Truskawki - cz.3

Drzewa owocowe
Zablokowany
Awatar użytkownika
cate72
200p
200p
Posty: 289
Od: 27 wrz 2009, o 13:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Italia

Re: Truskawki - cz.3

Post »

ziemia pod ta folia nie jest calkowicie wysuszona,wrecz przeciwnie to taka zbita bryla ,mozna lepic pierogi ;:131 ,Nawet jak je nawozilam to ten nawoz nie dochodzil chyba do korzeni.Foglia czarna byla podziurkowana zeby wlasnie przepuszczala troche powietrza,ale nic to nie dalo.Niestety chcemy byc nowoczesni i dajemy sie poniesc reklamie i modzie ,ale nie zawsze na dobre to wychodzi.Plusem jest tylko to ze daje cieplo i truskawki jem jeszcze dzisiaj(mam odmiany co daja owoce az do zimy)Mialam tez agrowloknine pod iglakami i szybko ja zdjelam,obraz rozpaczy,na pewno to nie sluzy roslinom.
Co do nowego miejsca ,to porzadnie przekopane ,dalam 3 letni nawoz krowi ,mam jeszcze troche ziemi ze swojego kompostownika,i tak myslalm ,ze jak będę przenosis to podsypie każdy krzak ta ziemia.Nawozic teraz chyba nie ma sensu.Na wiosne planuje je oblozyc sloma.
Czytalam tez ze nawozicie samym fosforem czy potasem ,zeby bylo wiecej owocow,Nawozy sa tutaj zazwyczaj w mieszankach razem z azotem,ale widzialm ze mozna kupic butlki z samym potasem o foforem,ktore rozciencza sie w wodzie.Moge zastosowac takie?
co jeszcze stosujecie jako sciolkowanie? Czytalam ze ludzie trawe skoszona klada ,ale sa tacy co pisza ze gnije ,chorobstwa,sloma tez ma zwolennikow i przeciwnikow.Teraz wchodza w mode agrowlokniny biologiczne robione z juty ,ktore sie rozkladaja po 3 miesiacach.uzywa ktos? sa juz dostepne tez w polsce?Minus ze sa dosyc kosztowne :wink:
reasymujac ,powiem wam tak,nigdy wiecej szmat,w innym miejscu mam poziomki na golej ziemi pod drzewkiem iglakowym i sa w swietnej formie,liscie zieloniutkie,owocowaly jak na pierwszy rok bardzo dobrze ,i na dzien dzisiejszy sa to krzaki o wiele wieksze od krzakow truskawek co chyba nie jest normalne hehehehe ;:oj
Dodam jeszcze ze nie pryskalam je zadnym srodkami na grzyby,we wloszech duzo slonca i dosc rzadko atakuja je grzyby,pOWINNAM JE OPRYSKAC PROFILAKTYCZNIE?
Jestescie wszyscy super Dzięki za tak szybka odpowiedz i czekam na dalsze porady ;:162
W nastepnym tygodniu zapowiadaja ladna pogode i jak zadecydujecie ze moge je przeniesc to biore sie do roboty,jak nie to sprobuje przekopac tam gdzie sa,ale szpadel nie wchodzi
Przepraszam,ale nie mam mozliwosci uzywania polskich liter Kasia
Awatar użytkownika
majs
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1322
Od: 15 kwie 2011, o 22:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Midgard

Re: Truskawki - cz.3

Post »

cate72
Jak okiem sięgnąć wszyscy plantatorzy na plantacjach towarowych truskawek w gruncie ściółkują je słomą, nawet te które rosną na folii czy agro.
Folia i agro ma swoje plusy, przyspiesza owocowanie, wygłusza chwasty, ale do takiej uprawy też potrzebna jest słoma i przede wszystkim fertygacja.
Truskawki jeszcze jesz bo to odmiana powtarzająca i agro tu nie ma nic do gadania.
Potas jest ważny to on odpowiada za ilość owoców, ale nie tylko tym żyją truskawki. Należy stosować nawozy wieloskładnikowe z mikroelementami. Wiosną i jesienią po zbiorze- truskawki owocujące raz w roku. Truskawki powtarzające powinno się dokarmić 3-4 razy od wiosny do jesieni.
Proponuję, żebyś zmierzyła pH gleby w tym miejscu w którym obecnie rosną truskawki. Jeżeli występuje chloroza to ziemia jest zbyt kwaśna i należy ją odkwasić nawozami wapniowo-magnezowymi lub naszym Dolomitem.
Ja zacząłbym od sprawdzenia pH gleby zarówno na starym jak i na nowym miejscu.
Bez sensu przenosić krzaki w miejsce gdzie nie będzie im lepiej.
Ziemię zawsze można rozruszać, nawet motyką.
Co do przesadzania to jest jeszcze czas jeżeli już trzeba je będzie przesadzić to bardzo wczesną wiosną, kiedy będą miały największą chęć do życia.
Sprawdź pH to teraz sprawa priorytetowa. Podaj wyniki sprawdzianu i będziemy myśleć o problemie dalej.
Jeszcze jedna sprawa, nigdy nic nie kładź prosto pod korzenie.
Pozdrawiam.
brak polskich znaków
Awatar użytkownika
cate72
200p
200p
Posty: 289
Od: 27 wrz 2009, o 13:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Italia

Re: Truskawki - cz.3

Post »

ja to sie obawiam ze gleba moze byc wapniowa,zmierze i podam dane :wit
Przepraszam,ale nie mam mozliwosci uzywania polskich liter Kasia
Awatar użytkownika
majs
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1322
Od: 15 kwie 2011, o 22:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Midgard

