Borówka amerykańska - 4 cz

Drzewa owocowe
Zablokowany
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3683
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Borówka amerykańska - 4 cz

Post »

Termin też zależy od miejsca. W Czechach wcześniej , w Finlandii później.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
Awatar użytkownika
Lyanna
1000p
1000p
Posty: 1127
Od: 5 mar 2013, o 09:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Borówka amerykańska - 4 cz

Post »

Co sądzicie o ściółkowaniu borówek liśćmi dębu?
Pozdrawiam,
Asia
Na łące
Awatar użytkownika
rozmalinka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1520
Od: 7 sty 2013, o 11:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Re: Borówka amerykańska - 4 cz

Post »

Słyszałam,że liście dębu nie nadają się na kompost i do ściółkowania, gdyż zawierają niekorzystne związki
Pozdrawiam. Ania
Awatar użytkownika
whitedame
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3456
Od: 17 lut 2012, o 16:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wojkowice 6B

Re: Borówka amerykańska - 4 cz

Post »

Cytat z http://poradnikogrodniczy.pl/liscie-jesienia.php
"Zarówno do ściółkowania jak i na kompost najdą się doskonale liście: lipy, grabu, jesionu, wiązu, klonu, topoli czy brzozy. Nie poleca się natomiast liści orzecha włoskiego, olchy i dębu. Zawierają bowiem garbniki, spowalniające rozwój innych roślin i długo się rozkładają. Nie nadają się też do żadnych celów (ani kompostowania ani ściółkowania) liście kasztanowców. Są one bowiem siedliskiem larw bardzo groźnego szkodnika szrotówka kasztanowcowiaczka, który zimuje w opadłych liściach kasztanowców. W ostatnich latach na terenie całego kraju podejmowana jest trudna walka z plagą tego szkodnika."
;:233 Beata
Umysł jest jak spa­dochron. Nie działa, jeśli nie jest ot­warty Frank Zappa
Awatar użytkownika
legina
1000p
1000p
Posty: 1065
Od: 21 maja 2013, o 11:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Borówka amerykańska - 4 cz

Post »

Moje 18 krzaków borówki są obsypane korą sosnową i tak już przezimowują kilka lat.Nigdy nie zdarzyło się,aby przemarzły.A jeżeli już tak mocno ktoś chce je okrywać,to najlepiej gałązkami (stroiszem) sosnowymi,czy innych iglastych,niewielką warstwą. :D
Co do nawożenia to swoim daję wiosną siarczan amonu na całą grządkę i w chwili kiedy tworzą się
zawiązki w br.podlewałem gnojówką zrobioną ze szczawiu(tak jak z pokrzyw).Można również robić gnojówkę z rabarbaru.Obie te rośliny zakwaszają glebę. ;:37
swistak
200p
200p
Posty: 355
Od: 22 maja 2013, o 20:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpackie

Re: Borówka amerykańska - 4 cz

Post »

Ja swoje borówki nie okrywam niczym,ale robię tak że na jesień sypię między krzewy troty które przez rok gniją,a na jesień grabkami podsypuję pod krzak jak przywiozę korę to też od razu nie podsypuję tylko kompostuję,a po roku dopiero daję pod krzaki.pozdrawiam piotr
Awatar użytkownika
Reniak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1898
Od: 6 cze 2009, o 13:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie/Śląskie

Re: Borówka amerykańska - 4 cz

Post »

Czy mogę teraz jeszcze podsypać siarką ,nie zrobiłam tego jesienią ,a patrząc na pogodę zastanawiam się czy nie skorzystać ze sprzyjającej aury .
Awatar użytkownika
stalewiak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1344
Od: 13 kwie 2009, o 10:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gdzies na północy
Kontakt:

Re: Borówka amerykańska - 4 cz

Post »

Podsyp ale nie za dużo . Nic im nie będzie .
Maniak roślin egzotycznych :)
tencia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1493
Od: 26 sty 2013, o 20:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Borówka amerykańska - 4 cz

Post »

Moim borówkom zaczęły się rozwijać pąki,ale tylko na końcach gałązek ,na szczęście.Mam nadzieję ,że to im nie zaszkodzi.
swistak
200p
200p
Posty: 355
Od: 22 maja 2013, o 20:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpackie

Re: Borówka amerykańska - 4 cz

Post »

Miejmy nadzieję że nie będzie większych przymrozków,bo jak na końcówkach rozwijają się pąki to cała roslina zaczyna żyć,a ja mam posadzone 11o młodych krzewów trochę obsypałem trotami i korą może wytrzymają piotr
EWA06
100p
100p
Posty: 102
Od: 25 wrz 2011, o 22:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: LUBUSKIE

Re: Borówka amerykańska - 4 cz

Post »

Wczoraj oglądałam swoje ,mimo takiej pogody jakoś nie ruszają.Teraz zapowiadają ochłodzenie to może je jeszcze na jakiś czas je wstrzyma chociaż przez kolejne dni u nas ma być ok +10 a potem od razu to ochłodzenie .Ciekawe jak będzie faktycznie. Leszczyna jeszcze warkoczy nie rozpuszcza. Czarna porzeczka przy dobrej pogodzie ruszy jak nic. Ciekawa ta nasza zima.
Co mnie cieszy i za czym zawsze bardzo tęsknię.
Ewa-moje zielone
mojajagoda
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 16 sty 2014, o 09:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Borówka amerykańska - 4 cz

Post »

Witam

Planuję na jesień(do końca września) przyszłego roku posadzić parę krzaków borówki, iiiiii.... wcale nie będę pytał ile potrzebuje torfu w dołek ;:204 lecz pytanie jest inne, filtrując większość forum wpisując w googlach czy wyszukiwarce tego forum nie znalazłem odpowiedzi zatem do rzeczy. Zebrałem ok 10m3 trocin sosnowych trociny generalnie mają ok miesiąca w porywach do 2. Z moich zebranych informacji wynika że na 1m3 potrzeba ok 1,5 - 2 kg mocznika w celu szybszego kompostowania, czy ten mocznik zdąży się "przegryźć" z trocinami do września napowietrzając pryzmę co 2 miesiące? Chodzi mi o to aby rośliny nie ruszyły po wsadzeniu je w mieszankę 1:1:1(torf ziemia trot).
Czy ktoś z was orientuje się także ile wody potrzeba do świeżych trocin? Chcę aby miało to przysłowiowe ręce i nogi stąd mój post na forum ;:131
boggi
500p
500p
Posty: 552
Od: 8 maja 2013, o 23:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Dębica

Re: Borówka amerykańska - 4 cz

Post »

swistak tak jak mówisz , u mnie też powoli pąki liściowe biorą się do życia ,żeby tylko nie obmarzły.
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”