Rozmnażanie drzew i krzewów iglastych. Ukorzenianie sadzonek

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
mirzan
---
Posty: 4279
Od: 23 maja 2005, o 06:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ukorzenianie sadzonek

Post »

Do ukorzeniania używam bardzo dużo styropianu. Zrobiłem sobie tarkę do tarcia płyt.
Na drewnianej ramie naciągnięta siatka. Zakładam ramę na skrzynkę, ucieram styropian,
Przesypując piaskiem. I taką mieszankę używam do wszystkich sadzonek. Bez torfu
i innych dodatków. Zużyte podłoże,czyli ten piasek ze styropianem,mieszam z ziemią
i w tym sadzę ukorzenione rośliny,już w doniczkach.
Do niedużej ilości sadzonek,warto kupić pojemnik,przeźroczysty,szczelnie zamykany,
do produktów spożywczych. Trzyma wilgoć,przepuszcza światło. Jesienią,wstawiłem do takiego
pojemnika skrzynkę z sadzonkami jałowca. Wczoraj skrzynka dostała nakaz eksmisji, bo sadzonki ukorzeniły się.W pojemniku stoją już inne rośliny.W skrzyneczce do wysiewu, mieści się
około 50 sadzonek.Wypady są nieliczne. Jeśli się da,robię sadzonki z piętką,do cięcia stosuję
nożyk do tapet,ostry,dobrze wchodzi w palec.
Awatar użytkownika
krismiszcz
500p
500p
Posty: 578
Od: 20 cze 2011, o 20:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/Lublin

Re: Ukorzenianie sadzonek

Post »

Jerome być może był ostry nóż, ale tego typu czynności się unika przy pobieraniu materiału. Co innego sztobry lub szczepienie, ale to inny temat. Za pomocą odpowiedniego ruchu odrywamy z piętką, przy pobieraniu kilku tysięcy sztuk cięcie by tylko spowalniało. W szkole przy produkcji często brakowało ukorzeniacza i przy zachowaniu dobrych warunków rośliny obywały się bez niego.
Co do zamgławiaczy i zraszaczy, chodzi o to aby w podłożu i otoczeniu stworzyć warunki o wysokiej wilgotności. Z odpowiednią częstotliwością rośliny powinny być zraszane aby utrzymać odpowiedni mikroklimat.
ontys
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 3 kwie 2013, o 19:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Rozmnażanie drzew i krzewów iglastych

Post »

Witam. jak mySlicie czy warto spryskiwać sadzonki krzewów KAPTANEM przed posadzeniem?
Awatar użytkownika
rupert
100p
100p
Posty: 160
Od: 28 mar 2013, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: B-stok

Re: Rozmnażanie drzew i krzewów iglastych

Post »

Witam
Próbowałem dwa lata rozmnażać tuje i był marny skutek . Teraz poczytałem głębiej i moim błędem była za duża wielkość sadzonek . W tym roku chciałbym to zrobić jak najlepiej , więc mam kilka pytań .


Czy ziemia wymieszana z piaskiem 1:1 będzie odpowiednia ?
Czy obecna pora jest dobra do robienia sadzonek ?
Jak gęsto mogę sadzić moje tuje ( np. co 1,5 cm ) ?
Jaka najlepsza będzie wielkość sadzonek ?
Ile czasu wykształcają się pierwsze korzonki ?
Sadzonki lepiej trzymać na podwórku czy w domu ?
Jak przygotować sadzonki ( wystarczy sadzonka tylko tzw. piętką ) ?
Pozdrawiam
Pozdrawiam Patryk
Awatar użytkownika
pull
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2336
Od: 13 kwie 2012, o 20:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Rozmnażanie drzew i krzewów iglastych

Post »

Posiadam przecudnej urody jałowca chińskiego. Próby rozmnożenia go przez sadzonki nie dawały żadnego rezultatu. :( Zaordynowałem więc odkład powietrzny. I tu niespodzianka. :) Udało się. Niestety, trzeba czekać 1,5 - 2 lata. Zaletą takiego sposobu rozmnażania jest wielkość uzyskanej sadzonki, co przy bardzo powolnym wzroście jałowca okazuje się czasem zadowalającym.

Obrazek Obrazek
lordi
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 1 maja 2013, o 23:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Rozmnażanie drzew i krzewów iglastych

Post »

rupert pisze:

1.Czy ziemia wymieszana z piaskiem 1:1 będzie odpowiednia ?
2.Czy obecna pora jest dobra do robienia sadzonek ?
3.Jak gęsto mogę sadzić moje tuje ( np. co 1,5 cm ) ?
4.Jaka najlepsza będzie wielkość sadzonek ?
5.Ile czasu wykształcają się pierwsze korzonki ?
6.Sadzonki lepiej trzymać na podwórku czy w domu ?
7.Jak przygotować sadzonki ( wystarczy sadzonka tylko tzw. piętką ) ?
Pozdrawiam
1. Może być (pisząc ziemia mam na myśli taką ogrodniczą na bazie torfu nie "z pola")
2. Da się, można też jesienią.
3. Najlepiej kup sobie multipaletę(koszt 3 zł), w multipalecie 40x60 cm jest np. 160 mini-doniczek, wielką zaletą jest to, że pikując nie uszkadzasz młodych korzeni, gdyż system korzeniowy poszczególnych sadzonek jest odseparowany od siebie.
4. Dla thuji tak z 8-15 cm, ogólnie to zeszłoroczny przyrost z tą piętką.
5. Tak gdzieś z miesiąc, może dwa dla thuji.
6. Zacienione miejsce, dla utrzymania wilgoci sadzonki trzymać pod folią(tunel, inspekt czy inna mini-szklarenka) , spryskiwane codziennie wodą.
7. -Urwać gałązkę zeszłoroczną( lub tegoroczną dla terminu jesiennego),
-skrócić sekatorem piętkę(czasem piętka ma kilka cm i ciężko się wkłada do ziemi, 0,5 cm piętka starczy), zresztą bez piętki też ładnie się przyjmują
- poobcinać 2 cm dolnych gałązek żeby sadzonka nie wyskakiwała z ziemi i to tyle.
- nie bierz się za ukorzenianie szczytowych gałązek: da się , ale % przyjęć marny.
- ukorzeniacz do pół-zdrewniałych

