Odmiany ziemniaków

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
GunnarSK
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1774
Od: 1 paź 2009, o 17:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa (Chomiczówka)

Re: Odmiany ziemniaków

Post »

Z wymienionych odmian mam Dittę. Dostałem oryginalnie ekologiczne sadzeniaki z Danii. Według opisu ma to być średnio wczesna odmiana, ale nie mogę sam potwierdzić. Ta odmiana też jest niemiecka.
pozdrawiam, Gunnar
francikrecz
500p
500p
Posty: 647
Od: 9 lut 2012, o 11:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lasy nad Baryczą

Re: Odmiany ziemniaków

Post »

Mnie urzekła z tej listy odmiana b. wczesna /ok. 40 dniowa/ rosara. Uprawiam ją od kilku lat i zawsze młode mam już na początku czerwca.

Pozdrawiam noworocznie, Francik
Francik
dzastek12
50p
50p
Posty: 78
Od: 28 cze 2012, o 08:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Beskid Śląski

Re: Odmiany ziemniaków

Post »

Aniu jasne zawsze i wszędzie lubie obierać ziemniaki :D ja mam taką blaszkę ale ma wymiary żeby nie skłamać to 25x25 cm kapke mała ale na upartego i na takiej upiecze :D

co do odmian ziemniaków to pamiętam jak kiedyś mama dostała od sąsiadki takie owalne ziemniaki o mocno fioletowej skórce jakie one były dobre, zna może ktoś ich nazwę?
Justyna
akl62
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2353
Od: 11 cze 2011, o 19:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Beskid Śląski

Re: Odmiany ziemniaków

Post »

Trzymam za słowo, dzastek12.

W katalogu ogrodniczym, na wakacjach, widziałam ziemniaki niebieskie. W środku. A na targu na Lompy w Bielsku, I stoisko po lewej stronie od ul. Sikorskiemo ma takie z ciemnoróżową skórką. Dobre na sałatkę.
Awatar użytkownika
GunnarSK
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1774
Od: 1 paź 2009, o 17:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa (Chomiczówka)

Re: Odmiany ziemniaków

Post »

Barzo ciekawe. Może byśmy zrobili jakąś wymianę? Na świecie jest dużo fioletowych odmian: Blue Congo/Blauer Schwede, Russian Blue, francuska Vitelotte, Black Shetland, Purple Peruvian itp. Fioletowy kolor jest oryginalny i genetycznie dominujący. Jest wiele fioletowych ziemniaków w Peru i sąsiednich krajach, skąd ziemniaki pochodzą.
pozdrawiam, Gunnar
akl62
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2353
Od: 11 cze 2011, o 19:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Beskid Śląski

Re: Odmiany ziemniaków

Post »

GunnarSK , ja je tylko widziałam w katalogu, który był dostępny w ogrodach do zwiedzania (ogrody warzywne). Katalog w charakterze pamiątki jest u Teściowej, to sprawdzę odmianę.

Ale rzeczywiście wymiana ciekawymi odmianamibyłaby fajna. Przecież ziemniaki możnauprawiać w workach lub dużych donicach (np. po choinkach).
aria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4244
Od: 20 sty 2011, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Odmiany ziemniaków

Post »

Kupiłam w Tesco ziemniaki Red Lady, różowe o żółtym miąższu. Jak nam posmakują to może posadzę parę grządek. Można tam kupić kilka odmian pakowanych po 2 kg.
bonhartus
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 17 sty 2014, o 16:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Odmiany ziemniaków

Post »

Od 4 lat sadzimy odmianę tajfun ( bardzo dobre ) na placki do zupy i na obiad do kotleta niezrównane oraz odmianę vineta, ale to już tylko na handel ( nam nie smakuje ) typowa przemysłówka - dużo jej się rodzi a i wielkość ma dużą. :0 ale każdy ma swój smak :)
fly away to the rainbow in the sky ..
anestle
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 42
Od: 16 sty 2012, o 16:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podbeskidzie

Re: Odmiany ziemniaków

Post »

Chyba jednak na odwrót z tymi ziemniakami, vineta jest z pewnością bardziej smaczna i plonuje już słabiej niż tajfun.
Do zupy tajfun zupełnie się nie nadaje ten ziemniak rozpada się w czasie gotowania.
Pozdrawiam Andrzej
bonhartus
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 17 sty 2014, o 16:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Odmiany ziemniaków

Post »

Właśnie u nas na lubelszczyźnie vineta jest popularnym ziemniakiem, jednak wiele osób kupujących ziemniaki stało się ostatnio jak to mówi moja żona "koneserami" :P i po obiedzie z tajfunem już vinety nikt nie chce. a tajfun racja ze się rozpada...ale do zimy, po przeleżeniu w przechowalni na nowy rok już taki delikatny nie jest. A za to o wiele bardziej smaczniejszy.

Vineta za to może pochłonąć każdą ilość mocznika , dzięki temu jest taka dużą , jednak przy gotowaniu czuć ten specyficzny zapach azotu .
fly away to the rainbow in the sky ..
akl62
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2353
Od: 11 cze 2011, o 19:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Beskid Śląski

Re: Odmiany ziemniaków

Post »

anestle, jednak o gustach chyba nie ma co dyskutować ... Ja właśnie lubię rozpatające się ziemniaki. A w zupie to już na pewno.
bonhartus, to ciekawe co piszesz o tajfunie. Ale nie sprawdzę, bo na targu u nas nie widziałam.
Myślę, ze miną lata, a może i pokolenie, nim utrwalimy sobie różnice między ziemniakami. Tak jak jest to z jabłkami, czy pomidorami.
Awatar użytkownika
lobuzka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 682
Od: 8 mar 2010, o 21:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Odmiany ziemniaków

Post »

anestle pisze: -tajfun chyba jedna z bardziej popularnych odmian zimowych, początkowo na jesieni ziemniaki nieładnie się rozpadają podczas gotowania i po ugnieceniu mamy również taką breję, ale naprawdę smaczne są od stycznia właśnie takie sypkie i nie ropadają się podczas gotowania
Tajfuna trzeba bardzo pilnować w czasie gotowania, chwila nieuwagi, i papka gotowa! Nie ma co odcedzać! Przez tą "brejowatość" tajfun u nas "wypadł" z uprawy.
anestle pisze: -bellarosa- ziemniak z różową skórką wybitnie skrobiowy pęka w czasie gotowania ale po ugnieceniu jest idealnie sypki
Z tą odmianą również miałm przyjemność, na kopytka, pyzy, placki ziemniaczane itp. jest dobry (sporo skrobi), ale jako typowo "tłuczony" do obiadu odpada- jak dla mnie, zbyt szybko twardnieje na talerzu.
Ludzie są jak morze, czasem łagodni i przyjaźni, czasem burzliwi i zdradliwi. Przede wszystkim to jest tylko woda. Albert Einstein
Pozdrawiam Aneta.
bonhartus
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 17 sty 2014, o 16:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Odmiany ziemniaków

Post »

Jeszcze pytanko co do odmian :) znajomy poleca mi do sadzenia Red Fantastic , chciałbym się dowiedzieć jaki to ziemniaczek jeżeli chodzi o kuchnie i przechowywanie. Bellarose znam, chociaż nigdy za dużo jej nie sadziłem, a do domu rzadko brałem na gotowanie.
fly away to the rainbow in the sky ..
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”