Euphorbia lactea forma cristata

Awatar użytkownika
Marteczka
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 35
Od: 28 gru 2008, o 14:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Euphorbia lactea forma cristata

Post »

Kiedyś przechodząc na bazarku koło stoiska z kwiatami słyszałam, jak sprzedawczyni zachwalała euphorbię lactea cristata, że będzie rzekomo "cała w kwiatach"... Ja swoją dostałam rok czy dwa lata temu i choć kwiatów nie zaobserwowałam, to nie narzekam na bujność tej roślinki. Właściwie stała się ona nieco problematyczna - dla samej siebie. Mam w związku z tym pytanie - czy można jakoś ukorzenić to dziecię, które wyrosło z rośliny matecznej, ponieważ niedługo stosowane przeze mnie obciążniki nie będą w stanie zrównoważyć generowanego przez nie ciężaru. Nie znam się na kaktusach i sukulentach, liczę więc na Waszą wiedzę i doświadczenie :) pozdrawiam!

Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Artur89
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5125
Od: 8 lis 2009, o 11:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Euphorbia Lactea 'Cristata' - jak okiełznać giganta? :)

Post »

Niedawno ktoś miał podobny problem z odrostem z podkładki. Dla dobra zraza (tego grzebienia na górze) konieczne jest usunięcie odrostu przy pomocy np. odkażonej żyletki/nożyka. Ranki po cięciu posypujemy sproszkowanym węglem. Uwaga na wyciekający sok. Odcięty fragment dajemy do ukorzenienia (wprawdzie to nie najlepszy okres). Ja bym zastosował ukorzeniacz.
Kaktusy: cz.1, cz.2, cz.3, cz.4
Dział Ofert
Pozdrawiam, Artur
Awatar użytkownika
Marteczka
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 35
Od: 28 gru 2008, o 14:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Euphorbia Lactea 'Cristata' - jak okiełznać giganta? :)

Post »

Dzięki! Może wytrzyma do wiosny, nie chciałabym go zmarnować...
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Euphorbia Lactea 'Cristata' - jak okiełznać giganta? :)

Post »

Jeśli nie chcesz zmarnować całej roślinki to musisz odrost ciąć już teraz. Inaczej istnieje duże prawdopodobieństwo, że odrost zagłuszy zraza. Dlaczego podkładka ma karmić obcą roślinę jeśli może całą energię pakować w zgodny genetycznie nowy pęd?
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
Awatar użytkownika
cytrusowy hubi
200p
200p
Posty: 223
Od: 3 sty 2012, o 13:27
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Euphorbia Lactea 'Cristata' - jak okiełznać giganta? :)

Post »

i jak ? Odciołeś przyj,uje się? jak ze zrazem?
Awatar użytkownika
Marteczka
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 35
Od: 28 gru 2008, o 14:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Euphorbia Lactea 'Cristata' - jak okiełznać giganta? :)

Post »

Nie odcięłam jeszcze odrostu, bo stwierdziłam, że o tej porze roku nie ma szans się przyjąć, ale będę do tego zmuszona, kwiat już się chyli, może nawet zrobię to na dniach, bo słyszałam, że w styczniu można już wykonywać takie operacje jak przesadzanie itp.
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Euphorbia Lactea 'Cristata' - jak okiełznać giganta? :)

Post »

Jakby tak popatrzeć tylko na mój nick to wcale nie ma się pewności, że jestem facetem. A to moja ksywka od 10. roku życia.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
Awatar użytkownika
luczek95
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2330
Od: 13 lip 2009, o 22:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląsk

Prośba o porady- szczepiona Euphorbia lactea

Post »

witam, dostałem szczepioną E. lactea, chciałbym się dowiedzieć z jakiego gatunku jest podkładka i jak z zimowaniem bo pewnie potrzebuje innych warunków niż "zwykłe" kaktusy.
Obrazek
- Domowi, zieloni przyjaciele cz.2
Łukasz- nick zakładany dawno temu :)
Awatar użytkownika
ardas
50p
50p
Posty: 53
Od: 20 sty 2013, o 22:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Euphorbia Cristata drewnieje (?) i kruszy się

