Topinambur, słonecznik bulwiasty

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
jan555
50p
50p
Posty: 73
Od: 22 wrz 2013, o 15:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: pomorze

Re: Słonecznik bulwiasty - topinambur

Post »

Na 13 stronie tego wątku danutka66 zamieściła zdjęcie bulwy słonecznika szorstkiego...
Awatar użytkownika
danutka66
500p
500p
Posty: 733
Od: 11 sie 2006, o 15:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Opolskie cudne

Re: Słonecznik bulwiasty - topinambur

Post »

jan555 ale nadal nie mam jednoznacznej odpowiedzi...jeść czy nie jeść tego szorściaka :wink:
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Słonecznik bulwiasty - topinambur

Post »

Nie takie różności ludziska konsumują.W przeciwieństwie do topinambura szorstki nie jest traktowany jako jadalny i nie można znależć nic o jego zaletach lub wadach.Radzę jednak uważać bo nawet rośliny z tej samej rodziny i podobne do siebie np arcydzięgiel (mniam) i szalej jadowity(amen) mają jakże inne zastosowania.
jan555
50p
50p
Posty: 73
Od: 22 wrz 2013, o 15:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: pomorze

Re: Słonecznik bulwiasty - topinambur

Post »

Tak trochę to sam sobie przeczysz...
Jeżeli nie można nic znaleźć o zaletach i wadach, to na jakiej podstawie piszesz, że nie jest jadalny?
I przez kogo jest traktowany jako niejadalny?
Ja go traktuję jako jadalny - od dwóch lat go konsumuję...
Oczywiście nikogo do niczego nie nakłaniam. :)
Po prostu ma drobne bulwy i wygodniejszy do obróbki kulinarnej oczywiście jest topinambur.
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Słonecznik bulwiasty - topinambur

Post »

Może i sam sobie przeczę (mam na ten temat swoje zdanie ale się z nim nie zgadzam Obrazek ).Jeżeli o mnie chodzi jedz sobie na zdrowie!?Zastanawiające jest tylko to,że nie znalazłem choćby jednego przepisu na cokolwiek z tym "warzywem",nawet na paszę, w przeciwieństwie do bulwiastego.
Obrazek taki mam topinambur.
Dla ciekawych -wyczerpujący opis gatunku jest na wiki -Słonecznik bulwiasty.
jan555
50p
50p
Posty: 73
Od: 22 wrz 2013, o 15:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: pomorze

Re: Słonecznik bulwiasty - topinambur

Post »

kaLo pisze:Radzę jednak uważać bo nawet rośliny z tej samej rodziny i podobne do siebie np arcydzięgiel (mniam) i szalej jadowity(amen) mają jakże inne zastosowania.
Przykład w/g mnie nieadekwatny.
Na poprzedniej stronie zwracałem uwagę na różnicę pomiędzy rodziną roślin, a odmianą...

-- 31 paź 2013, o 19:31 --

I jeszcze znalazłem taki wpis nataliaada z 17 lutego 2012r.
Pozwoliłem sobie skopiować:

Z tego co wiem, to chyba wszystkie odmiany są jadalne dla człowieka, a te niby pastewne, są przeznaczane dla zwierząt, ze względu na kształt i trudności w obieraniu (bulwki podłużne, cienkie, niefajne do obierania). Te z fioletowym/różowym/czerwonawym zabarwieniem podobno są dla zwierzaków głównie. W 2011 r. miałam w ogródku, po raz pierwszy taki topinambur. Rzeczywiście do obierania toto niefajne, bo takie małe i o nieregularnym kształcie, ale w smaku (jadłam na surowo) jak dla mojej rodziny pycha. Chrupie się jak rzodkiewkę a smak jak słonecznik. Podzieliłam się bulwkami z kolegą z pracy, któremu tak zasmakowały, że kupił na all sobie i inną odmianę. Taką jasną, bardziej kulistą i większą niż ta moja. Potem on się ze mną podzielił i i zasadziliśmy sobie po 2 odmiany jesienią. Tej jego nie próbowałam, ale on próbował i chyba ta moja mu bardziej posmakowała.
Nie wiem co to za odmiany, nawet jeśli pastewne, to i tak mam zamiar je normalnie wykorzystywać w kuchni, tym bardziej, że mam cukrzyka w domu. Jak mi przetrwają zimę (a chyba je dość płytko zasadziłam :roll: ) i się rozrosną, to się podzielę :)
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Słonecznik bulwiasty - topinambur

Post »

jan555 pisze: Z tego co wiem, to chyba wszystkie odmiany są jadalne dla człowieka,
Zupełnie tak samo jak z grzybami,wszystkie jadalne tylko niektóre jedynie raz w życiu.
Ze swojej strony zamykam dyskusję "o wyższości Świąt Bożego Narodzenia nad Świętami Wielkanocy".Pa.
jan555
50p
50p
Posty: 73
Od: 22 wrz 2013, o 15:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: pomorze

Re: Słonecznik bulwiasty - topinambur

Post »

oczywiście że szanuję Twoje zdanie , ale idąc tym tokiem rozumowania, nie powinniśmy jeść żadnych roślin, ponieważ niektóre są trujące...
Odpowiadałem na pytanie osobie zainteresowanej i też nie mam zamiaru prowadzić jałowej dyskusji, w związku z tym pozdrawiam i pozostaję bez odbioru...

PS. Trochę nie w porządku jest, że pod moim nickiem wklejasz zdanie nie napisane przeze mnie...
Pa.
Awatar użytkownika
Liriope
200p
200p
Posty: 212
Od: 30 wrz 2008, o 14:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Słonecznik bulwiasty - topinambur

Post »

Jak jest ze ślimakami? Jedzą topinambur?
Pozdrawiam.
Ola
Bartnik
100p
100p
Posty: 114
Od: 9 kwie 2011, o 19:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: Słonecznik bulwiasty - topinambur

Post »

Liriope-Ślimaki jedzą, zarówno liście jak i bulwy, gdy są na powierzchni ale wytępić go nie wytępią.
Awatar użytkownika
Liriope
200p
200p
Posty: 212
Od: 30 wrz 2008, o 14:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Słonecznik bulwiasty - topinambur

Post »

Dziękuję. Posadziłam jakieś 5 arów. Niestety w miejscu tym nie może nic rosnąc co lubią ślimaki :(
Pozdrawiam.
Ola
limonkaa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1208
Od: 15 kwie 2013, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Słonecznik bulwiasty - topinambur

Post »

Tyle aż posadziłaś , to chyba na interes do sprzedaży ,co ?
Bożena
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Słonecznik bulwiasty - topinambur

Post »

A co się dziwić! Teraz trudno znależć jakiś probiotyk bez inuliny nawet w żarciu dla psów się znajduje..Jest popyt ,jest podaż.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”