Tunel foliowy (konstrukcja,budowa,mocowania,problemy)

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
Zablokowany
Awatar użytkownika
piotrek7725
200p
200p
Posty: 368
Od: 20 cze 2012, o 22:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wieluń

Re: Tunel foliowy (konstrukcja,budowa)

Post »

Witam,
Mam takie pytanie, mam na oku tunel 7x30m czyli taki jak występuje jeszcze bardzo często w polskim ogrodnictwie. Tunel ma być wyceniony po cenie złomu, jednak ile coś takiego orientacyjnie może ważyć, rzecz jasna chodzi mi o sam stelaż?
_fox_

Re: Tunel foliowy (konstrukcja,budowa)

Post »

To zależy z jakich rurek, czy standardowe czy jakieś inne. Na ogół idą 1,5 cala i 3/4 cala. Przynajmniej u mnie takie były.
Awatar użytkownika
piotrek7725
200p
200p
Posty: 368
Od: 20 cze 2012, o 22:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wieluń

Re: Tunel foliowy (konstrukcja,budowa)

Post »

A tak +/- jutro może pojadę go obejrzeć bo to mi dzisiaj znajomy mówił, że gdzieś tam jest na sprzedaż takie cudo po cenie złomu.
_fox_

Re: Tunel foliowy (konstrukcja,budowa)

Post »

Niestety waga zależy od średnicy rur, plus rdza której pewnie sporo skoro stary tunel. Ale parę setek kilogramów będzie ważył. A ile on chce za taki tunel ??
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5077
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Tunel foliowy (konstrukcja,budowa)

Post »

Warto zapłacić za tunel używany od 1 tysiąca do 3 tysięcy w zależności od jego stanu i wykonania. Cena złomu to też się waha od 0,70zł do 1,60zł i do tego ciężar tunelu też może się wahać od xset kilogramów do 2 ton, a więc trudno wyliczyć jeśli nie ma danych.
Awatar użytkownika
ewikk77
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1082
Od: 8 sty 2010, o 21:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Tunel foliowy (konstrukcja,budowa)

Post »

Z kolei ja zastanawiam się nad kupnem tunelu o wysokości 2m (szer. 5m).
Wiem, że działkowcy w takich tunelach też uprawiają pomidory, ale bliska mi osoba, która ma zdecydowanie większe doświadczenie ode mnie twierdzi, że pomidory nie będą się "dobrze czuły" w tunelu o tej wysokości (żeby lepiej kupić standardowo 3m wysoki). Co sądzisz o tym Ludwiku?
Dla mnie przyznam ten niższy byłby wygodniejszy ze względu choćby na założenie, zdjęcie folii, przestawienie, etc., ale nie chcę mieć problemów z uprawą
pozdrawiam Ewa
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5077
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Tunel foliowy (konstrukcja,budowa)

Post »

Musisz tak prowadzić krzaki pomidorów, aby nie doszły za bardzo do sufitu folii, bo mogą być problemy z wietrzeniem. Ja mam folię powyżej 3m wysokości. Gdy będziesz miała okna i drzwi dosyć szerokie, to może uda się utrzymać znośną temperaturę w czasie upałów.
Awatar użytkownika
ewikk77
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1082
Od: 8 sty 2010, o 21:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Tunel foliowy (konstrukcja,budowa)

Post »

Drzwi będą na szczytach (maksymalnej wielkości), nie wiem jeszcze jak długi kupię 20 lub 30 m. Mój obecny też ma 3 m wysokości (x 6m x 20 m), ale to stara drewniana konstrukcja i już mnie zaczyna dobijać jak podczas zimowych wiatrów w miejscu obicia lub drzazgi zaczyna się rwać. W tym roku kupiłam 4 sezonową folię, a po Ksawerym już na szczytach (tam gdzie obite) jest porwana :( .
pozdrawiam Ewa
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5077
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Tunel foliowy (konstrukcja,budowa)

Post »

Nie wyobrażam tunelu o wysokości 2m i długości 30m, chyba, że zainstalujesz wentylatory lub co 2 metry okna (wywietrzniki)
Awatar użytkownika
ewikk77
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1082
Od: 8 sty 2010, o 21:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Tunel foliowy (konstrukcja,budowa)

Post »

Dziękuję za odpowiedź, rzeczywiście muszę to jeszcze przemyśleć.
Rozważałam, możliwość, żeby konstrukcję podzielić na dwie części po 15m, ale może to mija się z celem.
Nowy tunel o standardowej wielkości jest dość drogi, natomiast z używanym miałabym problem taki, że nie mam nikogo ze spawarką, kto by mógł mi złożyć tunel.
pozdrawiam Ewa
Awatar użytkownika
annodomini
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1573
Od: 13 sty 2008, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Słupska

Re: Tunel foliowy (konstrukcja,budowa)

Post »

Włączę sie do rozmowy, chociaż nie przeczytałem jeszcze wcześniejszych wpisów. Czy braliście pod uwagę rury do prowadzenia instalacji elektrycznych ? Jedna ma długość 4-5 m i po połączeniu dwóch sztuk wychodzi równy, regularny pałąk.
Wypowiadam się na FO, gdy mam o czymś jakiekolwiek pojęcie,
gdy go nie mam, proszę innych o radę.
Pozdrawiam Skrytopodczytywacz Adam
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5077
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Tunel foliowy (konstrukcja,budowa)

Post »

Obrazek
Korzystnie mieć jeden tunel przestrzenny, niż budować kilka, bo długość ścian jest mniejsza do danej powierzchni użytkowej, a przez to mniej ucieka ciepła i wietrzenie też jest lepsze.
Awatar użytkownika
offca11
200p
200p
Posty: 247
Od: 4 mar 2013, o 07:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: pod Krakowem

Re: Tunel foliowy (konstrukcja,budowa)

Post »

To i ja pokaże mój foliaczek. Powstał przez weekend majowy 2013. Dokładnej fotorelacji nie prowadziłem. Z założenia konstrukcja miała być "mobilna" bo tam gdzie stał przez lato w tym roku będzie szła budowa domu :) Teraz został przeniesiony.
Obrazek
Tu z moim szwagrem (to nie żart, przydarzył się teściom na "stare lata" :heja ) przy skręcaniu pod domem
Obrazek
Do skręcania wykorzystałem głównie kątowniki jak na zdjęciu
Obrazek
Tutaj ustawiony już w polu. Tunelik jest mały (2m x 2,5m) bo i jak dom już będzie stał to działeczka zostaje malutka. Nie jest zakotwiczony w żaden sposób w ziemi, dokoła została przysypana folia (wystawała na jakieś 50-70cm) na głębokość ok 40cm. Jak był orkan to nawet nie drgnął także na pewno wystarczy obsypanie folii. Z tyłu zrobiłem jeszcze okno (na zdjęciu jeszcze bez) by był przewiew. Jak ktoś chce to jutro zrobię więcej zdjęć i pokaże jak to teraz wszystko wygląda ;:138
Koszt: około 100zł i 2 dni pracy (ale tak na spokojnie z przerwą na grilla :))
coś koło 60zł folia + kątowniki ok. 20zł + wkręty, zawiasy, gwoździe itp. ok. 20zł
drewno miałem za darmo
Obrazek
A na koniec mój synek zajadający maliny zaraz obok foliaczka ;:333
Pozdrawiam Mateusz
Zablokowany

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”