Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.5

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13631
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Dynia - wszystko o odmianach cz.5

Post »

Pogode miałem identyczną pierwszy miesiąc był zimny i dynie stały, poźniej przez tydzień cały padało i woda stała nad ziemią bo już nie wsiąkała gdyż na działce mam ziemię gliniastą. Gdy przestało padać to susza trzymała ponad 2 miesiące i choć zapowiadali deszcze to padało 5km ode mnie to jednak u mnie wcale. Na działce nie mam bieżącej wody tylko pompe która uległa awarii. Musiałem prosić brata i kuzyna aby wozili mi w beczkach wodę. Wkońcu prowizorycznie naprawiłem pompe i choć zawsze się trzeba było nieźle namęczyć aby mieć wode to teraz pompuję się jeszcze gorzej. Jednak nie poddawałem się bo ile można prosić się innych. Tyle męki mnie kosztuje moj warzywnik ale warto. Pogoda z miesiąc temu się ustabilizowała tzn była korzystna. Trochę deszczu i słońce. Dobre nasiona i dużo pracy (woda) i liderka ponad 180kg :D
Awatar użytkownika
MalgosiaR
200p
200p
Posty: 343
Od: 11 lut 2013, o 18:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Częstochowy

Re: Dynia - wszystko o odmianach cz.5

Post »

Witam.Mam w tym roku po raz pierwszy dyńkę Hokaido.Nie bez powodu to zdrobnienie ,moje wcześniejsze uprawy dyni NN to duże okazy po kilkanaście kg.a teraz takie maleństwa.W polu ciągle sucho,wczoraj bylam ,skórki twarde ogonek przysuszony ,zerwalam,1,2 kg.Dzisiaj obieram pierwsze zaskoczenie twarda ,że ciężko bylo obrać,nasina ladnie wyksztalcone,Pokroilam ,sól morska ,oliwa i do piekarnika.Na patelni pierś z kurczaka na maśle , por , curry,papryka.Po 25min wyciągam dynie i szok to nawet cieżko porównać jaka przepaść dzieli dynie od dyni .Wcześniej dużo wody teraz suche pachnące kostki a po wymieszaniu z kurczakiem POEZJA.Dzięki, ;:180 to dzięki Wam poznalam ,że są rożne dynie.
Pozdrawiam MalgosiaR
frant
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 782
Od: 21 mar 2010, o 23:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawy

Re: Dynia - wszystko o odmianach cz.5

Post »

MalgosiaR pisze:... dyńkę Hokaido (...) ciężko bylo obrać(...)
Hokkaido się nie obiera !
Awatar użytkownika
MalgosiaR
200p
200p
Posty: 343
Od: 11 lut 2013, o 18:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Częstochowy

Re: Dynia - wszystko o odmianach cz.5

Post »

O ;:oj ,to nie wiedzialam.Dziękuję.
Drako
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1341
Od: 17 lut 2013, o 13:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Płd. Wielkopolska

Re: Dynia - wszystko o odmianach cz.5

Post »

Miał już ktoś Potimarrony [Red Kuri] w tym roku? Jak się sprawują w kuchni?
aria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4244
Od: 20 sty 2011, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dynia - wszystko o odmianach cz.5

Post »

Red Kuri czyli Hokkaido? Mam sporo, w kuchni pychota.
Drako
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1341
Od: 17 lut 2013, o 13:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Płd. Wielkopolska

Re: Dynia - wszystko o odmianach cz.5

Post »

To chyba nie ta sama odmiana...[?] Takie olbrzymie to one być nie mają, bo tylko 1-2,5kg. Z drugiej strony, przy niemieckim opisie nasionek od Polana jest napisane "Hokkaido Kuerbis POTIMARRON", więc już sam pojęcia nie mam... A Red Kuri to inna nazwa Potimarrona.

Obrazek
aria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4244
Od: 20 sty 2011, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dynia - wszystko o odmianach cz.5

Post »

Hokkaido, Red Kuri, Potimarron, Uschiki Kuri to nazwy handlowe tej samej odmiany, Solor i jeszcze kilka to też wyodrębnione z tej odmiany typy.
aria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4244
Od: 20 sty 2011, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dynia - wszystko o odmianach cz.5

Post »

Nie mogę już edytować.
Dynia olbrzymia, Cucurbita Maxima, to nazwa systematyczna a nie określenie wielkości owocu, chociaż giganty też do tej grupy należą np. Atlantic Giant.
Drako
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1341
Od: 17 lut 2013, o 13:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Płd. Wielkopolska

Re: Dynia - wszystko o odmianach cz.5

Post »

Z tym "olbrzymim" to miał być żart. ;) Coś dzień mam dziś gorszy do forumowania...

To nawet lepiej, że to ta sama odmiana - nie będę musiał sklepów oblatywać w poszukiwaniu tej słynnej i zachwalanej na Forum Hokkaido. :D Problem rozwiązany, a i mądrzejszy teraz jestem.
Awatar użytkownika
jode22
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3993
Od: 22 lut 2011, o 14:07
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa, Rembertów

Re: Dynia - wszystko o odmianach cz.5

Post »

W Lidlu pojawiły się dynki Hokkaido z Niemiec (prawie dwa razy większe niż moje, no cóż, nie żałowali nawozu ;:224 ). Można kupić i spróbować a i nasiona też pewnie powtórzą cechy, bo raczej z dużej plantacji ;:131 .
Pozdrowienia, Jola, Utile dulci miscere Spis aktualnych wątków
Ogród przydomowy Joli
aniaw
50p
50p
Posty: 62
Od: 11 maja 2011, o 00:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dynia - wszystko o odmianach cz.5

Post »

Miałam i potimarona i red kuri. Co do smaku jeszcze nie wiem czy jest różnica, co do wyglądu jest. Pewnie to jakieś pokrewne odmiany ale wg. mnie potimaron lepiej zaowocował (przynajmniej u mnie) i wcześniej, bujniejsza roślina, większy, jaśniejszy z delikatnymi paskami owoc. Kuri mniejsze i całe pomarańczowe.
Drako
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1341
Od: 17 lut 2013, o 13:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Płd. Wielkopolska

Re: Dynia - wszystko o odmianach cz.5

Post »

Z tego co rozszyfrowałem z niemieckiej Wikipedii Hokkaidokuerbis to po prostu grupa odmian dyni z gatunku maxima o małych owocach i charakterystycznym kształcie pochodząca z Japonii. Widocznie jest kilka odmian typu Hokkaido i tyle.

Co nie zmienia faktu iż jestem szczęśliwym posiadaczem takowej dyńki. :heja
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”