Borówka amerykańska - 4 cz

Drzewa owocowe
Zablokowany
kerad77
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 47
Od: 15 sie 2012, o 12:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Borówka amerykańska - 4 cz

Post »

edicool pisze:może to być chwilowe przesuszenie korzeni lub poparzenie liści.....nie wiem bo nie obserwowałem ich, ale na pewno nie z braku lub nadmiaru nawozów.
dokładnie o to mi chodziło pisząc
kerad77 pisze:a te w niższych partiach ktorych nie widać na zdjęciu całe zrobiły sie wysuszone,
Obrazek

Obrazek

Obrazek
edicool pisze:Jaka to odmiana ?, jak Spartan to ten typ czasami tak ma.
Szczerze to sa borówki po poprzedniej właścicielce, także nie wiem jaka to odmiana, bo ona sama nie pamiętała.
Na pewno nie była wymieniana ziemia pod nimi tylko zostały wkopane normalnie bez torfu, bez niczego do ziemi ok 2003 roku.
Awatar użytkownika
edicool
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 129
Od: 24 lip 2013, o 07:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ojczyzna

Re: Borówka amerykańska - 4 cz

Post »

Żel-fix czy zel-mix to E440 pektyna amidowa (synonim: amidowana). Życzę smacznego ;:185 .

kerad - na pewno przesuszone, a.. widzę że liście podwinięte do góry, czy one wyrastają z tych suchych owocostanów?, jeżeli nie, to brak miedzi lub co wskazuje razem z kolorem czerwonawym na poprzednich zdjęciach to również może być brak magnezu. Trzeba by prysnąć siarczanem magnezu z chelatem miedzi.
Ale ja tylko wyrokuję...bo bez systematycznej obserwacji roślin nie da się postawić właściwej diagnozy co im dolega.
:wit
Ciągle uczymy się na własnych błędach, kto pyta nie błądzi...więc pytaj.
kerad77
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 47
Od: 15 sie 2012, o 12:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Borówka amerykańska - 4 cz

Post »

edicool pisze:na pewno przesuszone, a.. widzę że liście podwinięte do góry, czy one wyrastają z tych suchych owocostanów?,
One ładnie rosły, a jak zaczęły sie te upały mimo podlewania co drugi dzień nagle zaczęły usychać. Podlewam je odstana woda z oczka wodnego, ale już mi sie kończy. Woda w oczku była woda opadową, ale na wiosnę przywędrowały żaby, może popsuły wodę i lepiej przejść na kranówkę odstaną jak pisałeś kilka postów wcześniej. Już napełniłem kilka wiaderek co miałem w domu i wystawiłem na słonko żeby sie ogrzewała, aby je podlać wieczorkiem, po wcześniejszym spłukaniu liści z węża. Pomogę sobie może ręką jakby nie chciało schodzić sama wodą z węża.
edicool pisze:Trzeba by prysnąć siarczanem magnezu z chelatem miedzi.
A tym można pryskać jak owocuję? W takim razie w poniedziałek lecę do ogrodniczego może będą mieć coś takiego.
cewe
500p
500p
Posty: 555
Od: 28 lip 2013, o 12:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Borówka amerykańska - 4 cz

Post »

1.Czy mozna wykorzystać do instalacji nawadniającej wąż o średnicy 1/2" ?
2.Jaki miernik pH warto zakupić w celach amatorskich?
Awatar użytkownika
edicool
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 129
Od: 24 lip 2013, o 07:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ojczyzna

Re: Borówka amerykańska - 4 cz

Post »

kerad77 pisze:
edicool pisze:na pewno przesuszone, a.. widzę że liście podwinięte do góry, czy one wyrastają z tych suchych owocostanów?,
Nie odpowiedziałeś mi na moje pytanie!.
Powiem tak, jeżeli możecie pryskać dolistnie nawozami kiedy dojrzewają owoce to nie ma problemu, pod warunkiem że je dokładnie umyjecie przed spożyciem bo owoce nie wchłaniają nawozów (ja jako plantator z wiadomych względów nie mogę myć owoców przed sprzedażą). UWAGA!!!... przy pryskaniu przeciw chorobotwórczym należy bezwzględnie przestrzegać okresu karencji. Samymi chelatami możecie pryskać dolistnie zawsze i o każdej porze (rano lub wieczorem) roku, bo nie są szkodliwe dla zdrowia
I tyle.

:wit
Ciągle uczymy się na własnych błędach, kto pyta nie błądzi...więc pytaj.
Awatar użytkownika
edicool
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 129
Od: 24 lip 2013, o 07:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ojczyzna

Re: Borówka amerykańska - 4 cz

Post »

cewe pisze:1.Czy mozna wykorzystać do instalacji nawadniającej wąż o średnicy 1/2" ?
2.Jaki miernik pH warto zakupić w celach amatorskich?
Add:
1. Jak nie bardzo duża odległość to z powodzeniem (ale to zależy od słupa wody w pojemniku, im wyższy tym lepiej), ja miałem stary, dziurawy 3/4' (nie wytrzymałby ciśnienia z sieci) wiec go wykorzystałem w ogrodzie mojej " bajeczki" :D, jak postawisz pojemnik wyżej to powinno być OK, sam spraktykujesz.
2. Każdy, pod warunkiem że wykorzystuje temperaturę do pomiaru pH wody.

