam na działce.
Tuje są trzy letnie i usychają bo pędraki podgryzają korzenie.
Świerki to nieco inna sytuacja. Mam je już ponad 25 lat i są wielkie.
Chyba pędraki im nie zaszkodzą - tak myślę.
Pozostaje PIRYNEX opisany wyżej lub NICIENIE.

Tak czy inaczej jest to duuuuuuuży problem.

Zastanawia mnie jedno - czy przy tak dużych nasileniach występowania pędraka nic nie da się zrobić "z urzędu".
U mnie tuje rosną na kwaśnych ziemiach może to jakoś odstraszy pędraki
blabud
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 31
Od: 7 sie 2008, o 12:34
Lokalizacja: Opalenica

Post »

z tego co widzę to wy chyba mylicie pędraki z dorosłymi osobnikami. Mianowicie pędrak to larwa dorosłego owada głównie chrabąszczy i nie wiem dlaczego bawicie sie w ręczne wybieranie larw a nie zastosujecie chemii...? przykładowe preparaty to basamid i basudin. w moim przypadku to pomogło praktycznie w 100% zreszta w szkole czesto mowia o pedrakach i podobno najlepszymi preparatami na te żyjątka sa wyżej wymienione.
drzeweczka
100p
100p
Posty: 178
Od: 10 sie 2008, o 17:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kępno
Kontakt:

Post »

dzisiaj przeczytałem wszystkie posty w tym temacie i też mnie trochę razi to co kolegę w poście wyżej: pędraki to larwy żukowatych - najczęściej spotykane i wyrządzające sporo szkód są larwy chrabąszcza majowego, guniaka czerwczyka, ogrodnicy niszczylistki, listnika zmiennobarwnego i w niektórych rejonach wałkarza lipczyka

drutowce (larwy sprężyków), larwy rolnic i komarnic nie są pędrakami

pędraki nie wychodzą w nocy na powierzchnię, żeby ogryzać trawy (prędzej larwy rolnic)
te pędraki znajdowane w trocinach to nie jakieś poważne szkodniki - to pędraki rohatyńca nosorożca

pędraki chrabąszcza majowego są poważnym szkodnikiem korzeni, a dorosłe owady zjadają liście drzew i krzewów

zwalczanie jest bardzo trudne - zalecane środki chemiczne takie jak dursban, basudin i pyrinex są mało skuteczne przy stosowaniu zalecanych dawek - i raczej konieczne jest przerobienie gleby po zabiegu...

popularnym wrogiem naturalnym pędraków (niestety raczej niemile widzianym w ogrodach) jest kret

nicienie w warunkach naturalnych nie pełnią jakieś poważnej funkcji w ograniczaniu liczebności pędraków (nie znam skuteczności takich preparatów w odniesieniu do pędraków chrabąszczy)

bardzo skuteczne są preparaty grzybowe (m. in. zawierające grzyba z rodzaju bauveria), wysiewanie gryki odstrasza chrabąszcze

rozpoznawanie gatunków pędraków jest bardzo trudne (na ewentualnych zdjęciach z zapytaniem powinien być dobrze uwidoczniony cały pędrak z odniesieniem do wymiaru rzeczywistego oraz okolice otworu odbytowego - to jest najważniejsza cecha do rozpoznawania gatunków)
wesoly
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 786
Od: 20 sie 2008, o 20:57
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Post »

Pędraki są bardzo cwane i mocno wyczulone na zmiany. jeśli stosujemy jakikolwiek środek w formie płynnej to aby zadziałał jak najlepiej powinniśmy wylać go na powierzchnię ( trawnik czy rabary ) bardzo sprawnie. jeśli zaczynamy podlewanie w jednej części to po przeciwnej stronie pędraki to czują i uciekają w głab ziemi nawet do 4m potrafią dość sprawnie uciekać swoimi kanalikami. Idelanie jest zastosowanie preparatu jak mamy system nawadniający lub zorganizować pomoc - daje dobre rezultaty

jarek
JM
50p
50p
Posty: 59
Od: 11 mar 2008, o 15:14
Lokalizacja: między Łodzią a Warszawą

Post »

podczepiam się pod pytanie: czy można podlewać pyrinexem? Wszędzie jest mowa o oprysku...
Awatar użytkownika
kubanki
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1981
Od: 28 sie 2008, o 16:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Post »

Super, że tu trafiłam, bo ja mam u siebie na skalniaku i skarpie i gdzie tylko się da mrówki. Rozmaite rozmiary i kolory.
Też użyłam tego środka w lipcu, miesiąc był spokój, ale teraz wróciły.
Często się odnawiają u Was?

Pozdrawiam
Ania
Mój ogród cz. 1, cz. 2
Pawel Woynowski
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1572
Od: 24 sty 2007, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post »

Wylęgło się nowe pokolenie, z jajeczek pozostawionych w mrowisku. Powtórz zabieg aż do skutku, z każdym zabiegiem będzie ich coraz mniej. :D
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
"MIKRO JEZIORO"- Projektowanie i budowa założeń wodnych w ogrodach, konserwacja i doradztwo.
"PORADNIK" - Oczko Wodne
Awatar użytkownika
kubanki
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1981
Od: 28 sie 2008, o 16:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Post »

Wiecie może co się wylęga z takich tłustych białokremowych larw, składających się z segmencików, zwijających się w kółeczko po wygrzebaniu z ziemi? Nie wiem czy jak na taką trafię to ją zostawiać, czy niszczyć ;:88
Ania
Mój ogród cz. 1, cz. 2
Pawel Woynowski
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1572
Od: 24 sty 2007, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post »

kubanki pisze:
Wiecie może co się wylęga z takich tłustych białokremowych larw, składających się z segmencików, zwijających się w kółeczko po wygrzebaniu z ziemi? Nie wiem czy jak na taką trafię to ją zostawiać, czy niszczyć ;:88
Za mało danych, żeby stwierdzić dokładnie jakiego chrząszcza to larwa. Przydała by się fotka. Podejrzewam, że to może być chrabąszcz majowy Melolontha melolontha
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
"MIKRO JEZIORO"- Projektowanie i budowa założeń wodnych w ogrodach, konserwacja i doradztwo.
"PORADNIK" - Oczko Wodne
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”