Tuje (żywotniki) bledną,brązowieją,żółkną,usychają cz.1

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
Zablokowany
Żuraw
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 19 sie 2008, o 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Post »

gdyby psy i koty tam grasowały to nie sądzę, że efekt pojawił by się nagle (tak,że właściciel nie zauważył tego procesu we wcześniejszym okresie) na kilku roślinach - poza tym zapewne pojawiły by się sadzaki, których tu nie widać...


Ja nie mówię, ze efekt jest nagły. Pierwsze objawy pojawiły się ponad tydzień temu. Wyglądało to jak najpierw wyblaknięcia gałazek ( jak na zdjęciu) przechodzące potem w brązownienia.

Zdjęcie 1. Początki choroby.
Obrazek

Efakt ten co na zdjęciu zauważyłem dziś na kilku następnych drzewkach.

Pozdrawiam
Grzesiek
drzeweczka
100p
100p
Posty: 178
Od: 10 sie 2008, o 17:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kępno
Kontakt:

Post »

pisząc "nagły efekt" miałem na myśli dłuższy okres niż tydzień, czy kilka tygodni (myślałem o latach) - no chyba, że ilość kotów jest tam skrajnie duża
Żuraw
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 19 sie 2008, o 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Post »

drzeweczka pisze:koty nie wykończą swoimi odchodami kilku drzew tej wielkości tak nagle - to nie koty

lepiej napisz co tam dokładnie leży dookoła krzewów (i ile tego?)
Drzewka rośną w rzędzie tworząc swego rodzaju żywopłot. Mają około 180cm. Są obsypane korą. A ile tego? - na tyle aby przykryć szczelnie ziemię.

Jest jeszcze jedna rzecz o którą sie obawiam na przyszłośc jeśli chodzi o moje tuje. Otóż pod nimi, dokładnie wdłuż tego żywopłotu idzie kanał ciepłowniczy - ostanio się właśnie o tym dowiedziałem. W zimie rzadko tam utrzymuje się śnieg a w lecie, nie wiem czy to normalne, ale ziemia jest nad wyraz ciepła. czy na takim podłożu tuje są w stanie utrzymac się. Czy bez niemalże codziennego podlewania będzie możliwy ich w miarę normalny rozwój.

Pozdrawiam
Grzesiek
drzeweczka
100p
100p
Posty: 178
Od: 10 sie 2008, o 17:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kępno
Kontakt:

Post »

Ja miałem na myśli akurat nie korę, ale coś co wygląda na zdjęciu na nawóz...
A co do anomalii w temperaturze gleby to całkiem możliwe, że to jest jedna z przyczyn kłopotu (możliwe, że są jeszcze pośrednie spowodowane osłabieniem roślin - np. szara pleśń)
Żuraw
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 19 sie 2008, o 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Post »

drzeweczka pisze:Ja miałem na myśli akurat nie korę, ale coś co wygląda na zdjęciu na nawóz...
A co do anomalii w temperaturze gleby to całkiem możliwe, że to jest jedna z przyczyn kłopotu (możliwe, że są jeszcze pośrednie spowodowane osłabieniem roślin - np. szara pleśń)
Tak owszem w ubiegły piątek podsypałem wszystkie drzewka nawozem - z tego co dziś się dowiedziałem to zapewne całkowicie nie potrzebnie.
drzeweczka
100p
100p
Posty: 178
Od: 10 sie 2008, o 17:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kępno
Kontakt:

Post »

nie wiem co to za nawóz, ale tak optycznie trochę dużo mi się go wydaje (zwłaszcza, ze to już któryś dzień i po deszczach)
oby to nie był nawóz z przewagą azotu w składzie...
Falki
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 20 sie 2008, o 12:02

Tuje nagle usychają

Post »

