Leszczyna pospolita/orzech laskowy( Corylus avellana)

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
Gelo001
50p
50p
Posty: 63
Od: 30 paź 2012, o 11:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Radom - mazowieckie

Re: Orzech Laskowy/Leszczyna Barcelońska

Post »

To podpowie ktoś czy barcelonski będzie owocówał czy zapyli go crosford czy bez zapylacza barcelonski będzie owocówał pozdrawiam
Awatar użytkownika
mr25ur
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1115
Od: 10 lis 2011, o 19:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: Orzech Laskowy/Leszczyna Barcelońska

Post »

Dwa posty wcześniej Hanat pisał że crosford będzie dobrym zapylaczem, ( ten fachowiec akurat zna się na leszczynie nieprzeciętnie ) barceloński jest obco pylny, ale nie zapyli go większość starszych odmian, na pewno oprócz crosforda, olbrzym z halle.

Podsumowując, crosford zapyli barcelońską, ale ta z kolei nie zapyli się sama, i nie da owoców, w tym przypadku do tanga trzeba... :wink:
Opryski pod wieczór, i nigdy gdy kwitnie!!!
Gelo001
50p
50p
Posty: 63
Od: 30 paź 2012, o 11:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Radom - mazowieckie

Re: Orzech Laskowy/Leszczyna Barcelońska

Post »

Mam dwa drzewka, rozumiem crosford zapyli barcelonskiego, a co z. Crosfordem piszesz że jego nic nie zapyli a ja czytałem że on jest częściowo samopylny będzie owocówał?

-- 25 paź 2013, o 23:45 --

Mam dwa drzewka, rozumiem crosford zapyli barcelonskiego, a co z. Crosfordem piszesz że jego nic nie zapyli a ja czytałem że on jest częściowo samopylny będzie owocówał?
grapes
200p
200p
Posty: 270
Od: 26 cze 2012, o 13:18
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: 6a

Re: Orzech Laskowy/Leszczyna Barcelońska

Post »

Jaką odmianę leszczyny polecacie która spełnia warunki:

1. Owoc jest smaczny, dobrze od chodzi od łupiny całkowicie ją wypłenia.
2. Plonuje regularnie, obficie, najlepiej jakby była samopylna choć niekoniecznie bo w okolicy są ogromniaste leszczyny
3. Rośnie niezbyt silnie, jest w miarę kompaktowa :)
4. Jest mało wymagająca pokarmowo (gleby 5-6 klasa piaskowe, lekkie ubogie) nadrzeczne, oraz jest wytrzymała na mróz i choroby
grapes
200p
200p
Posty: 270
Od: 26 cze 2012, o 13:18
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: 6a

Re: Orzech Laskowy/Leszczyna Barcelońska

Post »

Chyba zdecyduję się na Crosford.

Czy taka leszczyna może rosnąć np 3 m od dużego świerku czyli w zasadzie w zasięgu jego gałęzi?
ania156
200p
200p
Posty: 225
Od: 2 kwie 2013, o 10:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Orzech Laskowy/Leszczyna Barcelońska

Post »

Może ktos zorientowany w temacie podpowie:
mam 2 orzechy laskowe
pierwszy-szczepiony na pniu liście zielone.
drugi - purpurowy w formie krzaka
Nie znam niestety nazw tych orzechów
Czy orzech z zielonym liściem może być zapylony przez purpurowy czy trzeba trzeci sadzić ?
Mąż Ani
Awatar użytkownika
Lukas99
100p
100p
Posty: 134
Od: 22 paź 2013, o 16:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Cieszyn
Kontakt:

Re: Orzech Laskowy/Leszczyna Barcelońska

Post »

Witam. Mam też pytanie odnośnie orzechów laskowych. Będę sadził dość sporo orzechów tej jesieni, chciałbym was się poradzić w jakiej odległości powinny rosnąć :?:
Śmierć ogrodnika w niczym nie zagraża drzewu. Ale jeśli drzewo będzie zagrożone, ogrodnik umiera dwukrotnie...
Głupiec i mędrzec nie widzą tego samego drzewa.
ania156
200p
200p
Posty: 225
Od: 2 kwie 2013, o 10:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Orzech Laskowy/Leszczyna Barcelońska

