Maliny - uprawa, nawożenie cięcie cz.2

Drzewa owocowe
Zablokowany
and777
200p
200p
Posty: 312
Od: 1 cze 2008, o 09:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie cz. 2

Post »

ostatnia szansa pisze:
and777 pisze:
malutki156 pisze:Witam
mam prośbę o radę jak przyciąć maliny powtarzające Polka i Polana...
Jak chcesz wcześniej owoce to nie wycinaj jednorocznych pędów , usuń tylko te co owocowały w tym roku.
Pozdrawiam.and777
Jeśli to maliny Polka i Polesie, to wszystkie pędy już owocowały i wycinając je otrzyma się w przyszłym roku tylko zbiór drugi.
and777 miałeś chyba na myśli tę część pędu która już owocowała, bo poniżej będzie owocowała w przyszłym roku jako zbiór wczesny.
malutki156 pisał przecież, ze zostawił kawałek pędu i (jak zrozumiałam) na tych kawałkach miał bardzo mało owoców.

*Widzę, ze w międzyczasie napisał seedkris i całkowicie się z nim zgadzam :wit
Niezbyt jasno napisałem, skrótowo. Zostawiam te najmłodsze pędy jednoroczne które jeszcze nie owocowały. Owocujące wycinam. Ja tylko kilka takich pędów zostawiam aby wcześniej spróbować malinkę.
Pozdrawiam.
and777
ostatnia szansa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2970
Od: 26 lis 2009, o 18:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie cz. 2

Post »

Ja mam malinę Glen Ample owocującą na pędach dwuletnich jako wczesną (miałam też Laszkę ale wyrzuciłam w tym roku).
Mam tez Polkę, Polanę, Polesie i te wycinam przy ziemi - mam zbiór tylko drugi, w tym roku wcale nie taki późny :) .
and777 pisze: Niezbyt jasno napisałem, skrótowo. Zostawiam te najmłodsze pędy jednoroczne które jeszcze nie owocowały. Owocujące wycinam. Ja tylko kilka takich pędów zostawiam aby wcześniej spróbować malinkę.
Pozdrawiam.
and777
U mnie tylko w pierwszym roku po posadzeniu jesiennym wyrosły pojedyncze pędy owocujące i dużo takich, które nie zdążyły zaowocować, w kolejnych latach wszystkie wyrosłe pędy miały już owoce - rosły od wiosny bardzo równomiernie.
Moje nowe imię Szansa :)
"Są ludzie, którzy tak boją się śmierci, że rezygnują z życia."
and777
200p
200p
Posty: 312
Od: 1 cze 2008, o 09:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie cz. 2

Post »

U mnie latem sporo pędów wyrasta i właśnie z tych zostawiam, ale to są pojedyncze sztuki, pozostałe wycinane są. W różnych warunkach rosną nasze maliny dlatego każdy sam najlepszy sposób prowadzenia odnajduje z czasem. Książkowe schematy czasem trzeba odstawić po zapoznaniu się z nimi.
Pozdrawiam.
and777
malutki156
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 18 paź 2013, o 23:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Rybnik

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie cz. 2

Post »

Dziękuję wszystkim za pomoc jakoś spróbuję się z tym uporać dziwi mnie jedynie wypowiedz and777 że na póznych malinach wyrastają mu pędy które nie owocują tego samego roku,a zbiór w tym roku też był pózniej ze względu na gradobicie które nas nawiedziło w czerwcu po prostu zmasakrowało mi wszystko
soluton
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 41
Od: 9 cze 2012, o 22:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie cz. 2

Post »

witam mam pytanko która z odmian malin jest lepsza polka czy polna z góry dziękuje
and777
200p
200p
Posty: 312
Od: 1 cze 2008, o 09:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie cz. 2

Post »

Według mnie Polka lepsza.
Pozdrawiam.
and777
aniagdansk
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 25 maja 2013, o 17:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Maliny i obornik

Post »

