Linia kroplująca,nawadnianie kropelkowe

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
t271828
50p
50p
Posty: 83
Od: 14 maja 2012, o 08:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Nawadnianie roślin

Post »

Ja mam przykręcone przyłącza kranowe z obydwu stron filtra i jest on włączony w ciąg zwykłymi szybkozłączkami. Powoduje to, że łatwo jest przenosić go z jednej linii kroplującej do drugiej. Trzeba tylko uważać, żeby nie zabrudzić przyłącza, którym zakończona jest linia kroplująca. Ja po prostu po odłączeniu węża (z filtrem) zakładam na nią "pustą" szybkozłączkę. Jest to metoda wymagająca dużej ilości szybkozłączek i przyłączy kranowych, ale prosta i dość wygodna. No i muszę jeszcze uważać by po czyszczeniu filtra nie założyc go "na odwrót" :).
Eremita
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 11 lut 2013, o 13:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nawadnianie roślin

Post »

Lepiej założyć filtr by się nie zatykały emitery,
Ja osobiście kupowałem wszystko w sklepie internetowym sklepnawadnianie.pl tam też mi polecili filtr
logitech55
500p
500p
Posty: 610
Od: 4 mar 2013, o 18:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Nawadnianie kropelkowe

Post »

Jaki (oczywiście w przybliżeniu) jest koszt założenia kropelkowego do mini foli 5m2 (cztery rzędy po 5 krzaczków). Co bym musiał kupić bo w tym temacie jestem kompletnie zielony? Czy da się zrobić nawadnianie kropelkowe siłą grawitacji jeśli tak to jaka by musiała być wysokość od dna pojemnika (mam na oku stary bojler chyba 60-80 litrowy)
Awatar użytkownika
dawid214
200p
200p
Posty: 235
Od: 16 lip 2012, o 18:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Centrum

Re: Nawadnianie kropelkowe

Post »

Nie jestem pewien czy się w ogóle da tak siłą grawitacji, ale spróbuj najwyżej pompkę dokupisz. Ja wszystko kupywałem w Leroyu Mer... i na tunel 40 m2 (10 na 4) praktycznie nie zapłaciłem dużo ponieważ robiłem to na duży obszaże a ty masz mały tunel i nie wiem czy będzie to ci się opłacac bo ty aj tak zapłacisz za tyle jak byś montował w dużym poniewaz oni sprzedają w paczce nie na metry. Ale jak najbardziej polecam bo jest to wygodna forma podlewania :)
NawadOgrodow
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 11 sie 2013, o 01:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nawadnianie kropelkowe

Post »

Najmniejsza długość linii kroplującej w sprzedaży to 50 mb. Praktyczniej i taniej będzie kupić pełną czarną rurę PE fi 20 do tego kroplowniki w ilości odpowiadającej ilości roślin lib połowy i powbijać w rurę. Zbiornik jak najbardziej można wykorzystać. kwestia cisnienia i wydajności tzn naporu słupa wody. Może będzie działało wolniej ale będzie
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5077
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Nawadnianie kropelkowe

Post »

Najważniejszy jest filtr do wody, bo przy nawadnianiu kropelkowym, czy liniami, jest łatwo o zapchanie, też dobrze czasem przepłukać dodając trochę kwasu azotowego w formie zasilenia.
Kiriataim
50p
50p
Posty: 75
Od: 12 lut 2012, o 20:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Biłgoraj
Kontakt:

Re: Nawadnianie kropelkowe

Post »

Stary bojler jako zbiornik to nie jest najlepszy pomysł ze względu na zanieczyszczenia, jeśli się uprzesz to możesz zastosować jakiś filtr siatkowy kupiony w sklepie motoryzacyjnym. Polecam beczkę plastikową co najmniej 100 l w cenie 60 zł.
Pozostałe elementy instalacji to:
- rura pe 16- 10 mb - 15 zł
- linia, emiter co 30 cm- 10 mb - 16 zł
- trójniki QJ 16/16/16 -3 szt- 12 zł
- Kolano QJ 16/16- 2 szt- 6 zł
- zawór kulowy pcv 16- 1 sz- 3 zł
- filtr siatkowy - 1 szt- 20 zł
Beczkę można umieścić na wysokości ok 1 m dla tak małej instalacji.

Pozdrawiam
michal4823
100p
100p
Posty: 173
Od: 30 wrz 2013, o 17:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Jasło

Re: pomysł na inspekt kombinowany

Post »

Ja natomiast mam pytanie, z zupełnie z innej beczki. Mianowice w sobotę rozpocząłem budowę mojego pierwszego inspektu, chcę go wykorzystać początkowo do uprawy nowalijek, a następnie wykorzystać go pod wysiew nasion świerka. Jednak mam pewien problem. Mianowice w okresie letnim często wyjeżdżam i nie mogę codziennie podlewać roślinek. Chciałbym tam zamontować... Właściwie to nie wiem co zamontować, aby móc podlewać rośliny. Początkowo myślałem o linii kroplującej, jednak wtedy jedne siewki będą miały bardzo mokro, a inne mogą mieć sucho. Wymyśliłem, aby zamontować jakieś miniaturowe ( o małym zasięgu ) zraszacze. Jednak nigdzie nie mogę takich znaleźć. Może ktoś z Was ma jakiś pomysł, jak zrobić to " podlewanie ", czego użyć, a co omijać. Jestem bardzo ciekaw Waszych propozycji.
Giaur
50p
50p
Posty: 81
Od: 27 kwie 2013, o 07:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łużyce

Re: pomysł na inspekt kombinowany

Post »

Jestem przeciwnikiem zraszaczy - ciągłe polewanie liści roślinom nie służy.
Sieć kroplująca będzie lepsza, tylko musi być gęsta.
michal4823
100p
100p
Posty: 173
Od: 30 wrz 2013, o 17:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Jasło

Re: pomysł na inspekt kombinowany

Post »

Jak gęsto ( w jakich odstępach ) ułożyć linię kroplującą? Inspekt jest niewielki, ma wymiar 185X90 cm. Wykorzystywany będzie głównie do wysiewu nasion iglaków.
Reda
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 35
Od: 19 cze 2013, o 16:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Post »

Tak jak w temacie, ostatnio w ofercie lidla byl zestaw do nawadniania kropelkowego.

http://fanlidla.pl/gazetka/2014.07.03.o ... awadniania

Pytanie, czy taki zestaw nadaje się na balkon do nawadniania pomidorków koktajlowych?! No i jeszcze najważniejsza kwestia. Na balkonie nie mam podłączenia pod wodę więc w grę wchodzi tylko jakiś zbiornik z wodą i ciśnienie grawitacyjne..?!
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5077
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: nawadnianie kropelkowe z lidla na balkon

Post »

Przypuszczam, że do tego jest potrzebne wyższe ciśnienie, bo wydaje, że na zdjęciu są mini reduktory. Lepiej kupić w hurtowni wąż PE za 0,60zł i do niego wpinki oraz wężyki i kapilary. Wyjdzie taniej i nie trzeba większego do tego ciśnienia.
Reda
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 35
Od: 19 cze 2013, o 16:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: nawadnianie kropelkowe z lidla na balkon

Post »

Możesz polecić jakiś sklep/hurtownię gdzie dostanę te wszystkie potrzebne rzeczy :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”