Agrest pienny - uprawa, problemy, choroby, szkodniki

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
Rossynant
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2551
Od: 5 maja 2011, o 20:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Agrest pienny usycha

Post »

Jeśli mrozy były - mógł oberwać. To nie od razu wyjdzie - uszkodzenie pnia powoduje kłopoty z dostarczaniem wody, zasychać zaczyna gdy są warunki do "suszy fizjologicznej" - upał, mała wilgotność powietrza, wysuszający wiatr. Także nawożenie - wysokie stężenie soli w glebie.
Żeby mu pomóc - osłonić od wiatru, słońca (ocienić); podlewanie niewiele da skoro wody nie przewodzi, ale sucho mieć nie powinien. Jeśli mimo to wyraźnie zacznie zasychać - usuwać część liści, owoce, ewentualnie przyciąć - ale tylko jeśli jest inny powód do cięcia, bo cięcie osłabi roślinę.
Oczywiście zastanowić się czy nie ma innych powodów - szkodniki, uszkodzone korzenie, choroba.
:wit
Awatar użytkownika
grazka100
500p
500p
Posty: 968
Od: 25 paź 2010, o 10:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okolice Poznania

Re: Jak dbać o agrest?

Post »

Ja mam pytanie dotyczące agrestu drzewkowego. :(
Jakieś paskudne małe zielone robale (gąsieniczki) wcinają liście i to w zastraszającym tempie. czy jest na nie jakaś rada?? jakiś preparat?? Drzewko jest po prostu łyse.Agresty wiszą jak bombki i schną w pełnym słońcu.
Zostały tylko zawiązki liści na czubkach gałązek, ale tyko dlatego, że próbuję ściągać te gąsieniczki, niestety co kilka dni jest nowy transport, lub raczej wylęgają się młode. Żrą jakby im ktoś płacił za to ;:110
Te stworzenia są całkowicie zielone długości 1 cm i mają czarną główkę. Prawie ich nie widać, tylko liście znikają...
Za cenne porady dziękuję.
pomolog
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1883
Od: 1 maja 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Jak dbać o agrest?

Post »

W tym momencie jest problem - bo owszem, możesz zastosować preparaty chemiczne - ale najważniejszą rzeczą jest karencja... 14 dni w przypadku Twojego agrestu to może być zbyt dużo... kiedy spodziewasz się zbioru?
Pozdrawiam serdecznie :wink:
Awatar użytkownika
grazka100
500p
500p
Posty: 968
Od: 25 paź 2010, o 10:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okolice Poznania

Re: Jak dbać o agrest?

Post »

:D :D :D :D Pomologu, to jest 1 (słownie jedna) roślina. Zbiory sobie już odpuściłam. I tak biedne owoce są jakby poparzone słońcem. Od razu, a raczej w ciągu kilku dni zrobiły się wiśniowe. Chciałam tylko uratować liście. No i jeszcze sprawa zwierzaków (psy i kot), które chodzą obok, ale nie dosięgną oczywiście owoców.
Awatar użytkownika
basow@
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3858
Od: 5 gru 2007, o 21:03
Lokalizacja: Wrocław

Re: Jak dbać o agrest?

Post »

Ja mam dokładnie ten sam problem , z tą różnicą ,że dziś zerwałam już agrest i spokojnie mogę popryskać to , co z drzewek zostało. Jakiego preparatu radzisz użyć pomolog - u?
Pozdrawiam,Małgorzata
eleanor
200p
200p
Posty: 286
Od: 30 cze 2011, o 14:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Jak dbać o agrest?

Post »

u mnie ojciec na mszyce stonke ziemiaczana gasienice mrowki i inne gady stosuje alphaguard100ec
nie polecal agrestu tego niskiego lepsze sa te co sa szczepione na podkladce o wysokosci ok 60cm latwiej jest u nich owoce utrzymac ponad trawa latwiej podwiacac galazki przed zlamaniem i nie trzeba az tak uwazac przy koszeniu na galazki w tym roku bylo ok 8l z jednego krzeczka
mariok87
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 27
Od: 13 wrz 2012, o 20:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Porzeczka i agrest na pniu

Post »

Wiosną zaszczepiłem kilkanaście sztuk porzeczki czarnej na porzeczce złotej. Rośną super, zdrowe, ładne i pokaźne.Wie ktoś może coś więcej na temat takiej uprawy ale na większą skale? Lepiej pod folią w doniczkach czy w gruncie na świeżym powietrzu???
mariok87
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 27
Od: 13 wrz 2012, o 20:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Uprawa porzeczki i agrestu na pniu

Post »

Nikt nie orientuje się w tym temacie żeby mi coś podpowiedzieć?? :)

Bo mam jeszcze jedna sprawę, czy można na porzeczce złotej zaszczepić również porzeczkoagrest????
Awatar użytkownika
Iochroma
500p
500p
Posty: 575
Od: 6 sty 2012, o 17:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kurpie Zielone C9

Re: Uprawa porzeczki i agrestu na pniu

Post »

Podepnę się pod temat nie odpowiadając na pytanie za co z góry przepraszam.

Na czym zazwyczaj szczepi się agrest pienny? Moje krzaczki zostały "ogłowione" tak że został sam pień bez miejsca szczepienia, chciałam już je wykopać gdy od ziemii zaczęły odbijać, liście, agrestowe, takie jak nad szczepieniem. Może to być jakiś wartościowszy agreścik czy nie zawracać sobie nim głowy?
Udanych plonów.
Magda
Awatar użytkownika
romix
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1187
Od: 22 paź 2010, o 21:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie - południe 6a/6b

Re: Uprawa porzeczki i agrestu na pniu

Post »

Iohroma, obawiam się, że agrestu z tego nie będzie. Agrest szczepi się na podkładce porzeczki złotej.

Pozdrawiam :wit
Więcej osiągniesz uśmiechem, niż wyrąbiesz mieczem (William Szekspir).
Pozdrawiam serdecznie, Romek. Zielono mi
mariok87
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 27
Od: 13 wrz 2012, o 20:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Uprawa porzeczki i agrestu na pniu

Post »

Też tak sądzę, że może być ciężko go wskrzesić :). Chyba musisz zainwestować w nowe krzaki, na szczęście porzeczka i agrest na pniu nie są bardzo drogie.
Awatar użytkownika
Iochroma
500p
500p
Posty: 575
Od: 6 sty 2012, o 17:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kurpie Zielone C9

Re: Uprawa porzeczki i agrestu na pniu

Post »

Dzięki za odpowiedzi :wit
Udanych plonów.
Magda
Awatar użytkownika
Werka2684
200p
200p
Posty: 267
Od: 1 mar 2012, o 20:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznan

Re: Porzeczka pienna czy krzak?

Post »

Możecie podpowiedzieć jaka odmiana porzeczki czerwonej jest dobra i agrestu.Chce kupić w tym tygodniu kilka krzaczków piennych tych roślin ale nie wiem które odmiany wybrać bo odmian jest sporo.Dodam że owoce będą spożywane bezpośrednio z krzaka przez moje córki.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”