Czereśnia Wielka Księżna

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
S_H_A_D
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 670
Od: 7 maja 2010, o 20:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Kielc

Czereśnia Wielka Księżna

Post »

Witam,
dzisiaj w sklepie ogrodniczym, przeglądałem dostępne odmiany drzewek owocowych i obok tak znanych odmian czereśni jak 'Vega', 'Kordia' czy 'Burlat', znalazłem drzewka odmiany 'Wielka Księżna'. Czy ktoś z szacownych forumowiczów wie coś o tej odmianie, ewentualnie kojarzy do jakiej odmiany może odnosić się ta nazwa? Czereśnie oznaczone są zwykłą, białą etykietką z ręcznie napisaną nazwą odmiany, nie ma na niej danych podmiotu ani numeru rejestracyjnego szkółki, po którym można by trafić do producenta i coś więcej się dopytać.
Awatar użytkownika
Lex
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1017
Od: 16 mar 2009, o 23:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rostworowo k/Poznania

Re: Czereśnia Wielka Księżna

Post »

Byla z UNICORA albo UNISAD? Tam różne cuda mają...

Pozdrawiam serdecznie
S_H_A_D
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 670
Od: 7 maja 2010, o 20:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Kielc

Re: Czereśnia Wielka Księżna

Post »

Nie, nic z tych rzeczy Lex, drzewka tej odmiany znalazłem w centrum ogrodniczym w Końskich. Przejeżdżając tamtędy z ciekawości wpadłem na chwilkę, sprawdzić jakie mają odmiany roślin owocowych. Obok znanych i popularnych odmian, znalazłem również drzewka z etykietką 'Wielka Księżna'. Może to być jakaś zwyczajowa, potoczna nazwa konkretnej, znanej i powszechnie uprawianej odmiany lub ewentualnie stara, lokalna, wartościowa odmiana o nazwie 'Wielka Księżna'. Inne drzewka w tym centrum ogrodniczym, posiadały prawidłowe nazwy i innych dziwnych wynalazków tam nie znalazłem. Podejrzewam że zapewne wszystkie sadzonki w tym centrum, pochodzą od tego samego szkółkarza, dlatego raczej nie jest to producent oszust w typie tych UNI..., E zielen..., OGRÓD SFER... czy Producent nr... itd.
Co prawda część odmian ma nieco inną, zmienioną, bardziej Polską pisownię np. Sziro zamiast Shiro lub Andżelo zamiast Angeleno, to jednak wiadomo o jaką konkretną odmianę się rozchodzi.
Awatar użytkownika
Comcia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13455
Od: 9 maja 2008, o 14:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Czereśnia Wielka Księżna

Post »

A próbowałeś skontaktować się ze Związkiem Szkółkarzy ?
Może tam coś będą wiedzieli ?
S_H_A_D
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 670
Od: 7 maja 2010, o 20:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Kielc

Re: Czereśnia Wielka Księżna

Post »

Witam,
dzisiaj kupiłem sadzonkę czereśni 'Wielka Księżna', jeśli tylko drzewko mi się przyjmie i zaowocuje, na pewno podzielę się z wami swoimi obserwacjami i może uda się ustalić, co to za odmiana. Swoją drogą zastanawiałem się czy to może nie chodzić o starą czerechę 'Książęca' (in. May Duke, Rote Maikirsche) czas pokaże, co to takiego.
Comcia tyle co udało mi się dzisiaj ustalić od sprzedawcy, to że drzewka pochodzą od szkółkarza z Opatowa. Podczas odbioru zamówienia, ów szkółkarz bardzo zachwalał czereśnię 'Wielka Księżna' podczas rozmowy, a zachwalał na tyle silnie, że właścicielka tego centrum ogrodniczego, wzięła na próbę pęczek sadzonek tej czereśni.
S_H_A_D
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 670
Od: 7 maja 2010, o 20:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Kielc

Re: Czereśnia Wielka Księżna

Post »

Mam nowe informacje na temat czereśni 'Wielka Księżna'. Chcąc dowiedzieć się co to za odmiana, drążyłem temat u pani z centrum ogrodniczego w którym zakupiłem ową czereśnię. Pani która mi sprzedawała sadzonkę, powiedziała że drzewkami owocowymi zajmuje się jej siostra i ona będzie lepiej wiedziała co i jak. Siostra rzeczywiście wiedziała więcej i powiedziała, że drzewka pochodzą ze szkółki Lucyny Przewłoki z Witowic, koło Końskowoli (okolice Puław). Gdy dodzwoniłem się do tej szkółki, powiedziano mi, że nigdy nie produkowali czereśni 'Wielka Księżna' i nie mają pojęcia co to może być, natomiast potwierdzili, że wspomniane centrum ogrodnicze, faktycznie zaopatruje się u nich w drzewka owocowe, jednak w tym roku nie dokonywali zakupu. Pani ze szkółki powiedziała mi jeszcze, że właścicielka tego centrum, oprócz zakupów robionych w jej szkółce, kupowała też drzewka u innych szkółkarzy z okolic Puław. Gdy poszedłem wczoraj do centrum ogrodniczego dalej drążyć temat oraz podzielić się informacją, że szkółka z Witowic nie produkuje 'Wielkiej Księżnej' a sprzedawane w tym roku drzewka nie pochodzą z tej szkółki, powiedziano mi, że w tym roku osobiście nie kupowali drzewek z tej szkółki, tylko brali je od pośrednika, który jeździ tam po bardzo duże ilości, następnie rozwozi i sprzedaje po centrach ogrodniczych, tak więc drzewka na pewno pochodzą ze szkółki z Witowic. Widziałem że nie ma już co się zagłębiać w temat i prowadzić dalej rozmowy, ponieważ pani z centrum wyglądała na nieco poruszoną i wyraźnie nie chciała udzielić prawdziwej informacji. Wygląda na to, że są dwie możliwości: albo owy pośrednik wcisnął jakieś swoje sadzonki, jako te pochodzące ze szkółki Lucyny Przewłoki, albo sama pani z centrum ogrodniczego, zakupiła jakieś lewe sadzonki i nie chce powiedzieć skąd one są. Tak czy inaczej, trzeba będzie poczekać na pierwsze owocowe, by dopiero wtedy dowiedzieć się czym jest ta 'Wielka Księżna'.
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3682
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Czereśnia Wielka Księżna

Post »

Ja sądzę, że przekręcanie nazwy odmiany - nieco inna pisownia, to nie błąd czy przeoczenie. To celowa zagrywka pseudo producenta. Takiego drzewka nie da się zareklamować.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
GEMBARA
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 20 gru 2013, o 16:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czereśnia Wielka Księżna

Post »

A może to czerecha KSIĄŻĘCA?
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1426
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Czereśnia Wielka Księżna

Post »

Czereśnia Wielka Księżna ma synonim:Napoleona i pod tą nazwą chyba łatwiej ją znaleźć. :-)
Hooth
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 46
Od: 10 sty 2018, o 13:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Czereśnia Wielka Księżna

Post »

Zarówno pod jedną jak i drugą nazwą, bardzo ciężko jest znaleźć tę odmianę czereśni. Szukałem nawet pod nazwami starych odmian, jednak na nic takiego nie trafiłem.
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1426
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Czereśnia Wielka Księżna

Post »

Na pewno mają ją w szkółce w Żłobiznie, bo mi ja proponowano. Niestety nie wziąłem bo dla mnie zbyt późno dojrzewa. :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”