Malina 'Polka' i 'Polana'

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
pszeniczka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 4 sie 2008, o 14:55
Lokalizacja: pod krk

Malina 'Polka' i 'Polana'

Post »

Witam,
moja rodzina ma hektarowa plantację na 3 działkach .
Co się dzieje? - Maliny zamiast już dobrze dpjrzewać ,zaczynają kwitnąć.
Zielonych owoców jest bardzo dużo ,dojrzałych mało :(
Nie wiem może są jakies sposoby na pobudzenie dojrzewania???

Bardzo prosze o każdą pomoc


PS.Do malin użyty zostal nawóz POLIFOSKA czy jakoś tak
aha malina jest odmiany POLANA ,jeśli to coś zmienia :D
...
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7461
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Post »

Pszenico! "polana" to malina jesienna, teraz zaczyna owocować no i oczywiście kwitnie, bo tworzy następne owoce i tak będzie aż do końca października. Posadzili i nie wiedzą co??
Awatar użytkownika
aśka2006
500p
500p
Posty: 556
Od: 18 gru 2007, o 13:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Olsztyn warmia i mazury

Post »

U mnie jest tak samo - taki urok tej odmiany :D
Aśka
pszeniczka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 4 sie 2008, o 14:55
Lokalizacja: pod krk

Post »

gienia - z CAŁYM SZACUNKIEM i bez nerwów ... przez ostatnie 7 lat ona owocowała od ok 10 sierpnia :lol: taki urok pogórza :D
...
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7461
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Post »

Pszeniczko, uzupełnij w profilu skąd jesteś, ja też mieszkam na pogórzu i mam taką malinę, też dopiero zaczęła owocować. Była susza i raczej maliny nie podlewałam, stąd wzrost był przyhamowany i późniejsze owocowanie.
Awatar użytkownika
maakita
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2379
Od: 17 maja 2007, o 08:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wieś pod Krakowem

Post »

A jaka jest wczesna odmiana?
Bo chcę wkrótce dokupić nowe maliny.
Na jesień zakupiłam kilka odmian i jeszcze nie mam owców. Miałam przez chwilę równo z truskawkami, a później wybujały nowe pędy i nowych nowych pędach są owoce, które jeszcze nie dojrzały.
pozdrawiam Magda

Na wsi u maakity
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7461
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Post »

Nie wiem, czy dobrze zrozumiałam Maakito? Że te same krzaczki malin miały owoce równo z truskawkami i teraz na pędach tegorocznych też Ci się zawiązały owoce? Jeżeli tak się stało tzn, że nie wycięłaś jesienią ub roku pędów i wtedy malina jesienna zachowuje się tak jak ta zwykła, która owocuje na pędach dwuletnich. Tej jesieni te pędy, które owocowały jednocześnie z truskawkami musisz wyciąć bo one owocować już nie będą. Przy malinie jesiennej po zbiorach przed zimą wycina się wszystkie pędy prawie przy ziemi i trzeba je spalić. Jeżeli chcesz malinę na wcześniejszy zbiór musisz posadzić inną odmiane, taką która owocuje na pędach dwuletnich, chociaż ja za nią nie przepadam bo pełno w jej owocach robactwa i musiałabym opryskiwać. Z maliną jesienną nie ma takich problemów.
Awatar użytkownika
aguskac
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8276
Od: 9 kwie 2007, o 22:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Borne Sulinowo

Post »

Te późne maliny są rewelacyjne, więc nie martw się ich późnym owocowaniem. U mnie tez dopiero są zielone. Za to potem mają zdrowiutkich owoców co niemiara. Te wczesne nie zawsze się tak dobrze udają, przynajmniej u mnie. Jeśli chcesz dokupić owocujące w lipcu musisz pytać o odmianę owocującą na pędach 2-letnich. No i liczyć się z tym, że pierwszy zbiór będziesz miała za 2 lata. Potem to już oczywiście będą co rok, bo obok owocujących pędów wyrosną nowe, które zaowocują w roku kolejnym.
Awatar użytkownika
maakita
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2379
Od: 17 maja 2007, o 08:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wieś pod Krakowem

Post »

Geinia1230 na jesień obcięłam pęduy malin tak gdzieś na 20cm nad ziemią i na te małe kikuciki mi owocowały, jak przestały obok wyrosły wielkie pędy i te zakwitły i obecnie mają zawiązane owoce. Czy powinnam jeszcze niżej przyciąć maliny po ostatnim zbiorze?
Czy te jesienne maliny rozrastają się, bo zakupiłam kilka krzaków z myślą, że za kilka lat się bardzo rozrosną.
pozdrawiam Magda

Na wsi u maakity
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

To moja mała plantacja malin również odmiana owocująca od sierpnia aż do późnej jesieni.

Tak wyglądały w zeszłym roku w styczniu potem w czasie wzrostu w maju i czerwcu

Obrazek Obrazek Obrazek

a tak wyglądają obecnie, dostały nowe słupki i linki do prowadzenia ich w rzędach

Obrazek Obrazek
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7461
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Post »

Maakita, no właśnie, zostawiłaś kikuty i te kikuty zachowały się jak zwykła malina. Ja obcinam tak około 5 cm od ziemii. Krzaczki się oczywiście rozrastają ale nie właża w środek ogrodu tak jak zwykła malina, mam malinę jesienną "polana" od kilku lat i zaledwie jakieś 30 cm od krzaka pojawiły się odrosty korzeniowe, nie mam nic, żadnych zapór wkopanych w ziemię. Nawet do sąsiada nie przełażą, chociaż rosną przy granicy, a na linii granicznej jest wkopany zwykły krawężnik chodnikowy.
Awatar użytkownika
aguskac
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8276
Od: 9 kwie 2007, o 22:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Borne Sulinowo

Post »

maakita pisze:Geinia1230 na jesień obcięłam pęduy malin tak gdzieś na 20cm nad ziemią i na te małe kikuciki mi owocowały, jak przestały obok wyrosły wielkie pędy i te zakwitły i obecnie mają zawiązane owoce. Czy powinnam jeszcze niżej przyciąć maliny po ostatnim zbiorze?
Czy te jesienne maliny rozrastają się, bo zakupiłam kilka krzaków z myślą, że za kilka lat się bardzo rozrosną.

Te maliny na pewno Ci się rozrosną :)
Nie martw się, za kilka lat sama będziesz mogła komuś sprezentować parę sadzonek :)

Przemo, Twoje maliny są posadzone strasznie gęsto, za rok będziesz miał okrutny gąszcz :lol:
Moje były dużo rzadziej a teraz po roku mam istną dżunglę i to bardzo wysoką, bo krzewy mają po ok 180 cm. ale to chyba dzięki wilgoci i glinie. Bo na działeczce ta sama odmiana na piachu ma od 120-140 cm wysokości.
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Nie będę miał gąszczu bo co roku na wiosnę przerzedzam krzewy z starych uschniętych pędów i rok w rok mają praktycznie tej samej gęstości krzewy. :D
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”