Zioła - wysiew, sadzonkowanie, uprawa

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
ODPOWIEDZ
palkers
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 20 lut 2013, o 17:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Witam, zamierzam założyć w domu taki mini zieleniak ;) pare ziół jak w tytule dodatkowo kupiłam rukole, sałatę dębnolistna i szczypior. Chciałabym zrobic wszystko jak należy każdą rade postaram się wziąć do serca. Kupiłam w farmerze rynienke dł 60 szer 15 wys 12 cm. Mam ziemie ogrodową pomieszaną troche z gruntowa (lekko gliniasta ale dokładnie nie wiem jaka) na spód chciałam dac ok 3 cm warstwę trocin dobrze namoczonych dla utrzymania wilgotności ziemi. Myśłałam też o daniu warstwy z kora, nie wiem czy to dobry pomysł?? Najpierw myslałam zeby wychodować małe roslinki na mniejszym gruncie a poźniej popikować ale chyba zdecyduje sie posadzic je od razu w rynnie zostawiajac ok 5 cm od krawedzi i zakrywajac folia strecz. Czy powinnam użyć jakiś suplementów? Jak często podlewać w jakim okresie "dojrzewania"?? Prosze o ogólne rady i uwagi.
Awatar użytkownika
Teresa33
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 15 sty 2013, o 17:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: zioła w domu, bazylia, majeranek, oregano,

Post »

Nie znam odpowiedzi na wszystkie Twoje pytania.
Ale zdecyduję się wybrać to najłatwiejsze o podlewaniu.
Tu chyba powinna obowiązywać generalna zasada aby gleba była
zawsze wilgotna. A jak często podlewać to już okaże się w praktyce.
Nie wiem co inni Ci napiszą a ja tej kory bym się obawiała.
Nie wiem czy nie zakwasi za bardzo gleby a poza tym czy nie
zagnieżdżą się w niej jakieś szkodniki.
Życzę powodzenia w uprawie.
A w razie jakiś kłopotów możesz zawsze na bieżąco pytać na tym forum.
Myślę, że znajdą się ludzie chętni do pomocy z większym doświadczeniem niż ja.
Awatar użytkownika
Anna11
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4538
Od: 1 sty 2009, o 17:24
Lokalizacja: lubelszczyzna

Re: zioła w domu, bazylia, majeranek, oregano,

Post »

O ziołach są już wątki...w nich jest dużo wiadomości...koniecznie poczytaj. Tak myślę że nasiona najlepiej wysiać osobno do doniczek , później przesadzić w odpowiedniej odległości do rynienki. Jeśli chcesz żeby woda nie wypływała szybko z rynienki...na drenaż najlepiej dać skorupy z glinianej doniczki lub grubsze kamienie w różnych kształtach. Ziemię gliniastą należy dać na drenaż i na to dopiero odpowiednią ziemię w którą będą posadzone rośliny. Ziół nigdy nie sadziłam w takiej rynience, ale ziemię w takiej kolejności zastosowałam do wiszących surfinii...podczas upalnych dni doskonale wszystko zdało egzamin. Podlewać trzeba dwukrotnie w odstępie kilku minut...wtedy woda jest dobrze utrzymana w doniczce. Nigdy nie słyszałam o sypaniu kory czy trocin na spód doniczki, rośliny doskonale będą rosły bez tych dodatków.
missjellyfish2
50p
50p
Posty: 75
Od: 17 lis 2013, o 02:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Lawenda, rozmaryn, lubczyk - wysiew, uprawa

Post »

Czy jest jakakolwiek szansa (będę chuchać, dmuchać i okrywać kocami;) na przezimowanie w gruncie rozmarynu i szałwi?
aria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4244
Od: 20 sty 2011, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Lawenda, rozmaryn, lubczyk - wysiew, uprawa

Post »

