Pieris japoński.

Różaneczniki (rhododendrony), azalie, wrzosy i inne kwaśnolubne
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Kubaa7
50p
50p
Posty: 50
Od: 21 cze 2008, o 12:58
Lokalizacja: Wągrowiec

Pieris japoński.

Post »

Kupilem krzew Pieris Japoński (pieris japonica).



Jeśli chodzi o tą roślinę to nie mam dużego doświadczenia.
Chętnie wymienie się poglądami, spostrzeżeniami. :)
bolekso
200p
200p
Posty: 442
Od: 11 mar 2012, o 08:19
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Post »

Mam parę lat, wymagania jak różanecznik. Jest jednak mniej atrakcyjny (kwiaty ), kwitnie wcześniej i czasem kwiaty marzną.
Pozdrawiam ! Bolek
Awatar użytkownika
tu.ja
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8927
Od: 21 lip 2008, o 09:18
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Elbląg

Post »

Kwiaty może nie są zbyt rewelacyjne, ale młode listki w kolorze czerwonym są efektowne.
Awatar użytkownika
krzysiek86
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6275
Od: 15 maja 2008, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Post »

Ja tam myślę że jest bardzo atrakcyjny zarówno w lato jak i zimę kiedy nie traci lisków. :)
Awatar użytkownika
raistand
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2389
Od: 18 mar 2007, o 20:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Post »

Tylko niektóre odmiany jak np Forest Flame mają młode przyrosty w czerwonym kolorze. Kiedy je wypuszcza trzeba uważać na przymrozki. Jeśli to "zwykła" odmiana to nie powinno być z nią problemów. Za to te ciekawiej wyglądające są dość kłopotliwe w utrzymaniu.
tarnovitz
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 40
Od: 18 maja 2008, o 21:43
Lokalizacja: Górny Śląsk

Post »

Są też odmiany bardziej atrakcyjne, mające czerwone kwiaty, np. Valley Valentine
pozdrawiam

tarnovitz
Awatar użytkownika
Onak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 856
Od: 4 lip 2006, o 17:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opolszczyzna
Kontakt:

Post »

Pieris nie jest aż tak trudny do utrzymania a i kwiaty ma atrakcyjne (!!!)jak jest odpowiednio przycięty po kwitnieniu - im bardziej przycięty - tym bardziej obfite kwiaty ma na wiosnę - to jest mój - tak wyglądał ta wiosną.

Obrazek Obrazek
Obrazek

Ni jest tak źle z Pierisami... :-) Jak jeszcze nic na balkonach nie ma-na moim na wiosnę Pieris wygląda jak jedna wielka konwalia... :-)

Kubaa7 -mamy takiego samego!

Już spieszę Ci z odpowiedzią na temat Pierisa:


Mój Pieris siedział cała zimę na balkonie - w zeszłym roku przesadziłam go do nowej ziemi, mocno przycięłam po przekwitnięciu.
Na zimę szczególnie mocno go nie zabezpieczałam - tez nie było takiej mocnej. Ale okryłam go gazetami, tzn. donicę a następnie umieściłam to w pudle z kartonu. I tak stał - od czasu do czasu - jak widziałam, że ziemia wyschła nadmiernie - podlewałam niezbyt obficie. Ma ziemię kwaśną.


To tyle jeśli chodzi o mojego Pierisa. Jedyne co jeszcze mu robie to zraszanie wieczorem - nie wiem czy mu to służy, ale chyba tak - średnio raz w tygodniu.
Pozdrawiam! Karina
Na moim balkonie ;:173
Awatar użytkownika
Mariolka
200p
200p
Posty: 312
Od: 7 sie 2007, o 17:48
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ostrów Wlkp.

Post »

Piekny ;)

Czy moj ma szanse na takie kwitnienie jak twoje? Wypuscil w tym roku mnostwo nowcyh przyrostow :)

pozdrawiam

Obrazek
Awatar użytkownika
Onak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 856
Od: 4 lip 2006, o 17:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opolszczyzna
Kontakt:

Post »

Wiecie co? Nie wiem jak z tym kwitnieniem - mój Pieris o przyrostach już dawno zapomniał... teraz porobiły mu się zawiązki kwiatostanów -po nich właśnie poznaję, że będzie obficie kwitł... być może u Was jest wolniej, bo jest w gruncie , a u mnie w donicy... :?