Dzis sadziłam maliny 20 sadzonek jesiennej. Po przeczytaniu forum zastanawiam się czy nie poprzesadzać tych malin w nowe dołki bo ja centralnie do dołka wkładałam nawóz czyli tą słomę z kupą , czasem wydawało mi sie ze to sama kupa krowia była i teraz zastanawiam sie czy to nie zniszczy korzenia maliny, bo od razu na ten świezy obornik kladłam korzeń i zasypywałam.Prosze o radę czy zostawić czy wykopac jutro?
Belfedor
200p
200p
Posty: 409
Od: 10 maja 2013, o 14:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Re: maliny i obornik

Post »

Ja bym wykopał :roll: . Tym razem wykop dolek, wrzuć nawóz i przysyp "kupe" ziemia. Dopiero potem posadz maline .
and777
200p
200p
Posty: 312
Od: 1 cze 2008, o 09:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: maliny i obornik

Post »

Ja też bym wykopał nowo posadzone maliny. Bezpieczniej jest posadzić bez obornika. Jak masz obornik to w przyszłości proponuję rok przed sadzeniem rozrzucić obornik i przekopać ziemię.
Pozdrawiam
and777
Myśl stwarza doświadczenie i rzeczywistość
Awatar użytkownika
Johna
200p
200p
Posty: 261
Od: 10 wrz 2013, o 12:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Pomorskie

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie cz. 2

Post »

w zeszłym roku posadziłam maliny - chyba polka jak poinformował sprzedawca - z trzech przyjęły się dwie, przez lato rosły powoli, kwitnąć zaczęły w sierpniu i owocować we wrześniu. Niestety za zimno aby wszystkie owoce dojrzały. Nie wiem teraz czy przycinać te pędy z owocami czy nie? Jest wiele także młodych pędów, które nie zakwitły w tym roku czy je też obcinać?
Mam też jedną malinę żółtą (prezent - nie znam odmiany) owocowała w lipcu - czy ją też przyciąć?
Pozdrawiam Asia
ostatnia szansa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2970
Od: 26 lis 2009, o 18:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie cz. 2

Post »

U mnie tylko w pierwszym roku po posadzeniu jesiennym Polki wyrosły pojedyncze pędy owocujące i dużo takich, które nie zdążyły zaowocować - wszystko wycięłam przy ziemi. W kolejnych latach wszystkie wyrosłe pędy miały już owoce - rosły od wiosny bardzo równomiernie.

Ta malina żółta najprawdopodobniej jest maliną owocującą raz do roku na pędach dwuletnich. Nie wycinaj pędów, które wyrosły w minionym roku i nie owocowały - na nich będziesz mieć owoce w lipcu 2014.
Moje nowe imię Szansa :)
"Są ludzie, którzy tak boją się śmierci, że rezygnują z życia."
Awatar użytkownika
judyta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4060
Od: 10 lut 2008, o 14:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie cz. 2

Post »

Johna-Polkę zetnij-5-10 cm nad ziemią, wszystkie pędy. Lepiej się rozkrzewią.
Ja żółtą zostawiam do następnego sezonu, moim zdaniem lepiej/obficiej owocuje w lipcu-przy pierwszym owocowaniu i to na ubiegłorocznych pędach, więc nie wycinam. Robię to dopiero po owocowaniu.

aniagdansk- koniecznie wykop i jeszcze opłucz korzenie.
Tak jak napisał Belfedor należy obornik przykryć warstwą ziemi.
Ja bym wykopał :roll: . Tym razem wykop dolek, wrzuć nawóz i przysyp "kupe" ziemia. Dopiero potem posadz maline .
ostatnia szansa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2970
Od: 26 lis 2009, o 18:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie cz. 2

Post »

Znam maliną żółtą Poranna Rosa, która jest odmianą powtarzającą i malinę żółtą bez nazwy, która jest odmianą owocującą tylko na pędach dwuletnich. Trzeba rozpoznać jak to odmiana.
Moje nowe imię Szansa :)
"Są ludzie, którzy tak boją się śmierci, że rezygnują z życia."
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”