:wit
Ciągle uczymy się na własnych błędach, kto pyta nie błądzi...więc pytaj.
kerad77
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 47
Od: 15 sie 2012, o 12:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Borówka amerykańska - 4 cz

Post »

edicool pisze:
kerad77 pisze:
edicool pisze:na pewno przesuszone, a.. widzę że liście podwinięte do góry, czy one wyrastają z tych suchych owocostanów?,
Nie odpowiedziałeś mi na moje pytanie!.
Byłem jeszcze raz dokładnie obejrzeć i tam gdzie są suche liście są również suche jagody.
cewe
500p
500p
Posty: 555
Od: 28 lip 2013, o 12:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Borówka amerykańska - 4 cz

Post »

Ostatni krzak będzie w odległości 20m od 200 litrowej beczki ,w której właśnie zainstalowałem zawór 1/2cala(takim dysponowałem). Woda do tej beczki jest przepompowywana ,więc chyba najlepiej będzie jak beczka do nawadniania będzie jak najbliżej krzaków? Tam można ja ustawić na wysokości np 0,5 m na paletach i powinno być OK z wężem 1/2 cala.Jeśli ustawię przy pierwszym krzaku to do nawadniania będzie około 15m.
Awatar użytkownika
edicool
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 129
Od: 24 lip 2013, o 07:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ojczyzna

Re: Borówka amerykańska - 4 cz

Post »

kerrad-na 100/% są przesuszone.

cewe - spokojnie ja taką beczkę metalową, wykorzystuję do nawadniania truskawek i 4x12mb wężem rozłożonym zygzakiem, bez problemu ją nawadniam. więc uważam że twój wąż spełni twoje wymagania.
Ja wszystkie swoje porady opieram na swoich lub osobiście widzianych doświadczeniach, jak korzystam z innych porad to podaję źródło informacji, bo nie jestem złodziejem !.
Beczka powinna być jak najdalej od krzaków i jak najwyżej postawiona bo wtedy słup wody będzie odpowiednio silny.
I tyle w temacie.
Ciągle uczymy się na własnych błędach, kto pyta nie błądzi...więc pytaj.
kerad77
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 47
Od: 15 sie 2012, o 12:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Borówka amerykańska - 4 cz

Post »

edicool pisze:Trzeba by prysnąć siarczanem magnezu z chelatem miedzi.
Obdzwoniłem hurtownie ogrodnicze w okolicy i tylko w jednej maja MIKROVIT MIEDŹ 80 http://www.intermag.pl/pl,0,s330,produk ... dz-80.html i siarczan magnezu.
Czy ten Mikrovit Cu 80 może być? Jeżeli tak to jade kupić. Roztwór też zrobić 2%, tzn 1% s.magnezu i 1% Mikrovit Cu i to na 1L wody, czy inne?
Awatar użytkownika
edicool
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 129
Od: 24 lip 2013, o 07:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ojczyzna

Re: Borówka amerykańska - 4 cz

Post »

Jeżeli zielone liście borówki są drobne i łódeczkowato podwijają się do góry, zasychają wierzchołki pędów, a starsze liście brązowieją i zasychają to brakuje miedzi, Te u ciebie wskazują na przesuszenie (brak wody). Co do oprysku to 2% siarczan magnezu + chelat zgodnie z instrukcja na opakowaniu, bo różni producenci sprzedają w różnych stężeniach. Możesz, zamiast chelatu dodać 0,1% tańszego siarczanu miedzi (ale to silny środek grzybobójczy i nie polecam go w trakcie owocowania. Na razie daj sobie spokój z miedzią, możesz prysnąć magnezem, ale w odstępie min. 7 dni o od ostatniego oprysku nawozami, samymi chelatami możesz pryskać co kilka dni.

:wit
Ciągle uczymy się na własnych błędach, kto pyta nie błądzi...więc pytaj.
cewe
500p
500p
Posty: 555
Od: 28 lip 2013, o 12:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Borówka amerykańska - 4 cz

Post »

Czy da się zidentyfikowac tą odmianę borówki? Jest duża i płaska.Zaczyna teraz dojrzewać.

Obrazek
paras
100p
100p
Posty: 144
Od: 22 lip 2012, o 09:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: Borówka amerykańska - 4 cz

Post »

U mnie teraz dojrzewa odmiana Chandler. Owoce ma duże i płaskie, właśnie takie jak na zdjęciu, więc może to być Chandler :)
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”