Post »

A no właśnie zapomniałem dodać orzechy rosną w odległości ok. 25 metrów.
Mąż Ani
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4805
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Orzech Laskowy/Leszczyna Barcelońska

Post »

Leszczynę najlepiej sadzić w szpalerach , wtedy nie ma zbędnej konkurencji i nie jest konkurencją dla innych roślin. Dzikie odmiany tworzą bardziej rozłożyste korony, ze szkółki odmiany szlachetne mają bardziej zwięzły pokrój.
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
Awatar użytkownika
mr25ur
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1115
Od: 10 lis 2011, o 19:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: Orzech Laskowy/Leszczyna Barcelońska

Post »

ania156 pisze:Może ktos zorientowany w temacie podpowie:
mam 2 orzechy laskowe
pierwszy-szczepiony na pniu liście zielone.
drugi - purpurowy w formie krzaka
Nie znam niestety nazw tych orzechów
Czy orzech z zielonym liściem może być zapylony przez purpurowy czy trzeba trzeci sadzić ?

"Purpurowy" nawet zapyli się sam, z zielonym może być problem, jak to jakaś nowa odmiana, to może potrzebować konkretnego zapylacza.
Opryski pod wieczór, i nigdy gdy kwitnie!!!
grapes
200p
200p
Posty: 270
Od: 26 cze 2012, o 13:18
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: 6a

Re: Orzech Laskowy/Leszczyna Barcelońska

Post »

Mam z ogrodniczego niedużą sadzonkę leszczyny "Braceloński". Wydaje mi się że jest to krzew szczepiony choć pewności nie mam. Jest grubszy pieniek jakby na górze z piętką lub jakimś ucięciem i z góry wyrastają na boki gałązki. Problem w tym że rosną tez od korzenia i z boku tego pnia. Jedna już jest grubsza ma gdzieś przy połączeniu ok 0,5cm średnicy.

Czy te odrosty korzeniowe i boczne to jest już leszczyna pospolita nieszlachetna? Czy to poobcinać czy może zostawić bo i tak będzie odrastać a z pospolitej też są wartościowe owoce/zapylacz. Czy jak zostawię nie zagłuszy to szlachetniej odmiany?

W sumie to wolałbym bardziej kompaktowy krzaczek/drzewko. .W pobliżu są już krzaki leszczyny pospolitej i odmiana crosford

Powiedzcie czy odrosty sadzonki leszczyny barcelońskiej są bezwartościowe i powinno się je usunąć?

Sadzonka jest tymczasowo wkopana i będzie sadzona na miejsce w przyszłym tyg. Jeśli usnąć to teraz czy na wiosnę?
zaorla
200p
200p
Posty: 260
Od: 3 paź 2012, o 22:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Warszawy
Kontakt:

Re: Orzech Laskowy/Leszczyna Barcelońska

Post »

Wycinaj wszelkie odrosty bo zaraz Ci zagłuszą stary pęd. Chyba, że stary jet lichy to wyprowadź z młodego na pojedynczy pieniek. Pamiętam u znajomych orzechy z 1-2. pieńkami obsypane masą owoców. Przy prowadzeniu na krzak traci on siły na badyle i słabo owocuje. W formie drzewka przyrosty robią się coraz krótsze i orzech już "dorosły" myśli tylko o rozmnażaniu się:)
Dereń jadalny(cornus mas)
grapes
200p
200p
Posty: 270
Od: 26 cze 2012, o 13:18
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: 6a

Re: Orzech Laskowy/Leszczyna Barcelońska

Post »

Czyli mam rozumieć że ten pieniek i to co z niego wyrasta i odrasta od korzenia to jest odmiana barceloński nie odrosty podkładki leszczyny pospolitej?

Ona ma ten pieniek bardzo krótki wiec i tak będzie to bardziej przypominać krzak niż drzewko. Jeśli te odrosty również są szlachetne to może spróbować je ukorzenić przez włożenie do gleby? Tylko czy odciąć teraz czy na wiosnę?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”