Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
Zablokowany
x--A-4
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1148
Od: 27 mar 2008, o 19:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Mnie się wydaje, że wcześniej miała aż za dużo wody.
Miałem podobny problem z jedną siewką ensete ventricosum (bananowiec).
Potraktowałem środkiem grzybobójczym i ograniczyłem podlewanie, ale nie wiem, które z tych działań pomogło :)

Tutaj faktycznie jest sucho...
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

KaRo pisze:Strelicja jest podatna na choroby grzybowe zarówno systemu korzeniowego , podstawy łodygi i lisci.
Właśnie mam takie skojarzenie ..bo przecież nie jest jej za zimno ,tego lata nie mogło być jej za zimno,
więc porażenie grzybowe wchodzi w grę moim zdaniem.
Ja bym zastosowała doglebowo (podlanie) np.Previcurem
Zgadzam się, roślina ma zdecydowanie za sucho na obecną chwilę natomiast wcześniej musiała być zbyt intensywnie lub za dużą dawką wody podlewana gdyż objawy na liściach są pochodzenia grzybowego i to właśnie pochodzącego od systemu korzeniowego i jak napisała Karo daj Previcur doglebowo. :D
myszkae
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 21 sie 2008, o 10:11

Post »

Ja właśnie czytałam że wiek jest nie ważny ze może kwitnąc mając nawet rok tylko potrzebuje nawozu do ananasowców, jedna pani mi radziła by korzeń na jeden dzień położyć na polówkę jabłka ponoć tez po tym kwitnąc zaczyna. wiem natomiast że w nawozie nie może być dużo azotu. Czytałam już sporo na stronach internetowych ale jakoś nic mi nie pomaga chyba się poddam choć tak się cieszyłam jak mi wyszły z tych nasionek.margaretka71 swoją droga piękne okazy kwitły już ci ?
sasza
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 24
Od: 8 sie 2008, o 23:15

Post »

Pora roku też jest bardzo ważna i nie da si tego oszukać. Nie warto się też oszukiwać, że zakwitnie roczna czy 2-letnia siewka :( Z doświadczenia wiem, że pierwszego kwitnienia można spodziewać się na 5-letniej sadzonce. Strelicje uprawiane na naszych tarasach i parapetach zakwitają zazwyczaj w październiku lub wrześniu, kiedy dzień staje się krótszy i nadchodzą chłody, koniecznie trzeba wtedy zabezpieczyć rośliny przed przeciągami bo mogą one zniszczyć całą radość. W naturze kwitnienie prawdopodobnie nie jest zależne od pory roku. Niżej zdjęcie strelicji, które zrobiłem w Egipcie w połowie lipca, roslina posadzona była tam jako ozdoba, ale warunki zbliżone do 'ojczystych'


Obrazek

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Wanda
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1703
Od: 29 mar 2008, o 11:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa/Sulejówek

Post »

Twoja prezentuje się pięknie. Mam strelicję od 4 dni, jest trochę mniejsza. Ma bardzo ładne i zdrowe liście. Wyczytałam, że kwitnie zwykle dopiero w 4 roku uprawy, pielęgnuje się ją podobnie, jak bananowca. Wyczytałam, że woli stać oddzielnie, a nie w towarzystwie innych roślin. Stoi teraz na oknie południowo zachodnim. Staram się utrzymać temperaturę w granicach 19-20 stopni. Dla zapewnienia wilgotności rano ją zamgławiam.
Awatar użytkownika
Szymonambar222
500p
500p
Posty: 574
Od: 28 gru 2008, o 08:23
Lokalizacja: Podhale

Post »

Kiedy najlepiej wysiać nasiona tej rośliny ?? bo uf takie posiadam
Człowiek Jest Tajemnicą: Z Tajemnicy Przybywa I W Tajemnicę Odchodzi
Awatar użytkownika
Wanda
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1703
Od: 29 mar 2008, o 11:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa/Sulejówek

Post »

jeśli masz nasiona kupione w dobrym sklepie ogrodniczym, być może coś wykiełkuje. Kupowane na Allegro przeważnie są przeterminowane. Miałam nasiona zakupione na Majorce, wykiełkowały oba. Niestety, mój brak doświadczenia spowodował, że obie roślinki mi padły. Od pół roku mam taką wysokości ok. 40 cm. Właśnie wypuszcza nowy liść. Codziennie rano jest zamgławiana podobnie jak Bananek. Gdzieś wyczytałam, że zakwitają dopiero w wieku 3-4 lat.
Mirabilis
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1001
Od: 27 maja 2006, o 19:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Post »

Wanda pisze: Gdzieś wyczytałam, że zakwitają dopiero w wieku 3-4 lat.
Optymistycznie licząc. :lol: Moja ma jakieś 8-9 lat i jeszcze nie kwitła. :cry:
Dziel się swoją wiedzą. To sposób na osiągnięcie nieśmiertelności.
Awatar użytkownika
lukas93cs
200p
200p
Posty: 431
Od: 29 maja 2009, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Krosno/Podkarpackie
Kontakt:

Re: Strelicja - czerniejące liście

Post »

Witam u mnie pojawiły się takie dziwne przebarwienia i poszarpane liście. Niewinem co to może być? Pomórzcie bo szkoda mi tej rośliny
Awatar użytkownika
Wanda
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1703
Od: 29 mar 2008, o 11:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa/Sulejówek

Re: Strelicja - czerniejące liście

Post »

Nie chcę być złym prorokiem, ale chyba ja bierze jakaś zgnilizna. Bez stosownego środka chemicznego chyba się nie obejdzie. Ona teraz przechodzi okres spoczynku i należy mniej podlewać. Wydaje mi się, że twoja ma trochę za mokro i brak jej światła. Ja swoją trzymam teraz na południowo zachodnim oknie, podlewam raz na tydzień i codziennie z rana zamgławiam. Temperaturę ma ok. 19-20 stopni. Obrazek
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21681
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Strelicja - tajniki uprawy

Post »

Jak tam wasze strelicje dziewczyny?
Pora je budzić z zimowego snu.... :D
Może zakwitną? :tan :D
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Awatar użytkownika
SunFlower
500p
500p
Posty: 673
Od: 8 lis 2009, o 16:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląskie

Re: Strelicja - tajniki uprawy

Post »

Też bardzo chciałbym się dowiedzieć, ponieważ na dzień kobiet mam zamówioną(dla mamy ;:224 ) strelicje, ale nie wiem czy kwitnącą. :D
Karo może wstawisz zdjęcie swojej :?: :D
A i jeszcze chciałbym się dowiedzieć kiedy one w końcu kwitną :?: W internecie jest duża rozbieżność :|
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21681
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Strelicja - tajniki uprawy

Post »

A nie kupisz dla mamy kwitnącej?
Oj to byłby prezent dopiero :D

To właśnie jest ich pora kwitnienia nadchodzi.
Ja wiem,że strelicje kwitną do końca wiosny ale ponoć w sprzyjających warunkach nawet od września do końca kwietnia.
Moja jest biedna po lecie spędzonym w ogrodzie, ma postrzępione zbyt liście
a po zimie jeszcze nie wygląda ładnie ....
Podkuruję ją troszkę i wstawię w późniejszym czasie...
Koleżanki pewnie nam pokażą tutaj piękne swoje okazy.
Poczekajmy :D :wit
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Zablokowany

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”