Re: Truskawki - cz.3

Post »

Zmierz i wrzuć na forum. Idzie zima, misie idą spać. Jakbym się długo nie odzywał to na 100% pomoże Tobie Juda.
Pozdrawiam.
brak polskich znaków
Awatar użytkownika
Slawgos
500p
500p
Posty: 892
Od: 14 kwie 2010, o 19:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Truskawki - cz.3

Post »

A czy naprawdę niezbędną czynnością przy uprawie truskawek na działce jest badanie pH gleby? Nie wystarczy obserwacja tego, co się dzieje wokół krzaków truskawek? Nie róbmy z naszej amatorskiej zabawy z truskawkami czegoś, co ma przypominać i naśladować zawodowców. No chyba, że zależy Wam na wydajności z krzaka, a nie na zabawie działkowej z truskawką w tle. A może walce?? :wink:
Awatar użytkownika
majs
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1322
Od: 15 kwie 2011, o 22:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Midgard

Re: Truskawki - cz.3

Post »

cate72 pisze:witam wszystkich,potrzebuje waszej pomocy ,bo nie wiem co robic :( Rok temu posadzilam mniej wiecej 40 krzaczkow truskawek.Doradzono mi posadzic na czarnej fogli.Na pocztaku bylo wszystko super,ale pozniej juz nie tak rozowo.Krzaki urosly ale moim zdaniem malo,daly tez owoce (przepyszne)Ale cos z nimi jest nie tak,maja chloroze (duzo bialych lisci) i
Sławku nie chodzi o wydajność. Wiem, że działkowcy kierują się smakiem a nie terminem dojrzewania, zachowania owoców w transporcie czy chłodni.
Tutaj doradziłem zmierzenie pH ponieważ
cate72 pisze:maja chloroze (duzo bialych lisci)

Chloroza występuje na ziemiach zbyt kwaśnych, nadmiar kwasu powoduje zmniejszenie przyswajania żelaza prze roślinkę- białe liście.
brak polskich znaków
Awatar użytkownika
Slawgos
500p
500p
Posty: 892
Od: 14 kwie 2010, o 19:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Truskawki - cz.3

Post »

Krzysiek - musiałbym być totalnym ignorantem (a przecież nie jestem :wink: ), by mieć do Ciebie pretensje za fachowe porady. Sam czerpię z Twoich porad garściami i jest mi z tym całkiem dobrze.
Chciałem tylko zwrócić uwagę niektórym, że uprawa truskawek na działce, to nie to samo, co uprawa przemysłowa na hektarach. A co ludziska zrobią z tą moją poradą/uwagą/wtrętem, to ich sprawa... A może na walcach zaczną swoją działkową uprawę truskawek? :)
marcin1979
100p
100p
Posty: 105
Od: 31 mar 2010, o 23:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Czaniec (śląskie)

Truskawki na skarpie.

Post »

Mam przez całą długość ogrodu niewielką skarpę. Zastanawiam się czy ktoś sadził i ma truskawki posadzone na takiej skarpie? Czy ma to sens? Skarpa jest po zachodniej stronie.
emalia112
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1406
Od: 14 sty 2014, o 19:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Truskawki na skarpie.

Post »

Uważam, ze truskowka, jest moją najbardziej pracochłonna rośliną. Ale nie znoszę truskawek z marketu. Wiec sadze. Musi miec duzo wody w okresie kwitnienia i wiazania owoców, wiec podlewanie. Moi znajomi sadza je na podwyższonych zagonach. Ale to duże ilości . Tak dla siebie to każde stanowisko dla niej jest dobre, byle ziemia nie była bardzo ciężka.Chorują. Werticilioza jest najcięższą chorobą. Na ziemiach ciężkich rosliny są bardziej podatne. Siedem lat temu musiałam zlikwidować całe poletko. Ale no lekkich ziemiach rośnie dobrze. Jak na tej skarpie masz odpowiednią ziemie i możliwość zapewnienia podlewania to one moga miec tam fajne stanowisko. A jeszcze.. truskawka lubi słońce.
Awatar użytkownika
Wolusia
1000p
1000p
Posty: 2472
Od: 12 sty 2013, o 17:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Truskawki - cz.3

Post »

Czy uprawialiście Truskawkę Temptation? Z nasion truskawki ktoś się doczekał? Zastanawiam się nad jej uprawą...
ju_s_tyna
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 44
Od: 9 wrz 2013, o 20:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Truskawki - cz.3

Post »

Mi z "torebki" truskawek skiełkowały 4 potem po przesadzeniu do doniczki docelowej przyjęły się 3 "siedziały" w doniczce całe lato i nie były podobne do tych co były narysowane na torebce, miały po kilka liści (6-7) wg mnie bardziej podobnych do malin, nie zakwitły, mimo informacji że po 4 miesiącach owocują :( Miałam wyrzucić je przed zimą ale ostatecznie zostawiłam zobaczymy co będzie w tym roku.

natomiast kupiłam w ogrodniczym truskawki "zwisające" i one były całkiem ok :)
cewe
500p
500p
Posty: 555
Od: 28 lip 2013, o 12:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Truskawki - cz.3

Post »

Jak duże powinny być pojemniki do których chciałbym posadzić truskawki?
Awatar użytkownika
karminka
200p
200p
Posty: 222
Od: 18 sie 2012, o 14:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Truskawki - cz.3

Post »

Coś mi żre truskawki. Zdjęcie jest z jesieni. Jaki oprysk zastosować i kiedy?
Obrazek
Pozdrawiam, Ania.
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”