Szałwia spokojnie przezimuje, trzeba ją wiosną przyciąć aby krzaczek ładnie wyglądał.
Rozmaryn uprawiam w dużej donicy i czasem przezimuje a czasem nie, to zależy od zimy. Niczym nie okrywam.
missjellyfish2
50p
50p
Posty: 75
Od: 17 lis 2013, o 02:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Lawenda, rozmaryn, lubczyk - wysiew, uprawa

Post »

W dużej donicy pozostawionej na zimę na zewnątrz? A rośliny w donicach chyba łatwiej przemarzają niż te w gruncie? Przynajmniej tak zawsze myślałam..;)
aria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4244
Od: 20 sty 2011, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Lawenda, rozmaryn, lubczyk - wysiew, uprawa

Post »

Tak, w dużej donicy pozostawionej na zimę na zewnątrz na tarasie.
missjellyfish2
50p
50p
Posty: 75
Od: 17 lis 2013, o 02:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Lawenda, rozmaryn, lubczyk - wysiew, uprawa

Post »

A czy zasadniczo roślinki są bardziej narażone na przemarznięcie w donicy czy w gruncie?
aria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4244
Od: 20 sty 2011, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Lawenda, rozmaryn, lubczyk - wysiew, uprawa

Post »

Zasadniczo w donicach.
missjellyfish2
50p
50p
Posty: 75
Od: 17 lis 2013, o 02:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Lawenda, rozmaryn, lubczyk - wysiew, uprawa

Post »

W takim razie fakt, że przetrwały u Ciebie w donicach na zewnątrz daje małą nadzieję na ich przetrwanie w gruncie, choć KARO pisała, że probowała wielokrotnie, więc pewnie rzeczywiście jest to niemożliwe. Może gdyby zastosowało się takie metody, jakie stosują nasi rodacy, którzy mają u siebie w ogródkach palmy to by się udało;)
Natomiast ficus carica ma chyba szansę przetrwać zimę, prawda?
aria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4244
Od: 20 sty 2011, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Lawenda, rozmaryn, lubczyk - wysiew, uprawa

Post »

Przetrwanie zimy przez mój rozmaryn nie jest regułą, wyraźnie napisałam, że czasem się udaje a czasem nie, zależy też od regionu w jakim się mieszka, u nas zimy są łagodniejsze :D
Jak przemarznie kupuję wiosną nowe sadzonki i po sprawie do jesieni pięknie się rozrośnie. Najbardziej lubię odmianę płożącą, pięknie wygląda w donicach.
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13631
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: zioła w domu, bazylia, majeranek, oregano,

Post »

Również w tym roku chce zacząć uprawę ziół w doniczkach. Będę śledził Twoje poczynania i mam nadzieję że będziesz opisywał co jakiś czas postępy :D Ja posiałem ziółka w uniwersalnej ziemi. Teraz wyglądają tak: Bazylia Obrazek
OreganoObrazek
Stevia Obrazek
Awatar użytkownika
Menysek
200p
200p
Posty: 419
Od: 24 paź 2007, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: ze wschodu

Re: Lawenda, rozmaryn, lubczyk - wysiew, uprawa

Post »

Hej,
jak wam się udaje letnia uprawa bazyli? czy jest wymagająca, choruje? Nie zamierzam siać, ale pomyślałam o dwóch sadzonkach. Patrząc jednak na uprawę w domu i konieczność codziennego podlewania, nie wiem, czy utrzyma się w ogrodzie, przy wyjazdach i upałach?
Macie jeakieś doświadczenia?
Melisa i mięta sprawdzają się świetnie, choć mięta mi trochę choruje.
"W przedziwnym mieszkam ogrodzie, gdzie żyją kwiaty i dzieci, i gdzie po słońca zachodzie uśmiech nam z oczu świeci...
I pielęgnuję murawę, plewiąc z niej chwasty i osty, by każdy, patrząc na trawę, duszą, jak trawa, był prosty."
. L. Staff

Monika - "Przy malowniczej drodze"
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”