Ogólnie najważniejsza jest wilgoć, nie ma wilgoci- sadzonka usycha, dlatego bez czegoś ala inspekt/szklarenka i spryskiwanie wodą raczej nie osiągniesz dużego % przyjęć.
Awatar użytkownika
szy---
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1923
Od: 31 sty 2013, o 14:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Rozmnażanie drzew i krzewów iglastych

Post »

Witam ja dzisiaj sprubuję rozmnożyć tuje zobaczymy czy się uda :tan
Balkon u Szymka Zapraszam :D
Szymon
dawidoo
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 19 sie 2013, o 14:14
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Rozmnażanie drzew i krzewów iglastych

Post »

A czemu miałby się nie udać, robilem to kikakrotnie i tuje pięknie rosną.
Awatar użytkownika
szy---
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1923
Od: 31 sty 2013, o 14:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Rozmnażanie drzew i krzewów iglastych

Post »

Sadzonki są już w inspekcie.
Balkon u Szymka Zapraszam :D
Szymon
Awatar użytkownika
Krzysztof59
200p
200p
Posty: 271
Od: 29 lip 2013, o 17:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków i okolica

Re: Rozmnażanie drzew i krzewów iglastych

Post »

Witam.
Każdego roku przycinam tuje korygując ich pokrój. Ponieważ żal wyrzucać wszystkich ścinek część z nich dołuję w zacienionym kącie działki używając oczywiście ukorzeniacza. Najczęściej przypominam sobie o nich na wiosnę kolejnego roku. Pomimo, że procent ukorzenionych gałązek nie jest wielki ilość przyjętych roślin jest i tak bardzo duża. Robię tak od kilku lat i spory kawałek tujowego (i nie tylko- są też inne iglaki np.jałowce)żywopłotu jest posadzony z moich sadzonek.
Serdecznie pozdrawiam - Krzysztof.
Pozdrawiam - Krzysztof
grzesiek1209
50p
50p
Posty: 88
Od: 4 cze 2013, o 08:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Piwonin

Re: Rozmnażanie drzew i krzewów iglastych

Post »

Czy można jeszcze ukorzeniać tuje czy jest już za późno ?
Pozdrawiam,
GP
Barbara2000
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 662
Od: 29 lip 2008, o 20:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: Rozmnażanie drzew i krzewów iglastych

Post »

można
kamil6969
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 3 wrz 2013, o 20:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rozmnażanie drzew i krzewów iglastych

Post »

Witam. Na wstępie przyznam się, że jestem kompletnie początkujący w ogrodnictwie. Od pewnego czasu zbieram informacje na temat rozmnażania tuji poprzez sadzonki, lecz od nadmiaru informacji mam już mętlik w głowie. Prosił bym kogoś kto ma w tym praktyczne doświadczenie o porady.

Dotychczas dowiedziałem się że:
Szczepki około 10cm odrywamy ze środkowych pędów tuji ze stopką przynajmiej 1cm, "języczek" w miejscu urwania odcinamy nożem, a jeżeli szczepka jest dłuższa niż 10cm to ucinamy wierzchołek nożyczkami do pożądanej długości.

Wsadzamy "stopke" oczyszczoną z ewentualnych igieł itp do ukorzeniacza do roślin półzdrewniałych, nadmiar otrzepujemy i wsadzamy do mieszanki kwaśnego torfu i piasku (3:1).

Robimy to teraz czyli na przełomie sierpnia i września.

Sadzonek nie podlewamy tylko obficie zraszamy wodą, ponieważ bez korzeni, wodę pobierają poprzez liście. Przed mrozami obficie podlewamy.

Aby odpowiednio przezimować należy donice zakopać w ziemi, a sadzonki przykryć gałęziami sosny lub ukryć w tunelu z agrowłókniny.

Gdy skończą się przymrozki (około kwietnia) ściągamy gałęzie i teoretycznie można już przesadzać do gruntu.

Przez pierwszy rok sadzonek nie nawozimy.

Proszę mi powiedzieć, czy dobrze to wszystko opisałem (czyli czy odpowiednie informacje przyswoiłem :) ). Nie rozumiem jak mogę przykryć tymi gałęźmi małe sadzonki. Dosłownie położyć je na sadzonkach i nic mi się nie połamie pod ciężarem śniegu? Szczepki lepiej dać najpierw do multipalety i w multipalecie przezimować w opisany sposób czy można od razu wsadzać do doniczek produkcyjnych 1,5l (posiadam takich 100szt i tyle zamierzam robić sadzonek w tym roku)? Jeśli w multipalecie to na wiosnę przesadzić do doniczek jeżeli nie chcę jeszcze dawać do gruntu i w doniczkach mogą poleżeć ze 2-3 lata?
Dodam że chciałbym to zrobić jak najmniejszym kosztem, mam dużo nieużytkowanego miejsca na dworze i nie posiadam balkonu, piwnicy ani nic w tym stylu. Mogę ewentualnie zapewnić pomieszczenie 4 ściany bez dachu :D

Pozdrawiam i czekam na wypowiedzi ;)

Ps. Jest to mój pierwszy post na tym forum i jeżeli umieściłem go w nieodpowiednim dziale to proszę o przeniesienie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”