Pomidory - nawożenie

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
Awatar użytkownika
zenmach
200p
200p
Posty: 439
Od: 11 lip 2011, o 23:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Górny Sląsk / Przyszowice

Re: Czym nawozić pomidory>

Post »

Jako podłoża mam zamiar użyć ziemi zwykłej ogrodowej nie użytkowanej i nie nawożonej, nawet trawa nie rosła bo była systematycznie zadeptywana i do tego mam też kompost. Więc jakoś musze to wymieszać i zasilić... chyba wysadzę jak leci i później będe uzupełniać braki wmiarę wzrostu pomidorów. W tym sezonie uprawa w pojemnikach bedzie stanowiła jakieś 50% wszystkiego więc coś muszę wymyślic żeby osiągnąć jakieś wyniki...

Pozdrawiam i ;:136 za wyczerpującą odp.
logitech55
500p
500p
Posty: 610
Od: 4 mar 2013, o 18:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Czym nawozić pomidory>

Post »

Nie siej/sadz do takiej ziemi. Taka ziemia nie zapewni prawidłowego kiełkowania i wzrostu. Nie stać cię za 4 zł kupić woreczek ziemi choćby uniwersalnej lub torfu odkwaszonego + nawóz wieloskładnikowy. Ja za 80 litrowy worek aura z Pasłęka do wysiewów płaciłem 16 zł.
Awatar użytkownika
zenmach
200p
200p
Posty: 439
Od: 11 lip 2011, o 23:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Górny Sląsk / Przyszowice

Re: Czym nawozić pomidory>

Post »

Do wysiewu i rozsady zawsze kupuje podłoże, tutaj pisaliśmy z forumowicz o podłożu w miejscu docelowym... ;:172
Awatar użytkownika
offca11
200p
200p
Posty: 247
Od: 4 mar 2013, o 07:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: pod Krakowem

Re: Czym nawozić pomidory>

Post »

Zawiozłem ziemię do analizy, zabrałem tak około 1 kg, dużo za dużo, w porównaniu do innych próbek jakie tam były. Zostawiłem w końcu tylko jedną próbkę z tunelu, przemiła Pani jaka mnie obsługiwała, powiedziała mi, że bez sensu oddawać dwie próbki, szkoda płacić niepotrzebnie, skoro tunel postawiłem na tej samej działce która nie była uprawiana od lat, stwierdziła, że wyniki na pewno będą bardzo zbliżone, a że nie jestem jakimś profesjonalnym plantatorem... Jedynie azot tak, jak pisał forumowicz będzie dużo niższy, fosfor, mówiła, że jest ciężko wypukiwany z gleby, to będzie podobnie, potas, że mogę przyjąć jakieś 10-15% mniej, wapnia i magnezu tylko odrobinę mniej, że w zasadzie mogę przyjąć tak jak wyjdzie. Mam nadzieję, że głupot nie mówiła, wydawała się rzeczowa i przy tym bardzo miła, aż jakoś tak dziwnie jak na państwową instytucję, także duży plus za to dla OSChR w Krakowie. A wyniki będą pewnie jutro, najpóźniej w czwartek, i to wysyłają mailem (trochę się zdziwiłem), no chyba że sobie ktoś życzy to również listem, faksem etc.
Pozdrawiam Mateusz
ABan
500p
500p
Posty: 986
Od: 2 sie 2012, o 13:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Czym nawozić pomidory>

Post »

Mailem, bo to dla nich taniej. Dostaniesz skan oryginału, który zostanie u nich. Przynajmniej ja tak miałem.
Pozdrawiam
Adam
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czym nawozić pomidory>

Post »

offca11

Niezupełnie bym się z tym zgodził. Jeśli było stosowane nawożenie nawozami organicznymi w tunelu to ze względu na inny rozkład temperatur mineralizacja przebiega szybciej pod folią niż na zewnątrz. Analizuje się fosfor i potas dostępny dla roślin czyli rozpuszczony w roztworze glebowym. Wskutek mineralizacji systematycznie, zwłaszcza fosfor przechodzi z połączeń organicznych nierozpuszczalnych w wodzie w mineralne w wodzie rozpuszczalne. Czasem są to znaczące różnice. Magnezu też będzie pod folią więcej niż na zewnątrz.
Ale zobaczymy co Ci wyjdzie pod tą folią.
Awatar użytkownika
offca11
200p
200p
Posty: 247
Od: 4 mar 2013, o 07:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: pod Krakowem