Proszę, to zdjęcie zawiązek:



Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Pozdrawiam! Karina
Na moim balkonie ;:173
Awatar użytkownika
tu.ja
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8927
Od: 21 lip 2008, o 09:18
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Elbląg

Post »

Kurcze!Mój mały pieris przezimował w gruncie, miał sporo młodych przyrostów, ale wcale nie kwitł. Czy mam szanse zobaczyć jak kwitnie? Kiedy go przyciąć ewentualnie?Onak - Twój jest prześliczny. Nawet nie myślałam,że może tak obficie kwitnąć. Obrazek
Awatar użytkownika
raistand
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2389
Od: 18 mar 2007, o 20:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Post »

Pieris kwitnie bardzo wcześną wiosną więc zawiązki kwiatów wytwarza już rok wcześniej. U mnie też po raz pierwszy pojawiły sie pędy kwiatowe. (Jednak przesadzenie pomogło) Mam nadzieję, że jakoś przetrwają zimę.
Awatar użytkownika
Onak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 856
Od: 4 lip 2006, o 17:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opolszczyzna
Kontakt:

Post »

Mariolko -Twój Pieris jest wybujały już - możesz go spokojnie przyciąć jak czas będzie odpowiedni - a wtedy wypuści nowe kwiatostany. . Poczytaj na dole moje odp. :D





hej hej!
Nic mu sie nie pokićkało piterku. On zawiązki kwiatów wypuszcza teraz - aby zakwitły w marcu/kwietniu. :D :D Tak już ma!


tu.ja pisze:Kurcze!Mój mały pieris przezimował w gruncie, miał sporo młodych przyrostów, ale wcale nie kwitł. Czy mam szanse zobaczyć jak kwitnie? Kiedy go przyciąć ewentualnie?Onak - Twój jest prześliczny. Nawet nie myślałam,że może tak obficie kwitnąć.
Nie wiem tu.ja czy przypadkiem nie jest za późno na cięcie. Uważam, że trzeba go ciąć po przekwitnięciu kwiatów. Wtedy wypuszcza mnóstwo nowych przyrostów, a ok 2 miesiące później zawiązki kwiatostanów. Wiem, że aby pobudzić rozwój nowych pąków warto usuwać przekwitłe kwiatostany, pod koniec zimy przycina się starsze, wybujałe rośliny, późnym latem lub jesienią usuwamy suche gałęzie które nie rozpoczęły wegetacji po minionej zimie.
dzięki za miłe słowa :-) dbam o mojego Pierisa -ma 3 lata.


raistand pisze:Pieris kwitnie bardzo wcześną wiosną więc zawiązki kwiatów wytwarza już rok wcześniej. U mnie też po raz pierwszy pojawiły się pędy kwiatowe. (Jednak przesadzenie pomogło) Mam nadzieję, że jakoś przetrwają zimę.
jeśli zima nie będzie ostra to przetrwają, lepiej go zabezpiecz na zimę. Chroń młode pędy przed późnowiosennymi przymrozkami. I po kłopocie. :D







Tu trochę info o Pieris Japonica:


Rośliny te mają wymagania podobne do różaneczników. Najlepiej rosną w półcieniu, w przewiewnej, próchnicznej i kwaśnej glebie (pH 4,5-5,5). Ziemia w ogrodach zwykle nie nadaje się do uprawy tych roślin, dlatego trzeba ją wymienić.
Bardzo dobre są gotowe podłoża dla różaneczników, które kupuje się w sklepach ogrodniczych. W miejscu, gdzie ma rosnąć pieris, należy wykopać dół szerokości około 80 cm i głębokości około 50 cm. Jego dno i boki trzeba obłożyć ziemią dla różaneczników, wstawić roślinę i obsypać bryłę korzeniową resztą ziemi. Zamiast stosować gotowe podłoże można do ziemi ogrodowej dodać kwaśnego torfu i kory (po 1 części ziemi, torfu i kory), dokładnie wymieszać i w tak przygotowaną mieszankę sadzić pierisy.
Wokół posadzonych roślin należy rozłożyć ściółkę z kory. Dwa razy w roku ? wiosną i pod koniec czerwca dobrze jest rośliny zasilić, na przykład nawozem dla różaneczników. Pierisy są wrażliwe na suszę. Jej skutki mogą być dotkliwe nie tylko latem, ale również zimą, bo pierisy ? rośliny zimozielone ? wtedy także rosną i potrzebują wody. Dlatego przed nadejściem mrozu trzeba je solidnie podlać. Tak nawodnione rośliny lepiej przetrwają zimę. Ponieważ w czasie dużego mrozu, zwłaszcza gdy wieje wiatr, pierisy mogą przemarzać, należy je przy pierwszych przymrozkach osłonić włókniną. (żródło: muratordom.pl)
Pozdrawiam! Karina
Na moim balkonie ;:173
mirra57
50p
50p
Posty: 55
Od: 4 mar 2008, o 04:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Brak kwiatów

Post »

Mój pieris ma przyrosty koloru czerwonego, raz na wiosnę drugi raz teraz. Niestety nie zakwirł jeszcze ani razu, a rośnie w moim ogrodzie juz dwa lata. Może powodem jest brak cięcia . Prosze o podpowiedż.
Majka
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rhododendrony i azalie”