Witam wszystkich. Czy ktos spotkał się z tak szybkim ( około 4 tygodnie ) usychaniem tui ? Choroba pojawiła się w rogu ogrodu. Psy nie mają tam dostępu ale nieliczne koty owszem. Rośnie w tym rogu stary świerk, który od lat usycha i od dołu łamią sie z niego gałęzie od kiedy samochód zdarł z niego korę podczas wypadku. Bukszpan rosnący prostopadle wzdłuż płotu także marnieje i brązowieje. Pozostałe w rzędzie tuje i bukszpan mają się dobrze. Czy obecność usychającego świerka może być przyczyną nagłego usychania gałęzi ? A może zbyt mało wody podczas upałów lipcowych tam trafiło ? Na koniec marca posypałem nawozem do iglaków na 100 dni Substral. Załączam kilka zdjęć. Nie potrafię zdiagnozować tego zjawiska z powodu braku wiedzy i doświadczenia. Będę wdzięczny za pomoc i wskazówki, bo szkda utracić 3 drzewka w całym rzędzie żywopłotu. :cry:

Obrazek Obrazek Obrazek
drzeweczka
100p
100p
Posty: 178
Od: 10 sie 2008, o 17:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kępno
Kontakt:

Post »

Tak bliskie sąsiedztwo tak dużego świerka może być przyczyną usychania tych drzewek i to nie w wyniku zarażenia chorobą ale silnej konkurencji - oczywiście pośrednią - przy suszy z jaką mieliśmy do czynienia i możliwym ubogim podlewaniu bezpośrednią przyczyną jest niedobór wody (większy przy świerku z powodu silnej konkurencji)
Ojmona
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 23 sie 2008, o 19:04

Schnące tuje

Post »

Witam!

Kilka dni temu zauważyłam, że dwie tuje (na działce jest ich około 40) zaczynają usychać. Wcześniej mąż musiał wyciąć także dwie tuje z tego samego powodu tyle, że w ogóle w innym miejscu. Bardzo prosiłabym o pomoc, ponieważ nie chcę tracić następnych tuj, a sama bardzo słabo znal się na ogrodnictwie.

Obrazek Obrazek
drzeweczka
100p
100p
Posty: 178
Od: 10 sie 2008, o 17:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kępno
Kontakt:

Post »

Ciężko stwierdzić... jak będziesz usuwać te suche to zapewne z korzeniami - zwróć uwagę, czy nie są podgryzione lub czy nie widzisz innych znaków szczególnych na nich - w razie czego zamieść zdjęcia
Przydało by się też zdjęcie tej usychającej (ale nie tej całkiem suchej) w szyi korzeniowej z naciętym paskiem kory do drewna - tak, żeby stwierdzić różnicę kolorów drewna w korzeniu i pędzie i granicę tych kolorów
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21681
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Post »

KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Ojmona
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 23 sie 2008, o 19:04

Post »

Poprzednich tuj nie usuwałam z korzeniami, tylko obcinałam nad ziemią, bo z tego obciętego wyrastały potem nowe gałązki i tuja normalnie rosła. Zrobiłam kilka zdjęć. Pień tej tui usychającej wygląda jakby był spróchniały. U zdrowego sprawdzałam i kora była dosyć cienka, a u usychającego ma prawie 1 cm (razem z tym spróchniałym).

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
kliczek25
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 3 wrz 2008, o 15:21

Tuje usychają jedna po drugiej.

Post »

Witam, jestem tutaj nowy. Mam problem, mianowicie moje tuje usychają na kolor pomarańczowy, rdzawy. Tuje są już kilka lat i niektóre ładnie wyrosły, są bujne i aż kipią zielenią. Kilka już wyciąłem i niestety nie mam jak zrobić zdjęcia. Zapewne podobne tematy były już poruszane na forum ale nie mam czasu żeby przeglądać wszystkie posty (niestety praca zabiera mi mnóstwo czasu). Byłbym baaardzo wdzięczny za pomoc. Pozdrawiam
Zablokowany

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”