Re: Czym nawozić pomidory>

Post »

forumowicz
Ale tunel, przeniosłem na jesień na tą właśnie nie uprawianą od lat działkę (jak pisałem wcześniej z powodu budowy domu od wiosny), tylko w tunelu to sobie już ładnie rozbiłem skiby i powyciągałem wszystkie grubsze korzenie, darnie itp. Także nic nie było tam jeszcze (oprócz odrobiny obornika i przegniłej trawy ale to na całej działce, i pod obecnym tunelem i na reszcie działki) nawożone.

edit:
A najwyżej zawiozę jeszcze jedną próbkę jak twierdzicie, że głupoty opowiada ta kobieta, a, że mam jakieś 5 góra 10 minut samochodem to nie problem.
Pozdrawiam Mateusz
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czym nawozić pomidory>

Post »

Jeśli tak było, że przeniosłeś na jesieni tunel w inne miejsce ,to faktycznie nie będzie różnic za wyjątkiem azotu. Widocznie przeoczyłem tą informację. ;:124
pongo
50p
50p
Posty: 67
Od: 2 kwie 2013, o 19:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: dolnyśląsk - Legnica

Re: Czym nawozić pomidory>

Post »

mam pytanko...co powiecie na temat Humus Active? czy ktoś tego używał do nawożenia?
ponoc, jest zakwalifikowany, do stosowania w rolnictwie ekologicznym pod numerem NE/147/2011
Chciałabym nawozic nim ziemie teraz przed wysianiem pomidorów...może ktoś ma jakąś wiedze praktyczną o tym preparacie?
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czym nawozić pomidory>

Post »

Tu mam opis tego cud preparatu

http://www.humusactive.pl/index.php?p=1_9_Opis

Próchnica to jest tylko jeden z elementów gleby czy podłoża. Rośliny oprócz tego potrzebują konkretnych składników mineralnych
a o tym nijak nie można się z tego opisu dowiedzieć. Nawóz o którego składzie nic nie wiadomo poza paroma dyrdymałami marketingowymi nie jest nawozem z prostego powodu. Nie wiadomo w jakim stopniu zaspokoi potrzeby pokarmowe rośliny.
Awatar użytkownika
offca11
200p
200p
Posty: 247
Od: 4 mar 2013, o 07:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: pod Krakowem

Re: Czym nawozić pomidory>

Post »

No i są wyniki. Strach myśleć co z tym zrobić, skąd tyle potasu - masakra. Można go jakoś zneutralizować, ratunku.

pH w H2O = 6,28
zasolenie g NaCl/l = 0,65
N-NO3 azot azotanowy = 81
P fosfor = 82
K potas = 536 ;:202
Ca wapń = 626
Mg magnez = 96
Cl chlorki = 49

Obrazek

Generalnie chciałem podzielić nawożenie na dwie grupy: pomidory w tunelu i reszta warzyw w gruncie, żeby nie sporządzać dziesiątki mikstur dla każdego warzywa oddzielnie bo w końcu pogubiłbym się w tym. Nawet zrobiłem sobie taką tabelkę by uśrednić wartości:
Obrazek
Mam nadzieję, że dane które znalazłem są wiarygodne bo trafiałem na sprzeczne informacje, a wielu odmian nie znalazłem np arbuza na którym bardzo mi zależy, żeby mu myło dobrze :)
Liczę na Waszą pomoc i wszelkie sugestie, co z tym zrobić. Z góry bardzo dziękuję.
Pozdrawiam Mateusz
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czym nawozić pomidory>

Post »

A nie mówiłem ?. Analizy są czasem bardzo ciekawe ;:108

I teraz popatrz. Nawoziłbyś swoje pomidorki nie będąc świadomym , że sam sobie szkodzisz.

Jeszcze dziś Ci powiem co masz robić. Muszę się zastanowić
Awatar użytkownika
offca11
200p
200p
Posty: 247
Od: 4 mar 2013, o 07:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: pod Krakowem

Re: Czym nawozić pomidory>

Post »

Pewnie tak by było ;:14 I to w dodatku "specjalnym nawozem do pomidorów" (NPK 15-10-15), ale dzięki Wam już nie jestem taki głupi.
cytuj:
"Potas jest silnym antagonistycznym pierwiastkiem w stosunku do magnezu i blokuje zarówno pobieranie magnezu, jak i jego przemieszczanie się w roślinie. Przenawożenie gleb potasem jest niebezpieczne, gdyż stymuluje występowanie niedoboru magnezu, żelaza, boru i wapnia. Przy wyższej zasobności potasu szybciej zanika skrobia w owocach, co oznacza wcześniejsze ich dojrzewanie. Nadmiar potasu w glebie powoduje zmniejszenie zawartości wapnia w roślinie i odwrotnie ? przy nadmiarze wapnia zawartość potasu w roślinie się zmniejsza. "
To może dałoby się dostarczyć te składniki dolistnie ;:131
Pozdrawiam Mateusz
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”