Post »

Witam, jakiś czas temu pod blokiem przy pojemnikach na frakcję suchą znalazłem małą kolekcję kaktusów. Kilka z nich było całkiem zgniłych i/lub zasuszonych i nie przetrwało pod moją opieką. Kilka wymagało tylko zmiany podłoża i na razie ma się dobrze. Jednym z nich jest (chyba) Euphorbia Cristata. Problem jest taki, że w kilku miejscach jest odbarwiona, jakby zdrewniała i wysuszona. Po mocniejszym zgnieceniu kruszy się. Chciałem zapytać co to jest i czy będzie się to rozprzestrzeniać po roślinie?
pzdr, andrzej
Awatar użytkownika
piasek pustyni
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6529
Od: 10 cze 2012, o 11:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kołobrzeg

Re: Euphorbia lactea forma cristata

Post »

Ardas - dopiero zauważyłam te zdjęcie. Jak się mają te roślinki - dasz radę opisać stan aktualny? Co się dzieje dalej z E. lactea cristata? Ciekawi mnie to bardzo, pozdrawiam!
Pozdrawiam - Żaneta. Madagaskar i reszta świata - aktualny cz. 5
Spis moich wątków
Awatar użytkownika
ardas
50p
50p
Posty: 53
Od: 20 sty 2013, o 22:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Euphorbia lactea forma cristata

Post »

Wydaje mi się, ale jak najbardziej mogę się mylić bo mam roślinę za krótko, że to "wysychanie" nie postępuje albo postępuje powoli. Cały trzon zaszczepionego okazu zaraz za podkładką jest zbrązowiały i podatny na kruszenie, ale dalsze części (bliżej stożków wzrostu) są żywe i powoli, powoli rosną. Prawdopodobnie będę próbował ukorzenić kilka części na wiosnę, ale to zależy od tego jak sytuacja będzie wyglądała przez zimę chociaż wygląda to tak jak by miało zamiar się rozprzestrzenić. Na tę chwilę nie widać by roślina cierpiała z powodu tego czegoś, ale fakt faktem, że w jednym miejscu mogę wykruszyć spore części trzonu i nie ma tam ani kawałka żywej tkanki.
pzdr, andrzej
Awatar użytkownika
piasek pustyni
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6529
Od: 10 cze 2012, o 11:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kołobrzeg

Re: Euphorbia lactea forma cristata

Post »

Proponuję w ten sposób: zrób zdjęcia najlepiej jak możesz tej części przy podkładce. Ta forma może mieć kłopoty z ukorzenieniem samodzielnym - zauważ, że właśnie dlatego jest szczepiona na jakichś podkładkach i wtedy rośnie bezproblemowo (zasadniczo). Tu na poniższych zdjęciach nie bardzo mogę się dopatrzeć obrazu całości oraz tej części przy podkładce, dlatego poproszę o wyraźne zdjątka. Rozgryziemy problem - a przynajmniej taką mam nadzieję ;:219
Pozdrawiam - Żaneta. Madagaskar i reszta świata - aktualny cz. 5
Spis moich wątków
Awatar użytkownika
ardas
50p
50p
Posty: 53
Od: 20 sty 2013, o 22:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Euphorbia lactea forma cristata

Post »

Co do ukorzeniania tej formy to zdaję sobie sprawę, że może być trudno. W końcu w sprzedaży nie pojawiają się na podkładkach wyłącznie dlatego, że to fajnie wygląda :-) Komercjalni hodowcy nie utrudnialiby sobie niepotrzebnie życia. W razie niemca wolę spróbować i stracić roślinę niż nie spróbować ukorzeniania i ją stracić :)
pzdr, andrzej
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”