Grzyby w doniczce

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Marcin29
50p
50p
Posty: 86
Od: 14 paź 2013, o 19:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Plesn na ziemi roslin domowych

Post »

A czy zamiast keramzytu mogę użyć pumeks ogrodniczy?
Awatar użytkownika
Majorek
500p
500p
Posty: 571
Od: 9 lis 2009, o 21:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Plesn na ziemi roslin domowych

Post »

Tak
Życzę miłego dnia
Tomek.
x-grey
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 122
Od: 9 lip 2013, o 15:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Plesn na ziemi roslin domowych

Post »

Ja mam coś takiego:

Obrazek

Obrazek

podłoże miało być przepuszczalne - mieszanka: compo storczykowe, kaktusianka, seramis, perlit i na spodzie karamzyt. Wetknęłam też pałeczki guano i helpery, które miały przeciwdziałać "niedobrym grzybkom"
Marcin29
50p
50p
Posty: 86
Od: 14 paź 2013, o 19:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Plesn na ziemi roslin domowych

Post »

Jeśli chodzi o te pałeczki to lepsze sa pałęczki owadobójcze ,,O" , bo zawierają z trzy szczepy grzybów w tym helpery , mikoryze i guano .
U mnie tez podobny meszek się pokazywał wiec zerwałem wieszchnią warsztwe gleby i posypałem swieża warstwa ziemi a na koniec popsikałem topsinem w proporcji 1 ml na litr wody .I jak na razie sie nic nie pojawia .A no i gleba musi byc zruszona by ziemia łatwiej wysypała i nie była zbita .
Awatar użytkownika
zelis0
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 37
Od: 6 sie 2010, o 22:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Irlandia

Re: zółte grzyby w doniczce

Post »

Wiem, ze temat dosc stary, moze jednak ktos tu zaglada.
U mnie z kolei grzyby w sukulentach. Nie przesadzalam od minionego roku, wiec zastanawiam sie skad taka "niespodzinaka"

http://imagizer.imageshack.us/v2/800x60 ... 2/r7pi.jpg
http://imagizer.imageshack.us/v2/800x60 ... 8/b5yx.jpg
http://imagizer.imageshack.us/v2/800x60 ... 5/bwop.jpg

Czy grzyby sa szkodliwe dla rosliny? Czy myslec o przesadzaniu?
Ostatnie zdjęcie jest mało wyraźne, ale z pierwszego i drugiego myślę, że znawcy wywnioskują co przypełzło do mojej doniczki

Pozdrawiam
Magda
Awatar użytkownika
wegas
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 26 paź 2012, o 16:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Pleśń na ziemi pod siew

Post »

Witam mam taki problem kupiłem ziemie pod siew i posiałem nasiona no i zapleśniała ziemia ...temperatura w pomieszczeniu 24 stopnie
podlewam a raczej zraszam no i woda ustana .
Założyłem jeszcze raz hodowlę tą samą ziemie dałem na patelnie i przesmażyłem lecz nadal pojawia się pleśń co robić
robię jakiś błąd czy to ta ziemia ze sklepu jest .....
halina522
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1037
Od: 18 lis 2009, o 20:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Pleśń na ziemi pod siew

Post »

Wymieszaj ziemię z piaskiem przed siewem,niech sie trochę rozluźni.
Halina
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Pleśń na ziemi pod siew

Post »

Oprócz wymieszania z piaskiem nie zraszaj w trakcie kiełkowania (zroś tylko po posianiu) i unikaj szczelnego przykrywania folią nisko nad powierzchnią wysiewania, bo jest wtedy za mało powietrza.Ja wysiewam do pojemników przeźroczystych po ciasteczkach, z przykrywką.Wieko z reguły jest dość wysoko i nie powoduje to skraplania się wody bezpośrednio nad ziemią.Możliwe też, że ziemia była zbyt długo zapakowana bez dostępu powietrza, może latem leżała na słońcu i jakieś pleśnie się rozwinęły.Lepiej wtedy użyć innej, porowatej.
Awatar użytkownika
Mike22
200p
200p
Posty: 494
Od: 6 lis 2010, o 20:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Pleśń na ziemi pod siew

Post »

wegas pisze:(...) tą samą ziemie dałem na patelnie i przesmażyłem lecz nadal pojawia sie pleśń(...)
A dodałeś oleju? ;:224 :lol: Kurczaki, no tego jeszcze nie widziałem. :;230
Wegas - zarodniki grzybów sa w każdym miejscu - glebie, wodzie, powietrzu, no chyba że specjalnie jakoś wysterylizujesz. Naturalnie grzybki zawsze będą ....jak będą miały dobre warunki do rozwoju - a więc materiał organiczny, dużą wilgotność, ciepło i brak przewiewu. Nawet gdybyś smażył cały dzień tą ziemię to i tak grzybki wyrosną.

Ta jak pisali wcześniej inni forumkowie - ziemia zmieszana z piaskiem, podlewać nie za często, żeby ziemia była zwilżona, a nie zalana, odpływ w pojemnikach, przewiewne miejsce, ale nie z przeciągami, bez zraszania.
Z czasem nabierzesz wprawy, na początku zawsze są jakieś niepowodzenia.
Ja nie wysiewam na parapety tylko czekam do maja i wtedy sieję tak, żeby młode siewki były cały czas na dworze. W mieszkaniu są niezbyt dobre warunki do kiełkowania i wzrostu młodych siewek, zbyt duże prawdopodobieństwo właśnie chorób grzybowych.
salud, amor y dinero
Pozdrawiam - Michał
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4805
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pleśń na ziemi pod siew

Post »

Ano tak Michale się odkaża ziemię, pozbywa się m.in w tym momencie niechcianych dodatków jak nasiona , chwasty i inne mało widzialne i niewidzialne gratisy . Piekarnik też dobry. Potem nie ma niespodzianek.
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
Awatar użytkownika
Mike22
200p
200p
Posty: 494
Od: 6 lis 2010, o 20:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Pleśń na ziemi pod siew

Post »

Robert, ja nie podsmażam ziemi i z reguły nie mam niespodzianek. Zresztą tu chodzi o grzyby pleśniowe, a wiadomo, że one są wszędzie (w wodzie, powietrzu), więc co ci da wyjaławianie gleby temperaturą? :?
salud, amor y dinero
Pozdrawiam - Michał
matdor5
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 9 lut 2014, o 02:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: chojnice
Kontakt:

Re: Pleśń na ziemi pod siew

Post »

jeśli zaczynamy siać tak wcześnie to mamy kłopoty z wschodzeniem roślin dobrym i sprawdzonym sposobem są pęczniejące koreczki torfowe
tam nic nie pleśnieje a nasiona wschodzą w 90% pod tym linkiem znajdziecie więcej informacji


Proszę poznać nasz regulamin.
Pisać poprawnie na forum i zaniechać uprawiania reklamy.
Administrator KaRo
Awatar użytkownika
tkordus
200p
200p
Posty: 231
Od: 17 mar 2010, o 14:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Pleśń na ziemi pod siew

Post »

Na moich koreczkach torfowych właśnie zauważyłem dzisiaj biały nalot - pleśń. Mogę spryskać środkiem grzybobójczym? Czy siewki mogą tego nie przeżyć ?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”